ecst.se fotboll

 

Säsong

2023-24

Antal lag

14

Omgångar

4

Spelade matcher

30/30

Omgång
GS
2
SF
F
Lag
10
4
4
12
Matcher
20
2
2
6
Spelade
20
2
2
6

Final och placeringsmatcher

6 matcher

12 lag

Placeringsmatcherna spelas 19-21 augusti 2023. Finalen spelas 23-25 januari 2024.

Uppdaterad: 24.01.2024, 22:35

Final
Onsdag 24 januari 2024
Final
Maccabi Tel Aviv
**0-0
Maccabi Haifa

Maccabi Tel Aviv vinnare efter 4-2 på straffar.

Match om femteplats
Lördag 19 augusti 2023
Match om femteplats
Hapoel Jerusalem
1-0
Beitar Jerusalem
Match om sjundeplats
Söndag 20 augusti 2023
Match mot sjundeplats
Maccabi Netanya
4-1
Hapoel Be'er Sheva
Match om niondeplats
Lördag 19 augusti 2023
Match om niondeplats
Ashdod
0-0*
Hapoel Haifa

Hapoel Haifa vinnare efter 3-2 på straffar.

Match om elfteplats
Lördag 19 augusti 2023
Match om elfteplats
Hapoel Tel Aviv
*1-1
Hapoel Hadera

Hapoel Tel Aviv vinnare efter 5-3 på straffar.

Match om 13:e plats
Måndag 21 augusti 2023
Match om 13:e plats
Hapoel Petah Tikva
2-1
Maccabi Bnei Raina

6 matcher

12 lag

Placeringsmatcherna spelas 19-21 augusti 2023. Finalen spelas 23-25 januari 2024.

Semifinaler

2 matcher

4 lag

Spelas 19-21 augusti 2023.

Uppdaterad: 20.08.2023, 21:45

Lördag 19 augusti 2023
Semifinal
Maccabi Petah Tikva
0-2
Maccabi Haifa
Söndag 20 augusti 2023
Semifinal
Bnei Sakhnin
1-5
Maccabi Tel Aviv

2 matcher

4 lag

Spelas 19-21 augusti 2023.

Andra omgången

2 matcher

4 lag

Spelas 20-22 juli 2023. De fyra lag som spelar europacupfotboll står över gruppspelet och utgör lagen i andra omgången, där vinnarna går till semifinal. Matchen Maccabi Haifa-Beitar Jerusalem är också supercupmatch.

Uppdaterad: 22.07.2023, 21:43

Torsdag 20 juli 2023
Andra omgången
Hapoel Be'er Sheva
1-6
Maccabi Tel Aviv
Lördag 22 juli 2023
Final
Maccabi Haifa
3-1
Beitar Jerusalem

2 matcher

4 lag

Spelas 20-22 juli 2023. De fyra lag som spelar europacupfotboll står över gruppspelet och utgör lagen i andra omgången, där vinnarna går till semifinal. Matchen Maccabi Haifa-Beitar Jerusalem är också supercupmatch.

Kvalomgång

Grupp A
Lördag 29 juli 2023
Första omgången, grupp A
Hapoel Haifa
0-1
Bnei Sakhnin
Söndag 30 juli 2023
Första omgången, grupp A
Maccabi Netanya
3-1
Hapoel Hadera
Onsdag 2 augusti 2023
Första omgången, grupp A
Hapoel Hadera
2-1
Hapoel Haifa
Maccabi Bnei Raina
0-0
Maccabi Netanya
Lördag 5 augusti 2023
Första omgången, grupp A
Hapoel Haifa
1-1
Maccabi Bnei Raina
Söndag 6 augusti 2023
Första omgången, grupp A
Bnei Sakhnin
2-1
Hapoel Hadera
Onsdag 9 augusti 2023
Första omgången, grupp A
Maccabi Bnei Raina
1-2
Bnei Sakhnin
Maccabi Netanya
1-2
Hapoel Haifa
Söndag 13 augusti 2023
Första omgången, grupp A
Bnei Sakhnin
0-3
Maccabi Netanya
Hapoel Hadera
1-1
Maccabi Bnei Raina
1
Bnei Sakhnin
 
4
3
0
1
5
- 5
0
9
2
Maccabi Netanya
 
4
2
1
1
7
- 3
4
7
3
Hapoel Haifa
 
4
1
1
2
4
- 5
-1
4
4
Hapoel Hadera
 
4
1
1
2
5
- 7
-2
4
5
Maccabi Bnei Reineh
 
4
0
3
1
3
- 4
-1
3
Grupp B
Lördag 29 juli 2023
Första omgången, grupp B
Hapoel Jerusalem
1-1
Hapoel Tel Aviv
Maccabi Petah Tikva
0-0
Hapoel Petah Tikva
Tisdag 1 augusti 2023
Första omgången, grupp B
Ashdod
1-1
Maccabi Petah Tikva
Hapoel Petah Tikva
1-5
Hapoel Jerusalem
Lördag 5 augusti 2023
Första omgången, grupp B
Hapoel Tel Aviv
1-1
Hapoel Petah Tikva
Hapoel Jerusalem
2-0
Ashdod
Tisdag 8 augusti 2023
Första omgången, grupp B
Maccabi Petah Tikva
2-1
Hapoel Jerusalem
Ashdod
1-0
Hapoel Tel Aviv
Lördag 12 augusti 2023
Första omgången, grupp B
Hapoel Tel Aviv
0-2
Maccabi Petah Tikva
Hapoel Petah Tikva
0-1
Ashdod
1
Maccabi Petah Tikva
 
4
2
2
0
5
- 2
3
8
2
Hapoel Jerusalem
 
4
2
1
1
9
- 4
5
7
3
Ashdod
 
4
2
1
1
3
- 3
0
7
4
Hapoel Tel Aviv
 
4
0
2
2
2
- 5
-3
2
5
Hapoel Petah Tikva
 
4
0
2
2
2
- 7
-5
2

Skytteliga

Uppdaterad: -