ecst.se fotboll

 

Säsong

2022-23

Start: 6 augusti 2022
Slut: 21 maj 2023

Spelade matcher

104 / 240

43,33 %

Målsnitt

3,38

Totalt: 352 mål

Publiksnitt

-

Totalt: - åskådare

Omgångar

30

Omgång för omgång

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

F91 Dudelange
Swift Hesperange Pétange
Progrès Niedercorn Racing FC Union Luxembourg Jeunesse d'Esch Differdange 03 Mondorf-les-Bains Wiltz UN Käerjéng Monnerich Strassen
Victoria Rosport Hostert
Etzella Ettelbrück Fola Esch

Aktuella matcher

Lördag 26 november 2022
Jeunesse d'Esch
1-0
Differdange 03
Söndag 27 november 2022
UNA Strassen
2-0
Monnerich
Victoria Rosport
0-0
Swift Hesperange
Progrès Niederkorn
3-2
Fola Esch
Racing Union Luxembourg
0-2
UT Pétange
Wiltz
4-4
Mondorf-les-Bains
UN Käerjéng
2-4
F91 Dudelange
Hostert
0-3
Etzella Ettelbrück
Lördag 3 december 2022
Etzella Ettelbrück
16:00
Racing Union Luxembourg
Monnerich
18:00
UN Käerjéng
Söndag 4 december 2022
F91 Dudelange
15:00
Victoria Rosport
Swift Hesperange
15:00
Wiltz
Differdange 03
15:00
Progrès Niederkorn
Fola Esch
15:00
Hostert
UT Pétange
15:00
UNA Strassen
Mondorf-les-Bains
16:00
Jeunesse d'Esch

Tabell

Uppdaterad: 27.11.2022, 18:40

 
 
*
 
Totalt
 
 
Hemma
 
Borta
1
 
F91 Dudelange
F91 Dudelange
1
13
13
12
0
1
43
- 16
27
36
 
5
0
1
18
- 7
15
 
7
0
0
25
- 9
21
2
 
Swift Hesperange
Swift Hesperange
4
13
13
11
2
0
45
- 12
33
35
 
5
1
0
25
- 10
16
 
6
1
0
20
- 2
19
3
 
Pétange
Pétange
12
13
13
7
3
3
28
- 16
12
24
 
3
1
2
16
- 8
10
 
4
2
1
12
- 8
14
4
 
Progrès Niedercorn
Progrès Niederkorn
5
13
13
7
2
4
21
- 16
5
23
 
4
1
2
14
- 9
13
 
3
1
2
7
- 7
10
5
 
Racing FC Union Luxembourg
Racing FC Union Luxembourg
7
13
13
6
4
3
24
- 18
6
22
 
3
2
2
11
- 12
11
 
3
2
1
13
- 6
11
6
 
Jeunesse d'Esch
Jeunesse d'Esch
8
13
13
5
4
4
18
- 14
4
19
 
4
2
1
12
- 3
14
 
1
2
3
6
- 11
5
7
 
Differdange 03
Differdange 03
3
13
13
5
3
5
23
- 18
5
18
 
2
2
2
14
- 9
8
 
3
1
3
9
- 9
10
8
 
Mondorf-les-Bains
Mondorf-les-Bains
10
13
13
5
1
7
19
- 30
-11
16
 
2
0
4
7
- 16
6
 
3
1
3
12
- 14
10
9
 
Wiltz
Wiltz
13
13
13
4
3
6
25
- 26
-1
15
 
2
2
3
15
- 15
8
 
2
1
3
10
- 11
7
10
 
UN Käerjéng
UN Käerjéng
ny
13
13
3
5
5
15
- 23
-8
14
 
1
2
4
7
- 16
5
 
2
3
1
8
- 7
9
11
 
Monnerich
Monnerich
ny
13
13
3
4
6
20
- 20
0
13
 
2
1
4
13
- 10
7
 
1
3
2
7
- 10
6
12
 
Strassen
Strassen
6
13
13
4
1
8
14
- 25
-11
13
 
3
0
4
10
- 16
9
 
1
1
4
4
- 9
4
3
 
Victoria Rosport
Victoria Rosport
11
13
13
2
5
6
20
- 28
-8
11
 
1
4
1
8
- 7
7
 
1
1
5
12
- 21
4
14
 
Hostert
Hostert
14
13
13
3
2
8
11
- 25
-14
11
 
2
1
4
4
- 11
7
 
1
1
4
7
- 14
4
15
 
Etzella Ettelbrück
Etzella Ettelbrück
9
13
13
3
2
8
10
- 27
-17
11
 
1
1
4
4
- 10
4
 
2
1
4
6
- 17
7
16
 
Fola Esch
Fola Esch
2
13
13
3
1
9
16
- 38
-22
10
 
2
1
3
7
- 8
7
 
1
0
6
9
- 30
3

Placeringar: Lag 1 till Champions League, lag 2-3 till Europa Conference League. Lag 13-14 till nedflyttningskval, lag 15-16 flyttas ned.

Korringeringar: -

Ranking: 1. Poäng. 2. Målskillnad. 3. Vunna matcher. 4. Inbördes möten (poäng, målskillnad, gjorda mål). 5. Playoff.

* Placering föregående säsong.

Skytteliga

Uppdaterad: 27.11.2022, 21:05

Namn
Klubb
Mål
Rayan Philippe
Swift Hesperange
16
Samir Hadji
F91 Dudelange
12
Dejvid Sinani
F91 Dudelange
11
El Hassande M'Barki
Monnerich
11

Publiksnitt

Uppdaterad: -

Totalt
-
-
-
-
-
-
-

Spalterna visar total publik på hemmaplan, antal matcher, snitt.

Spelschema

Uppdaterad:

Uppdaterad: 27.11.2022, 18:40

Augusti 2022
Lördag 6 augusti 2022
Etzella Ettelbrück
2-0
UT Pétange
Söndag 7 augusti 2022
Monnerich
5-1
Victoria Rosport
UN Käerjéng
1-1
Wiltz
Mondorf-les-Bains
2-0
Hostert
Differdange 03
2-3
Racing Union Luxembourg
Fola Esch
2-1
UNA Strassen
Swift Hesperange
4-2
Progrès Niederkorn
Måndag 8 augusti 2022
F91 Dudelange
5-0
Jeunesse d'Esch
Lördag 13 augusti 2022
Racing Union Luxembourg
1-0
Mondorf-les-Bains
UT Pétange
2-3
Fola Esch
Söndag 14 augusti 2022
Wiltz
3-1
Victoria Rosport
UNA Strassen
3-2
Differdange 03
Progrès Niederkorn
2-3
F91 Dudelange
Hostert
0-4
Swift Hesperange
Jeunesse d'Esch
0-0
UN Käerjéng
Monnerich
1-2
Etzella Ettelbrück
Lördag 20 augusti 2022
Victoria Rosport
1-1
Jeunesse d'Esch
Fola Esch
0-0
Etzella Ettelbrück
Swift Hesperange
2-0
Racing Union Luxembourg
Söndag 21 augusti 2022
Wiltz
1-4
Monnerich
UN Käerjéng
1-1
Progrès Niederkorn
Mondorf-les-Bains
1-2
UNA Strassen
Differdange 03
1-1
UT Pétange
F91 Dudelange
3-1
Hostert
Fredag 26 augusti 2022
Hostert
0-1
UN Käerjéng
Söndag 28 augusti 2022
Etzella Ettelbrück
0-2
Differdange 03
UT Pétange
4-1
Mondorf-les-Bains
UNA Strassen
0-4
Swift Hesperange
Progrès Niederkorn
1-0
Victoria Rosport
Jeunesse d'Esch
1-0
Wiltz
Monnerich
3-0
Fola Esch
Racing Union Luxembourg
2-4
F91 Dudelange
September 2022
Lördag 3 september 2022
Swift Hesperange
3-3
UT Pétange
Söndag 4 september 2022
Jeunesse d'Esch
1-1
Monnerich
Wiltz
1-2
Progrès Niederkorn
Victoria Rosport
2-2
Hostert
UN Käerjéng
0-5
Racing Union Luxembourg
F91 Dudelange
3-1
UNA Strassen
Mondorf-les-Bains
3-0
Etzella Ettelbrück
Differdange 03
6-0
Fola Esch
Lördag 10 september 2022
Racing Union Luxembourg
2-2
Victoria Rosport
Etzella Ettelbrück
0-4
Swift Hesperange
Söndag 11 september 2022
Monnerich
0-0
Differdange 03
Fola Esch
0-1
Mondorf-les-Bains
UT Pétange
1-2
F91 Dudelange
UNA Strassen
0-2
UN Käerjéng
Hostert
2-3
Wiltz
Progrès Niederkorn
2-1
Jeunesse d'Esch
Söndag 18 september 2022
Progrès Niederkorn
4-0
Monnerich
Jeunesse d'Esch
1-2
Hostert
Wiltz
1-1
Racing Union Luxembourg
Victoria Rosport
0-0
UNA Strassen
UN Käerjéng
0-1
UT Pétange
F91 Dudelange
4-0
Etzella Ettelbrück
Swift Hesperange
8-1
Fola Esch
Mondorf-les-Bains
0-1
Differdange 03
Oktober 2022
Söndag 9 oktober 2022
Monnerich
1-2
Mondorf-les-Bains
Differdange 03
1-2
Swift Hesperange
Fola Esch
0-2
F91 Dudelange
Etzella Ettelbrück
1-1
UN Käerjéng
UT Pétange
5-1
Victoria Rosport
UNA Strassen
4-3
Wiltz
Racing Union Luxembourg
2-1
Jeunesse d'Esch
Hostert
1-0
Progrès Niederkorn
Söndag 16 oktober 2022
Hostert
0-0
Monnerich
Progrès Niederkorn
0-0
Racing Union Luxembourg
Jeunesse d'Esch
2-0
UNA Strassen
Wiltz
0-2
UT Pétange
Victoria Rosport
3-1
Etzella Ettelbrück
UN Käerjéng
3-2
Fola Esch
F91 Dudelange
3-1
Differdange 03
Swift Hesperange
4-2
Mondorf-les-Bains
Söndag 23 oktober 2022
Differdange 03
2-2
UN Käerjéng
Fola Esch
4-1
Victoria Rosport
Etzella Ettelbrück
1-2
Wiltz
UT Pétange
0-0
Jeunesse d'Esch
UNA Strassen
0-1
Progrès Niederkorn
Racing Union Luxembourg
2-1
Hostert
Monnerich
1-2
Swift Hesperange
Mondorf-les-Bains
0-7
F91 Dudelange
November 2022
Söndag 6 november 2022
Racing Union Luxembourg
2-2
Monnerich
Hostert
1-0
UNA Strassen
Jeunesse d'Esch
6-0
Etzella Ettelbrück
Wiltz
5-1
Fola Esch
Victoria Rosport
2-3
Differdange 03
Progrès Niederkorn
2-3
UT Pétange
UN Käerjéng
0-2
Mondorf-les-Bains
F91 Dudelange
0-4
Swift Hesperange
Söndag 13 november 2022
Mondorf-les-Bains
1-6
Victoria Rosport
Differdange 03
2-1
Wiltz
Fola Esch
1-3
Jeunesse d'Esch
Etzella Ettelbrück
0-1
Progrès Niederkorn
UT Pétange
4-1
Hostert
UNA Strassen
1-4
Racing Union Luxembourg
Monnerich
2-3
F91 Dudelange
Swift Hesperange
4-2
UN Käerjéng
Lördag 26 november 2022
Jeunesse d'Esch
1-0
Differdange 03
Söndag 27 november 2022
UNA Strassen
2-0
Monnerich
Victoria Rosport
0-0
Swift Hesperange
Progrès Niederkorn
3-2
Fola Esch
Racing Union Luxembourg
0-2
UT Pétange
Wiltz
4-4
Mondorf-les-Bains
UN Käerjéng
2-4
F91 Dudelange
Hostert
0-3
Etzella Ettelbrück
December 2022
Lördag 3 december 2022
Etzella Ettelbrück
16:00
Racing Union Luxembourg
Monnerich
18:00
UN Käerjéng
Söndag 4 december 2022
F91 Dudelange
15:00
Victoria Rosport
Swift Hesperange
15:00
Wiltz
Differdange 03
15:00
Progrès Niederkorn
Fola Esch
15:00
Hostert
UT Pétange
15:00
UNA Strassen
Mondorf-les-Bains
16:00
Jeunesse d'Esch
Lördag 10 december 2022
Hostert
15:00
Differdange 03
Victoria Rosport
17:00
UN Käerjéng
Söndag 11 december 2022
UT Pétange
16:00
Monnerich
UNA Strassen
16:00
Etzella Ettelbrück
Racing Union Luxembourg
16:00
Fola Esch
Progrès Niederkorn
16:00
Mondorf-les-Bains
Jeunesse d'Esch
16:00
Swift Hesperange
Wiltz
16:00
F91 Dudelange
Januari 2023
-
Februari 2023
Etzella Ettelbrück
16:00
Monnerich
Fola Esch
16:00
UT Pétange
Differdange 03
16:00
UNA Strassen
Mondorf-les-Bains
16:00
Racing Union Luxembourg
Swift Hesperange
16:00
Hostert
F91 Dudelange
16:00
Progrès Niederkorn
UN Käerjéng
16:00
Jeunesse d'Esch
Victoria Rosport
16:00
Wiltz
Mars 2023
-
April 2023
-
Maj 2023
-