ecst.se fotboll

 

Säsong

2021-22

Antal lag

113

Omgångar

1+8

Spelade matcher

112/127

Omgång
Kv
1
2
3
4
Lag
22
60
40
40
32
Matcher
12
36
24
24
16
Spelade
12
36
24
24
16
Omgång
5
KF
SF
F
Lag
16
8
4
2
Matcher
8
4
2
1
Spelade
-
-
-
-

Final

1 matcher

2 lag

Spelas 21 maj 2022.

1 matcher

2 lag

Spelas 21 maj 2022.

Semifinaler

2 matcher

4 lag

Spelas 16-17 april 2022.

2 matcher

4 lag

Spelas 16-17 april 2022.

Kvartsfinaler

4 matcher

8 lag

Spelas 12 mars 2022.

4 matcher

8 lag

Spelas 12 mars 2022.

Femte omgången

8 matcher

16 lag

Spelas 12 februari 2022.

8 matcher

16 lag

Spelas 12 februari 2022.

Fjärde omgången

16 matcher

32 lag

Spelas 22 januari 2022.

Uppdaterad: 22.01.2022, 20:46

Torsdag 20 januari 2022
Hibernians
1-0 f
Cove Rangers
Fredag 21 januari 2022
Rangers
4-0
Stirling Albion
Lördag 22 januari 2022
Auchinleck Talbot
0-5
Hearts
Peterhead
*2-2 f
East Kilbride

Peterhead vidare efter 5-3 på straffar.

Clydebank
3-4 f
Annan Athletic
Banks O' Dee
0-3
Raith Rovers
Motherwell
2-1 f
Greenock Morton
Kelty Hearts
1-0 f
St. Johnstone
Livingston
1-0
Ross County
Dumbarton
0-1
Dundee
Aberdeen
3-0
Edinburgh City
Ayr United
0-2
St. Mirren
Kilmarnock
1-2 f
Dundee United
Partick Thistle
1-0
Airdrieonians
Arbroath
3-0
Darvel
Alloa Athletic
1-2
Celtic

16 matcher

32 lag

Spelas 22 januari 2022.

Tredje omgången

24 matcher

40 lag

Spelas 26-29 november 2021. Omspel 4-14 december.

Uppdaterad: 14.12.2021, 22:50

Fredag 26 november 2021
Partick Thistle
1-0
Dunfermline Athletic
Lördag 27 november 2021
Kelty Hearts
0-0
Montrose
Dumbarton
3-1
Sauchie Juniors
Auchinleck Talbot
1-0
Hamilton Academical
Civil Service Strollers
0-3
Peterhead
Falkirk
1-2
Raith Rovers
Stirling Albion
4-0
Tranent Juniors
Clydebank
2-0
Clyde
Dalbeattie Star
1-2
East Kilbride
Alloa Athletic
5-0
Bonnyrigg Rose Athletic
Ayr United
2-1
Albion Rovers
Stenhousemuir
0-2
Airdrieonians
Queen's Park
0-1
Kilmarnock
Gala Fairydean Rovers
0-1
Annan Athletic
Inverness CT
1-1
Greenock Morton
Lothian Hutchison
1-2
Edinburgh City
Banks O' Dee
2-1
East Fife
Cove Rangers
2-2
Queen of the South
Arbroath
3-0
Forfar Athletic
Måndag 29 november 2021
Brechin City
1-1
Darvel
Omspel
Lördag 4 december 2021
Montrose
1-1* f
Kelty Hearts

Kelty Hearts vidare efter straffar.

Tisdag 7 december 2021
Queen of the South
0-3
Cove Rangers
Greenock Morton
*1-1
Inverness CT

Greenock Morton vidare efter 5-4 på straffar.

Tisdag 14 december 2021
Darvel
*2-2
Brechin City

Darvel vidare efter 5-4 på straffar.

24 matcher

40 lag

Spelas 26-29 november 2021. Omspel 4-14 december.

Andra omgången

24 matcher

40 lag

Spelas 23-25 oktober 2021. Omspel 30 oktober.

Uppdaterad: 30.10.2021, 23:59

Lördag 23 oktober 2021
Annan Athletic
3-1
Jeanfield Swifts
Banks O' Dee
5-0
Nairn County
Berwick Rangers
1-2
Stirling Albion
Brechin City
2-1
Haddington Athletic
Broomhill
0-2
Tranent Juniors
Brora Rangers
0-0
Albion Rovers
Cowdenbeath
2-4
Civil Service Strollers
Dunbar United
1-1
Lothian Hutchison
East Kilbride
4-0
Stirling University
East Stirlingshire
0-3
Bonnyrigg Rose Athletic
Edinburgh City
2-1
Bo'ness United
Formartine United
0-2
Forfar Athletic
Kelty Hearts
4-1
Buckie Thistle
Dalbeattie Star
0-0
Rothes
Preston Athletic
0-2
Auchinleck Talbot
Sauchie Juniors
2-1
Dunipace
Stenhousemuir
4-1
Huntly
St. Cuthbert Wanderers
1-3
Gala Fairydean Rovers
Stranraer
0-1
Darvel
Måndag 25 oktober 2021
Clydebank
1-1
Elgin City
Omspel
Lördag 30 oktober 2021
Albion Rovers
1-0
Brora Rangers
Rothes
0-1
Dalbeattie Star
Lothian Hutchison
2-1
Dunbar United
Elgin City
1-2
Clydebank

24 matcher

40 lag

Spelas 23-25 oktober 2021. Omspel 30 oktober.

Första omgången

36 matcher

60 lag

Spelas 17-20 september 2021. Omspel 25-28 september.

Uppdaterad: 28.09.2021, 23:59

Fredag 17 september 2021
East Stirlingshire
3-0
Fort William
Cumbernauld Colts
1-1
Buckie Thistle
Lördag 18 september 2021
Penicuik Athletic
1-3
Tranent Juniors
Banks O' Dee
1-0
Turriff United
Blackburn United
1-2
Rothes
Brechin City
5-0
Vale of Leithen
Broomhill
6-0
Glasgow University
Caledonian Braves
0-1
Stirling University
Clachnacuddin
1-2
Dunipace
Clydebank
7-0
Dalkeith Thistle
Coldstream
1-10
East Kilbride
Deveronvale
2-2
Haddington Athletic
Dunbar United
2-0
Camelon Juniors
Formartine United
2-2
Cumnock Juniors
Forres Mechanics
0-2
Bonnyrigg Rose Athletic
Fraserburgh
1-2
Sauchie Juniors
Golspie Sutherland
0-3
Civil Service Strollers
Huntly
3-0
Hill Of Beath Hawthorn
Inverurie Loco Works
0-3
Jeanfield Swifts
Irvine Meadow
1-3
Auchinleck Talbot
Keith
1-2
Darvel
Lossiemouth
0-3
Preston Athletic
Nairn County
4-0
Strathspey Thistle
Newtongrange Star
1-1
Dalbeattie Star
Spartans
0-1
Gala Fairydean Rovers
Tynecastle
0-6
Brora Rangers
Wick Academy
2-2
Bo'ness United
Wigtown & Bladnoch
0-8
St. Cuthbert Wanderers
Söndag 19 september 2021
Lothian Hutchison
2-2
Edinburgh University
Måndag 20 september 2021
Berwick Rangers
2-1
Gretna 2008
Omspel
Lördag 25 september 2021
Buckie Thistle
4-1
Cumbernauld Colts
Cumnock Juniors
1-5
Formartine United
Dalbeattie Star
3-2
Newtongrange Star
Edinburgh University
0-3
Lothian Hutchison
Haddington Athletic
*1-1 f
Deveronvale

Haddington Athletic vidare efter straffar

Tisdag 28 september 2021
Bo'ness United
4-1
Wick Academy

36 matcher

60 lag

Spelas 17-20 september 2021. Omspel 25-28 september.

Kvalomgång

12 matcher

22 lag

Spelas 28 augusti 2021. Omspel 4 september.

Uppdaterad: 04.09.2021, 23:59

Lördag 28 augusti 2021
Linlithgow Rose
1-2
Banks O'Dee
Burntisland Shipyard
1-1
Dalkeith Thistle
Newton Stewart
1-3
Coldstream
Irvine Meadow
2-1
Musselburgh Athletic
Dundonald Bluebell
1-3
Penicuik Athletic
Preston Athletic
2-0
Threave Rovers
Hawick Royal Albert United
0-2
Golspie Sutherland
Blackburn United
2-1
Easthouses Lily Miners Welfare
Tynecastle
4-2
Girvan
Jeanfield Swifts
4-1
Whitehill Welfare
Dunbar United
3-1
Broxburn Athletic
Omspel
Lördag 4 september 2021
Dalkeith Thistle
*3-3 f
Burntisland Shipyard

Dalkeith Thistle vidare efter 6-5 på straffar.

12 matcher

22 lag

Spelas 28 augusti 2021. Omspel 4 september.

Skytteliga

Uppdaterad: -

Instagram Facebook Twitter YouTube Pinterest LinkedIn