ecst.se fotboll

 

Säsong

2023-24

Start: 22 juli 2023
Slut: 18 maj 2024

Spelade matcher

108 / 180

60,00 %

Målsnitt

2,94

Totalt: 318 mål

Publiksnitt

1 220

Totalt: 120 806 åskådare

Omgångar

36

Omgång för omgång

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
34
35
36

Celje
Olimpija Maribor Koper
Bravo Mura Domžale Aluminij
Radomlje
Rogaška

Aktuella matcher

Tisdag 20 februari 2024
Radomlje
1-2
Aluminij
Onsdag 21 februari 2024
Olimpija
1-0
Domžale
Torsdag 22 februari 2024
Celje
4-1
Rogaška
Maribor
2-1
Bravo
Lördag 24 februari 2024
Aluminij
17:30
Olimpija
Söndag 25 februari 2024
Rogaška
13:00
Maribor
Domžale
15:00
Celje
Mura
17:30
Radomlje
Måndag 26 februari 2024
Bravo
15:00
Koper

Tabell

Uppdaterad: 22.02.2024, 21:15

 
 
*
 
Totalt
 
 
Hemma
 
Borta
1
 
Celje
Celje
2
22
22
17
3
2
51
- 15
36
54
 
9
0
2
26
- 8
27
 
8
3
0
25
- 7
27
2
 
Olimpija
Olimpija
1
22
22
13
5
4
44
- 28
16
44
 
5
5
1
18
- 11
20
 
8
0
3
26
- 17
24
3
 
Maribor
Maribor
3
21
21
10
5
6
39
- 24
15
35
 
8
1
2
24
- 9
25
 
2
4
4
15
- 15
10
4
 
Koper
Koper
6
21
21
9
6
6
33
- 27
6
33
 
4
3
4
18
- 16
15
 
5
3
2
15
- 11
18
5
 
Bravo
Bravo
8
22
22
9
6
7
31
- 29
2
33
 
7
1
3
18
- 14
22
 
2
5
4
13
- 15
11
6
 
Mura
Mura
5
20
20
7
4
9
22
- 31
-9
25
 
3
3
4
11
- 14
12
 
4
1
5
11
- 17
13
7
 
Domžale
Domžale
4
22
22
7
2
13
31
- 36
-5
23
 
3
1
6
13
- 15
10
 
4
1
7
18
- 21
13
8
 
Aluminij
Aluminij
ny
22
22
6
3
13
24
- 44
-20
21
 
2
2
7
14
- 25
8
 
4
1
6
10
- 19
13
9
 
Radomlje
Radomlje
7
22
22
5
5
12
21
- 37
-16
20
 
1
3
8
11
- 27
6
 
4
2
4
10
- 10
14
10
 
Rogaška
Rogaška
ny
22
22
4
3
15
22
- 47
-25
15
 
2
2
6
10
- 16
8
 
2
1
9
12
- 31
7

Placeringar: Lag 1 till Champions League, lag 2-4 till Europa Conference League. Lag 9 till nedflyttningskval, lag 10 flyttas ned.

Korringeringar: -

Ranking: 1. Poäng. 2. Inbördes möten (poäng, målskillnad, gjorda mål). 3. Målskillnad. 4. Gjorda mål.

* Placering föregående säsong.

Skytteliga

Uppdaterad: 22.02.2024, 21:15

Namn
Klubb
Mål
Arnel Jakupović
Maribor
10
Rui Pedro
Olimpija
10
Matej Poplatnik
Bravo
9
Aljoša Matko
Celje
8
Hillal Soudani
Maribor
7
Dardan Shabanhaxhaj
Mura
7
Madžid Šošić
Radomlje
7
Nejc Gradišar
Rogaška
7
Mario Krstovski
Domžale
6
Danijel Šturm
Domžale
6
Josip Iličič
Mura
6
Nemanja Motika
Olimpija
6

Publiksnitt

Uppdaterad: 11.02.2024, 23:59

Totalt
120 806
99
1 220
Maribor
33 500
10
3 350
Mura
16 350
10
1 635
Olimpija
16 175
10
1 618
Celje
13 761
10
1 376
Koper (-1)
12 300
10
1 230
Aluminij
6 800
10
680
Domžale
6 520
10
652
Bravo
6 300
10
630
Rogaška
5 450
9
606
Radomlje
3 650
10
365

Spalterna visar total publik på hemmaplan, antal matcher, snitt.

Spelschema

Uppdaterad: 22.02.2024, 21:15

Juli 2023
Lördag 22 juli 2023
Mura
2-3
Domzale
Bravo
2-0
Rogaška
Koper
2-1
Olimpija
Söndag 23 juli 2023
Radomlje
0-4
Maribor
Aluminij
2-2
Celje
Lördag 29 juli 2023
Koper
1-0
Radomlje
Olimpija
5-0
Rogaška
Söndag 30 juli 2023
Domzale
1-1
Bravo
Maribor
1-0
Aluminij
Celje
5-0
Mura
Augusti 2023
Lördag 12 augusti 2023
Olimpija
2-1
Domzale
Radomlje
0-2
Aluminij
Söndag 13 augusti 2023
Maribor
2-1
Bravo
Celje
2-0
Rogaška
Måndag 14 augusti 2023
Koper
1-3
Mura
Fredag 18 augusti 2023
Bravo
0-3
Koper
Lördag 19 augusti 2023
Mura
0-2
Radomlje
Aluminij
4-5
Olimpija
Söndag 20 augusti 2023
Rogaška
2-2
Maribor
Domzale
1-2
Celje
Fredag 25 augusti 2023
Aluminij
0-1
Mura
Lördag 26 augusti 2023
Maribor
1-1
Domzale
Söndag 27 augusti 2023
Olimpija
2-4
Celje
Radomlje
1-2
Bravo
September 2023
Lördag 2 september 2023
Bravo
2-0
Aluminij
Domzale
1-2
Koper
Söndag 3 september 2023
Rogaška
1-1
Radomlje
Celje
2-0
Maribor
Mura
1-3
Olimpija
Lördag 16 september 2023
Aluminij
1-2
Rogaška
Mura
1-1
Bravo
Olimpija
2-1
Maribor
Söndag 17 september 2023
Radomlje
3-1
Domzale
Koper
1-1
Celje
Fredag 22 september 2023
Domzale
2-1
Aluminij
Lördag 23 september 2023
Bravo
4-2
Olimpija
Rogaška
0-2
Mura
Celje
1-0
Radomlje
Söndag 24 september 2023
Maribor
0-1
Koper
Onsdag 27 september 2023
Rogaška
2-0
Bravo
Celje
1-3
Aluminij
Domzale
0-2
Mura
Torsdag 28 september 2023
Maribor
3-1
Radomlje
Olimpija
1-1
Koper
Lördag 30 september 2023
Bravo
3-2
Domzale
Mura
0-2
Celje
Oktober 2023
Söndag 1 oktober 2023
Rogaška
0-2
Olimpija
Radomlje
1-1
Koper
Aluminij
1-0
Maribor
Lördag 7 oktober 2023
Celje
2-1
Bravo
Maribor
3-1
Mura
Söndag 8 oktober 2023
Domzale
3-0
Rogaška
Olimpija
1-1
Radomlje
Koper
4-1
Aluminij
Lördag 21 oktober 2023
Rogaška
0-4
Celje
Domzale
0-2
Olimpija
Söndag 22 oktober 2023
Bravo
2-1
Maribor
Aluminij
0-2
Radomlje
Mura
2-2
Koper
Fredag 27 oktober 2023
Celje
3-1
Domzale
Lördag 28 oktober 2023
Koper
1-1
Bravo
Maribor
2-1
Rogaška
Söndag 29 oktober 2023
Radomlje
1-1
Mura
Olimpija
0-0
Aluminij
November 2023
Lördag 4 november 2023
Rogaška
0-1
Koper
Mura
1-0
Aluminij
Domzale
1-2
Maribor
Söndag 5 november 2023
Bravo
0-2
Radomlje
Celje
0-1
Olimpija
Fredag 10 november 2023
Trenčín
0-0
Zilina
Lördag 11 november 2023
Radomlje
1-3
Rogaška
Koper
0-1
Domzale
Söndag 12 november 2023
Maribor
0-1
Celje
Olimpija
1-0
Mura
Lördag 25 november 2023
Rogaška
1-2
Domžale
Radomlje
0-2
Olimpija
Söndag 26 november 2023
Bravo
0-2
Celje
Mura
0-0
Maribor
Aluminij
3-2
Koper
December 2023
Lördag 2 december 2023
Domžale
3-0
Radomlje
Celje
Avbr
Koper
Söndag 3 december 2023
Bravo
2-0
Mura
Maribor
3-1
Olimpija
Tisdag 5 december 2023
Radomlje
0-4
Celje
Onsdag 6 december 2023
Aluminij
0-5
Domžale
Koper
3-3
Maribor
Torsdag 7 december 2023
Mura
3-1
Rogaška
Olimpija
1-1
Bravo
Lördag 9 december 2023
Aluminij
1-3
Celje
Söndag 10 december 2023
Bravo
3-2
Rogaška
Koper
2-4
Olimpija
Mura
1-0
Domžale
Måndag 11 december 2023
Radomlje
2-2
Maribor
Lördag 16 december 2023
Rogaška
0-1
Aluminij
Celje
2-0
Koper
Februari 2024
Lördag 10 februari 2024
Olimpija
2-2
Rogaška
Domžale
1-3
Bravo
Koper
0-1
Radomlje
Söndag 11 februari 2024
Celje
4-1
Mura
Maribor
7-0
Aluminij
Fredag 16 februari 2024
Aluminij
1-2
Koper
Lördag 17 februari 2024
Rogaška
4-1
Domžale
Radomlje
1-3
Olimpija
Söndag 18 februari 2024
Bravo
0-0
Celje
Mura
Avbr
Maribor
Tisdag 20 februari 2024
Radomlje
1-2
Aluminij
Onsdag 21 februari 2024
Olimpija
1-0
Domžale
Torsdag 22 februari 2024
Celje
4-1
Rogaška
Maribor
2-1
Bravo
Lördag 24 februari 2024
Aluminij
17:30
Olimpija
Söndag 25 februari 2024
Rogaška
13:00
Maribor
Domžale
15:00
Celje
Mura
17:30
Radomlje
Måndag 26 februari 2024
Bravo
15:00
Koper
Mars 2024
-
April 2024
-
Maj 2024
-