ecst.se fotboll
CAF
Start: 9 oktober 2019
Slut: 17 november 2020

52

lag

1+1

omgångar

152/152

matcher spelade

Kvalomgång

2x4 matcher

9-13 oktober 2019

Gruppspel

144 matcher

13 november 2019-17 november 2020

 

 

2021 Africa Cup of Nations
Visa matchfakta

Gruppspel

15.06.2021, 20:33

Grupp A
1
Mali
6
4
1
1
10
- 4
6
13
2
Guinea
6
3
2
1
8
- 5
3
11
3
Namibia
6
3
0
3
8
- 7
1
9
4
Tchad
6
0
1
5
2
- 12
-10
1
Grupp B
1
Burkina Faso
6
3
3
0
6
- 2
4
12
2
Malawi
6
3
1
2
4
- 5
-1
10
3
Uganda
6
2
2
2
3
- 2
1
8
4
Sydsudan
6
1
0
5
2
- 6
-4
3
Grupp C
1
Ghana
6
4
1
1
9
- 3
6
13
2
Sudan
6
4
0
2
9
- 3
6
12
3
Sydafrika
6
3
1
2
8
- 7
1
10
4
São Tomé e Príncipe
6
0
0
6
3
- 16
-13
0
Grupp D
1
Gambia
6
3
1
2
9
- 7
2
10
2
Gabon
6
3
1
2
8
- 6
2
10
3
Kongo-Kinshasa
6
2
3
1
4
- 5
-1
9
4
Angola
6
1
1
4
4
- 7
-3
4
Grupp E
1
Marocko
6
4
2
0
10
- 1
9
14
2
Mauritanien
6
2
3
1
5
- 4
1
9
3
Burundi
6
1
2
3
6
- 10
-4
5
4
Centralafrikanska republiken
6
1
1
4
5
- 11
-6
4
Grupp F
1
Kamerun
6
3
2
1
8
- 4
4
11
2
Kap Verde-öarna
6
2
4
0
6
- 3
3
10
3
Rwanda
6
1
3
2
1
- 3
-2
6
4
Mocambique
6
1
1
4
5
- 10
-5
4
Grupp G
1
Egypten
6
3
3
0
10
- 3
7
12
2
Komorerna
6
2
3
1
4
- 6
-2
9
3
Kenya
6
1
4
1
7
- 7
0
7
4
Togo
6
0
2
4
3
- 8
-5
2
Grupp H
1
Algeriet
6
4
2
0
19
- 6
13
14
2
Zimbabwe
6
2
2
2
6
- 8
-2
8
3
Zambia
6
2
1
3
8
- 12
-4
7
4
Botswana
6
1
1
4
2
- 9
-7
4
Grupp I
1
Senegal
6
4
2
0
10
- 2
8
14
2
Guinea-Bissau
6
3
0
3
9
- 7
2
9
3
Kongo-Brazzaville
6
2
2
2
5
- 5
0
8
4
Eswatini
6
0
2
4
3
- 13
-10
2
Grupp J
1
Tunisien
6
5
1
0
14
- 5
9
16
2
Ekvatorialguinea
6
3
0
3
7
- 7
0
9
3
Tanzania
6
2
1
3
5
- 6
-1
7
4
Libyen
6
1
0
5
7
- 15
-8
3
Grupp K
1
Elfenbenskusten
6
4
1
1
11
- 5
6
13
2
Etiopien
6
3
0
3
10
- 6
4
9
3
Madagaskar
6
2
2
2
9
- 9
0
8
4
Niger
6
1
1
4
3
- 13
-10
4
Grupp L
1
Nigeria
6
4
2
0
14
- 7
7
14
2
Sierra Leone
6
1
4
1
6
- 6
0
7
3
Benin
6
2
1
3
3
- 4
-1
7
4
Lesotho
6
0
3
3
3
- 9
-6
3
Söndag 13 oktober 2019
Malawi
1-0
Sydsudan

Centralafrika
2-0
Burundi

Namibia
2-1
Tchad

Kamerun
0-0
Kap Verde

Guinea-Bissau
3-0
Eswatini

Nigeria
2-1
Benin

Sierra Leone
1-1
Lesotho

Burkina Faso
0-0
Uganda

Sudan
4-0
São Tomé e Príncipe

Angola
1-3
Gambia

Senegal
2-0
Kongo-Brazzaville

Måndag 14 oktober 2019
Mocambique
2-0
Rwanda

Egypten
1-1
Kenya

Togo
0-1
Komorerna

Mali
2-2
Guinea

Ghana
2-0
Sydafrika

Kongo-Kinshasa
0-0
Gabon

Algeriet
5-0
Zambia

Tisdag 15 oktober 2019
Zimbabwe
0-0
Botswana

Tanzania
2-1
Ekvatorialguinea

Marocko
0-0
Mauritanien

Tunisien
4-1
Libyen

Onsdag 16 oktober 2019
Madagaskar
1-0
Etiopien

Elfenbenskusten
1-0
Niger

Torsdag 17 oktober 2019
Sydsudan
1-2
Burkina Faso

Tchad
0-2
Mali

Uganda
2-0
Malawi

Sydafrika
1-0
Sudan

Eswatini
1-4
Senegal

Benin
1-0
Sierra Leone

Guinea
2-0
Namibia

Rwanda
0-1
Kamerun

Kongo-Brazzaville
3-0
Guinea-Bissau

Lesotho
2-4
Nigeria

Gabon
2-1
Angola

Fredag 18 oktober 2019
Komorerna
0-0
Egypten

São Tomé e Príncipe
0-1
Ghana

Kap Verde
2-2
Mocambique

Kenya
1-1
Togo

Gambia
2-2
Kongo-Kinshasa

Botswana
0-1
Algeriet

Lördag 19 oktober 2019
Burundi
0-3
Marocko

Etiopien
2-1
Elfenbenskusten

Mauritanien
2-0
Centralafrika

Niger
2-6
Madagaskar

Zambia
1-2
Zimbabwe

Ekvatorialguinea
0-1
Tunisien

Libyen
2-1
Tanzania

Guinea
1-0
Tchad
Mauritanien
1-1
Burundi
Kenya
1-1
Komorerna
Senegal
2-0
Guinea-Bissau
Libyen
2-3
Ekvatorialguinea
Uganda
1-0
Sydsudan
Ghana
2-0
Sudan
Kamerun
4-1
Mocambique
Kap Verde
0-0
Rwanda
Elfenbenskusten
2-1
Madagaskar
Zambia
2-1
Botswana
Kongo-Brazzaville
2-0
Eswatini
Gabon
2-1
Gambia
Burkina Faso
3-1
Malawi
Algeriet
3-1
Zimbabwe
Niger
1-0
Etiopien
Nigeria
4-4
Sierra Leone
Mali
1-0
Namibia
Marocko
4-1
Centralafrika
Sydafrika
2-0
São Tomë e Principe
Tunisien
1-0
Tanzania
Benin
1-0
Lesotho
Egypten
1-0
Togo
Kongo-Kinshasa
0-0
Angola
Burundi
3-1
Mauritanien
Tchad
3-1
Guinea
Komorerna
2-1
Kenya
Guinea-Bissau
0-1
Senegal
Ekvatorialguinea
1-0
Libyen
Malawi
0-0
Burkina Faso
Sydsudan
1-0
Uganda
São Tomé e Príncipe
2-4
Sydafrika
Zimbabwe
2-2
Algeriet
Eswatini
0-0
Kongo-Brazzaville
Mocambique
0-2
Kamerun
Gambia
2-1
Gabon
Botswana
1-0
Zambia
Sudan
1-0
Ghana
Rwanda
0-0
Kap Verde-öarna
Madagaskar
1-1
Elfenbenskusten
Etiopien
3-0
Niger
Lesotho
0-0
Benin
Centralafrika
0-2
Marocko
Togo
1-3
Egypten
Angola
0-1
Kongo-Kinshasa
Sierra Leone
0-0
Nigeria
Namibia
1-2
Mali
Tanzania
1-1
Tunisien
Tchad
wo
Namibia

Namibia tilldelades vinst med 3-0.

Uganda
0-0
Burkina Faso
Sydsudan
0-1
Malawi
Rwanda
1-0
Mocambique
Etiopien
4-0
Madagaskar
Guinea
1-0
Mali
São Tomé e Principe
0-2
Sudan
Komorerna
0-0
Togo
Sydafrika
1-1
Ghana
Kenya
1-1
Egypten
Gabon
3-0
Kongo-Kinshasa
Gambia
1-0
Angola
Botswana
0-1
Zimbabwe
Zambia
3-3
Algeriet
Libyen
2-5
Tunisien
Ekvatorialguinea
1-0
Tanzania
Burundi
2-2
Centralafrikanska republiken
Eswatini
1-3
Guinea-Bissau
Kap Verde
3-1
Kamerun
Niger
0-3
Elfenbenskusten
Konga-Brazzaville
0-0
Senegal
Mauritanien
0-0
Marocko
Namibia
2-1
Guinea-Bissau
Tunisien
2-1
Ekvatorialguinea
Tanzania
1-0
Libyen
Sudan
2-0
Sydafrika
Ghana
3-1
São Tomé e Príncipe
Malawi
1-0
Uganda
Burkina Faso
1-0
Sydsudan
Egypten
4-0
Komorerna
Togo
1-2
Kenya
Angola
2-0
Gabon
Kongo-Kinshasa
1-0
Gambia
Algeriet
5-0
Botswana
Zimbabwe
0-2
Zambia
Centralafrikanska republiken
0-1
Mauritania
Elfenbenskusten
3-1
Ethiopia
Madagaskar
0-0
Niger
Guinea-Bissau
3-0
Kongo-Brazzaville
Senegal
1-1
Eswatini
Nigeria
3-0
Lesotho
Sierra Leone
Inst
Benin
Kamerun
0-0
Rwanda
Mocambique
0-1
Kap Verde-öarna
Marocko
1-0
Burundi
Sierra Leone
1-0
Benin

 

Visa matchfakta

Kvalomgång

13.10.2019, 23:59

Match 2:2
Söndag 13 oktober 2019
Seychellerna
0-1
Sydsudan

Information Sydsudan vidare med sammanlagt 3-1.

Tchad
*1-0 f
Liberia

Information Tchad vidare med sammanlagt 1-1 och 5-4 på straffar.

São Tome e Príncipe
2-1
Mauritius

Information São Tome e Príncipe vidare med sammanlagt 5-2.

Gambia
3-2 f
Djibouti

Information Gambia vidare med sammanlagt 4-3.

Match 1:2
Onsdag 9 oktober 2019
Mauritius
1-3
São Tome e Príncipe

Sydsudan
2-1
Seychellerna

Liberia
1-0
Tchad

Djibouti
1-1
Gambia