ecst.se fotboll

 

Säsong

2021-22

Antal lag

80

Omgångar

5+5

Spelade matcher

172/218

Omgång
Kv
K1
K2
K3
K4
Lag
4
32
26
20
12
Matcher
3
32
26
20
12
Spelade
3
32
26
20
12
Omgång
G
1/8
KF
SF
F
Lag
32
16
8
4
2
Matcher
96
16
8
4
1
Spelade
96
-
-
-
-

Final

Semifinaler

Kvartsfinaler

Åttondelsfinal

Match 2:2
Tisdag 8 mars 2022
Bayern München
21:00
Salzburg
Liverpool
21:00
Internazionale
Onsdag 9 mars 2022
Manchester City
21:00
Sporting CP
Real Madrid
21:00
Paris Saint-Germain
Tisdag 15 mars 2022
Aiax
21:00
Benfica
Manchester United
-
Atlético Madrid
Onsdag 16 mars 2022
Lille
21:00
Chelsea
Juventus
21:00
Villarreal
Match 1:2
Tisdag 15 februari 2022
Sporting CP
21:00
Manchester City
Paris Saint-Germain
21:00
Real Madrid
Onsdag 16 februari 2022
Salzburg
21:00
Bayern München
Internazionale
21:00
Liverpool
Tisdag 22 februari 2022
Chelsea
21:00
Lille
Villarreal
21:00
Juventus
Onsdag 23 februari 2022
Benfica
21:00
Aiax
Atlético Madrid
21:00
Manchester United

Gruppspel

Uppdaterad: 09.12.2021, 21:05

Tisdag 14 september 2021
Young Boys
2-1
Manchester United
Sevilla
1-1
Salzburg
Barcelona
0-3
Bayern München
Dynamo Kyiv
0-0
Benfica
Villarreal
2-2
Atalanta
Lille
0-0
Wolfsburg
Chelsea
1-0
Zenit Sankt-Petersburg
Malmö FF
0-3
Juventus
Onsdag 15 september 2021
Beşiktaş
1-2
Borussia Dortmund
Sheriff
2-0
Shakhtar Donetsk
Manchester City
6-3
RB Leipzig
Club Brugge
1-1
Paris Saint-Germain
Atlético Madrid
0-0
Porto
Liverpool
3-2
Milan
Sporting CP
1-5
Ajax
Internazionale
0-1
Real Madrid
Tisdag 28 september 2021
Ajax
2-0
Beşiktaş
Shakhtar Donetsk
0-0
Internazionale
Paris Saint-Germain
2-0
Manchester City
RB Leipzig
1-2
Club Brugge
Porto
1-5
Liverpool
AC Milan
1-2
Atlético Madrid
Borussia Dortmund
1-0
Sporting CP
Real Madrid
1-2
Sheriff
Onsdag 29 september 2021
Atalanta
1-0
Young Boys
Zenit Sankt-Petersburg
4-0
Malmö FF
Bayern München
5-0
Dynamo Kyiv
Benfica
3-0
Barcelona
Manchester United
2-1
Villarreal
Salzburg
2-1
Lille
Wolfsburg
1-1
Sevilla
Juventus
1-0
Chelsea
Tisdag 19 oktober 2021
Club Brugge
1-5
Manchester City
Beşiktaş
1-4
Sporting CP
Shakhtar Donetsk
0-5
Real Madrid
Paris Saint-Germain
3-2
RB Leipzig
Atlético Madrid
2-3
Liverpool
Internazionale
3-1
Sheriff
Ajax
4-0
Borussia Dortmund
Porto
1-0
Milan
Onsdag 20 oktober 2021
Barcelona
1-0
Dynamo Kyiv
Salzburg
2-1
Wolfsburg
Benfica
0-4
Bayern München
Young Boys
1-4
Villarreal
Manchester United
3-2
Atalanta
Lille
0-0
Sevilla
Chelsea
4-0
malmö FF
Zenit Sankt-Petersburg
0-1
Juventus
Tisdag 2 november 2021
Wolfsburg
2-1
Salzburg
Malmö FF
0-1
Chelsea
Bayern München
5-2
Benfica
Dynamo Kyiv
0-1
Barcelona
Atalanta
2-2
Manchester United
Villarreal
2-0
Young Boys
Sevilla
1-2
Lille
Juventus
4-2
Zenit Sankt-Petersburg
Onsdag 3 november 2021
Milan
1-1
Porto
Real Madrid
2-1
Shakhtar Donetsk
Manchester City
4-1
Club Brugge
RB Leipzig
2-2
Paris Saint-Germain
Liverpool
2-0
Atlético Madrid
Borussia Dortmund
1-3
Ajax
Sporting CP
4-0
Beşiktaş
Sheriff
1-3
Internazionale
Tisdag 23 november 2021
Dynamo Kyiv
1-2
Bayern München
Villarreal
0-2
Manchester United
Barcelona
0-0
Benfica
Young Boys
3-3
Atalanta
Sevilla
2-0
Wolfsburg
Lille
1-0
Salzburg
Chelsea
4-0
Juventus
Malmö FF
1-1
Zenit Sankt-Petersburg
Onsdag 24 november 2021
Beşiktaş
1-2
Ajax
Internazionale
2-0
Shakhtar Donetsk
Manchester City
2-1
Paris Saint-Germain
Club Brugge
0-5
RB Leipzig
Atlético Madrid
0-1
Milan
Liverpool
2-0
Porto
Sporting CP
3-1
Borussia Dortmund
Sheriff
0-3
Real Madrid
Tisdag 7 december 2021
Paris Saint-Germain
4-1
Club Brugge
RB Leipzig
2-1
Manchester City
Milan
1-2
Liverpool
Porto
1-3
Atlético Madrid
Borussia Dortmund
5-0
Beşiktaş
Ajax
4-2
Sporting CP
Real Madrid
2-0
Internazionale
Shakhtar Donetsk
1-1
Sheriff
Onsdag 8 december 2021
Juventus
1-0
Malmö FF
Zenit Sankt-Petersburg
3-3
Chelsea
Bayern München
3-0
Barcelona
Benfica
2-0
Dynamo Kyiv
Manchester United
1-1
Young Boys
Atalanta
Inst
Villarreal
Salzburg
1-0
Sevilla
Wolfsburg
1-3
Lille
Torsdag 9 december 2021
Atalanta
2-3
Villarreal
Grupp A
1
Manchester City
 
6
4
0
2
18
- 10
8
12
2
Paris Saint-Germain
 
6
3
2
1
13
- 8
5
11
3
RB Leipzig
 
6
2
1
3
15
- 14
1
7
4
Club Brugge
 
6
1
1
4
6
- 20
-14
4
Grupp B
1
Liverpool
 
6
6
0
0
17
- 6
11
18
2
Atlético Madrid
 
6
2
1
3
7
- 8
-1
7
3
Porto
 
6
1
2
3
4
- 11
-7
5
4
Milan
 
6
1
1
4
6
- 9
-3
4
Grupp C
1
Ajax
 
6
6
0
0
20
- 5
15
18
2
Sporting CP
 
6
3
0
3
14
- 12
2
9
3
Borussia Dortmund
 
6
3
0
3
10
- 11
-1
9
4
Beşiktaş
 
6
0
0
6
3
- 19
-16
0
Grupp D
1
Real Madrid
 
6
5
0
1
13
- 3
10
15
2
Internazionale
 
6
3
1
2
8
- 5
3
10
3
Sheriff
 
6
2
1
3
7
- 11
-4
7
4
Shakhtar Donetsk
 
6
0
2
4
2
- 11
-9
2
Grupp E
1
Bayern München
 
6
6
0
0
22
- 3
19
18
2
Benfica
 
6
2
2
2
7
- 9
-2
8
3
Barcelona
 
6
2
1
3
2
- 9
-7
7
4
Dynamo Kyiv
 
6
0
1
5
1
- 11
-10
1
Grupp F
1
Manchester United
 
6
3
2
1
11
- 8
3
11
2
Villarreal
 
6
3
1
2
12
- 9
3
10
3
Atalanta
 
6
1
3
2
12
- 13
-1
6
4
Young Boys
 
6
1
2
3
7
- 12
-5
5
Grupp G
1
Lille
 
6
3
2
1
7
- 4
3
11
2
Salzburg
 
6
3
1
2
8
- 6
2
10
3
Sevilla
 
6
1
3
2
5
- 5
0
6
4
Wolfsburg
 
6
1
2
3
5
- 10
-5
5
Grupp H
1
Juventus
 
6
5
0
1
10
- 6
4
15
2
Chelsea
 
6
4
1
1
13
- 4
9
13
3
Zenit Sankt-Petersburg
 
6
1
2
3
10
- 10
0
5
4
Malmö FF
 
6
0
1
5
1
- 14
-13
1

Fjärde kvalomgången

12 matcher

12 lag

2 mästarlag från nationer rankade 12-13 samt 10 vinnare från tredje kvalomgången.

Uppdaterad: 25.08.2021, 23:35

Match 2:2
Tisdag 24 augusti 2021
Ferencváros
2-3
Young Boys

Young Boys vidare med sammanlagt 6-4.

Ludogorets
2-1
Malmö FF

Malmö FF vidare med sammanlagt 3-2.

PSV
0-0
Benfica

Benfica vidare med sammanlagt 2-1.

Onsdag 25 augusti 2021
Brøndby
1-2
Salzburg

Salzburg vidare med sammanlagt 4-2.

Dinamo Zagreb
0-0
Sheriff

Sheriff vidare med sammanlagt 3-0.

Shakhtar Donetsk
2-2 f
Monaco

Shakhtar Donetsk vidare med sammanlagt 3-2.

Match 1:2
Tisdag 17 augusti 2021
Salzburg
2-1
Brøndby
Sheriff
3-0
Dinamo Zagreb
Monaco
0-1
Shakhtar Donetsk
Onsdag 18 augusti 2021
Young Boys
3-2
Ferencváros
Malmö FF
2-0
Ludogorets
Benfica
2-1
PSV

12 matcher

12 lag

2 mästarlag från nationer rankade 12-13 samt 10 vinnare från tredje kvalomgången.

Tredje kvalomgången

20 matcher

20 lag

2 mästarlag från nationer rankade 14-15, 3 ligatvåor från nationer rankade 7-9, 2 ligatreor från nationer rankade 5-6 samt 13 vinnare från andra kvalomgången.

Uppdaterad: 10.08.2021, 22:57

Match 2:2
Tisdag 10 augusti 2021
Sheriff
1-0
Crvena Zvezda

Sheriff vidare med sammanlagt 2-1.

Slavia Praha
1-0
Ferencváros

Ferencváros vidare med sammanlagt 2-1.

Shakhtar Donetsk
2-1
Genk

Shakhtar Donetsk vidare med sammanlagt 4-2.

Ludogorets
*2-2 f
Olympiakos

Ludogorets vidare med sammanlagt 3-3 och 4-1 på straffar.

Midtjylland
0-1
PSV

PSV vidare med sammanlagt 4-0.

Monaco
3-1
Sparta Praha

Monaco vidare med sammanlagt 5-1.

Young Boys
3-1
CFR Cluj

Young Boys vidare med sammanlagt 4-2.

Legia Warsaw
0-1
Dinamo Zagreb

Dinamo Zagreb vidare med sammanlagt 2-1.

Rangers
1-2
Malmö FF

Malmö FF vidare med sammanlagt 4-2.

Benfica
2-0
Spartak Moskva

Benfica vidare med sammanlagt 4-0.

Match 1:2
Tisdag 3 augusti 2021
Malmö FF
2-1
Rangers
Sparta Praha
0-2
Monaco
CFR Cluj
1-1
Young Boys
PSV
3-0
Midtjylland
Genk
1-2
Shakhtar Donetsk
Olympiakos
1-1
Ludogorets
Crvena Zvezda
1-1
Sheriff
Onsdag 4 augusti 2021
Spartak Moskva
0-2
Benfica
Dinamo Zagreb
1-1
Legia Warsawa
Ferencvaros
2-0
Slavia Praha

20 matcher

20 lag

2 mästarlag från nationer rankade 14-15, 3 ligatvåor från nationer rankade 7-9, 2 ligatreor från nationer rankade 5-6 samt 13 vinnare från andra kvalomgången.

Andra kvalomgången

26 matcher

26 lag

4 mästarlag från nationer rankade 16-19, 6 ligatvåor från nationer rankade 10-15 samt 16 vinnare från första kvalomgången.

Uppdaterad: 28.07.2021, 22:35

Match 2:2
Tisdag 27 juli 2021
Omonia
0-1
Dinamo Zagreb

Dinamo Zagreb vidare med sammanlagt 3-0.

Flora
0-2
Legia Warszawa

Legia Warszawa vidare med sammanlagt 3-1.

HJK
2-2
Malmö FF

Malmö FF vidare med sammanlagt 4-3.

Žalgiris
1-3
Ferencváros

Ferencváros vidare med sammanlagt 5-1.

Onsdag 28 juli 2021
Neftçi
0-1
Olympiakos

Olympiakos vidare med sammanlagt 2-0.

Sheriff
3-1
Alashkert

Sheriff vidare med sammanlagt 4-1.

CFR Cluj
2-0
Lincoln Red Imps

CFR Cluj vidare med sammanlagt 4-1.

Midtjylland
2-1 f
Celtic

Midtjylland vidare med sammanlagt 3-2.

Ludogorets
3-1
Mura

Ludogorets vidare med sammanlagt 3-1.

Galatasaray
1-2
PSV

PSV vidare med sammanlagt 7-2.

Young Boys
3-2
Slovan Bratislava

Young Boys vidare med sammanlagt 3-2.

Crvena Zvezda
5-0
Kairat

Crvena Zvezda vidare med sammanlagt 6-2.

Sparta Praha
2-0
Rapid Wien

Sparta Praha vidare med sammanlagt 3-2.

Match 1:2
Tisdag 20 juli 2021
Alashkert
0-1
Sheriff
Lincoln Red Imps
1-2
CFR Cluj
Dinamo Zagreb
1-0
Omonia Nicosia
Ferencvaros
2-0
Žalgiris
Rapid Wien
2-1
Sparta Praha
Celtic
1-1
Midtjylland
Onsdag 21 juli 2021
Kairat
2-1
Crvena Zvezda
Malmö FF
2-1
HJK
Mura
0-0
Ludogorets
Slovan Bratislava
0-0
Young Boys
Olympiakos
1-0
Neftçi
PSV
5-1
Galatasaray
Legia Warszawa
2-1
Flora

26 matcher

26 lag

4 mästarlag från nationer rankade 16-19, 6 ligatvåor från nationer rankade 10-15 samt 16 vinnare från första kvalomgången.

Första kvalomgången

32 matcher

32 lag

31 mästarlag från nationer rankade 20-51 samt en vinnare från förkvalet.

Uppdaterad: 14.07.2021, 22:03

Match 2:2
Tisdag 13 juli 2021
Riga
1-1
Malmö FF

Malmö FF vidare med sammanlagt 2-1.

Hibernians
0-3
Flora

Flora vidare med sammanlagt 5-0.

Lincoln Red Imps
5-0
Fola Esch

Lincoln Red Imps vidare med sammanlagt 7-2.

Sheriff
1-0
Teuta Durrës

Sheriff vidare med sammanlagt 5-0.

Borac Banja Luka
2-1 f
CFR Cluj

CFR Cluj vidare med sammanlagt 4-3.

Mura
5-0
Shkendija

Mura vidare med sammanlagt 6-0.

Prishtina
1-3
Ferencváros

Ferencváros vidare med sammanlagt 6-1.

Budućnost
0-4
HJK

HJK vidare med sammanlagt 7-1.

Linfield
1-2
Žalgiris

Žalgiris vidare med sammanlagt 5-2.

Shamrock Rovers
2-1
Slovan Bratislava

Slovan Bratislava vidare med sammanlagt 3-2.

Shakhtyor Soligorsk
0-1
Ludogorets

Ludogorets vidare med sammanlagt 2-0.

Valur
0-2
Dinamo Zagreb

Dinamo Zagreb vidare med sammanlagt 5-2.

Onsdag 14 juli 2021
Kairat
2-0
Maccabi Haifa

Kairat vidare med sammanlagt 3-1.

Alashkert
1-0 f
Connah's Quay

Alashkert vidare med sammanlagt 3-2.

Neftçi
2-1
Dinamo Tbilisi

Neftçi vidare med sammanlagt 4-2.

Legia Warszawa
2-0
Bodø / Glimt

Legia Warszawa vidare med sammanlagt 5-2.

Match 1:2
Tisdag 6 juli 2021
HJK
3-1
Budućnost
Ferencváros
3-0
Prishtina
Flora
2-0
Hibernians
Žalgiris
3-1
Linfield
Fola Esch
2-2
Lincoln Red Imps
CFR Cluj
3-1
Borac Banja Luka
Shkendija
0-1
Mura
Onsdag 7 juli 2021
Bodø / Glimt
2-3
Legia Warszawa
Dinamo Tbilisi
1-2
Neftçi
Slovan Bratislava
2-0
Shamrock Rovers
Ludogorets
1-0
Shakhtyor Soligorsk
Malmö FF
1-0
Riga
Teuta Durrës
0-4
Sheriff
Maccabi Haifa
1-1
Kairat
Connah's Quay
2-2
Alashkert
Dinamo Zagreb
3-2
Valur

32 matcher

32 lag

31 mästarlag från nationer rankade 20-51 samt en vinnare från förkvalet.

Förkval

3 matcher

4 lag

4 mästarlag från nationer rankade 52-55.

Uppdaterad: 25.06.2021, 22:01

Grupp A
Final
Fredag 25 juni 2021
Prishtina
2-0
Inter Club d'Escaldes
Semifinaler
Tisdag 22 juni 2021
Folgore
0-2
Prishtina
HB
0-1
Inter Club d'Escaldes

3 matcher

4 lag

4 mästarlag från nationer rankade 52-55.

Skytteliga, gruppspel och slutomgångar

Uppdaterad: 09.12.2021, 21:05

Namn
Klubb
Mål
Sébastien Haller
Ajax
10
Robert Lewandowski
Bayern München
9
Mohamed Salah
Liverpool
7
Christopher Nkunku
RB Leipzig
7
Cristiano Ronaldo
Manchester United
6
Leroy Sané
Bayern München
5
Riyad Mahrez
Manchester City
5
Lionel Messi
Paris Saint-Germain
5
Karim Benzema
Real Madrid
5
Antoine Griezmann
Atlético Madrid
4
Kylian Mbappé
Paris Saint-Germain
4
Pedro Gonçalves
Sporting CP
4
Arnaut Danjuma
Villarreal
4

Skytteliga, kvalomgångar

Uppdaterad: 07.12.2021, 22:55

Namn
Klubb
Mål
Sébastien Haller
Ajax
10
Robert Lewandowski
Bayern München
9
Mohamed Salah
Liverpool
7
Christopher Nkunku
RB Leipzig
7
Cristiano Ronaldo
Manchester United
6
Riyad Mahrez
Manchester City
5
Lionel Messi
Paris Saint-Germain
5
Karim Benzema
Real Madrid
5
Antoine Griezmann
Atlético Madrid
4
Leroy Sané
Bayern München
4
Kylian Mbappé
Paris Saint-Germain
4
Pedro Gonçalves
Sporting CP
4
Instagram Facebook Twitter YouTube Pinterest LinkedIn