ecst.se fotboll

 

Säsong

2022-23

Antal lag

126

Omgångar

1+8

Spelade matcher

57/125

Omgång
Kv
1
2
3
4
Lag
54
60
40
40
32
Matcher
27
30
20
20
16
Spelade
27
30
0
0
0
Omgång
5
KF
SF
F
Lag
16
8
4
2
Matcher
8
4
2
1
Spelade
0
0
0
0

Final

1 matcher

2 lag

Spelas 3 juni 2023.

-

1 matcher

2 lag

Spelas 3 juni 2023.

Semifinaler

2 matcher

4 lag

Spelas 29-30 april 2023.

-

2 matcher

4 lag

Spelas 29-30 april 2023.

Kvartsfinaler

4 matcher

8 lag

Spelas 11 mars 2023.

-

4 matcher

8 lag

Spelas 11 mars 2023.

Femte omgången

8 matcher

16 lag

Spelas 11 februari 2023.

-

8 matcher

16 lag

Spelas 11 februari 2023.

Fjärde omgången

16 matcher

32 lag

Spelas 21 januari 2023.

-

16 matcher

32 lag

Spelas 21 januari 2023.

Tredje omgången

20 matcher

40 lag

Spelas 26 november 2022.

-

20 matcher

40 lag

Spelas 26 november 2022.

Andra omgången

20 matcher

40 lag

Spelas 22 oktober 2022.

-

20 matcher

40 lag

Spelas 22 oktober 2022.

Första omgången

30 matcher

60 lag

Spelas 16-18 september.

Uppdaterad: 18.09.2022, 23:59

Fredag 16 september 2022
Första omgången
Broomhill
3-2 f
Brora Rangers
Pollok
6-0
Huntly
Syngenta
2-4
Auchinleck Talbot
Lördag 17 september 2022
Första omgången
Jeanfield Swifts
1-5
Brechin City
Darvel
8-0
Tynecastle
Banks O' Dee
4-0
Turriff United
Benburb
4-2
Dundonald Bluebell
Caledonian Braves
6-1
Newton Stewart
Carnoustie Panmure
3-1
Rothes
CS Strollers
1-3
Fraserburgh
Clydebank
1-3
Spartans
Cowdenbeath
0-1
Bo'ness United
Cumbernauld Colts
0-1
Dalbeattie Star
Deveronvale
2-4
East Kilbride
Dunbar United
3-2 f
Clachnacuddin
Dunipace
*1-1 f
Broxburn Athletic

Dunipace vidare efter 4-2 på straffar.

Formartine United
3-1
East Stirlingshire
Forres Mechanics
2-3
Glasgow University
Gala Fairydean Rovers
1-4
Sauchie Juniors
Gretna 2008
3-1
Edinburgh University
Hill Of Beath Hawthorn
3-1
Inverurie Loco Works
Keith
1-2
Cumnock Juniors
Linlithgow Rose
2-1
Berwick Rangers
Lossiemouth
1-2
Buckie Thistle
Musselburgh Athletic
1-2 f
Newtongrange Star
Nairn County
1-3
Drumchapel United
Kilwinning Rangers
4-2
Tranent Juniors
Strathspey Thistle
0-5
Camelon Juniors
Wick Academy
5-1
Lochee United
Söndag 18 september 2022
Andra omgången
Stirling University
3-0
Lothian Hutchison

30 matcher

60 lag

Spelas 16-18 september.

Kvalomgång

27 matcher

54 lag

Spelas 26-27 augusti 2022, omspel 3 september.

Uppdaterad: 03.09.2022, 23:59

Fredag 26 augusti 2022
Kvalomgpng
Syngenta
1-0
Threave Rovers
Lördag 27 augusti 2022
Kvalomgpng
Clydebank
4-1
Bonnyton Thistle
Rutherglen Glencairn
2-2
Kilwinning Rangers
Tower Hearts
wo*
Cumnock Juniors

Cumnock Juniors vidare på walkover.

Drumchapel United
3-0
Easthouses Lily
Penicuik Athletic
0-1
Musselburgh Athletic
Whitehill Welfare
1-4
Camelon Juniors
Auchinleck Talbot
7-0
Coldstream
Broxburn Athletic
3-0
Blackburn United
Burntisland Shipyard
1-5
Lothian Hutchison
Carnoustie Panmure
1-1
Hawick Royal Albert Utd
Dalkeith Thistle
1-3
Lochee United
Dundonald Bluebell
3-1
Tayport
Fort William
0-4
Benburb
Haddington Athletic
1-3
Darvel
Invergordon
1-5
Newtongrange Star
Irvine Meadow
1-1
Hill Of Beath Hawthorn
Linlithgow Rose
9-0
St. Cuthbert Wanderers
Pollok
6-0
Girvan
Preston Athletic
0-1
Newton Stewart
Sauchie Juniors
4-2
St Andrews United
Vale of Leithen
0-2
Dunbar United
Wigtown & Bladnoch
0-12
Dunipace
Glasgow University
2-0
Golspie Sutherland
Omspel
Lördag 3 september 2022
Kvalomgång, omspel
Kilwinning Rangers
2-1
Rutherglen Glencairn
Hawick Royal Albert Utd
0-3
Carnoustie Panmure
Hill Of Beath Hawthorn
3-0
Irvine Meadow

27 matcher

54 lag

Spelas 26-27 augusti 2022, omspel 3 september.

Skytteliga

Uppdaterad: -