ecst.se fotboll

 

Säsong

2024

Antal lag

128

Omgångar

7

Spelade matcher

120/127

Omgång
1
2
3
4
KF
SF
F
Lag
128
64
32
16
8
4
2
Matcher
64
32
16
8
4
2
1
Spelade
64
32
16
8
0
0
0

Final

1 matcher

2 lag

Spelas 7 december 2024.

-

1 matcher

2 lag

Spelas 7 december 2024.

Semifinaler

2 matcher

4 lag

Spelas 30 oktober 2024.

-

2 matcher

4 lag

Spelas 30 oktober 2024.

Kvartsfinaler

4 matcher

8 lag

Spelas 6 oktober 20204.

-

4 matcher

8 lag

Spelas 6 oktober 20204.

Fjärde omgången

8 matcher

16 lag

Spelas 8-9 maj 2024.

Uppdaterad: 09.05.2024, 23:59

Onsdag 8 maj 2024
Fjärde omgången
Eidsvold
3-5
Sandnes Ulf
Stabæk
5-1
Bryne
Raufoss
2-3
Fredrikstad
Vålerenga
**2-2
HamKam

Vålerenga vidare efter 4-3 på straffar.

Lysekloster
2-3*
KFUM
Molde
4-2
Sarpsborg 08
Levanger
*4-2
Viking
Torsdag 9 maj 2024
Fjärde omgången
Strømsgodset
3-4*
Lillestrøm

8 matcher

16 lag

Spelas 8-9 maj 2024.

Tredje omgången

16 matcher

32 lag

Spelas 1 maj 2024.

Uppdaterad: 01.05.2024, 21:31

Onsdag 1 maj 2024
Tredje omgången
Sogndal
1-1**
KFUM Oslo

KFUM Oslo vidare efter 5-4 på straffar.

Kjelsås
1-2
Lysekloster
Bodø / Glimt
2-4
Lillestrøm
Fredrikstad
1-0
Rosenborg
Egersund
1-3
HamKam
Eidsvold
2-1
Åsane
Levanger
1-0
Brann
Vålerenga
*1-0
Tromsø
Arendal
0-1
Bryne
Sandnes Ulf
5-4
Odd
Tromsdalen
0-4
Viking
Hødd
1-3
Molde
Strømsgodset
4-0
Kristiansund
Råde
0-1
Sarpsborg 08
Ranheim
1-2
Raufoss
Alta
3-4
Stabæk

16 matcher

32 lag

Spelas 1 maj 2024.

Andra omgången

32 matcher

64 lag

Spelas 23-25 april 2024.

Uppdaterad: 25.04.2024, 20:21

Tisdag 23 april 2024
Andra omgången
Skeid
1-2
Raufoss
Onsdag 24 april 2024
Andra omgången
Skjervøy
0-1
Alta
Fløya
0-6
Tromsø
Junkeren
0-2
Bodø / Glimt
Melhus
1-5
Ranheim
Stjørdals-Blink
0-1
Levanger
Træff
1-2
Kristiansund
Strindheim
1-2
Molde
Hødd
1-0
Aalesund
Stord
0-4
Lysekloster
Bjarg
0-3
Åsane
Frøya
2-2**
Sogndal

Sogndal vidare efter 6-5 på straffar.

Askøy
2-5
Brann
Torvastad
3-4
Viking
Vard
0-4
Sandnes Ulf
Mandalskameratene
0-7
Bryne
Fløy-Flekkerøy
0-1
Egersund
Pors Grenland
0-1
Odd
IF Fram
0-3
Arendal
Elverum
2-4
HamKam
Eidsvold
1-0
Mjøndalen
Ullensaker / Kisa
1-3
Rosenborg
Frigg
0-3
KFUM
Bærum
0-5
Stabæk
Kjelsås
3-2
Kongsvinger
Råde
2-1
Moss
Tromsdalen
3-1
Lyn
Jerv
0-3
Strømsgodset
Strømmen
4-5
Lillestrøm
Torsdag 25 april 2024
Andra omgången
Oppsal
0-4
Valerenga
Eik Tønsberg
2-5
Fredrikstad
Hønefoss
1-2
Sarpsborg 08

32 matcher

64 lag

Spelas 23-25 april 2024.

Första omgången

64 matcher

128 lag

Spelas 9-11 april 2024.

Uppdaterad: 11.04.2024, 23:59

Tisdag 9 april 2024
Första omgången
Brønnøysund
0-6
Bodø / Glimt
Onsdag 10 april 2024
Första omgången
Kirkenes
0-11
Alta
Union Carl Berner
0-3
Valerenga
Førde
2-6
Sogndal
Bossekop
1-3
Skjervøy
Senja
1-6
Tromsdalen
Sortland
0-6
Tromsø
Rana
0-3
Junkeren
Mosjøen
0-4
Levanger
Sverresborg
0-6
Rosenborg
Nardo
2-4
Strindheim
Tiller
0-3
Ranheim
Trygg / Lade
2-3
Stjørdals-Blink
Træff
5-1
Surnadal
Eide
0-5
Molde
Brattvåg
1-2
Kristiansund
Spjelkavik
0-2
Aalesund
Fjøra
2-5
Åsane
Melhus
1-0
Byåsen
Os
0-2
Frøya
Fana
0-2
Lysekloster
Sandviken
4-6*
Bjarg
Stord
**4-4
Djerv

Stord vidare efter 7-6 på straffar.

Torvastad
**1-1
Haugesund

Torvastad vidare efter 2-0 på straffar.

Madla
3-5
Vard
Varhaug
0-5
Viking
Brodd
1-3
Sandnes Ulf
Vidar
0-1
Egersund
Randesund
0-2
Jerv
Mandalskameratene
**1-1
Start

Mandalskameratene vidare efter 6-5 på straffar.

Fløy-Flekkerøy
1-0
Sandefjord
Hei
0-1
Pors Grenland
IF Fram
2-1
Notodden
Ørn Horten
0-3
Mjøndalen
Åskollen
1-3
Odd
Ridabu
0-5
HamKam
Nybergsund
0-8
Kongsvinger
Hønefoss
5-0
Gjøvik-Lyn
Bjørkelangen
0-7
Lillestrøm
Gjelleråsen
2-4
Strømmen
Lørenskog
1-2
Ullensaker / Kisa
Årvoll
0-2
KFUM
Heming
0-2
Lyn
Frigg
*3-1
Grorud
Nordstrand
0-1
Kjelsås
Oppsal
*3-1
Follo
Drøbak / Frogn
0-10
Fredrikstad
Sarpsborg
1-5
Sarpsborg 08
Mjølner
1-2
Fløya
Hallingdal
0-7
Strømsgodset
Asker
0-2
Stabæk
Express
1-2*
Arendal
Skreia
0-8
Raufoss
Funnefoss / Vormsund
0-2
Eidsvold
Gamle Oslo
0-2
Skeid
Råde
2-0
Kvik Halden
Torsdag 11 april 2024
Första omgången
Lyngbø
1-7
Brann
Askøy
**4-4
Sotra

Askøy vidare efter 5-4 på straffar.

Forus og Gausel
0-10
Bryne
Ullern
0-2
Bærum
Volda
1-6
Hødd
Sprint-Jeløy
0-3
Moss
Flint
0-6
Eik Tønsberg
Toten
1-3
Elverum

64 matcher

128 lag

Spelas 9-11 april 2024.

Skytteliga

Uppdaterad: -