ecst.se fotboll

 

Säsong

2022-23

Antal lag

45

Omgångar

5

Spelade matcher

80/95

Omgång
GS
2
KF
SF
F
Lag
40
16
8
4
2
Matcher
80
8
4
2
1
Spelade
80
0
0
0
0

Final

1 matcher

2 lag

Spelas 26 februari 2023.

-

1 matcher

2 lag

Spelas 26 februari 2023.

Semifinaler

2 matcher

4 lag

Spelas 14 januari 2023.

-

2 matcher

4 lag

Spelas 14 januari 2023.

Kvartsfinaler

4 matcher

8 lag

Spelas 18 oktober 2022.

-

4 matcher

8 lag

Spelas 18 oktober 2022.

Andra omgången

8 matcher

16 lag

Spelas 30 augusti 2022.

Deltagare: Elva lag från första omgången samt de fem lag som spelar europacupfotboll.

-

8 matcher

16 lag

Spelas 30 augusti 2022.

Deltagare: Elva lag från första omgången samt de fem lag som spelar europacupfotboll.

Första omgången - gruppspel

80 matcher

40 lag

Spelas 9-24 juli 2022.

Deltagare: 40 lag indelade i 8 grupper om 5 lag i varje. Gruppvinnarna och de tre bästa tvåorna går vidare till andra omgången.

Uppdaterad: 24.07.2022, 22:23

Lördag 9 juli 2022
Första omgången, gruppspel
Dumbarton
1-2
Stirling Albion
Fraserburgh
1-3
Kilmarnock
Stenhousemuir
1-2
Partick Thistle
Buckie Thistle
1-1*
Ross County

Ross County tog bonuspoängen efter 5-4 på straffar.

East Fife
0-2
Dunfermline Athletic
Hibernian
5-0
Clyde
Greenock Morton
0-0*
Falkirk

Falkirk tog bonuspoängen efter 5-4 på straffar.

Cowdenbeath
0-3
Airdrieonians
St. Mirren
0-1
Arbroath
Ayr United
*0-0
Elgin City

Ayr United tog bonuspoäng efter 4-3 på straffar.

Queen of the South
2-3
Annan Athletic
Albion Rovers
2-3
Livingston
Kelty Hearts
0-1
Inverness CT
Dundee FC
3-0
Hamilton Academical
Stranraer
2-5
Queen's Park
Söndag 10 juli 2022
Första omgången, gruppspel
Peterhead
0-2
Aberdeen
Tisdag 12 juli 2022
Första omgången, gruppspel
Fraserburgh
2-4
Montrose
Alloa Athletic
*1-1
East Fife

Alloa Athletic tog bonuspoängen efter 6-5 på straffar.

Dunfermline Athletic
5-0
Buckie Thistle
Falkirk
1-0
Hibernian
Airdrieonians
1-1*
Edinburgh City

Edinburgh City tog bonuspoängen efter 4-2 på straffar.

Ayr United
0-3
Queen of the South
St. Johnstone
0-0*
Annan Athletic

Annan Athletic tog bonuspoängen efter 5-4 på straffar.

Albion Rovers
1-2
Cove Rangers
Livingston
1-2
Inverness CT
Hamilton Academical
5-2
Stranraer
Queen's Park
4-1
Forfar Athletic
Onsdag 13 juli 2022
Första omgången, gruppspel
Aberdeen
2-0
Dumbarton
Raith Rovers
6-0
Peterhead
Kilmarnock
1-1*
Partick Thistle

Partick Thistle tog bonuspoängen efter 5-4 på straffar.

Clyde
1-2
Bonnyrigg Rose
Arbroath
3-0
Cowdenbeath
Lördag 16 juli 2022
Första omgången, gruppspel
Peterhead
0-2
Dumbarton
Raith Rovers
1-1*
Stirling Albion

Stirling Albion tog bonuspoängen efter 5-4 på straffar.

Montrose
0-3
Kilmarnock
Stenhousemuir
3-0
Fraserburgh
Buckie Thistle
1-4
Alloa Athletic
Ross County
1-0
Dunfermline Athletic
Clyde
2-0
Greenock Morton
Cowdenbeath
0-2
St. Mirren
Edinburgh City
1-3
Arbroath
Annan Athletic
4-0
Elgin City
Queen of the South
*2-2
St. Johnstone

Queen of the South tog bonuspoängen efter 4-2 på straffar.

Cove Rangers
1-2
Livingston
Kelty Hearts
0-2
Albion Rovers
Forfar Athletic
0-3
Hamilton Academical
Stranraer
0-3
Dundee FC
Söndag 17 juli 2022
Första omgången, gruppspel
Bonnyrigg Rose
1-4
Hibernian
Tisdag 19 juli 2022
Första omgången, gruppspel
Dumbarton
0-0*
Raith Rovers

Raith Rovers tog bonuspoängen efter 3-2 på straffar.

Stirling Albion
0-5
Aberdeen
Montrose
0-2
Stenhousemuir
Partick Thistle
2-0
Fraserburgh
Alloa Athletic
0-2
Ross County
East Fife
3-2
Buckie Thistle
Airdrieonians
2-0
St. Mirren
Annan Athletic
*1-1
Ayr United

Annan Athletic tog bonuspoängen efter 5-4 på straffar.

Elgin City
2-4
St. Johnstone
Cove Rangers
2-3
Kelty Hearts
Inverness CT
4-0
Albion Rovers
Forfar Athletic
*2-2
Stranraer

Forfar Athletic tog bonuspoängen efter 5-3 på straffar.

Queen's Park
1-2
Dundee FC
Onsdag 20 juli 2022
Första omgången, gruppspel
Bonnyrigg Rose
1-1*
Falkirk

Falkirk tog bonuspoängen efter 4-2 på straffar.

Hibernian
1-1*
Greenock Morton

Greenock Morton tog bonuspoängen efter 3-1 på straffar.

Edinburgh City
3-0
Cowdenbeath
Lördag 23 juli 2022
Första omgången, gruppspel
Stirling Albion
3-0
Peterhead
Kilmarnock
4-1
Stenhousemuir
Partick Thistle
4-2
Montrose
Dunfermline Athletic
1-1*
Alloa Athletic

Alloa Athletic tog bonuspoängen efter 5-4 på straffar.

Ross County
7-0
East Fife
Falkirk
1-0
Clyde
Greenock Morton
3-1
Bonnyrigg Rose
Arbroath
3-0
Airdrieonians
St. Mirren
3-1
FC Edinburgh
Elgin City
0-1
Queen of the South
St. Johnstone
1-0
Ayr United
Inverness CT
*1-1
Cove Rangers

Inverness CT tog bonuspoängen efter 5-3 på straffar.

Livingston
2-0
Kelty Hearts
Dundee FC
5-1
Forfar Athletic
Hamilton Academical
*1-1
Queen's Park

Hamilton Academical tog bonuspoängen efter 5-3 på straffar.

Söndag 24 juli 2022
Första omgången, gruppspel
Aberdeen
3-0
Raith Rovers
Grupp A
1
- Aberdeen
 
4
4
0
0
12
- 0
12
12
2
- Stirling Albion
 
4
2
1
1
6
- 7
-1
8
3
- Raith Rovers
 
4
1
2
1
7
- 4
3
6
4
- Dumbarton
 
4
1
1
2
3
- 4
-1
4
5
- Peterhead
 
4
0
0
4
0
- 13
-13
0
Grupp B
1
- Partick Thistle
 
4
3
1
0
9
- 4
5
11
2
- Kilmarnock
 
4
3
1
0
11
- 3
8
10
3
- Stenhousemuir
 
4
2
0
2
7
- 6
1
6
4
- Montrose
 
4
1
0
3
6
- 11
-5
3
5
- Fraserburgh
 
4
0
0
4
3
- 12
-9
0
Grupp C
1
- Ross County
 
4
3
1
0
11
- 1
10
11
2
- Dunfermline Athletic
 
4
2
1
1
8
- 2
6
7
3
- Alloa Athletic
 
4
1
2
1
6
- 5
1
7
4
- East Fife
 
4
1
1
2
4
- 12
-8
4
5
- Buckie Thistle
 
4
0
1
3
4
- 13
-9
1
Grupp D
1
- Falkirk
 
4
2
2
0
3
- 1
2
10
2
- Hibernian
 
4
2
1
1
10
- 3
7
7
3
- Greenock Morton
 
4
1
2
1
4
- 4
0
6
4
- Bonnyrigg Rose
 
4
1
1
2
5
- 9
-4
4
5
- Clyde
 
4
1
0
3
3
- 8
-5
3
Grupp E
1
- Arbroath
 
4
4
0
0
10
- 1
9
12
2
- Airdrieonians
 
4
2
1
1
6
- 4
2
7
3
- St. Mirren
 
4
2
0
2
5
- 4
1
6
4
- Edinburgh City
 
4
1
1
2
6
- 7
-1
5
5
- Cowdenbeath
 
4
0
0
4
0
- 11
-11
0
Grupp F
1
- Annan Athletic
 
4
2
2
0
8
- 3
5
10
2
- Queen of the South
 
4
2
1
1
8
- 5
3
8
3
- St. Johnstone
 
4
2
2
0
7
- 4
3
8
4
- Ayr United
 
4
0
2
2
1
- 5
-4
3
5
- Elgin City
 
4
0
1
3
2
- 9
-7
1
Grupp G
1
- Inverness CT
 
4
3
1
0
8
- 2
6
11
2
- Livingston
 
4
3
0
1
8
- 5
3
9
3
- Cove Rangers
 
4
1
1
2
6
- 7
-1
4
4
- Albion Rovers
 
4
1
0
3
5
- 9
-4
3
5
- Kelty Hearts
 
4
1
0
3
3
- 7
-4
3
Grupp H
1
- Dundee FC
 
4
4
0
0
13
- 2
11
12
2
- Hamilton Academical
 
4
2
1
1
9
- 6
3
8
3
- Queen's Park
 
4
2
1
1
11
- 6
5
7
4
- Forfar Athletic
 
4
0
1
3
4
- 14
-10
2
5
- Stranraer
 
4
0
1
3
6
- 15
-9
1

80 matcher

40 lag

Spelas 9-24 juli 2022.

Deltagare: 40 lag indelade i 8 grupper om 5 lag i varje. Gruppvinnarna och de tre bästa tvåorna går vidare till andra omgången.

Skytteliga

Uppdaterad: 24.07.2022, 22:25

Namn
Klubb
Mål
Christian Ramírez
Aberdeen
3
Justin Devenny
Airdrieonians
3
Conor Sammon
Alloa Athletic
3
Lewis McCann
Dunfermline Athletic
3
John Robertson
Edinburgh City
3
Sean Butcher
Fraserburgh
3
Matthew Shiels
Hamilton Academical
3
Christian Doidge
Hibernian
3
Ewan Henderson
Hibernian
3
Blair Lyons
Montrose
3
Simon Murray
Queen's Park
3