ecst.se fotboll

 

Säsong

2023-24

Antal lag

34

Omgångar

5

Spelade matcher

37/37

Omgång
1
2
GS
SF
F
Lag
28
16
12
4
2
Matcher
14
8
12
2
1
Spelade
14
8
12
2
1

Final

1 matcher

2 lag

Spelas 27 januari 2024.

Uppdaterad: 27.01.2024, 23:59

Lördag 27 januari 2024
Final
Sporting Braga
**1-1
Estoril

Sporting Braga vinnare efter 5-4 på straffar.

1 matcher

2 lag

Spelas 27 januari 2024.

Semifinaler

2 matcher

4 lag

Spelas 23-24 januari 2024.

Uppdaterad: 24.01.2024, 23:03

Tisdag 23 januari 2024
Semifinal
Sporting Braga
1-0
Sporting CP
Onsdag 24 januari 2024
Semifinal
Benfica
1-1**
Estoril

Estoril vidare efter 5-4 på straffar.

2 matcher

4 lag

Spelas 23-24 januari 2024.

Tredje omgången, gruppspel

12 matcher

12 lag

Spelas 26 september-23 december 2023.

Gruppspel. Tolv lag fördelade i fyra grupper. Gruppvinnarna till semifinal.

Uppdaterad: 23.12.2023, 23:59

Grupp A
Torsdag 28 september 2023
Tredje omgången, grupp A
Casa Pia
2-1
Nacional
Onsdag 1 november 2023
Tredje omgången, grupp A
Sporting Braga
1-1
Casa Pia
Fredag 22 december 2023
Tredje omgången, grupp A
Nacional
1-3
Sporting Braga
1
Sporting Braga
 
2
1
1
0
4
- 2
2
4
2
Casa Pia
 
2
1
1
0
3
- 2
1
4
3
Nacional
 
2
0
0
2
2
- 5
-3
0
Grupp B
Tisdag 26 september 2023
Tredje omgången, grupp B
AVS
1-2
Arouca
Tisdag 31 oktober 2023
Tredje omgången, grupp B
Arouca
0-2
Benfica
Torsdag 21 december 2023
Tredje omgången, grupp B
Benfica
4-1
AVS
1
Benfica
 
2
2
0
0
6
- 1
5
6
2
Arouca
 
2
1
0
1
2
- 3
-1
3
3
AVS
 
2
0
0
2
2
- 6
-4
0
Grupp C
Onsdag 27 september 2023
Tredje omgången, grupp C
Farense
1-0
Tondela
Torsdag 2 november 2023
Tredje omgången, grupp C
Sporting CP
4-2
Farense
Lördag 23 december 2023
Tredje omgången, grupp C
Tondela
1-2
Sporting CP
1
Sporting CP
 
2
2
0
0
6
- 3
3
6
2
Farense
 
2
1
0
1
3
- 4
-1
3
3
Tondela
 
2
0
0
2
1
- 3
-2
0
Grupp D
Onsdag 27 september 2023
Tredje omgången, grupp D
Leixões
1-2
Estoril
Onsdag 6 december 2023
Tredje omgången, grupp D
Estoril
3-1
Porto
Lördag 23 december 2023
Tredje omgången, grupp D
Porto
2-1
Leixões
1
Estoril
 
2
2
0
0
5
- 2
3
6
2
Porto
 
2
1
0
1
3
- 4
-1
3
3
Leixões
 
2
0
0
2
2
- 4
-2
0

12 matcher

12 lag

Spelas 26 september-23 december 2023.

Gruppspel. Tolv lag fördelade i fyra grupper. Gruppvinnarna till semifinal.

Andra omgången

8 matcher

16 lag

Spelas 28 juli-9 september 2023.

Uppdaterad: 09.09.2023, 23:59

Fredag 28 juli 2023
Andra omgången
AVS
1-0
Vizela
Lördag 29 juli 2023
Andra omgången
Farense
3-2
UD Oliveirense
Estoril
5-1
CF Os Belenenses
Söndag 30 juli 2023
Andra omgången
Leixões
*0-0 f
Portimonense

Leixões vidare efter 5-4 på straffar.

União de Leiria
3-3* f
Nacional

Nacional vidare efter 5-4 på straffar.

Torreense
0-2
Casa Pia
Arouca
2-0
Rio Ave
Lördag 9 september 2023
Andra omgången
Vitoria Guimaraes
0-1
Tondela

8 matcher

16 lag

Spelas 28 juli-9 september 2023.

Första omgången

14 matcher

28 lag

Spelas 21-29 juli 2023.

Uppdaterad: 29.07.2023, 23:59

Fredag 21 juli 2023
Första omgången
Torreense
1-0
Mafra
Lördag 22 juli 2023
Första omgången
Rio Ave
3-0
Academico Viseu
Vizela
2-1
Marítimo
Nacional
*0-0
Penafiel

Nacional vidare efter 5-3 på straffar.

AVS
*1-1
Chaves

AVS vidare efter 5-3 på straffar.

Estoril
2-0
Paços Ferreira
UD Oliveirense
1-0
Gil Vicente
Söndag 23 juli 2023
Första omgången
Leixões
*0-0 f
Feirense

Leixões vidare efter 4-3 på straffar.

Moreirense
1-1* f
Farense

Farense vidare efter 4-3 på straffar.

Vilaverdense
0-2
Casa Pia
CF Os Belenenses
3-2
Famalicão
Portimonense
3-1
Estrela
Måndag 24 juli 2023
Första omgången
Boavista
0-0* f
União de Leiria

União de Leiria vidare efter 5-4 på straffar.

Lördag 29 juli 2023
Första omgången
Santa Clara
0-0* f
Tondela

Tondela vidare efter 4-2 på straffar.

14 matcher

28 lag

Spelas 21-29 juli 2023.

Skytteliga

Uppdaterad: 28.07.2023, 23:30

Namn
Klubb
Mål
Costinha
Rio Ave
2
Nenê
AVS
1
Nenê
AVS
1
Chima Akas
Belenenses
1
Cain Attard
Belenenses
1
Duarte Valente
Belenenses
1
Clayton
Casa Pia
1
Diogo Pinto
Casa Pia
1
João Correia
Chaves
1
Cassiano
Estoril
1
João Marques
Estoril
1
Ronaldo Tavares
Estrela
1
Jhonder Cádiz
Famalicão
1
Riccieli
Famalicão
1
Rui Costa
Farense
1
Bruno Xadas
Marítimo
1
André Luis
Moreirense
1
Ricardo Schutte
Oliveirense
1
Carlinhos
Portimonense
1