ecst.se fotboll
UEFA Champions League

UEFA Champions League

Tid kvar till finalen:

 

Säsong

2022-23

Antal lag

78

Omgångar

5+5

Spelade matcher

3/214

Omgång
PK
K1
K2
K3
K4
Lag
4
30
24
20
12
Matcher
3
30
24
20
12
Spelade
3
0
0
0
0
Omgång
GS
ÅF
KF
SF
F
Lag
32
16
8
4
2
Matcher
96
16
8
4
1
Spelade
0
0
0
0
0

Final

1 matcher

2 lag

Spelas 10 juni 2023.

-

1 matcher

2 lag

Spelas 10 juni 2023.

Semifinaler

4 matcher

4 lag

Spelas 9-10 maj 2023, returer 16-17 maj.

-

4 matcher

4 lag

Spelas 9-10 maj 2023, returer 16-17 maj.

Kvartsfinaler

8 matcher

8 lag

Spelas 11-12 april 2023, returer 18-19 april.

-

8 matcher

8 lag

Spelas 11-12 april 2023, returer 18-19 april.

Åttondelsfinaler

16 matcher

16 lag

Spelas 14-22 februari 2023, returer 7-15 mars.

-

16 matcher

16 lag

Spelas 14-22 februari 2023, returer 7-15 mars.

Gruppspel

96 matcher

32 lag

Spelas 6 september-2 november 2022.

Grupp A
-
1
 
-
2
 
-
3
 
-
4
 
-
Grupp B
-
1
 
-
2
 
-
3
 
-
4
 
-
Grupp C
-
1
 
-
2
 
-
3
 
-
4
 
-
Grupp D
-
1
 
-
2
 
-
3
 
-
4
 
-
Grupp E
-
1
 
-
2
 
-
3
 
-
4
 
-
Grupp F
-
1
 
-
2
 
-
3
 
-
4
 
-
Grupp G
-
1
 
-
2
 
-
3
 
-
4
 
-
Grupp H
-
1
 
-
2
 
-
3
 
-
4
 
-

96 matcher

32 lag

Spelas 6 september-2 november 2022.

Fjärde kvalomgången

12 matcher

12 lag

Spelas 16-17 augusti 2022, returer 23-24 augusti.

-

12 matcher

12 lag

Spelas 16-17 augusti 2022, returer 23-24 augusti.

Tredje kvalomgången

20 matcher

20 lag

Spelas 2-3 augusti 2022, returer 9 augusti.

-

20 matcher

20 lag

Spelas 2-3 augusti 2022, returer 9 augusti.

Andra kvalomgången

24 matcher

24 lag

Spelas 19-20 juli 2022, returer 26-27 juli.

Match 2:2
Tisdag 26 juli 2022
Kvalomg 2:4, match 2:2
Slovan Bratislava / Dinamo Batumi
-
Tobol / Ferencváros
Shkupi / Lincoln Red Imps
-
Dinamo Zagreb
Zürich
-
Lech Poznań / Qarabag
Bodø/Glimt / KÍ
-
The New Saints / Linfield
Malmö FF / Vinnare prel. Kval
-
Ballkani / Žalgiris
Shamrock Rovers / Hibernians
-
Ludogorets / Sutjeska
Zrinjski / Sheriff
-
Maribor / Shakhtyor Soligorsk
F91 Dudelange / Tirana
-
Pyunik / CFR Cluj
AEK Larnaca
-
Midtjylland
Onsdag 27 juli 2022
Kvalomg 2:4, match 2:2
Fenerbahçe
19:00
Dynamo Kiev
Viktoria Plzen
19:00
HJK / Rigas FS
Olympiakos
21:00
Maccabi Haifa
Match 1:2
Tisdag 19 juli 2022
Kvalomg 2:4, match 1:2
Tobol / Ferencváros
-
Slovan Bratislava / Dinamo Batumi
Dinamo Zagreb
-
Shkupi / Lincoln Red Imps
Lech Poznań / Qarabag
-
Zürich
HJK / Rigas FS
-
Viktoria Plzen
The New Saints / Linfield
-
Bodø/Glimt / KÍ
Ballkani / Žalgiris
-
Malmö FF / Vinnare prel. Kval
Ludogorets / Sutjeska
-
Shamrock Rovers / Hibernians
Maribor / Shakhtyor Soligorsk
-
Zrinjski / Sheriff
Maccabi Haifa
-
Olympiakos
Pyunik / CFR Cluj
-
F91 Dudelange / Tirana
Midtjylland
-
AEK Larnaca
Dynamo Kiev
-
Fenerbahçe

24 matcher

24 lag

Spelas 19-20 juli 2022, returer 26-27 juli.

Första kvalomgången

30 matcher

30 lag

Spelas 5-6 juli 2022, returer 12-13 juli.

Match 2:2
Tisdag 12 juli 2022
Kvalomg 1:4, match 2:2
RFS
17:30
HJK
Žalgiris
18:00
Ballkani
Qarabağ
18:00
Lech Poznań
Lincoln Red Imps
18:00
Shkupi
Sheriff
19:00
Zrinjski
Tirana
20:00
F91 Dudelange
20:00
Bodø/Glimt
Hibernians
20:00
Shamrock Rovers
Sutjeska
21:00
Ludogorets
Víkingur
21:30
Malmö FF
Onsdag 13 juli 2022
Kvalomg 1:4, match 2:2
Shakhtyor Soligorsk
19:00
Maribor
Dinamo Batumi
19:00
Slovan Bratislava
Ferencváros
20:00
Tobol
CFR Cluj
20:30
Pyunik
Linfield
20:45
The New Saints
Match 1:2
Tisdag 5 juli 2022
Kvalomg 1:4, match 1:2
Pyunik
18:00
CFR Cluj
Malmö FF
19:00
Víkingur
Ludogorets
19:45
Sutjeska
Ballkani
20:00
Žalgiris
The New Saints
20:00
Linfield
Lech Poznań
20:00
Qarabağ
Shamrock Rovers
20:30
Hibernians
Shkupi
20:45
Lincoln Red Imps
Onsdag 6 juli 2022
Kvalomg 1:4, match 1:2
Tobol
16:00
Ferencváros
HJK
18:00
RFS
Bodø/Glimt
18:00
F91 Dudelange
19:30
Tirana
Zrinjski
20:00
Sheriff
Maribor
20:15
Shakhtyor Soligorsk
Slovan Bratislava
20:30
Dinamo Batumi

30 matcher

30 lag

Spelas 5-6 juli 2022, returer 12-13 juli.

Preliminär kvalomgång

3 matcher

4 lag

Spelas 21-24 juni 2022.

Uppdaterad: 24.06.2022, 23:25

Final
Fredag 24 juni 2022
Kvalomgång, final
Inter Club d'Escaldes
0-1
Víkingur Reykjavík
Semifinaler
Tisdag 21 juni 2022
Kvalomgång, semifinal
La Fiorita
1-2
Inter Club d'Escaldes
FCI Levadia
1-6
Víkingur Reykjavík

3 matcher

4 lag

Spelas 21-24 juni 2022.

Skytteliga

Uppdaterad: 21.06.2022, 23:22

Namn
Klubb
Mål
Genis Soldevila
Inter Club d'Escaldes
2
Danilo Rinaldi
La Fiorita
1
Zakaria Beglarishvili
FCI Levadia
1
Kyle McLagan
Víkingur
1
Kristall Ingason
Víkingur
1
Halldor Sigurðsson
Víkingur
1
Nikolaj Hansen
Víkingur
1
Helgi Guðjónsson
Víkingur
1
Julius Magnússon
Víkingur
1