ecst.se fotboll

 

Säsong

2023-24

Start: 6 augusti 2023
Slut: 26 maj 2024

Spelade matcher

137 / 240

57,08 %

Målsnitt

3,09

Totalt: 424 mål

Publiksnitt

570

Totalt: 4 556 åskådare

Omgångar

30

Omgång för omgång

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Differdange 03
F91 Dudelange Swift Hesperange
Progrès Niedercorn Strassen Jeunesse d'Esch Pétange Mondorf-les-Bains Racing FC Union Luxembourg Marisca Mersch Wiltz Victoria Rosport
UN Käerjéng Schifflange 95
Monnerich Fola Esch

Aktuella matcher

Söndag 18 februari 2024
UNA Strassen
1-0
UT Pétange
Victoria Rosport
1-3
Swift Hesperange
Progrès Niederkorn
4-0
Schifflange
Wiltz
0-1
Marisca Mersch
Racing Union Luxembourg
0-3
F91 Dudelange
Monnerich
1-1
Differdange 03
UN Käerjéng
2-1
Mondorf-les-Bains
Fola Esch
0-1
Jeunesse d'Esch
Lördag 24 februari 2024
Jeunesse d'Esch
17:00
Racing Union Luxembourg
Söndag 25 februari 2024
Schifflange
-
Wiltz
Mondorf-les-Bains
16:00
UNA Strassen
Differdange 03
16:00
UN Käerjéng
F91 Dudelange
16:00
Monnerich
Marisca Mersch
16:00
Fola Esch
Swift Hesperange
16:00
Progrès Niederkorn
UT Pétange
16:00
Victoria Rosport

Tabell

Uppdaterad: 18.02.2024, 23:59

 
 
*
 
Totalt
 
 
Hemma
 
Borta
1
 
Differdange 03
Differdange 03
5
17
17
10
7
0
41
- 13
28
37
 
7
1
0
28
- 4
22
 
3
6
0
13
- 9
15
2
 
F91 Dudelange
F91 Dudelange
3
17
17
11
2
4
32
- 15
17
35
 
7
1
0
20
- 4
22
 
4
1
4
12
- 11
13
3
 
Swift Hesperange
Swift Hesperange
1
17
17
9
5
3
34
- 19
15
32
 
4
4
0
14
- 9
16
 
5
1
3
20
- 10
16
4
 
Progrès Niedercorn
Progrès Niederkorn
2
17
17
8
6
3
34
- 24
10
30
 
6
3
0
20
- 9
21
 
2
3
3
14
- 15
9
5
 
Strassen
Strassen
9
17
17
6
7
4
23
- 22
1
25
 
4
4
1
14
- 13
16
 
2
3
3
9
- 9
9
6
 
Jeunesse d'Esch
Jeunesse d'Esch
7
17
17
6
6
5
27
- 25
2
24
 
3
3
2
17
- 13
12
 
3
3
3
10
- 12
12
7
 
Pétange
Pétange
4
17
17
6
5
6
28
- 24
4
23
 
5
2
1
20
- 8
17
 
1
3
5
8
- 16
6
8
 
Mondorf-les-Bains
Mondorf-les-Bains
6
18
18
6
5
7
33
- 32
1
23
 
6
1
2
20
- 11
19
 
0
4
5
13
- 21
4
9
 
Racing FC Union Luxembourg
Racing FC Union Luxembourg
8
17
17
7
2
8
24
- 31
-7
23
 
4
1
4
11
- 15
13
 
3
1
4
13
- 16
10
10
 
Marisca Mersch
Marisca Mersch
ny
17
17
5
5
7
26
- 30
-4
20
 
2
4
2
13
- 13
10
 
3
1
5
13
- 17
10
11
 
Wiltz
Wiltz
10
17
17
5
5
7
21
- 27
-6
20
 
3
3
3
11
- 11
12
 
2
2
4
10
- 16
8
12
 
Victoria Rosport
Victoria Rosport
11
18
18
5
5
8
23
- 32
-9
20
 
3
1
5
11
- 16
10
 
2
4
3
12
- 16
10
13
 
UN Käerjéng
UN Käerjéng
14
17
17
5
3
9
21
- 25
-4
18
 
4
1
4
9
- 8
13
 
1
2
5
12
- 17
5
14
 
Schifflange 95
Schifflange 95
ny
17
17
4
5
8
21
- 32
-11
17
 
3
4
1
14
- 12
13
 
1
1
7
7
- 20
4
15
 
Monnerich
Monnerich
12
17
17
3
6
8
17
- 36
-19
15
 
2
3
4
10
- 21
9
 
1
3
4
7
- 15
6
16
 
Fola Esch
Fola Esch
13
17
17
3
2
12
19
- 37
-18
11
 
2
2
5
11
- 14
8
 
1
0
7
8
- 23
3

Placeringar: Lag 1 till Champions League, lag 2-3 till Europa Conference League. Lag 13-14 till nedflyttningskval, lag 15-16 flyttas ned.

Korringeringar: -

Ranking: 1. Poäng. 2. Målskillnad. 3. Vunna matcher. 4. Inbördes möten (poäng, målskillnad, gjorda mål). 5. Playoff.

* Placering föregående säsong.

Skytteliga

Uppdaterad: 18.02.2024, 23:59

Namn
Klubb
Mål
Benjamin Bresch
Marisca Mersch
14
Jorginho
Differdange 03
13
Samir Hadji
F91 Dudelange
10
Kenny Nagera
Differdange 03
9
Walid Jarmouni
Progrès Niederkorn
9
Dominik Stolz
Swift Hesperange
9

Publiksnitt

Uppdaterad: 06.08.2023, 23:59

Totalt
4 556
8
570
Differdange 03
875
1
875
Jeunesse d'Esch
663
1
663
UN Käerjéng
585
1
585
Mondorf-les-Bains
569
1
569
Schifflange 95
560
1
560
Marisca Mersch
500
1
500
F91 Dudelange
472
1
472
Strassen
332
1
332
Swift Hesperange
0
0
0
Progrès Niederkorn
0
0
0
Pétange
0
0
0
Racing FC Union Luxembourg
0
0
0
Wiltz
0
0
0
Victoria Rosport
0
0
0
Monnerich
0
0
0
Fola Esch
0
0
0

Spalterna visar total publik på hemmaplan, antal matcher, snitt.

Spelschema

Uppdaterad: 18.12.2023, 23:59

Augusti 2023
Lördag 5 augusti 2023
Schifflange
3-3
UT Pétange
Söndag 6 augusti 2023
UNA Strassen
1-5
Swift Hesperange
Marisca Mersch
1-2
Victoria Rosport
F91 Dudelange
3-1
Wiltz
Mondorf-les-Bains
1-3
Racing Union Luxembourg
UN Käerjéng
1-2
Monnerich
Jeunesse d'Esch
1-3
Progrès Niederkorn
Differdange 03
5-1
Fola Esch
Söndag 13 augusti 2023
UT Pétange
2-0
Swift Hesperange
UNA Strassen
2-1
UN Käerjéng
Monnerich
3-2
Mondorf-les-Bains
Racing Union Luxembourg
1-3
Differdange 03
Fola Esch
3-2
F91 Dudelange
Wiltz
0-1
Jeunesse d'Esch
Victoria Rosport
1-2
Schifflange
Progrès Niederkorn
4-3
Marisca Mersch
Söndag 20 augusti 2023
Marisca Mersch
1-1
Wiltz
Jeunesse d'Esch
4-1
Fola Esch
F91 Dudelange
2-0
Racing Union Luxembourg
Differdange 03
2-0
Monnerich
Mondorf-les-Bains
5-3
UN Käerjéng
Swift Hesperange
3-2
Victoria Rosport
Schifflange
2-0
Progrès Niederkorn
UT Pétange
2-2
UNA Strassen
Söndag 27 augusti 2023
UNA Strassen
4-2
Mondorf-les-Bains
UN Käerjéng
0-1
Differdange 03
Monnerich
1-0
F91 Dudelange
Racing Union Luxembourg
0-3
Jeunesse d'Esch
Fola Esch
1-2
Marisca Mersch
Wiltz
2-1
Schifflange
Victoria Rosport
3-1
UT Pétange
Progrès Niederkorn
2-0
Swift Hesperange
September 2023
Söndag 3 september 2023
Victoria Rosport
0-3
UNA Strassen
UT Pétange
2-2
Progrès Niederkorn
Schifflange
3-1
Fola Esch
Marisca Mersch
2-2
Racing Union Luxembourg
Jeunesse d'Esch
1-0
Monnerich
F91 Dudelange
4-1
UN Käerjéng
Differdange 03
1-1
Mondorf-les-Bains
Swift Hesperange
1-1
Wiltz
Söndag 17 september 2023
Mondorf-les-Bains
4-0
F91 Dudelange
UN Käerjéng
1-1
Jeunesse d'Esch
Monnerich
1-2
Marisca Mersch
Racing Union Luxembourg
1-0
Schifflange
Fola Esch
1-2
Swift Hesperange
Wiltz
2-0
UT Pétange
Progrès Niederkorn
1-1
Victoria Rosport
UNA Strassen
2-2
Differdange 03
Fredag 22 september 2023
Marisca Mersch
2-1
UN Käerjéng
Lördag 23 september 2023
UT Pétange
2-1
Fola Esch
F91 Dudelange
2-2
Differdange 03
Progrès Niederkorn
2-0
UNA Strassen
Swift Hesperange
2-1
Racing Union Luxembourg
Söndag 24 september 2023
Victoria Rosport
3-1
Wiltz
Schifflange
2-2
Monnerich
Jeunesse d'Esch
2-2
Mondorf-les-Bains
Onsdag 27 september 2023
UNA Strassen
1-1
F91 Dudelange
Differdange 03
3-1
Jeunesse d'Esch
Mondorf-les-Bains
3-2
Marisca Mersch
UN Käerjéng
1-0
Schifflange
Monnerich
0-6
Swift Hesperange
Racing Union Luxembourg
2-0
UT Pétange
Fola Esch
0-1
Victoria Rosport
Wiltz
2-2
Progrès Niederkorn
Oktober 2023
Söndag 8 oktober 2023
Wiltz
2-1
UNA Strassen
Victoria Rosport
1-0
Racing Union Luxembourg
UT Pétange
4-0
Monnerich
Swift Hesperange
0-0
UN Käerjéng
Schifflange
0-0
Mondorf-les-Bains
Marisca Mersch
1-1
Differdange 03
Jeunesse d'Esch
1-2
F91 Dudelange
Progrès Niederkorn
3-2
Fola Esch
Lördag 21 oktober 2023
Differdange 03
5-0
Schifflange
Söndag 22 oktober 2023
UNA Strassen
1-1
Jeunesse d'Esch
F91 Dudelange
1-0
Marisca Mersch
Mondorf-les-Bains
0-2
Swift Hesperange
Monnerich
3-3
Victoria Rosport
Racing Union Luxembourg
3-3
Progrès Niederkorn
Fola Esch
0-1
Wiltz
UN Käerjéng
0-1
UT Pétange
November 2023
Söndag 5 november 2023
Wiltz
1-3
Racing Union Luxembourg
Schifflange
0-3
F91 Dudelange
Progrès Niederkorn
1-1
Monnerich
Fola Esch
1-1
UNA Strassen
Victoria Rosport
1-4
UN Käerjéng
UT Pétange
4-1
Mondorf-les-Bains
Swift Hesperange
1-1
Differdange 03
Lördag 11 november 2023
Racing Union Luxembourg
0-1
Fola Esch
Söndag 12 november 2023
UNA Strassen
1-1
Marisca Mersch
Jeunesse d'Esch
3-3
Schifflange
F91 Dudelange
1-0
Swift Hesperange
Differdange 03
2-0
UT Pétange
Mondorf-les-Bains
1-1
Victoria Rosport
UN Käerjéng
2-0
Progrès Niederkorn
Monnerich
1-3
Wiltz
Söndag 26 november 2023
Racing Union Luxembourg
2-1
UNA Strassen
Schifflange
2-1
Marisca Mersch
Swift Hesperange
2-0
Jeunesse d'Esch
UT Pétange
0-1
F91 Dudelange
Victoria Rosport
0-1
Differdange 03
Progrès Niederkorn
2-2
Mondorf-les-Bains
Wiltz
1-1
UN Käerjéng
Fola Esch
2-2
Monnerich
Onsdag 29 november 2023
Marisca Mersch
4-1
Jeunesse d'Esch
Mondorf
2-0
Rosport
December 2023
Lördag 2 december 2023
Marisca Mersch
2-2
Swift Hesperange
Jeunesse d'Esch
0-0
UT Pétange
Monnerich
0-4
Racing Union Luxembourg
Söndag 3 december 2023
UNA Strassen
1-0
Schifflange
F91 Dudelange
3-0
Victoria Rosport
Differdange 03
3-1
Progrès Niederkorn
Mondorf-les-Bains
2-0
Wiltz
UN Käerjéng
2-1
Fola Esch
Lördag 9 december 2023
Wiltz
1-1
Differdange 03
UT Pétange
4-1
Marisca Mersch
Victoria Rosport
1-1
Jeunesse d'Esch
Söndag 10 december 2023
Fola Esch
3-2
Mondorf-les-Bains
Progrès Niederkorn
1-0
F91 Dudelange
Swift Hesperange
2-1
Schifflange
Monnerich
0-0
UNA Strassen
Racing Union Luxembourg
2-1
UN Käerjéng
Januari 2024
-
Februari 2024
Söndag 11 februari 2024
Schifflange
2-2
Victoria Rosport
UN Käerjéng
0-1
UNA Strassen
Mondorf-les-Bains
2-0
Monnerich
Differdange 03
7-0
Racing Union Luxembourg
F91 Dudelange
4-0
Fola Esch
Jeunesse d'Esch
5-2
Wiltz
Marisca Mersch
0-3
Progrès Niederkorn
Swift Hesperange
3-3
UT Pétange
Söndag 18 februari 2024
UNA Strassen
1-0
UT Pétange
Victoria Rosport
1-3
Swift Hesperange
Progrès Niederkorn
4-0
Schifflange
Wiltz
0-1
Marisca Mersch
Racing Union Luxembourg
0-3
F91 Dudelange
Monnerich
1-1
Differdange 03
UN Käerjéng
2-1
Mondorf-les-Bains
Fola Esch
0-1
Jeunesse d'Esch
Lördag 24 februari 2024
Jeunesse d'Esch
17:00
Racing Union Luxembourg
Söndag 25 februari 2024
Schifflange
-
Wiltz
Mondorf-les-Bains
16:00
UNA Strassen
Differdange 03
16:00
UN Käerjéng
F91 Dudelange
16:00
Monnerich
Marisca Mersch
16:00
Fola Esch
Swift Hesperange
16:00
Progrès Niederkorn
UT Pétange
16:00
Victoria Rosport
Mars 2024
-
April 2024
-
Maj 2024
-