ecst.se fotboll

 

Säsong

2023-24

Antal lag

72

Omgångar

7

Spelade matcher

70/71

Omgång
1
2
3
4
KF
SF
F
Lag
24
56
32
16
8
4
2
Matcher
12
28
16
8
4
2
1
Spelade
12
28
16
8
4
2
0

Final

1 matcher

2 lag

-

1 matcher

2 lag

Semifinaler

2 matcher

4 lag

Spelas 8 maj 2024.

Uppdaterad: 08.05.2024, 22:12

Onsdag 8 maj 2024
Semifinal
Paide
3-1
Nõmme Kalju
FCI Levadia
*1-0
Viimsi

2 matcher

4 lag

Spelas 8 maj 2024.

Kvartsfinaler

4 matcher

8 lag

Spelas 9-10 april 2024.

Uppdaterad: 10.04.2024, 20:46

Tisdag 9 april 2024
Kvartsfinal
FCI Levadia
2-1
Flora
Onsdag 10 april 2024
Kvartsfinal
Nõmme Kalju
2-1
Tallinna Kalev
Läänemaa JK
0-3
Viimsi
Paide
2-0
Kuressaare

4 matcher

8 lag

Spelas 9-10 april 2024.

Fjärde omgången

8 matcher

16 lag

Spelas 14 oktober-3 december 2023.

Uppdaterad: 03.12.2023, 22:11

Lördag 14 oktober 2023
Fjärde omgången
Nõmme Kalju
3-1
Laagri
Onsdag 18 oktober 2023
Fjärde omgången
Läänemaa JK
9-1
Aruküla Vigri
Lördag 18 november 2023
Fjärde omgången
Viimsi
1-0
Trans
Fredag 24 november 2023
Fjärde omgången
Paide
4-0
Tallinna Kalev II
FCI Levadia
4-2
Tammeka
Lördag 25 november 2023
Fjärde omgången
Kuressaare
4-2
Flora II
Söndag 26 november 2023
Fjärde omgången
Tallinna Kalev
3-1
Nõmme United
Söndag 3 december 2023
Fjärde omgången
Flora
10-0
Elva

8 matcher

16 lag

Spelas 14 oktober-3 december 2023.

Tredje omgången

16 matcher

32 lag

Spelas 16 augusti-25 november 2023.

Uppdaterad: 25.11.2023, 22:15

Onsdag 16 augusti 2023
Tredje omgången
Tartu Kalev
2-6
FCI Levadia
Tisdag 22 augusti 2023
Tredje omgången
Nõmme United
11-1
Eston Villa
Elva
5-2
Tervis
Onsdag 23 augusti 2023
Tredje omgången
Trans
5-0
Zenit Tallinn
Tallinna FC Zapoos
1-4
Tallinna Kalev
Tisdag 29 augusti 2023
Tredje omgången
Maksatransport
0-3
Läänemaa JK
Onsdag 30 augusti 2023
Tredje omgången
Team Helm
3-7
Tallinna Kalev II
Onsdag 6 september 2023
Tredje omgången
Poseidon
2-3*
Aruküla
Lördag 9 september 2023
Tredje omgången
Kuressaare
9-1
Kose
Måndag 11 september 2023
Tredje omgången
Nõmme Kalju
5-1
Tulevik
Olympic
0-8
Laagri
Onsdag 13 september 2023
Tredje omgången
Flora II
13-0
TJK Legion II
Onsdag 20 september 2023
Tredje omgången
Legion
1-3
Tammeka
Tisdag 26 september 2023
Tredje omgången
Flora II
18:00
TJK Legion II
Onsdag 27 september 2023
Tredje omgången
Nõmme Kalju
18:00
Tulevik
Flora
18:00
Vaprus
JK Tabasalu
18:00
Paide
Lördag 14 oktober 2023
Tredje omgången
FC Tallinn
1-1**
Viimsi

Viimsi vidare efter 6-5 på straffar.

Onsdag 18 oktober 2023
Tredje omgången
JK Tabasalu
1-3
Paide
Lördag 25 november 2023
Tredje omgången
Flora
1-0
Vaprus

16 matcher

32 lag

Spelas 16 augusti-25 november 2023.

Andra omgången

28 matcher

56 lag

Spelas 7 juni-2 augusti 2023.

Uppdaterad: 02.08.2023, 23:59

Onsdag 7 juni 2023
Andra omgången
NPM Silmet
0-4
Kose
Onsdag 21 juni 2023
Andra omgången
Eston Villa
3-0
Kompanii Marjamaa
Torsdag 22 juni 2023
Andra omgången
FC Kohvile
Inst
Viimsi / Paide III
Flora II
Inst
Keila / Jalgpallihaigla
Jõgeva Wolves / Kuressaare
Inst
Järva-Jaani
TransferWise
Inst
Tulevik
Drakon / Nõmme United
Inst
Piraaja
Põhja-Tallinna JK Volta / Rumori Calcio
Inst
Zenit Tallinn
Tallinna Kalev Juunior / Legion
Inst
Phoenix
Tartu Welco II
Inst
Tartu Kalev
Nõmme Kalju
Inst
Tabasalu Ulasabat
Saku Sporting
2-3
Tallinna Kalev II
Onsdag 28 juni 2023
Andra omgången
Tallinna FC Zapoos
6-0
Vändra Vaprus / Lelle
Onsdag 12 juli 2023
Andra omgången
Laagri
12-0
Pelgu City
Lördag 15 juli 2023
Andra omgången
Tartu Welco
0-4
Tallinna Kalev
Söndag 16 juli 2023
Andra omgången
Elva
1-0
Saue
Tisdag 25 juli 2023
Andra omgången
Maardu Aliens
wo*
FC Tallinn

FC Tallinn vidare på walkover.

Onsdag 26 juli 2023
Andra omgången
Tervis
*3-3 f
FCP Pärnu

Tervis vidare efter straffar.

Warrior
1-6
Poseidon
Kuressaare
*wo
Järva-Jaani

Kuressaare vidare efter walkover.

Tartu Welco II
2-3
Tartu Kalev
Torsdag 27 juli 2023
Andra omgången
TJK Legion II
3-1
Soccernet
Flora II
2-0
Keila
Fredag 28 juli 2023
Andra omgången
Tammeka
*wo
Imavere

Tammeka vidare efter walkover.

Lördag 29 juli 2023
Andra omgången
Raplamaa
1-5
Läänemaa JK
Maksatransport
5-1
Loo
Nõmme United
4-0
Piraaja
Team Helm
2-0
Pärnu
Söndag 30 juli 2023
Andra omgången
Rumori Calcio
3-8
Zenit Tallinn
Måndag 31 juli 2023
Andra omgången
FC Kohvile
0-3
Viimsi
Tisdag 1 augusti 2023
Andra omgången
Vaprus
6-1
Alliance
TransferWise
0-3
Tulevik
Onsdag 2 augusti 2023
Andra omgången
Legion
3-0
Phoenix
Nõmme Kalju
4-0
Tabasalu Ulasabat
Aruküla
3-2
Flora IV
Tallinna Gorillad
0-16
JK Tabasalu
Olympic
3-0
Rumori Calcio II

28 matcher

56 lag

Spelas 7 juni-2 augusti 2023.

Första omgången

12 matcher

24 lag

Spelas 18 juni-12 juli 2023.

Uppdaterad: 14.07.2023, 23:59

Söndag 18 juni 2023
Första omgången
TransferWise
1-0
Tallinna Wolves
Onsdag 21 juni 2023
Första omgången
Zenit Tallinn
3-1
Hiiumaa
Tabasalu Ulasabat
4-0
Flora III
Kristiine JK
2-3
FC Kohvile
Tartu Kalev
9-0
Sssolutions
Torsdag 22 juni 2023
Första omgången
Tallinna Kalev
20-0
Vana Hea Puur
Viimsi
4-0
Paide III
Põhja-Tallinna JK Volta
2-4
Rumori Calcio
Tallinna Kalev Juunior
0-10
Legion
Söndag 2 juli 2023
Första omgången
Keila
11-0
Jalgpallihaigla
Onsdag 12 juli 2023
Första omgången
Jõgeva Wolves
0-8
Kuressaare
Fredag 14 juli 2023
Första omgången
Drakon
0-12
Nõmme United

12 matcher

24 lag

Spelas 18 juni-12 juli 2023.

Skytteliga

Uppdaterad: -