ecst.se fotboll

 

Säsong

2020-21

Scottish Cup

Omgångar

2+7

Spelade matcher

99 av 99

Antal lag

100

Spelad Första kvalomgången

2

matcher

28 november 2020

Spelad Andra kvalomgången

26

matcher

12-21 december 2020

Spelad Första omgången

20

matcher

26 december 2020-11 januari 2021

Spelad Andra omgången

20

matcher

8-13 januari 2021

Spelad Tredje omgången

16

matcher

2-5 april 2021

Spelad Fjärde omgången

8

matcher

16-18 april 2021

Spelad Kvartsfinaler

4

matcher

24-26 april 2021

Spelad Semifinaler

2

matcher

8-9 maj 2021

Spelad Final

1

matcher

22 maj 2021

Final

Uppdaterad: 22.05.2021, 17:05

Lördag 22 maj 2021
St. Johnstone
1-0
Hibernian

Finalen spelas på Hampden Park i Glasgow.

Semifinaler

Uppdaterad: 09.05.2021, 21:25

Lördag 8 maj 2021
Dundee United
0-2
Hibernian
Söndag 9 maj 2021
St. Mirren
1-2
St. Johnstone

4 lag: 4 vinnare från föregående omgång.

Kvartsfinaler

Uppdaterad: 26.04.2021, 23:32

Lördag 24 april 2021
Hibernian
*2-2 f
Motherwell

Hibernian vidare efter 4-2 på straffar.

Söndag 25 april 2021
Aberdeen
0-3
Dundee United
Rangers
1-1* f
St. Johnstone

St. Johnstone vidare efter 4-2 på straffar.

Måndag 26 april 2021
Kilmarnock
3-3* f
St. Mirren

St. Mirren vidare efter 5-4 på straffar.

8 lag: 8 vinnare från föregående omgång.

Fjärde omgången

Uppdaterad: 18.04.2021, 21:50

Fredag 16 april 2021
St. Mirren
2-1
Inverness CT
Motherwell
*1.1 f
Greenock Morton

Motherwell vidarfe efter 5-3 på straffar.

Forfar Athletic
0-1
Dundee United
Lördag 17 april 2021
Kilmarnock
3-1
Montrose
St. Johnstone
2-0
Clyde
Aberdeen
*2-2 f
Livingston

Aberdeen vidare efter 5-3 på straffar.

Söndag 18 april 2021
Stranraer
0-4
Hibernian
Rangers
2-0
Celtic

Tredje omgången

Uppdaterad: 05.04.2021, 22:37

Fredag 2 april 2021
Ross County
1-3
Inverness CT
Lördag 3 april 2021
Dumbarton
0-1
Aberdeen
Dundee United
2-1
Partick Thistle
Dundee
0-1
St. Johnstone
East Fife
1-2
Greenock Morton
Ayr United
0-1
Clyde
Forfar Athletic
*2-2 f
Edinburgh City

Forfar Athletic vidare efter 5-3 på straffar.

Formartine United
0-5
Motherwell
Fraserburgh
2-4
Montrose
Hamilton Academical
0-3
St. Mirren
Livingston
2-1 f
Raith Rovers
Stenhousemuir
0-4
Kilmarnock
Brora Rangers
1-3 f
Stranraer
Celtic
3-0
Falkirk
Söndag 4 april 2021
Rangers
4-0
Cove Rangers
Måndag 5 april 2021
Queen of the South
1-3
Hibernian

16 lag: 16 vinnare från föregående omgång.

Andra omgången

Uppdaterad: 23.03.2021, 23:35

Fredag 8 januari 2021
Queen's Park
0-2
Queen of the South
Lördag 9 januari 2021
Forfar Athletic
4-1 f
Linlithgow Rose
East Fife
5-1
Tranent Juniors
Alloa Athletic
2-3
Cove Rangers
Fraserburgh
2-1
Banks O' Dee
Camelon Juniors / Brora Rangers
Inst
Hearts
Kelty Hearts
2-3
Stranraer
Dundee FC
3-2 f
Bonnyrigg Rose Athletic
Söndag 10 januari 2021
Airdrieonians
0-1
Edinburgh City
Tisdag 23 mars 2021
Nairn County
1-7
Montrose
Keith
0-2
Clyde
Arbroath
1-2
Falkirk
Dumbarton
4-0
Huntly
Stirling Albion
0-2
Raith Rovers
Brora Rangers
2-1
Hearts
Formartine United
*1-1 f
Annan Athletic

Formartine United vidare efter 3-1 på straffar.

Elgin City
0-4
Ayr United
Peterhead
0-1
Stenhousemuir
Greenock Morton
*0-0 f
Dunfermline Athletic

Greenock Morton vidare efter 6-5 på straffar.

Partick Thistle
3-0
Cowdenbeath
Buckie Thistle
2-3
Inverness CT

32 lag: 12 lag från Premiership (1) samt 20 vinnare från föregående omgång.

Första omgången

Uppdaterad: 11.01.2021, 22:27

Lördag 26 december 2020
Albion Rovers
0-3
Buckie Thistle
Berwick Rangers
0-3
Stirling Albion
Brechin City
2-3
Linlithgow Rose
Cowdenbeath
2-0
Wick Academy
Edinburgh City
3-1
Caledonian Braves
Elgin City
4-0
Civil Service Strollers
Gala Fairydean Rovers
1-2
Annan Athletic
Haddington Athletic
1-2
Formartine United
Keith
4-2 f
Hill Of Beath Hawthorn
Kelty Hearts
2-1
Jeanfield Swifts
Lothian Hutchison
0-3
Banks O' Dee
Nairn County
*0-0 f
Broxburn Athletic

Nairn County vidare efter 4-3 på straffar.

Rothes
1-3
Fraserburgh
Stenhousemuir
4-1
Preston Athletic
Stranraer
5-0
Spartans
Tranent Juniors
4-1
East Stirlingshire
Måndag 28 december 2020
Dundonald Bluebell
1-3 f
Queen's Park
Fredag 1 januari 2021
Bonnyrigg Rose Athletic
5-2
Bo'ness United
Onsdag 6 januari 2021
Huntly
3-1
Cumbernauld Cotts
Måndag 11 januari 2021
Camelon Juniors
1-2
Brora Rangers

40 lag: 10 lag från division två, 10 lag från division tre samt 20 vinnare från föregående omgång.

Andra kvalomgången

Uppdaterad: 21.12.2020, 23:59

Lördag 12 december 2020
Banks O' Dee
6-1
Vale of Leithen
Blackburn United
1-1* f
Civil Service Strollers

Civil Service Strollers vidare efter 4-2 på straffar.

BSC Glasgow
2-3
Haddington Athletic
Clachnacuddin
1-2
Caledonian Braves
Deveronvale
1-4
Camelon Juniors
Dundonald Bluebell
4-2
Easthouses Lily
Dunipace
1-3
Berwick Rangers
East Stirlingshire
5-9
Inverurie Loco Works
Edinburgh University
1-2
Tranent Juniors
Gala Fairydean Rovers
6-0
Wigtown & Bladnoch
Hill Of Beath Hawthorn
2-1
Whitehill Welfare
Huntly
3-0
Dalbeattie Star
Jeanfield Swifts
3-1
Stirling University
Keith
5-1
Fort William
Nairn County
4-0
Threave Rovers
Newton Stewart
0-3
Broxburn Athletic
Lothian Hutchison / St. Cuthbert Wanderers
*4-4 f
Lossiemouth

Lothian Hutchison vidare efter 4-3 på straffar.

Newtongrange Star
0-4
Rothes
Spartans
2-1
East Kilbride
Strathspey Thistle
0-4
Buckie Thistle
Tynecastle
2-3
Cumbernauld Colts
Söndag 13 december 2020
Glasgow University
1-2
Linlithgow Rose
Onsdag 16 december 2020
Preston Athletic
3-2
Hawick Royal Albert United
Coldstream
0-2
Bo'ness United
Måndag 21 december 2020
Wick Academy
3-1 f
Musselburgh Athletic
Formartine United
2-1
Turriff United

40 lag: 10 lag från division fyra, 4 lag från division fem samt 26 vinnare från föregående omgång.

Första kvalomgången

Uppdaterad: 28.11.2020, 23:59

Lördag 28 november 2020
Lothian Hutchison
2-1 f
St. Cuthbert Wanderers
Penicuik Athletic
1-3 f
Musselburgh Athletic

52 lag: 28 lag från division fem, 22 lag från division sex och lägre som stod över första omgången samt 2 vinnare från föregående omgång.

Skytteliga

-
Instagram Facebook Twitter YouTube Pinterest LinkedIn