ecst.se fotboll

 

Säsong

2023-24

Antal lag

102

Omgångar

1+7

Spelade matcher

86/101

Omgång
Kv
1
2
3
Lag
12
64
64
32
Matcher
6
32
32
16
Spelade
6
32
32
16
Omgång
4
KF
SF
F
Lag
16
8
4
2
Matcher
8
4
2
1
Spelade
0
0
0
0

Final

1 matcher

2 lag

-

1 matcher

2 lag

Semifinaler

2 matcher

4 lag

-

2 matcher

4 lag

Kvartsfinaler

4 matcher

8 lag

-

4 matcher

8 lag

Fjärde omgången

8 matcher

16 lag

-

8 matcher

16 lag

Tredje omgången

16 matcher

32 lag

Spelas 28-29 oktober 2023.

Uppdaterad: 08.11.2023, 22:23

Lördag 28 oktober 2023
Tredje omgången
Grevenmacher
2-4
Yellow Boys Weiler
Mamer
1-2
Jeunesse d'Esch
F91 Dudelange
0-2
Differdange 03
Söndag 29 oktober 2023
Tredje omgången
UNA Strassen
4-3
Fola Esch
Résidence Walferdange
3-5
Progrès Niederkorn
Red Star Merl-Belair
2-3
Swift Hesperange
Norden
1-0
Lorentzweiler
Hostert
2-1
UT Pétange
Erpeldange
1-8
Mondorf-les-Bains
Alisontia Steinsel
5-1
Etzella Ettelbrück
Jeunesse Canach
4-3
Wiltz
ALSS Luxembourg
0-3
Racing Union Luxembourg
Rumelange
4-0
Marisca Mersch
Koeppchen
2-5
Monnerich
Onsdag 8 november 2023
TRedje omgången
UN Käerjéng
2-3
Schifflange
Rodange
3-4
Bettembourg

16 matcher

32 lag

Spelas 28-29 oktober 2023.

Andra omgången

32 matcher

64 lag

Spelas 30 september-1 oktober 2023.

Uppdaterad: 01.10.2023, 23:59

Lördag 30 september 2023
Andra omgången
Bastendorf
0-1
Fola Esch
Schengen
1-5
Jeunesse d'Esch
Stengefort
0-1
Bettembourg
Söndag 1 oktober 2023
Andra omgången
Luxembourg City
1-3
Differdange 03
Kehlen
2-2**
Rodange

Rodange vidare efter 4-1 på straffar.

Erpeldange
1-0
Blô-Weiss Medernach
Sandweiler
1-2
Jeunesse Canach
Jeunesse Useldange
1-3
Monnerich
Kopstal 33
0-2
Grevenmacher
ALSS Luxembourg
2-1
Avenir Beggen
The Belval Belvaux
0-3
Swift Hesperange
Oberkorn
1-4
Lorentzweiler
Atert Bissen
3-5
UT Pétange
Minerva Lintgen
1-3
Hostert
Heiderscheid / Eschdorf
0-11
Progrès Niederkorn
Feulen
0-4
F91 Dudelange
Koerich
1-3
Koeppchen
Olympia Christnach
0-5
UNA Strassen
Sporting Mertzig
1-4
Mamer
Blo-Wäiss Izeg
0-4
Marisca Mersch
Orania Vianden
0-2
Etzella Ettelbrück
Berdorf Consdorf
3-3**
Rumelange

Rumelange vidare efter 6-5 på straffar.

Sanem
1-3
Racing Union Luxembourg
Jeunesse Schieren
0-5
UN Käerjéng
URB
0-4
Schifflange
Schouweiler
0-3
Résidence Walferdange
Red Star Merl-Belair
3-0
Berdenia Berbourg
Tricolore Gasperich
0-4
Mondorf-les-Bains
Norden
1-0
Victoria Rosport
Young Boys
0-4
Yellow Boys Weiler
Jeunesse Junglinster
0-4
Wiltz
Racing Troisvierges
1-7
Alisontia Steinsel

32 matcher

64 lag

Spelas 30 september-1 oktober 2023.

Första omgången

32 matcher

64 lag

Spelas 9-10 september 2023.

Uppdaterad: 10.09.2023, 23:59

Lördag 9 september 2023
Första omgången
Pratzerthal-Redange
2-4
Atert Bissen
Reisdorf
1-2
Blo-Wäiss Izeg
Jeunesse Schieren
9-3
Colmarberg
Söndag 10 september 2023
Första omgången
Sporting Bertrange
3-4
Kopstal 33
Jeunesse Biwer
4-6*
Kehlen
Minerva Lintgen
3-1
Claravallis Clervaux
Rambrouch
1-6
Jeunesse Junglinster
Alliance Aischdall
1-3*
URB
Jeunesse Gilsdorf
1-2
Red Star Merl-Belair
Heiderscheid / Eschdorf
3-1
Kischpelt Wilwerwiltz
Schouweiler
1-0
Folschette
Hosingen
1-4
Jeunesse Useldange
Sanem
*3-2
Rupensia Lusitanos
SC Ell
1-3
Sporting Mertzig
Orania Vianden
**3-3
Green Boys

Orania Vianden vidare efter 3-0 på straffar.

Esch
3-4
Olympia Christnach
Union Mertert
0-3
Young Boys
Excelsior Grevels
0-5
Oberkorn
Minière Lasauvage
1-4
Feulen
Schengen
1-0
Luna Oberkorn
Noertzange
4-5*
Luxembourg City
Koerich
2-1
Daring Echternach
Biekerech
0-5
Berdorf Consdorf
Moutfort / Medingen
2-5
Sandweiler
Stengefort
6-0
Les Ardoisiers Perlé
Les Aiglons Dalheim
0-3
Bastendorf
Wincrange
1-4*
Norden
Brouch
1-1**
Tricolore Gasperich

Tricolore Gasperich vidare efter 7-6 på straffar.

The Belval Belvaux
5-3
Union Kayl-Tétange
Red Black / Egalité
1-2
ALSS Luxembourg
Racing Troisvierges
2-1
Syra Mensdorf
Erpeldange
5-1
Munsbach

32 matcher

64 lag

Spelas 9-10 september 2023.

Kvalomgång

6 matcher

12 lag

Spelas 6 september 2023.

Uppdaterad: 06.09.2023, 23:59

Onsdag 6 september 2023
Kvalomgång
Red Boys Aspelt
0-4
Sporting Bertrange
Alliance Aischdall
3-0
Ehlerange
Bourscheid
1-6
Stengefort
Jeunesse Biwer
4-3
Clemency
Minerva Lintgen
5-1
Vinesca Ehnen
Rambrouch
1-0
Boevange / Attert

6 matcher

12 lag

Spelas 6 september 2023.

Skytteliga

Uppdaterad: -