ecst.se fotboll

 

Säsong

2020-21

Svenska cupen

Omgångar

6

Spelade matcher

119 av 119

Antal lag

96

Spelad Första omgången

32

matcher

30 juli-16 september 2020

Spelad Andra omgången

32

matcher

30 september 2020-31 januari 2021

Spelad Tredje omgången

48

matcher

20 februari-7 mars 2021

Spelad Kvartsfinaler

4

matcher

13 mars-1 april 2021

Spelad Semifinaler

2

matcher

20 mars-4 april 2021

Spelad Final

1

matcher

30 maj 2021

Final

Uppdaterad: 30.05.2021, 21:05

Söndag 30 maj 2021
Hammarby
*0-0 f
Häcken

Hammarby vinnare efter 5-4 på straffar.

Semifinaler

Uppdaterad: 04.04.2021, 18:56

Lördag 20 mars 2021
Häcken
3-0
Västerås SK
Söndag 4 april 2021
Djurgården
0-1
Hammarby

Kvartsfinaler

Uppdaterad: 01.04.2021, 22:43

Lördag 13 mars 2021
IFK Norrköping
2-3
Häcken
Söndag 14 mars 2021
Djurgården
3-0
Östersund
Degerfors
3-4 f
Västerås SK
Torsdag 1 april 2021
Hammarby
3-2 f
Trelleborgs FF

Tredje omgången

Uppdaterad: 07.03.2021, 20:30

Grupp A
1
Västerås SK Västerås SK
3
2
1
0
5
- 1
4
7
2
GAIS GAIS
3
2
0
1
3
- 3
0
6
3
Malmö FF Malmö FF
3
1
0
2
5
- 4
1
3
4
Halmstad Halmstads BK
3
0
1
2
1
- 6
-5
1
Grupp B
1
Degerfors Degerfors IF
3
3
0
0
6
- 1
5
9
2
Elfsborg IF Elfsborg
3
2
0
1
7
- 4
3
6
3
Falkenberg Falkenbergs FF
3
1
0
2
6
- 7
-1
3
4
Utsikten Utsikten
3
0
0
3
2
- 9
-7
0
Grupp C
1
Sverige BK Häcken
3
2
1
0
6
- 1
5
7
2
Dalkurd Dalkurd
3
2
0
1
7
- 3
4
6
3
Häcken Helsingborgs IF
3
0
2
1
3
- 4
-1
2
4
Gauthiod Gauthiod
3
0
1
2
1
- 9
-8
1
Grupp D
1
Djurgården Djurgårdens IF
3
3
0
0
12
- 1
11
9
2
Brage IK Brage
3
1
0
2
1
- 2
-1
3
3
Kalmar FF Kalmar FF
3
1
0
2
3
- 6
-3
3
4
Umeå FC Umeå FC
3
1
0
2
2
- 9
-7
3
Grupp A
1
Östersund Östersunds FK
3
2
1
0
5
- 1
4
7
2
Mjällby Mjällby AIF
3
2
0
1
6
- 2
4
6
3
Landskrona BoIS Landskrona BoIS
3
1
0
2
2
- 6
-4
3
4
Akropolis Akropolis
3
0
1
2
2
- 6
-4
1
Grupp B
1
IFK Norrköping IFK Norrköping
3
2
1
0
7
- 2
5
7
2
IFK Göteborg IFK Göteborg
3
1
2
0
6
- 5
1
5
3
Sandvikens IF Sandvikens IF
3
1
0
2
7
- 10
-3
3
4
GIF Sundsvall GIF Sundsvall
3
0
1
2
3
- 6
-3
1
Grupp C
1
Trelleborg Trelleborgs FF
3
2
1
0
5
- 2
3
7
2
Sirius IK Sirius
3
1
2
0
4
- 3
1
5
3
IFK Norrköping Örebro SK
3
1
1
1
9
- 3
6
4
4
Lödde Lödde
3
0
0
3
1
- 11
-10
0
Grupp D
1
Hammarby Hammarby IF
3
3
0
0
10
- 3
7
9
2
AIK AIK
3
2
0
1
8
- 4
4
6
3
AFC Eskilstuna AFC Eskilstuna
3
1
0
2
5
- 9
-4
3
4
Oskarshamn Oskarshamn
3
0
0
3
2
- 9
-7
0
Lördag 20 februari 2021
IFK Norrköping
2-0
GIF Sundsvall
Sandviken
3-4
IFK Göteborg
Hammarby
4-1
AFC Eskilstuna
Örebro
0-1
Trelleborg
Lödde
0-1
Sirius
Oskarshamns AIK
1-2
AIK
Söndag 21 februari 2021
Kalmar FF
1-2
Umeå FC
Malmö FF
1-2
Västerås SK
Halmstad
0-2
GAIS
Mjällby
3-1
Akropolis
Häcken
2-0
Dalkurd
Gauthiod
1-1
Helsingborg
Djurgården
1-0
Brage
Landskrona
0-3
Östersund
Måndag 22 februari 2021
Elfsborg
0-1
Degerfors
Utsikten
1-3
Falkenberg
Lördag 27 februari 2021
Landskrona
0-3
Mjällby
AIK
4-0
AFC Eskilstuna
Halmstad
0-0
Västerås SK
Gauthiod
0-3
Häcken
Helsingborg
1-2
Dalkurd
Söndag 28 februari 2021
Sandvikens IF
1-4
IFK Norrköping
IFK Göteborg
1-1
GIF Sundsvall
Lödde
0-7
Örebro
Sirius
1-1
Trelleborgs FF
Falkenberg
1-3
Degerfors
Kalmar FF
1-0
Brage
Oskarshamns AIK
0-3
Hammarby
Utsikten
1-4
Elfsborg
Djurgården
7-0
Umeå FC
Måndag 1 mars 2021
GAIS
1-0
Malmö FF
Onsdag 3 mars 2021
Östersund
1-1
Akropolis
Lördag 6 mars 2021
Västerås SK
3-0
GAIS
Malmö FF
4-1
Halmstad
Trelleborgs FF
3-1
Lödde
Örebro
2-2
Sirius
Degerfors
2-0
Utsikten
Elfsborg
3-2
Falkenberg
Djurgården
4-1
Kalmar FF
Brage
1-0
Umeå FC
Söndag 7 mars 2021
AFC Eskilstuna
4-1
Oskarshamns AIK
Hammarby
3-2
AIK
Dalkurd
5-0
Gauthiod
Häcken
1-1
Helsingborg
Akropolis
0-2
Landskrona
Mjällby
0-1
Östersund
GIF Sundsvall
2-3
Sandvikens IF
IFK Norrköping
1-1
IFK Göteborg

32 lag: 32 vinnare från föregående omgång delas upp i åtta grupper. Varje gruppvinnare vidare till kvartsfinal.

Andra omgången

Uppdaterad: 31.01.2021, 19:50

Onsdag 30 september 2020
Boden
0-3
Västerås SK
Forward
0-3
Akropolis
Gauthiod
1-0
Ljungskile
Angered BK
1-3
Häcken
Astrio
0-9
Falkenberg
Sandvikens IF
2-0
Jönköpings Södra
Newroz
Inst
Umeå
Stockholm Internazionale
1-3 f
Degerfors
Täby
0-2
AFC Eskilstuna
Stenungsund
0-3
Elfsborg
Halmia
0-3
Helsingborg
Torns
2-3 f
Trelleborg
Assyriska BK
0-5
Mjällby
Oskarshamns AIK
*0-0 f
Varberg

Oskarshamns AIK vidare efter 5-3 på straffar.

Husqvarna
1-3
IFK Göteborg
Landskrona BoIS
1-0
Öster
Asarum
1-4
Kalmar FF
IF Karlstad II
1-2
Dalkurd
Karlslund
1-2
AIK
Utsikten
1-0 f
Norrby
Tisdag 6 oktober 2020
Hässleholms IF
1-5
Halmstad
Onsdag 7 oktober 2020
Hudiksvall
0-3
GIF Sundsvall
Torsdag 8 oktober 2020
Gottne
0-6
IFK Norrköping
Lödde
2-1
Örgryte
Torsdag 15 oktober 2020
Nyköping
2-4
Östersund
Söndag 18 oktober 2020
Ekedalen
0-2
GAIS
Onsdag 21 oktober 2020
Haninge
1-2
Örebro
Onsdag 11 november 2020
Brommapojkarna
1-3
Sirius
Torsdag 12 november 2020
Gute
0-5
Hammarby
Torsdag 19 november 2020
Sollentuna
0-4
Djurgården
Onsdag 2 december 2020
Lund
0-3
Malmö FF
Söndag 31 januari 2021
Newroz
0-5
Umeå

64 lag: 16 lag från Allsvenskan, 16 lag från Superettan samt 32 vinnare från föregående omgång.

Första omgången

Uppdaterad: 16.09.2020, 22:47

Torsdag 30 juli 2020
Ängelholm
1-1* f
Lund

Information Lund vidare efter 4-2 på straffar.

Fredag 31 juli 2020
Forward
1-0
IF Karlstad

Lördag 1 augusti 2020
Assyriska BK
5-3
Onsala

Stocksund
0-1
Vasalund

Söndag 2 augusti 2020
Värtan
2-4 f
Gute

Skiljebo
1-2
Karlslund

IF Karlstad
2-1
Åmål

Kvarnsveden
0-3
Sandvikens IF

Tisdag 4 augusti 2020
Stenungsund
1-0
Trollhättan

Kristianstad
2-3 f
Torns

Rosengård
1-2 f
Landskrona

Tisdag 18 augusti 2020
Assyriska IF
3-5
Oskarshamns AIK

Onsdag 19 augusti 2020
Lödde
1-0
Eskilsminne

Karlberg
1-3
Brommapojkarna

Sleipner
1-2
Nyköping

Trosa-Vagnhärad SK
0-6
Sollentuna

Enskede
2-4
Täby

Vänersborgs FK
2-2* f
Utsikten

Information Utsikten vidare efter 4-1 på straffar.

Hudiksvall
2-1
Ytterhogdal

Newroz
4-2 f
Gamla Upsala

Tisdag 25 augusti 2020
Anderstorp
0-3
Astrio

Angered BK
1-0
IFK Falköping

Halmia
3-1
Lindome

Enköping
2-3 f
Haninge

Onsdag 26 augusti 2020
Ekedalen
3-1
Gnosjö

Gottne
5-0
Stöde

Boxholm
1-4
Husqvarna

Åryd
1-2
Asarum

Boden
*1-1 f
Team Thoren

Information Boden vidare efter 4-3 på straffar.

Hisingsbacka
3-4 f
Gauthiod

Rosersberg
1-4
Stockholm Internazionale

Onsdag 16 september 2020
Hässleholms IF
1-0 f
Räppe

64 lag: 64 lag från Division 1-5.

Skytteliga

-
Instagram Facebook Twitter YouTube Pinterest LinkedIn