ecst.se fotboll

 

Säsong

2023-24

Antal lag

76

Omgångar

2+6

Spelade matcher

109/109

Omgång
K1
K2
1
2
Lag
60
42
54
32
Matcher
30
21
27
16
Spelade
30
21
27
16
Omgång
3
KF
SF
F
Lag
16
8
4
2
Matcher
8
2
1
Spelade
8
4
2
1

Final

1 matcher

2 lag

Spelas 21 april 2024.

Uppdaterad: 21.04.2024, 20:36

Söndag 21 april 2024
Final
Feyenoord
1-0
NEC

1 matcher

2 lag

Spelas 21 april 2024.

Semifinaler

2 matcher

4 lag

Spelas 27-29 februari 2024.

Uppdaterad: 29.02.2024, 22:07

Tisdag 27 februari 2024
Semifinal
Cambuur
1-2*
NEC
Torsdag 29 februari 2024
Semifinal
Feyenoord
2-1
Groningen

2 matcher

4 lag

Spelas 27-29 februari 2024.

Kvartsfinaler

4 matcher

8 lag

Spelas 6-8 februari 2024.

Uppdaterad: 08.02.2024, 23:59

Tisdag 6 februari 2024
Kvartsfinal
NEC
3-0
ADO Den Haag
Onsdag 7 februari 2024
Kvartsfinal
Cambuur
3-1
Vitesse
Feyenoord
2-0
AZ
Torsdag 8 februari 2024
Kvartsfinal
Groningen
**0-0
Fortuna Sittard

Groningen vidare efter 4-3 på straffar.

4 matcher

8 lag

Spelas 6-8 februari 2024.

Tredje omgången

8 matcher

16 lag

Spelas 16-24 januari 2024.

Uppdaterad: 25.01.2024, 23:59

Tisdag 16 januari 2024
Tredje omgången
Excelsior Maassluis
1-2
ADO Den Haag
Excelsior
0-2
Groningen
AZ
**3-3
Quick Boys

AZ vidare efter 4-2 på straffar.

Onsdag 17 januari 2024
Tredje omgången
NEC
2-1
Go Ahead Eagles
Almere City
1-2
Fortuna Sittard
Torsdag 18 januari 2024
Tredje omgången
Vitesse
1-0
AFC
Onsdag 24 januari 2024
Tredje omgången
Feyenoord
1-0
PSV
Torsdag 25 januari 2024
Tredje omgången
USV Hercules
3-4*
Cambuur

8 matcher

16 lag

Spelas 16-24 januari 2024.

Andra omgången

16 matcher

32 lag

Spelas 19 december 2023-17 januari 2024.

Uppdaterad: 21.12.2023, 23:59

Tisdag 19 december 2023
Andra omgången
Quick Boys
2-0
De Graafschap
Dordrecht
0-3
Cambuur
DEM
0-1
Excelsior Maassluis
Eindhoven
0-2
Fortuna Sittard
Spakenburg
2-3*
Excelsior
Willem II
1-3
Groningen
Onsdag 20 december 2023
Andra omgången
ADO Den Haag
2-0
Sparta Rotterdam
HHC
2-3*
AZ
GVVV
1-6
NEC
RKAV Volendam
0-1
AFC
Feyenoord
2-1
Utrecht
Torsdag 21 december 2023
Andra omgången
USV Hercules
3-2
Ajax
Go Ahead Eagles
7-1
De Treffers
Katwijk
1-2
Almere City
Vitesse
1-0
Heerenveen
Onsdag 17 januari 2024
Andra omgången
PSV
3-1
Twente

16 matcher

32 lag

Spelas 19 december 2023-17 januari 2024.

Första omgången

27 matcher

54 lag

Spelas 31 oktober-16 november 2023.

Uppdaterad: 17.11.2023, 22:14

Tisdag 31 oktober 2023
Första omgången
De Graafschap
2-0
Emmen
De Treffers
4-0
UNA
Spakenburg
3-1
Helmond Sport
Koninklijke HFC
1-3
Go Ahead Eagles
OJC Rosmalen
1-8
Almere City
Noordwijk
0-1
ADO Den Haag
Groene Ster
0-1
Vitesse
GVVV
1-0
Telstar
Heerenveen
5-1
VVV
Quick Boys
1-0
NAC Breda
Lisse
1-3
Dordrecht
Utrecht
3-2
RKC Waalwijk
Onsdag 1 november 2023
Första omgången
HHC
2-0
Heracles
Rijnsburgse Boys
0-1
Groningen
Scheveningen
0-0**
USV Hercules

USV Hercules vidare efter 4-3 på straffar.

IJsselmeervogels
0-2
Sparta Rotterdam
DEM
3-1
Hoogeveen
Sparta Nijkerk
0-1
Fortuna Sittard
AFC
1-0
PEC Zwolle
RKAV Volendam
5-0
Eemdijk
Katwijk
5-0
TEC
Den Bosch
1-2*
Excelsior
Torsdag 2 november 2023
Första omgången
Cambuur
4-1
MVV
TOP Oss
0-1
Eindhoven
SJC Noordwijk
1-3
Willem II
NEC
5-3
Roda JC
Torsdag 16 november 2023
Första omgången
Excelsior Maassluis
1-0
Volendam

27 matcher

54 lag

Spelas 31 oktober-16 november 2023.

Andra kvalomgången

21 matcher

42 lag

Spelas 19-20 september 2023.

Uppdaterad: 20.09.2023, 23:59

Tisdag 19 september 2023
Andra kvalomgången
Eemdijk
3-2
Harkemase Boys
Apeldoorn
1-3
OJC Rosmalen
Scheveningen
2-1
HSV Hoek
GVVV
5-2
Barendrecht
DVS '33
0-2
IJsselmeervogels
Spakenburg
1-0
Scherpenzeel
Sparta Nijkerk
4-2
GVV Unitas
DEM
3-1
Sportlust '46
RKAV Volendam
3-0
Westlandia
Olde Veste '54
0-2
Noordwijk
Onsdag 20 september 2023
Andra kvalomgången
RKSV Nuenen
0-0**
Excelsior Maassluis

Excelsior Maassluis vidare efter 3-2 på straffar.

Groene Ster
1-0
Kozakken Boys
ADO '20
0-1
Quick Boys
TEC
2-0
Meerssen
SJC Noordwijk
**0-0
Gemert

SJC Noordwijk vidare efter 4-3 på straffar.

VVSB
1-2
UNA
Hoogeveen
3-0
Staphorst
Kloetinge
1-3
Koninklijke HFC
Lisse
1-0
Blauw Geel '38
HVCH
1-3
De Treffers
ACV
1-5
USV Hercules

21 matcher

42 lag

Spelas 19-20 september 2023.

Första kvalomgången

30 matcher

60 lag

Spelas 12-13 augusti 2023.

Uppdaterad: 13.08.2023, 21:05

Lördag 12 augusti 2023
Första kvalomgången
SJC Noordwijk
2-1
Bon Boys
Eemdijk
5-0
Bunde
Nieuwkoop
0-2
RKAV Volendam
Barendrecht
2-1
Genemuiden
HSV Hoek
3-2
SteDoCo
Blauw Geel '38
5-1
SVOD '22
DVS '33
1-0
Urk
Kloetinge
6-0
BOL
Sparta Nijkerk
2-0
ONS Sneek
Apeldoorn
1-0
ODIN '59
IJsselmeervogels
2-1
TOGB
AGB
1-2
Olde Veste '54
AWC
1-2
Staphorst
HSC '21
3-4
Harkemase Boys
TEC
*1-1 f
DOVO

TEC vidare efter 4-3 på straffar.

VVSB
*3-3 f
Rijnvogels

VVSB vidare efter 4-3 på straffar.

GVV Unitas
4-0
Blauw Wit '34
Purmersteijn
0-2
Sportlust '46
Veensche Boys
1-2
HVCH
USV Hercules
2-1
Berkum
DEM
1-0
XerxesDZB (Zat)
Zwaluw VFC
1-5
Scherpenzeel
Baronie
0-1
Hoogeveen
OJC Rosmalen
5-1
OSS '20
Söndag 13 augusti 2023
Första kvalomgången
Avanti '31
0-3
Meerssen
Jubbega
3-5
UNA
Westlandia
3-1
Quick
RKSV Nuenen
1-2
Chevremont
Kampong
2-4
Gemert
Groene Ster
6-0
Groen Wit '62

30 matcher

60 lag

Spelas 12-13 augusti 2023.

Skytteliga

Uppdaterad: -