ecst.se fotboll

 

Säsong

2022-23

Antal lag

14

Omgångar

4

Spelade matcher

28/30

Omgång
GS
2
Lag
-
10
4
-
-
-
-
Matcher
-
20
2
-
-
-
-
Spelade
-
20
2
-
-
-
-
Omgång
SF
F
Lag
-
-
-
-
4
12
Matcher
-
-
-
-
2
6
Spelade
-
-
-
-
2
4

Final

6 matcher

12 lag

Placeringsmatcher spelas 7-8 december 2022, finalen 17 januari 2023.

Uppdaterad: 08.12.2022, 22:22

Final
Match om 5-6:e plats
Torsdag 8 december 2022
Match om femte plats
Maccabi Haifa
4-1
Bnei Sakhnin
Match om 7-8:e plats
Onsdag 7 december 2022
Match om sjunde plats
Maccabi Tel Aviv
2-0
Hapoel Jerusalem
Match om 9-10:e plats
Onsdag 7 december 2022
Match om nionde plats
Beitar Jerusalem
1-3
Ironi Kiryat Shmona
Match om 11-12:e plats
Torsdag 8 december 2022
Match om elfte plats
Ashdod
0-1
Maccabi Bnei Raina
Match om 13-14:e plats
Onsdag 7 december 2022
Match om 13:e plats
Sektzia Nes Tziona
5-4
Hapoel Haifa

6 matcher

12 lag

Placeringsmatcher spelas 7-8 december 2022, finalen 17 januari 2023.

Semifinaler

2 matcher

4 lag

Spelas 7-8 december 2022.

Uppdaterad: 08.12.2022, 22:22

Onsdag 7 december 2022
Semifinal
Maccabi Netanya
2-0
Hapoel Hadera

Maccabi Netanya vidare efter 5-4 på straffar.

Torsdag 8 december 2022
Semifinal
Hapoel Be'er Sheva
*3-3
Hapoel Tel Aviv

Hapoel Be'er Sheva vidare efter 4-3 på straffar.

2 matcher

4 lag

Spelas 7-8 december 2022.

Kvartsfinaler

Andra omgången

2 matcher

4 lag

Andra omgången består dels av den israeliska supercupen och dels av en match mellan övriga två lag som spelar europacupfotboll säsongen 2022-23. Vinnarna till semifinal, förlorarna till placeringsmatcher.

Spelas 14-16 juli 2022.

Uppdaterad: 16.07.2022, 22:01

Torsdag 14 juli 2022
Andra omgången
Maccabi Tel Aviv
0-0*
Maccabi Netanya

Maccabi Netanya vinnare efter 5-4 på straffar.

Lördag 16 juli 2022
Final
Maccabi Haifa
1-1* f
Hapoel Be'er Sheva

Hapoel Be'er Sheva vinnare efter 4-3 på straffar.

2 matcher

4 lag

Andra omgången består dels av den israeliska supercupen och dels av en match mellan övriga två lag som spelar europacupfotboll säsongen 2022-23. Vinnarna till semifinal, förlorarna till placeringsmatcher.

Spelas 14-16 juli 2022.

Första omgången, gruppspel

20 matcher

10 lag

Tio lag uppdelade i två grupper. Gruppvinnarna vidare till semifinal, övriga lag till placeringsmatcher.

Spelas 30 juli-16 augusti 2022.

Uppdaterad: 26.10.2022, 21:32

Lördag 30 juli 2022
Första omgången, gruppspel
Ashdod
Inst
Beitar Jerusalem
Hapoel Jerusalem
1-3
Hapoel Tel Aviv
Söndag 31 juli 2022
Första omgången, gruppspel
Hapoel Haifa
0-2
Bnei Sakhnin
Hapoel Hadera
1-0
Ironi Kiryat Shmona
Tisdag 2 augusti 2022
Första omgången, gruppspel
Beitar Jerusalem
Inst
Hapoel Jerusalem
Onsdag 3 augusti 2022
Första omgången, gruppspel
Bnei Sakhnin
1-2
Hapoel Hadera
Sektzia Nes Tziona
1-0
Ashdod
Maccabi Bnei Raina
3-1
Hapoel Haifa
Måndag 8 augusti 2022
Första omgången, gruppspel
Hapoel Hadera
1-0
Maccabi Bnei Raina
Hapoel Tel Aviv
2-3
Ashdod
Tisdag 9 augusti 2022
Första omgången, gruppspel
Ironi Kiryat Shmona
2-2
Bnei Sakhnin
Beitar Jerusalem
Inst
Sektzia Nes Tziona
Lördag 13 augusti 2022
Första omgången, gruppspel
Maccabi Bnei Raina
1-2
Ironi Kiryat Shmona
Hapoel Haifa
1-3
Hapoel Hadera
Hapoel Jerusalem
2-0
Sektzia Nes Tziona
Hapoel Tel Aviv
2-1
Beitar Jerusalem
Tisdag 16 augusti 2022
Första omgången, gruppspel
Sektzia Nes Tziona
1-3
Hapoel Tel Aviv
Ashdod
0-1
Hapoel Jerusalem
Onsdag 17 augusti 2022
Första omgången, gruppspel
Ironi Kiryat Shmona
0-0
Hapoel Haifa
Bnei Sakhnin
2-1
Maccabi Bnei Raina
Onsdag 7 september 2022
Gruppspel
Ashdod
2-2
Beitar Jerusalem
Torsdag 22 september 2022
Gruppspel
Beitar Jerusalem
1-0
Hapoel Jerusalem
Onsdag 26 oktober 2022
Gruppspel
Beitar Jerusalem
1-1
Sektzia Nes Tziona

20 matcher

10 lag

Tio lag uppdelade i två grupper. Gruppvinnarna vidare till semifinal, övriga lag till placeringsmatcher.

Spelas 30 juli-16 augusti 2022.

Kvalomgång

Grupp A
1
- Hapoel Hadera
 
4
4
0
0
7
- 2
5
12
2
- Bnei Sakhnin
 
4
2
1
1
7
- 5
2
7
3
- Ironi Kiryat Shmona
 
4
1
2
1
4
- 4
0
5
4
- Maccabi Bnei Reineh
 
4
1
0
3
5
- 6
-1
3
5
- Hapoel Haifa
 
4
0
1
3
2
- 8
-6
1
Grupp B
1
- Hapoel Tel Aviv
 
4
3
0
1
10
- 6
4
9
2
- Hapoel Jerusalem
 
4
2
0
2
4
- 4
0
6
3
- Beitar Jerusalem
 
4
1
2
1
5
- 5
0
5
4
- Ashdod
 
4
1
1
2
5
- 6
-1
4
5
- Sektzia Nes Tziona
 
4
1
1
2
3
- 6
-3
4

Skytteliga

Uppdaterad: -