ecst.se fotboll

 

Säsong

2020-21

Copa del Rey

Omgångar

1+7

Spelade matcher

126 av 127

Antal lag

126

Spelad Kvalomgång

10

matcher

11 november 2020

Spelad Första omgången

56

matcher

15-30 december 2020

Spelad Andra omgången

28

matcher

5-7 januari 2021

Spelad Tredje omgången

16

matcher

16-20 januari 2021

Spelad Fjärde omgången

8

matcher

26-28 januari 2021

Spelad Kvartsfinaler

4

matcher

2-4 februari 2021

Spelad Semifinaler

2x2

matcher

10-11 februari 2021
Returer 3-4 mars 2021

Final

1

matcher

17 april 2021

Final

Lördag 17 april 2021
Athletic Club
0-4
Barcelona

Finalen spelas på Estadio de La Cartuja i Sevilla.

Semifinaler

Uppdaterad: 04.03.2021, 20:47

Match 2:2
Onsdag 3 mars 2021
Barcelona
3-0 f
Sevilla

Barcelona vidare med sammanlagt 3-2.

Torsdag 4 mars 2021
Levante
1-2 f
Athletic Club

Athletic Club vidare med sammanlagt 3-2.

Match 1:2
Onsdag 10 februari 2021
Sevilla
2-0
Barcelona
Torsdag 11 februari 2021
Athletic Club
1-1
Levante

4 lag: 4 vinnare från kvartsfinalerna.

Semifinalerna spelas i dubbelmöten.

Kvartsfinaler

Uppdaterad: 03.02.2021, 23:59

Tisdag 2 februari 2021
Almería
0-1
Sevilla
Onsdag 3 februari 2021
Levante
1-0 f
Villarreal
Granada
3-5 f
Barcelona
Torsdag 4 februari 2021
Real Betis
21:00
Athletic Club

8 lag: 8 vinnare från fjärde omgången.

Fjärde omgången

Uppdaterad: 28.01.2021, 22:52

Tisdag 26 januari 2021
Real Valladolid
2-4
Levante
Girona
0-1
Villarreal
Real Betis
3-1 f
Real Sociedad
Onsdag 27 januari 2021
Sevilla
3-0
Valencia
Rayo Vallecano
1-2
Barcelona
Almería
*0-0 f
Osasuna

Almería vidare efter 5-4 på straffar.

Torsdag 28 januari 2021
Navalcarnero
0-6
Granada
Alcoyano
1-2
Athletic Club

16 lag: 16 vinnare från tredje omgången.

Tredje omgången

Uppdaterad: 21.01.2021, 23:25

Lördag 16 januari 2021
Peña Deportiva
1-4 f
Real Valladolid
Almería
5-0
Deportivo Alavés
Girona
2-0
Cádiz
Fuenlabrada
1-1* f
Levante

Levante vidare efter 4-2 på straffar.

Leganes
0-1 f
Sevilla
Rayo Vallecano
2-0
Elche
Söndag 17 januari 2021
Málaga
1-2
Granada
Espanyol
0-2
Osasuna
Navalcarnero
3-1
Eibar
Sporting Gijón
0-2
Real Betis
Alcorcón
0-2
Valencia
Tenerife
0-1
Villarreal
Onsdag 20 januari 2021
Córdoba
0-2
Real Sociedad
Alcoyano
2-1 f
Real Madrid
Torsdag 21 januari 2021
Ibiza
1-2
Athletic Club
Cornellà
0-2 f
Barcelona

32 lag: 4 lag från La Liga (Real Madrid, Barcelona, Real Sociedad och Athletic Club - de fyra lag som deltar i Supercupen 2020-21) samt 28 vinnare från andra omgången.

Andra omgången

Uppdaterad: 07.01.2021, 23:27

Tisdag 5 januari 2021
Ibiza
5-2
Celta Vigo
Córdoba
1-0
Getafe
Zamora
1-4
Villarreal
Linares Deportivo
0-2
Sevilla
Marbella
2-3 f
Real Valladolid
Alcorcón
2-1
Real Zaragoza
Onsdag 6 januari 2021
Portugalete
1-2
Levante
La Nucía
0-1
Elche
Socuéllamos
0-2
Leganes
Numancia
1-2
Almería
Mutilvera
1-3
Real Betis
Cultural Leonesa
1-2 f
Granada
Haro Deportivo
1-3
Rayo Vallecano
Navalcarnero
1-0
Las Palmas
Cornellà
1-0
Atletico Madrid
Olot
0-3
Osasuna
Deportivo La Coruña
0-1
Deportivo Alavés
Burgos
0-2
Espanyol
Castellón
0-2
Tenerife
Fuenlabrada
*2-2 f
Mallorca

Fuenlabrada vidare efter 7-6 på straffar.

Málaga
1-0 f
Real Oviedo
Torsdag 7 januari 2021
Yeclano
1-4
Valencia
Pontevedra
0-0* f
Cádiz

Cádiz vudare efter 5-4 på straffar.

Amorebieta
0-1
Sporting Gijón
Peña Deportiva
*0-0 f
Sabadell

Peña Deportiva vidare efter 2-0 på straffar.

Girona
2-1 f
Lugo
Las Rozas
3-4 f
Eibar
Alcoyano
2-1
Huesca

56 lag: 56 vinnare från första omgången.

Första omgången

Uppdaterad: 30.12.2020, 18:18

Tisdag 15 december 2020
Atlético Pulpileño
1-2
Lugo
Marchamalo
2-3 f
Huesca
Tomares
0-6
Osasuna
Cantolagua
0-5
Real Valladolid
Sestao River
0-2 f
Tenerife
Portugalete
1-0
Ponferradina
Ciudad de Lucena
0-3
Sevilla
Ourense CF
0-1 f
Leganes
CD Coria
2-3
Real Oviedo
Onsdag 16 december 2020
Poblense
Inst
Olot
Coruxo
0-4
Málaga
Lealtad
1-2
Alcorcón
Burgos
2-0
FC Andorra
Quintanar del Rey
1-2
Sporting Gijón
L'Hospitalet
1-4
Almería
San Fernando CD
0-2
Castellón
Córdoba
1-0
Albacete
Numancia
4-1
Lorca Deportiva
Racing Murcia
0-5
Levante
Cardassar
0-3
Atlético Madrid
Terrassa
2-4 f
Valencia
Las Rozas
1-0
Mirandés
Llagostera
0-1 f
Espanyol
Ibiza Islas Pitiusas
0-2
Sabadell
Atlético Baleares
0-1
Fuenlabrada
Amorebieta
1-0
UD Logroñés
Inter de Madrid
0-3
Linares Deportivo
Guijuelo
0-1
Mallorca
Rayo Majadahonda
1-2 f
Yeclano
Gimnástica Torrelavega
0-2 f
Real Zaragoza
Marbella
1-0 f
Lleida Esportiu
Calahorra
0-1
La Nucía
Buñol
1-2
Elche
Rincón
0-2
Deportivo Alavés
Leioa
0-6
Villarreal
Marino
0-1
Cornellà
Torsdag 17 december 2020
Deportivo La Coruña
1-0
El Ejido
Navalcarnero
1-0
Badajoz
Anaitasuna
1-2
Getafe
Ribadumia
0-2
Cádiz
San Juan
0-2
Granada
Gimnástica Segoviana
0-2
Girona
Teruel
2-3 f
Rayo Vallecano
Ibiza
2-1 f
Compostela
Cultural Leonesa
1-0
Villanovense
UCAM Murcia
0-2
Real Betis
Peña Deportiva
4-1
Tarazona
Varea
0-4
Las Palmas
Pontevedra
2-1
Cartagena
Alcoyano
4-1
Laredo
Mutilvera
1-0
Racing Santander
Extremadura UD
1-2
Socuéllamos
Racing Rioja
0-2
Eibar
Llanera
0-5
Celta Vigo
Onsdag 23 december 2020
Haro Deportivo
2-1
Linense
Zamora
2-1
SD Logroñés
Onsdag 30 december 2020
Poblense
1-2
Olot

112 lag: 16 lag från La Liga (1), 22 lag från Segunda División (2), 28 lag från Segunda División B (3), 32 lag från Tercera División (4), fyra semifinalister från Copa Federación samt 10 vinnare från kvalomgången.

Kvalomgång

Uppdaterad: 11.11.2020, 23:59

Onsdag 11 november 2020
CF Rusadir
1-2
Rincón
AUGC Deportiva
0-3
Racing Murcia
Real Titánico
0-2
Anaitasuna
Racing Rioja
3-0
Colegios Diocesanos
Montañesa
0-1
Cantolagua
Cardassar
*0-0 f
Épila

Cardassar vidare efter 4-3 på straffar.

Tomares
3-0
Chinato
Miengo
0-1
Ribadumia
Móstoles CF
0-0* f
Marchamalo

Marchamalo vidare efter 5-4 på straffar.

Guía
0-1
Buñol

20 lag: 20 lag från division fyra och fem.

Skytteliga

-
Instagram Facebook Twitter YouTube Pinterest LinkedIn