ecst.se fotboll

 

Säsong

2022

Start: 2 april 2022
Slut: 5 november 2022

Spelade matcher

192 / 240

80,00 %

Målsnitt

3,12

Totalt: 599 mål

Publiksnitt

1 521

Totalt: 296 561 åskådare

Omgångar

30

Omgång för omgång

1
2
3
4
5
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Halmstad Brommapojkarna
Brage
Öster Trelleborgs FF Skövde AIK AFC Eskilstuna Landskrona BoIS Örebro SK Utsikten Jönköpings Södra Norrby
Västerås SK Örgryte
Östersund Dalkurd

Aktuella matcher

Lördag 17 september 2022
Dalkurd
4-1
Utsikten
Örgryte
0-1
Östersund
Jönköpings Södra
1-2
Brommapojkarna
Örebro
5-2
Västerås SK
Halmstad
2-0
Öster
Söndag 18 september 2022
Skövde AIK
4-0
AFC Eskilstuna
Landskrona BoIS
3-2
Norrby
Brage
1-2
Trelleborgs FF
Lördag 1 oktober 2022
AFC Eskilstuna
13:00
Örebro
Örgryte
15:00
Brage
Landskrona BoIS
15:00
Dalkurd
Östersund
15:00
Halmstad
Söndag 2 oktober 2022
Utsikten
13:00
Västerås SK
Norrby
15:00
Skövde AIK
Måndag 3 oktober 2022
Trelleborgs FF
19:00
Jönköpings Södra
Tisdag 4 oktober 2022
Öster
19:00
Brommapojkarna

Tabell

Uppdaterad: 18.09.2022, 23:59

 
 
*
 
Totalt
 
 
Hemma
 
Borta
1
 
Halmstad
Halmstads BK
ny1
24
24
16
3
5
53
- 25
28
51
 
9
1
2
26
- 11
28
 
7
2
3
27
- 14
23
2
 
Brommapojkarna
IF Brommapojkarna
ny3
24
24
15
5
4
52
- 31
21
50
 
10
2
0
33
- 12
32
 
5
3
4
19
- 19
18
3
 
Brage
IK Brage
10
24
24
11
7
6
41
- 29
12
40
 
5
3
5
19
- 15
18
 
6
4
1
22
- 14
22
4
 
Öster
Östers IF
5
24
24
11
7
6
39
- 28
11
40
 
6
2
3
20
- 15
20
 
5
5
3
12
- 13
20
5
 
Trelleborgs FF
Trelleborgs FF
7
24
24
11
6
7
40
- 38
2
39
 
6
3
3
19
- 16
21
 
5
3
4
21
- 22
18
6
 
Skövde AIK
Skövde AIK
ny3
24
24
10
7
7
34
- 32
2
37
 
4
5
3
15
- 12
17
 
6
2
4
19
- 20
20
7
 
AFC Eskilstuna
AFC Eskilstuna
9
24
24
10
3
11
42
- 40
2
33
 
7
1
4
26
- 17
22
 
3
2
7
16
- 23
11
8
 
Landskrona BoIS
Landskrona BoIS
6
24
24
8
8
8
60
- 36
24
32
 
5
4
2
48
- 15
19
 
3
4
6
12
- 21
13
9
 
Örebro SK
Örebro SK
ny1
24
24
9
4
11
27
- 30
-3
31
 
6
2
5
17
- 15
20
 
3
2
6
10
- 15
11
10
 
Utsikten
Utsikten
ny3
24
24
8
5
11
33
- 37
-4
29
 
3
5
4
15
- 14
14
 
5
0
7
18
- 23
15
11
 
Jönköpings Södra
Jönköpings Södra IF
11
24
24
7
6
11
32
- 42
-10
27
 
4
1
7
19
- 25
13
 
3
5
4
13
- 17
14
12
 
Norrby
Norrby IF
4
24
24
7
6
11
28
- 38
-10
27
 
5
4
3
15
- 12
19
 
2
2
8
13
- 26
8
13
 
Västerås SK
Västerås SK
12
24
24
5
10
9
37
- 45
-8
25
 
3
6
3
22
- 21
15
 
2
4
6
15
- 24
10
14
 
Örgryte
Örgryte IS
8
24
24
5
9
10
32
- 37
-5
24
 
2
5
5
17
- 17
11
 
3
4
5
15
- 20
13
15
 
Östersund
Östersunds FK
ny1
24
24
5
7
12
25
- 38
-13
22
 
3
4
4
15
- 17
13
 
2
3
8
10
- 21
9
16
 
Dalkurd
Dalkurd
ny3
24
24
6
3
15
24
- 42
-18
21
 
5
0
8
17
- 20
15
 
1
3
7
7
- 22
6

Placeringar: Lag 1-2 flyttas upp, lag 3 till uppflyttningskval. Lag 13-14 till nedflyttningskval, lag 15-16 flyttas ned.

Korringeringar: -

Ranking: 1. Poäng. 2. Målskillnad. 3. Gjorda mål. 4. Inbördes möten (poäng, målskillnad, gjorda mål på bortaplan). 5. Playoff.

* Placering föregående säsong.

Skytteliga

Uppdaterad: 18.09.2022, 23:59

Namn
Klubb
Mål
Viktor Granath
Västerås SK
20
Alexander Johansson
Halmstads BK
15
Jack Cooper-Love
Skövde AIK
14
Amar Muhsin
AFC Eskilstuna
12
Adam Bergmark Wiberg
Östers IF
11
Niklas Söderberg
IK Brage
10
Oscar Pettersson
IF Brommapojkarna
10
Nicolas Mortensen
Trelleborgs FF
10
Henry Offia
Trelleborgs FF
10
Marijan Ćosić
IF Brommapojkarna
9
Nikola Vasic
IF Brommapojkarna
9
Anton Wede
Norrby IF
8
Ajdin Zeljković
Örgryte IS
8
Joakim Persson
IK Brage
7
Joseph Baffo
Halmstads BK
7
Mikael Boman
Halmstads BK
7

Publiksnitt

Uppdaterad: 18.09.2022, 23:59

Totalt
296 561
195
1 521
Halmstads BK
45 600
13
3 508
Örebro SK
34 367
13
2 644
Jönköpings Södra IF
26 764
12
2 230
Östers IF
24 521
11
2 229
IK Brage
28 556
13
2 197
Örgryte IS
24 886
13
1 914
Landskrona BoIS
19 079
11
1 734
Västerås SK
17 519
12
1 460
Skövde AIK
15 062
12
1 255
Östersunds FK
13 429
11
1 221
Trelleborgs FF
12 431
12
1 036
AFC Eskilstuna
9 958
12
830
Dalkurd
7 627
13
587
Norrby IF
7 072
13
544
IF Brommapojkarna
6 261
12
522
Utsikten
3 429
12
286

Spalterna visar total publik på hemmaplan, antal matcher, snitt.

Spelschema

April 2022
Lördag 2 april 2022
Jönköpings Södra
2-3
AFC Eskilstuna
Brommapojkarna
2-1
Västerås SK
Söndag 3 april 2022
Norrby
1-0
Dalkurd
Trelleborgs FF
1-0
Utsikten
Östersund
2-3
Skövde AIK
Måndag 4 april 2022
Landskrona BoIS
1-3
Öster
Brage
3-0
Örebro
Tisdag 5 april 2022
Örgryte
2-2
Halmstad
Lördag 9 april 2022
AFC Eskilstuna
4-3
Örgryte
Dalkurd
2-0
Trelleborgs FF
Skövde AIK
2-0
Landskrona BoIS
Söndag 10 april 2022
Öster
1-2
Brage
Utsikten
3-2
Brommapojkarna
Måndag 11 april 2022
Västerås SK
1-1
Östersund
Halmstad
1-2
Norrby
Tisdag 12 april 2022
Örebro
3-1
Jönköpings Södra
Söndag 17 april 2022
Västerås SK
0-3
Utsikten
AFC Eskilstuna
2-0
Landskrona BoIS
Måndag 18 april 2022
Brommapojkarna
2-2
Skövde AIK
Brage
1-2
Jönköpings Södra
Norrby
0-2
Örebro
Dalkurd
0-1
Halmstad
Örgryte
0-1
Öster
Tisdag 19 april 2022
Trelleborgs FF
1-1
Östersund
Lördag 23 april 2022
Östersund
1-0
Dalkurd
Jönköpings Södra
2-3
Trelleborgs FF
Utsikten
2-3
AFC Eskilstuna
Söndag 24 april 2022
Skövde AIK
2-0
Norrby
Brage
3-1
Brommapojkarna
Måndag 25 april 2022
Landskrona BoIS
3-2
Örgryte
Öster
1-1
Västerås SK
Tisdag 26 april 2022
Örebro
0-2
Halmstad
Lördag 30 april 2022
Brommapojkarna
2-1
Jönköpings Södra
AFC Eskilstuna
1-2
Skövde AIK
Trelleborgs FF
2-2
Brage
Maj 2022
Söndag 1 maj 2022
Västerås SK
2-1
Örebro
Örgryte
0-2
Utsikten
Måndag 2 maj 2022
Dalkurd
0-3
Öster
Norrby
0-0
Landskrona BoIS
Tisdag 3 maj 2022
Halmstad
2-0
Östersund
Lördag 7 maj 2022
Brommapojkarna
4-2
Trelleborgs FF
AFC Eskilstuna
5-2
Västerås SK
Öster
2-0
Norrby
Söndag 8 maj 2022
Brage
4-0
Örgryte
Utsikten
3-0
Dalkurd
Måndag 9 maj 2022
Örebro
1-0
Östersund
Skövde AIK
1-3
Halmstad
Tisdag 10 maj 2022
Jönköpings Södra
2-4
Landskrona BoIS
Fredag 13 maj 2022
Dalkurd
3-1
Skövde AIK
Lördag 14 maj 2022
Örebro
2-1
Öster
Trelleborgs FF
3-0
Västerås SK
Jönköpings Södra
5-2
Utsikten
Halmstad
2-1
AFC Eskilstuna
Norrby
1-1
Örgryte
Söndag 15 maj 2022
Landskrona BoIS
3-3
Brommapojkarna
Östersund
1-3
Brage
Onsdag 18 maj 2022
Örgryte
1-2
Trelleborgs FF
Västerås SK
2-2
Jönköpings Södra
Skövde AIK
0-0
Örebro
Utsikten
2-2
Landskrona BoIS
Torsdag 19 maj 2022
AFC Eskilstuna
1-2
Norrby
Brommapojkarna
4-1
Östersund
Brage
0-0
Dalkurd
Öster
1-4
Halmstad
Söndag 22 maj 2022
Dalkurd
1-2
Västerås SK
Landskrona Bois
1-1
Brage
Trelleborgs FF
1-2
Öster
Måndag 23 maj 2022
Örebro
1-0
AFC Eskilstuna
Halmstad
2-0
Brommapojkarna
Norrby
0-2
Utsikten
Tisdag 24 maj 2022
Jönköpings Södra
0-1
Skövde AIK
Östersund
0-0
Örgryte
Lördag 28 maj 2022
Brage
2-1
Norrby
Trelleborgs FF
1-1
Landskrona BoIS
Västerås SK
2-2
Halmstad
Öster
2-0
Jönköpings Södra
AFC Eskilstuna
4-1
Östersund
Söndag 29 maj 2022
Örgryte
3-3
Dalkurd
Örebro
0-2
Brommapojkarna
Måndag 30 maj 2022
Utsikten
1-1
Skövde AIK
Juni 2022
Söndag 26 juni 2022
Skövde AIK
0-2
Västerås SK
Utsikten
1-0
Brage
Dalkurd
3-2
AFC Eskilstuna
Måndag 27 juni 2022
Landskrona BoIS
2-1
Örebro
Brommapojkarna
1-1
Öster
Tisdag 28 juni 2022
Jönköpings Södra
2-2
Örgryte
Halmstad
1-2
Trelleborgs FF
Norrby
2-0
Östersund
Juli 2022
Lördag 2 juli 2022
Dalkurd
0-1
Landskrona BoIS
Östersund
0-3
Utsikten
Öster
2-3
Skövde AIK
Söndag 3 juli 2022
Västerås SK
1-3
Brage
AFC Eskilstuna
3-1
Brommapojkarna
Måndag 4 juli 2022
Trelleborgs FF
2-1
Norrby
Tisdag 5 juli 2022
Örgryte
2-0
Örebro
Halmstad
3-0
Jönköpings Södra
Lördag 9 juli 2022
Brommapojkarna
5-0
Dalkurd
Norrby
1-0
Västerås SK
Söndag 10 juli 2022
Jönköpings Södra
1-0
Östersund
Utsikten
1-1
Öster
Skövde AIK
2-1
Örgryte
Måndag 11 juli 2022
Brage
1-1
AFC Eskilstuna
Tisdag 12 juli 2022
Landskrona BoIS
2-1
Halmstad
Örebro
2-2
Trelleborgs FF
Lördag 16 juli 2022
Dalkurd
0-2
Örebro
Skövde AIK
1-1
Brage
Östersund
1-1
Öster
Söndag 17 juli 2022
Västerås SK
3-0
Landskrona BoIS
Halmstad
4-1
Utsikten
Måndag 18 juli 2022
AFC Eskilstuna
1-0
Trelleborgs FF
Tisdag 19 juli 2022
Örgryte
1-1
Brommapojkarna
Norrby
1-1
Jönköpings Södra
Lördag 23 juli 2022
Landskrona BoIS
1-1
Östersund
Brage
1-2
Halmstad
Jönköpings Södra
0-1
Dalkurd
Söndag 24 juli 2022
Brommapojkarna
5-2
Norrby
Örebro
2-0
Utsikten
Måndag 25 juli 2022
Trelleborgs FF
19:00
Skövde AIK
Tisdag 26 juli 2022
Örgryte
1-1
Västerås SK
Öster
3-2
AFC Eskilstuna
Lördag 30 juli 2022
Norrby
2-3
Trelleborgs FF
Östersund
1-1
Jönköpings Södra
Örebro
1-3
Brage
Skövde AIK
1-1
Brommapojkarna
AFC Eskilstuna
0-0
Dalkurd
Halmstad
2-1
Landskrona BoIS
Söndag 31 juli 2022
Västerås SK
2-2
Öster
Utsikten
0-1
Örgryte
Augusti 2022
Onsdag 3 augusti 2022
Dalkurd
2-1
Norrby
Landskrona BoIS
0-1
Skövde AIK
Brommapojkarna
2-1
Örebro
Brage
1-0
Östersund
Trelleborgs FF
0-4
Halmstad
Torsdag 4 augusti 2022
Jönköpings Södra
2-1
Västerås SK
Öster
3-1
Utsikten
Fredag 5 augusti 2022
Örgryte
2-2
AFC Eskilstuna
Söndag 7 augusti 2022
Östersund
3-1
Landskrona BoIS
Halmstad
3-1
Dalkurd
Måndag 8 augusti 2022
Västerås SK
0-1
Brommapojkarna
Örebro
0-1
Örgryte
AFC Eskilstuna
0-2
Jönköpings Södra
Tisdag 9 augusti 2022
Norrby
2-2
Brage
Skövde AIK
0-0
Öster
Utsikten
0-0
Trelleborgs FF
Lördag 13 augusti 2022
Dalkurd
1-2
Örgryte
Jönköpings Södra
0-5
Halmstad
Söndag 14 augusti 2022
Utsikten
1-1
Norrby
Skövde AIK
1-3
Östersund
Måndag 15 augusti 2022
Brommapojkarna
1-0
AFC Eskilstuna
Brage
1-1
Landskrona BoIS
Tisdag 16 augusti 2022
Västerås SK
4-4
Trelleborgs FF
Öster
1-1
Örebro
Lördag 20 augusti 2022
Landskrona BoIS
1-1
Jönköpings Södra
Östersund
2-3
Brommapojkarna
Söndag 21 augusti 2022
AFC Eskilstuna
3-1
Utsikten
Trelleborgs FF
4-2
Dalkurd
Halmstad
1-1
Västerås SK
Brage
0-3
Öster
Tisdag 23 augusti 2022
Örgryte
5-1
Norrby
Örebro
0-1
Skövde AIK
Fredag 26 augusti 2022
Dalkurd
1-2
Brage
Lördag 27 augusti 2022
Landskrona BoIS
2-1
Trelleborgs FF
Brommapojkarna
2-1
Halmstad
Västerås SK
1-1
Örgryte
Öster
2-1
Östersund
Söndag 28 augusti 2022
Utsikten
1-2
Örebro
Norrby
2-1
AFC Eskilstuna
Skövde AIK
1-1
Jönköpings Södra
September 2022
Lördag 3 september 2022
Östersund
2-2
Västerås SK
Örgryte
0-1
Landskrona BoIS
Söndag 4 september 2022
Halmstad
3-2
Skövde AIK
Örebro
0-0
Norrby
Måndag 5 september 2022
Dalkurd
0-2
Brommapojkarna
Brage
1-2
Utsikten
Tisdag 6 september 2022
Jönköpings Södra
2-1
Öster
Trelleborgs FF
0-1
AFC Eskilstuna
Lördag 10 september 2022
Brommapojkarna
3-0
Landskrona BoIS
Västerås SK
4-1
Skövde AIK
Östersund
2-0
Örebro
Söndag 11 september 2022
Utsikten
0-1
Jönköpings Södra
Öster
2-0
Dalkurd
Måndag 12 september 2022
Trelleborgs FF
2-1
Örgryte
Tisdag 13 september 2022
AFC Eskilstuna
2-3
Brage
Norrby
3-0
Halmstad
Lördag 17 september 2022
Dalkurd
4-1
Utsikten
Örgryte
0-1
Östersund
Jönköpings Södra
1-2
Brommapojkarna
Örebro
5-2
Västerås SK
Halmstad
2-0
Öster
Söndag 18 september 2022
Skövde AIK
4-0
AFC Eskilstuna
Landskrona BoIS
3-2
Norrby
Brage
1-2
Trelleborgs FF
Oktober 2022
Lördag 1 oktober 2022
AFC Eskilstuna
13:00
Örebro
Örgryte
15:00
Brage
Landskrona BoIS
15:00
Dalkurd
Östersund
15:00
Halmstad
Söndag 2 oktober 2022
Utsikten
13:00
Västerås SK
Norrby
15:00
Skövde AIK
Måndag 3 oktober 2022
Trelleborgs FF
19:00
Jönköpings Södra
Tisdag 4 oktober 2022
Öster
19:00
Brommapojkarna
Lördag 8 oktober 2022
Västerås SK
15:00
Norrby
Skövde AIK
15:00
Trelleborgs FF
Öster
15:00
Landskrona BoIS
Söndag 9 oktober 2022
Brommapojkarna
13:00
Utsikten
Östersund
15:00
AFC Eskilstuna
Måndag 10 oktober 2022
Örebro
19:00
Dalkurd
Tisdag 11 oktober 2022
Jönköpings Södra
19:00
Brage
Halmstad
19:00
Örgryte
Lördag 15 oktober 2022
Norrby
13:00
Brommapojkarna
Söndag 16 oktober 2022
Dalkurd
13:00
Östersund
Örgryte
15:00
Jönköpings Södra
AFC Eskilstuna
15:00
Öster
Måndag 17 oktober 2022
Landskrona BoIS
19:00
Västerås SK
Trelleborgs FF
19:00
Örebro
Utsikten
19:00
Halmstad
Tisdag 18 oktober 2022
Brage
19:00
Skövde AIK
Lördag 22 oktober 2022
Landskrona BoIS
15:00
AFC Eskilstuna
Öster
15:00
Örgryte
Östersund
15:00
Trelleborgs FF
Söndag 23 oktober 2022
Västerås SK
13:00
Dalkurd
Skövde AIK
15:00
Utsikten
Måndag 24 oktober 2022
Jönköpings Södra
19:00
Norrby
Tisdag 25 oktober 2022
Halmstad
19:00
Örebro
Brommapojkarna
19:00
Brage
Lördag 29 oktober 2022
Örgryte
13:00
Skövde AIK
Brage
13:00
Västerås SK
Norrby
13:00
Öster
Örebro
15:00
Landskrona BoIS
AFC Eskilstuna
15:00
Halmstad
Utsikten
15:00
Östersund
Söndag 30 oktober 2022
Dalkurd
13:00
Jönköpings Södra
Trelleborgs FF
15:00
Brommapojkarna
November 2022
Lördag 5 november 2022
Västerås SK
17:00
AFC Eskilstuna
Landskrona BoIS
17:00
Utsikten
Jönköpings Södra
17:00
Örebro
Halmstad
17:00
Brage
Brommapojkarna
17:00
Örgryte
Skövde AIK
17:00
Dalkurd
Öster
17:00
Trelleborgs FF
Östersund
17:00
Norrby