ecst.se fotboll

 

Säsong

2022-23

Antal lag

-

Omgångar

14

Spelade matcher

175/-

Omgång
1
2
3
4
5
6
7
Lag
-
-
-
-
-
-
168
Matcher
-
-
-
-
-
-
84
Spelade
-
-
-
-
-
-
84
Omgång
8
9
10
11
KF
SF
F
Lag
88
64
32
16
8
4
2
Matcher
44
32
16
8
4
2
1
Spelade
44
32
15
0
0
0
0

Final

1 matcher

2 lag

Spelas 29 april i2022.

-

1 matcher

2 lag

Spelas 29 april i2022.

Semifinaler

2 matcher

4 lag

Spelas 5 april i2022.

-

2 matcher

4 lag

Spelas 5 april i2022.

Kvartsfinaler

4 matcher

8 lag

Spelas 1 mars i2022.

-

4 matcher

8 lag

Spelas 1 mars i2022.

8 matcher

16 lag

Spelas 8-9 februari i2022.

Onsdag 8 februari 2023
Elfte omgången
Olympique lyonnais
18:15
Lille
Toulouse
18:15
Stade Reims
Vierzon
18:15
Grenoble Foot 38
Auxerre
18:15
Rodez
Paris FC
18:15
Annecy
Angers
18:15
Nantes
Olympique Marseille
21:10
Paris Saint-Germain
Torsdag 9 februari 2023
Elfte omgången
Lorient
21:00
Lens

8 matcher

16 lag

Spelas 8-9 februari i2022.

Tionde omgången

16 matcher

32 lag

Spelas 20-23 januari 2023.

Uppdaterad: 23.01.2023, 23:59

Fredag 20 januari 2023
Tionde omgången
Olympique Marseille
1-0
Stade rennais
Lördag 21 januari 2023
Tionde omgången
Chambéry
0-3
Olympique lyonnais
Stade Plabennec
0-1
Grenoble Foot 38
Chamalières
0-4
Paris FC
Bastia
1-1* f
Lorient

Lorient vidare efter 4-1 på straffar.

Les Herbiers
0-3
Stade Reims
Toulouse
2-0
Ajaccio
Grasse
0-0* f
Rodez

Rodez vidare efter 5-4 på straffar.

Strasbourg Koenigshoffen
0-1
Angers
Söndag 22 januari 2023
Tionde omgången
Chamois niortais
0-4
Auxerre
Lille
2-0
Pau
Thaon
0-0* f
Nantes

Nantes vidare efter 3-2 på straffar.

Le Puy Foot
0-0* f
Vierzon FC

Vierzon FC vidare efter 5-3 på straffar.

Belfort
1-1* f
Annecy

Annecy vidare efter 4-3 på straffar.

Stade brestois 29
1-3
Lens
Måndag 23 januari 2023
Tionde omgången
Pays de Cassel
0-7
Paris Saint-Germain

16 matcher

32 lag

Spelas 20-23 januari 2023.

Nionde omgången

32 matcher

64 lag

Spelas 8 januari 2023.

Uppdaterad: 14.01.2023, 23:59

Fredag 6 januari 2023
Nionde omgången
Grenoble Foot 38
1-0
Nîmes Olympique
Pau
2-1
Montpellier
Paris FC
3-1
Valenciennes
Strasbourg
0-0* f
Angers

Angers vidare efter 5-4 på straffar.

LB Châteauroux
1-3
Paris Saint-Germain
Lördag 7 januari 2023
Nionde omgången
Reims Sainte-Anne / Wasquehal
Inst
Pays de Cassel
Grasse
1-0
La Tamponnaise
Évreux
1-1* f
Bastia

Bastia vidare efter 4-3 på straffar.

Olympique Marseille
2-0
Hyères
Avranches
0-2
Stade brestois 29
Linas-Montlhery
0-2
Lens
Strasbourg Koenigshoffen
*0-0 f
Clermont

Strasbourg Koenigshoffen vidare efter 4-3 på straffar.

Olympique lyonnais
2-1
Metz
Vire
0-2
Nantes
Monaco
2-2* f
Rodez

Rodez vidare efter 5-4 på straffar.

Le Puy Foot
1-0
Nice
Stade Plabennec
2-0
Vannes
Granville
0-3
Chamois niortais
Thaon
*0-0 f
Amiens

Thaon vidare efter 4-2 på straffar.

Villerupt Thil
1-6
Annecy
Girondins Bordeaux
1-2
Stade rennais
Söndag 8 januari 2023
Nionde omgången
Jura Sud Foot
1-2
Ajaccio
La Châtaigneraie
0-6
Lorient
Belfort
3-1
Olympique St Quentin
Loon-Plage
0-7
Stade Reims
Chamalières
*0-0 f
Bourges Foot 18

Chamalières vidare efter 6-5 på straffar.

Aubagne
1-3
Chambéry
Lannion
1-7
Toulouse
Stade Pontivy
1-4
Les Herbiers
Dunkerque
2-2* f
Auxerre

Auxerre vidare efter 5-4 på straffar.

Avoine OCC
1-2
Vierzon FC
Lille
2-0
Troyes
Lördag 14 januari 2023
Nionde omgången
Pays de Cassel
*1-1 f
Wasquehal

Pays de Cassel vidare efter 5-4 på straffar.

32 matcher

64 lag

Spelas 8 januari 2023.

Åttonde omgången

44 matcher

88 lag

Spelas 18 november-17 december 2022.

Uppdaterad: 11.01.2023, 23:59

Fredag 18 november 2022
Åttonde omgången
Lyon La Duchere
2-3
Annecy
Bergerac
0-0*
Chamois niortais

Chamois niortais vidare efter 5-4 på straffar.

Lördag 19 november 2022
Åttonde omgången
Marnaval
0-3
Bastia
Linas-Montlhery
2-1
Paris 13 Atletico
Oissel
0-0*
Loon-Plage

Loon-Plage vidare efter 5-3 på straffar.

Orvault SF
0-1
La Châtaigneraie
Granville
6-0
Etoile de Morne-à-l'Eau
Feignies Aulnoye
0-3
Valenciennes
Grenoble Foot 38
2-0
Villefranche Beaujolais
Montauban TG
0-4
Nîmes Olympique
Grand Santi
0-3
Évreux
Haguenau
1-2
Belfort
Chambéry
2-1
Rumilly Vallières
Limonest
2-3
Jura Sud Foot
Boé Bon Encontre
1-4
Aubagne
Alençon
0-0*
Stade Pontivy

Stade Pontivy vidare efter 4-3 på straffar

Thiers
2-3
Le Puy Foot
Chamalières
4-1
Mâcon
Union Cosnoise
0-2
Paris FC
Thaon
*2-2
Sochaux-Montbéliard

Thaon vidare efter 3-1 på straffar.

Épinal
0-1
Metz
Amiens
10-0
Aiglon
Colomiers
0-1
Pau
Les Herbiers
*2-2
EA Guingamp

Les Herbiers vidare efter 4-3 på straffar.

Ergué-Gaberic
1-2
Stade Plabennec
Vire
Inst
Caen
US Fougères
0-1
Avranches
Stade Béthunois
0-4
Dunkerque
Onet-le-Château
0-1
Grasse
Roche Saint-Genest
0-1
Rodez
Bourges Foot 18
*1-1
St-Pryvé St-Hilaire

Bourges Foot 18 vidare efter 3-1 på straffar.

Châtellerault
0-1
Avoine OCC
Lège-Cap-Ferret
1-4
LB Châteauroux
Trélissac
2-3
Girondins Bordeaux
Söndag 20 november 2022
Åttonde omgången
Reims Sainte-Anne
3-0
Wasquehal
Bellevue Nantes
0-0*
Lannion

Lannion vidare efter 7-6 på straffar.

Pays de Cassel
*1-1
Drancy JA

Pays de Cassel vidare efter 3-2 på straffar.

Plouvorn
0-0*
Vannes

Vannes vidare efter 4-3 på straffar.

Marcoussis Nozay
0-6
Vierzon FC
Strasbourg Koenigshoffen
2-1
Louhans-Cuiseaux
Villerupt Thil
*1-1
Reipertswiller

Villerupt Thil vidare efter 2-0 på straffar.

Olympique Marcquois
0-1
Olympique St Quentin
Saint-Estève Perpignan
1-1*
Hyères

Hyères vidare efter 4-2 på straffar.

La Tamponnaise
1-0
Aubervilliers
Onsdag 30 november 2022
Åttonde omgången
Jura Sud Foot
*1-1
Limonest

Jura Sud Foot vidare efter 4-2 på straffar.

Lördag 17 december 2022
Åttonde omgången
Vire
Inst
Caen
Onsdag 11 januari 2023
Åttonde omgången
Reims Sainte-Anne
0-0* f
Wasquehal

Wasquehal vidare efter 4-2 på straffar.

44 matcher

88 lag

Spelas 18 november-17 december 2022.

Sjätte omgången

- matcher

- lag

Spelas 16 oktober 2022.

-

- matcher

- lag

Spelas 16 oktober 2022.

Femte omgången

- matcher

- lag

Spelas 9 oktober 2022.

-

- matcher

- lag

Spelas 9 oktober 2022.

Fjärde omgången

- matcher

- lag

Spelas 25 september 2022.

-

- matcher

- lag

Spelas 25 september 2022.

Tredje omgången

- matcher

- lag

Spelas 11 september 2022.

-

- matcher

- lag

Spelas 11 september 2022.

Andra omgången

- matcher

- lag

-

- matcher

- lag

Första omgången

- matcher

- lag

-

- matcher

- lag

Skytteliga

Uppdaterad: -