ecst.se fotboll

 

Säsong

2022-23

Antal lag

126

Omgångar

1+8

Spelade matcher

113/125

Omgång
Kv
1
2
3
4
Lag
54
60
40
40
32
Matcher
27
30
20
20
16
Spelade
27
30
20
20
16
Omgång
5
KF
SF
F
Lag
16
8
4
2
Matcher
8
4
2
1
Spelade
0
0
0
0

Final

1 matcher

2 lag

Spelas 3 juni 2023.

-

1 matcher

2 lag

Spelas 3 juni 2023.

Semifinaler

2 matcher

4 lag

Spelas 29-30 april 2023.

-

2 matcher

4 lag

Spelas 29-30 april 2023.

Kvartsfinaler

4 matcher

8 lag

Spelas 11 mars 2023.

-

4 matcher

8 lag

Spelas 11 mars 2023.

Femte omgången

8 matcher

16 lag

Spelas 11 februari 2023.

-

8 matcher

16 lag

Spelas 11 februari 2023.

Fjärde omgången

16 matcher

32 lag

Spelas 21-23 januari 2023.

Uppdaterad: 31.01.2023, 23:59

Lördag 21 januari 2023
Fjärde omgången
Celtic
5-0
Greenock Morton
Kilmarnock
1-0
Dumbarton
Dundee United
3-0
University of Stirling
St Mirren
*0-0 f
Dundee

St Mirren vidare efter 3-0 på straffar.

Partick Thistle
*1-1 f
Dunfermline Athletic

Partick Thistle vidare efter 4-2 på straffar.

Arbroath
0-2
Motherwell
Alloa Athletic
1-2
Falkirk
Stenhousemuir
1-3
Livingston
Hamilton Academical
*0-0 f
Ross County

Hamilton Academical vidare efter 5-3 på straffar.

St Johnstone
0-1
Rangers
Söndag 22 januari 2023
Fjärde omgången
Hibernian
0-3
Heart of Midlothian
Måndag 23 januari 2023
Fjärde omgången
Darvel
1-0
Aberdeen
Tisdag 24 januari 2023
Fjärde omgången
Elgin City
2-1
Drumchapel United
Linlithgow Rose
0-2
Raith Rovers
Tisdag 31 januari 2023
Fjärde omgången
Cove Rangers
0-3
Ayr United
Inverness Caledonian Thistle
0-2
Queen's Park

16 matcher

32 lag

Spelas 21-23 januari 2023.

Tredje omgången

20 matcher

40 lag

Spelas 25-28 november 2022.

Uppdaterad: 28.11.2022, 22:41

Fredag 25 november 2022
Tredje omgången
Broomhill
1-2
Alloa Athletic
Lördag 26 november 2022
Tredje omgången
Hamilton Academical
4-0
East Kilbride
Formartine United
1-3
Stenhousemuir
Montrose
2-5
Darvel
Drumchapel United
1-0
FC Edinburgh
Peterhead
0-3
Queen's Park
Hill Of Beath Hawthorn
1-2
Elgin City
Wick Academy
0-6
Falkirk
Partick Thistle
3-0
Kelty Hearts
Fraserburgh
0-2
Arbroath
Raith Rovers
3-0
Auchinleck Talbot
Albion Rovers
0-1 f
Stirling Albion
Cove Rangers
7-0
Dunipace
Dundee FC
6-2 f
Airdrieonians
Greenock Morton
4-1
Queen of the South
Linlithgow Rose
1-0
Sauchie Juniors
Inverness CT
3-2
Stirling Albion
Dunfermline Athletic
4-0
Forfar Athletic
Clyde
1-3
Dumbarton
Måndag 28 november 2022
Tredje omgången
Ayr United
1-0
Pollok

20 matcher

40 lag

Spelas 25-28 november 2022.

Andra omgången

20 matcher

40 lag

Spelas 21-24 oktober 2022.

Uppdaterad: 24.10.2022, 23:59

Fredag 21 oktober 2022
Andra omgången
Cumnock Juniors
1-3
Dumbarton
Lördag 22 oktober 2022
Andra omgången
Brechin City
2-2* f
Stirling Albion

Stirling Albion vidare efter 8-7 på straffar.

Bo'ness United
1-1* f
Auchinleck Talbot

Auchinleck Talbot vidare efter 5-3 på straffar.

Buckie Thistle
1-3
Broomhill
Carnoustie Panmure
1-2
Formartine United
Dalbeattie Star
1-7
Darvel
Dunbar United
1-3
Stirling University
Dunipace
5-2
Turriff United
East Kilbride
5-0
Caledonian Braves
Elgin City
4-0
Camelon Juniors
Fraserburgh
2-1
Stranraer
Glasgow University
1-4 f
Albion Rovers
Gretna 2008
1-4
Drumchapel United
Linlithgow Rose
4-0
Spartans
Kilwinning Rangers
1-3
Forfar Athletic
Newtongrange Star
0-1
Hill Of Beath Hawthorn
Sauchie Juniors
3-2
Bonnyrigg Rose
Stenhousemuir
2-1
East Fife
Wick Academy
2-0
Benburb
Måndag 24 oktober 2022
Andra omgången
Pollok
4-3
Annan Athletic

20 matcher

40 lag

Spelas 21-24 oktober 2022.

Första omgången

30 matcher

60 lag

Spelas 16-18 september.

Uppdaterad: 18.09.2022, 23:59

Fredag 16 september 2022
Första omgången
Broomhill
3-2 f
Brora Rangers
Pollok
6-0
Huntly
Syngenta
2-4
Auchinleck Talbot
Lördag 17 september 2022
Första omgången
Jeanfield Swifts
1-5
Brechin City
Darvel
8-0
Tynecastle
Banks O' Dee
4-0
Turriff United
Benburb
4-2
Dundonald Bluebell
Caledonian Braves
6-1
Newton Stewart
Carnoustie Panmure
3-1
Rothes
CS Strollers
1-3
Fraserburgh
Clydebank
1-3
Spartans
Cowdenbeath
0-1
Bo'ness United
Cumbernauld Colts
0-1
Dalbeattie Star
Deveronvale
2-4
East Kilbride
Dunbar United
3-2 f
Clachnacuddin
Dunipace
*1-1 f
Broxburn Athletic

Dunipace vidare efter 4-2 på straffar.

Formartine United
3-1
East Stirlingshire
Forres Mechanics
2-3
Glasgow University
Gala Fairydean Rovers
1-4
Sauchie Juniors
Gretna 2008
3-1
Edinburgh University
Hill Of Beath Hawthorn
3-1
Inverurie Loco Works
Keith
1-2
Cumnock Juniors
Linlithgow Rose
2-1
Berwick Rangers
Lossiemouth
1-2
Buckie Thistle
Musselburgh Athletic
1-2 f
Newtongrange Star
Nairn County
1-3
Drumchapel United
Kilwinning Rangers
4-2
Tranent Juniors
Strathspey Thistle
0-5
Camelon Juniors
Wick Academy
5-1
Lochee United
Söndag 18 september 2022
Andra omgången
Stirling University
3-0
Lothian Hutchison

30 matcher

60 lag

Spelas 16-18 september.

Kvalomgång

27 matcher

54 lag

Spelas 26-27 augusti 2022, omspel 3 september.

Uppdaterad: 03.09.2022, 23:59

Fredag 26 augusti 2022
Kvalomgpng
Syngenta
1-0
Threave Rovers
Lördag 27 augusti 2022
Kvalomgpng
Clydebank
4-1
Bonnyton Thistle
Rutherglen Glencairn
2-2
Kilwinning Rangers
Tower Hearts
wo*
Cumnock Juniors

Cumnock Juniors vidare på walkover.

Drumchapel United
3-0
Easthouses Lily
Penicuik Athletic
0-1
Musselburgh Athletic
Whitehill Welfare
1-4
Camelon Juniors
Auchinleck Talbot
7-0
Coldstream
Broxburn Athletic
3-0
Blackburn United
Burntisland Shipyard
1-5
Lothian Hutchison
Carnoustie Panmure
1-1
Hawick Royal Albert Utd
Dalkeith Thistle
1-3
Lochee United
Dundonald Bluebell
3-1
Tayport
Fort William
0-4
Benburb
Haddington Athletic
1-3
Darvel
Invergordon
1-5
Newtongrange Star
Irvine Meadow
1-1
Hill Of Beath Hawthorn
Linlithgow Rose
9-0
St. Cuthbert Wanderers
Pollok
6-0
Girvan
Preston Athletic
0-1
Newton Stewart
Sauchie Juniors
4-2
St Andrews United
Vale of Leithen
0-2
Dunbar United
Wigtown & Bladnoch
0-12
Dunipace
Glasgow University
2-0
Golspie Sutherland
Omspel
Lördag 3 september 2022
Kvalomgång, omspel
Kilwinning Rangers
2-1
Rutherglen Glencairn
Hawick Royal Albert Utd
0-3
Carnoustie Panmure
Hill Of Beath Hawthorn
3-0
Irvine Meadow

27 matcher

54 lag

Spelas 26-27 augusti 2022, omspel 3 september.

Skytteliga

Uppdaterad: -