Internationellt: 2022 FIFA World Cup
Frankrike fick hål på Marocko
Regerande världsmästarna Frankrike är klart för en ny VM-final. Fransmännen blev första lag att överlista det marockanska försvaret och gjorde det två gånger om.
Inför semifinalen mot Frankrike hade Marocko bara släppt in ett mål på fem matcher och det var dessutom ett självmål. Men redan efter fem minuter var afrikanernas nolla spräckt. Backen Theo Hernández slog till på volley med sitt blott andra landslagsmål någonsin.
Ställningen stod sig intakt trots chanser åt båda hållen fram till 79:e minuten när Randal Kolo Muani rullade in sitt första landslagsmål.
Regerande världsmästarna Frankrike är i final på nytt. Marocko har på lördag chans att bli första afrikanska lag att ta en VM-medalj i bronsmatchen mot Kroatien.