ecst.se fotboll

 

Säsong

2022

Start: 18 mars 2022
Slut: 19 november 2022

Spelade matcher

174 / 240

72,50 %

Målsnitt

2,60

Totalt: 453 mål

Publiksnitt

1 502

Totalt: 174 265 åskådare

Omgångar

30

Omgång för omgång

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Aktuella matcher

Fredag 16 september 2022
Dinamo Minsk
3-0
Gomel
Vitebsk
1-1
BATE Borisov
Shakhtyor Soligorsk
0-1
Energetyk-BGU
Lördag 17 september 2022
Slutsk
0-0
Belshina Bobruisk
Isloch
2-1
Arsenal
Dinamo Brest
1-3
Slavia Mozyr
Söndag 18 september 2022
Torpedo BelAZ
1-0
Dnepr Mogilev
Neman Grodno
1-1
FK Minsk
Fredag 30 september 2022
Dnepr Mogilev
16:45
Slutsk
Gomel
19:00
Vitebsk
Lördag 1 oktober 2022
Belshina Bobruisk
12:00
Dinamo Brest
Dinamo Minsk
14:00
Shaktyor Soligorsk
BATE Borisov
16:00
Torpedo BelAZ
Söndag 2 oktober 2022
Arsenal
12:00
Neman Grodno
FK Minsk
14:00
Energetyk-BGU
Slavia Mozyr
16:00
Isloch

Tabell

Uppdaterad: 18.09.2022, 23:59

 
 
*
 
Totalt
 
 
Hemma
 
Borta
1
 
Energetyk-BGU Minsk
12
21
21
13
5
3
37
- 18
19
44
 
5
4
2
18
- 8
19
 
8
1
1
19
- 10
25
2
 
Shakhtyor Soligorsk
1
21
21
13
4
4
36
- 13
23
43
 
6
1
3
13
- 6
19
 
7
3
1
23
- 7
24
3
 
Dinamo Minsk
3
21
21
12
7
2
34
- 16
18
43
 
4
5
1
17
- 8
17
 
8
2
1
17
- 8
26
4
 
BATE Borisov
2
22
22
11
8
3
37
- 16
21
41
 
5
4
3
20
- 13
19
 
6
4
0
17
- 3
22
5
 
Isloch Minsk Raion
11
22
22
11
4
7
37
- 27
10
37
 
4
3
4
16
- 15
15
 
7
1
3
21
- 12
22
6
 
Torpedo-BelAZ Zhodino
8
22
22
10
5
7
29
- 23
6
35
 
4
4
3
17
- 12
16
 
6
1
4
12
- 11
19
7
 
FK Minsk
13
22
22
10
4
8
35
- 35
0
34
 
7
0
3
15
- 12
21
 
3
4
5
20
- 23
13
8
 
Neman Grodno
10
22
22
6
12
4
29
- 26
3
30
 
5
4
2
15
- 12
19
 
1
8
2
14
- 14
11
9
 
Slavia Mozyr
14
22
22
8
5
9
31
- 34
-3
29
 
3
3
5
15
- 18
12
 
5
2
4
16
- 16
17
10
 
Gomel
4
22
22
8
5
9
24
- 28
-4
29
 
4
1
6
9
- 15
13
 
4
4
3
15
- 13
16
11
 
Belshina Bobruisk
ny
22
22
5
9
8
29
- 33
-4
24
 
2
3
6
9
- 17
9
 
3
6
2
20
- 16
15
12
 
Slutsk
9
22
22
5
8
9
22
- 32
-10
23
 
3
4
4
13
- 16
13
 
2
4
5
9
- 16
10
13
 
Vitebsk
7
22
22
4
7
11
22
- 33
-11
19
 
2
5
4
12
- 16
11
 
2
2
7
10
- 17
8
14
 
Dinamo Brest
6
21
21
4
6
11
17
- 30
-13
18
 
1
5
5
10
- 17
8
 
3
1
6
7
- 13
10
15
 
Arsenal Dzerzhinsk
ny
22
22
3
4
15
14
- 35
-21
13
 
2
2
7
9
- 17
8
 
1
2
8
5
- 18
5
16
 
Dnepr Mogilev
ny
22
22
3
3
16
20
- 54
-34
12
 
3
0
8
12
- 31
9
 
0
3
8
8
- 23
3

Placeringar: Lag 1 till Champions League, lag 2-3 till Europa League. Lag 14 till nedflyttningskval, lag 15-16 flyttas ned.

Korringeringar: -

Ranking: 1. Poäng. 2. Målskillnad. 3. Gjorda mål.

* Placering föregående säsong.

Skytteliga

Uppdaterad: 18.09.2022, 23:59

Namn
Klubb
Mål
Bobir Abdukhalikov
Energetyk-BGU Minsk
20
Vladimir Khvashchinskiy
FK Minsk
12
lya Vasilyev
Belshina Bobruisk
9
Pavel Savitskiy
Neman Grodno
9
Ivan Bakhar
Dinamo Minsk
8
Egor Bogomolskiy
FK Minsk
8
Aliaksandr Svirepa
Energetyk-BGU Minsk
7
Anton Shramchenko
FK Minsk
7
Aleksandr Makas
Gomel
7
Ilya Chernyak
Shakhtyor Soligorsk
7
Valery Gorbachik
Torpedo-BelAZ Zhodino
7
Stanislav Dragun
BATE Borisov
6
Daniel Sosah
Isloch Minsk Raion
6
Gleb Zherdev
Slavia Mozyr
6
Ruslan Teverov
Vitebsk
6

Publiksnitt

Uppdaterad: 18.07.2022, 23:59

Totalt
174 265
116
1 502
Gomel
31 113
7
4 445
Dinamo Minsk
26 488
6
4 415
BATE Borisov
19 183
6
3 197
Slavia Mozyr
15 460
7
2 209
Dinamo Brest
15 181
8
1 898
Dnepr Mogilev
10 737
7
1 534
Neman Grodno
10 464
7
1 495
Shakhtyor Soligorsk
8 594
6
1 432
Torpedo-BelAZ Zhodino
6 991
6
1 165
Vitebsk
6 288
7
898
Belshina Bobruisk
7 320
9
813
Slutsk
4 616
7
659
FK Minsk
3 891
8
486
Isloch Minsk Raion
3 086
8
386
Energetyk-BGU Minsk
2 636
9
293
Arsenal Dzerzhinsk
2 217
8
277

Spalterna visar total publik på hemmaplan, antal matcher, snitt.

Spelschema

Mars 2022
Fredag 18 mars 2022
FK Minsk
0-1
Dinamo Minsk
Lördag 19 mars 2022
Energetyk-BGU
3-1
Vitebsk
Neman Grodno
2-0
Torpedo BelAZ
Dinamo Brest
1-1
Shakhtyor Soligorsk
Isloch
1-2
Slutsk
Söndag 20 mars 2022
Arsenal
1-2
Gomel
Belshina Bobruisk
0-0
Dnepr Mogilev
Slavia Mozyr
0-3
BATE Borisov
April 2022
Lördag 2 april 2022
Slutsk
0-0
Neman Grodno
Dinamo Minsk
1-1
Arsenal
Belshina Bobruisk
0-3
BATE Borisov
Dinamo Brest
2-2
Isloch
Söndag 3 april 2022
Vitebsk
1-1
FK Minsk
Energetyk-BGU
3-1
Torpedo BelAZ
Gomel
0-2
Slavia Mozyr
Shakhtyor Soligorsk
4-0
Dnepr Mogilev
Lördag 9 april 2022
Energetyk-BGU
1-1
Slutsk
Slavia Mozyr
1-2
Dinamo Minsk
FK Minsk
1-0
Torpedo BelAZ
Söndag 10 april 2022
Neman Grodno
2-1
Dinamo Brest
Dnepr Mogilev
0-3
BATE Borisov
Isloch
1-1
Shakhtyor Soligorsk
Måndag 11 april 2022
Arsenal
0-0
Vitebsk
Belshina Bobruisk
2-3
Gomel
Fredag 15 april 2022
Slutsk
2-4
FK Minsk
Lördag 16 april 2022
Isloch
1-1
Neman Grodno
Torpedo BelAZ
1-0
Arsenal
Shakhtyor Soligorsk
0-1
BATE Borisov
Dinamo Minsk
0-0
Belshina
Söndag 17 april 2022
Vitebsk
0-3
Slavia Mozyr
Gomel
3-1
Dnepr Mogilev
Dinamo Brest
1-2
Energetyk-BGU
Torsdag 21 april 2022
Arsenal
1-1
Slutsk
Fredag 22 april 2022
Belshina Bobruisk
2-2
Vitebsk
Neman Grodno
1-1
Shakhtyor Soligorsk
BATE Borisov
2-1
Gomel
Lördag 23 april 2022
Energetyk-BGU
1-2
Isloch
Slavia Mozyr
2-2
Torpedo BelAZ
FK Minsk
2-0
Dinamo Brest
Dnepr Mogilev
0-2
Dinamo Minsk
Lördag 30 april 2022
Torpedo BelAZ
1-3
Belshina Bobruisk
Slutsk
1-0
Slavia Mozyr
Maj 2022
Söndag 1 maj 2022
Isloch
2-0
FK Minsk
Dinamo Brest
0-0
Arsenal
Måndag 2 maj 2022
Vitebsk
2-1
Dnepr Mogilev
Neman Grodno
1-4
Energetyk-BGU
Shakhtyor Soligorsk
1-0
Gomel
Dinamo Minsk
2-2
BATE Borisov
Lördag 7 maj 2022
Arsenal
1-3
Isloch
Dnepr Mogilev
0-1
Torpedo BelAZ
Belshina Bobruisk
0-2
Slutsk
Slavia Mozyr
3-1
Dinamo Brest
Söndag 8 maj 2022
FK Minsk
3-2
Neman Grodno
BATE Borisov
2-1
Vitebsk
Energetyk-BGU
0-1
Shakhtyor Soligorsk
Gomel
0-1
Dinamo Minsk
Fredag 13 maj 2022
Vitebsk
1-1
Gomel
Torpedo BelAZ
0-0
BATE Borisov
Lördag 14 maj 2022
Energetyk-BGU
2-0
FK Minsk
Dinamo Brest
1-1
Belshina Bobruisk
Shakhtyor Soligorsk
1-0
Dinamo Minsk
Söndag 15 maj 2022
Isloch
0-2
Slavia Mozyr
Slutsk
2-2
Dnepr Mogilev
Neman Grodno
2-0
Arsenal
Fredag 20 maj 2022
FK Minsk
1-0
Shakhtyor Soligorsk
Arsenal
0-2
Energetyk-BGU
Lördag 21 maj 2022
Belshina Bobruisk
2-1
Isloch
Söndag 22 maj 2022
Dnepr Mogilev
2-0
Dinamo Brest
Slavia Mozyr
1-1
Neman Grodno
Dinamo Minsk
2-1
Vitebsk
Torsdag 26 maj 2022
FK Minsk
2-0
Arsenal
Fredag 27 maj 2022
Isloch
3-2
Dnepr Mogilev
Slutsk
2-2
Gomel
Lördag 28 maj 2022
Dinamo Brest
0-3
BATE Borisov
Torpedo BelAZ
3-4
Dinamo Minsk
Shakhtyor Soligorsk
2-0
Vitebsk
Söndag 29 maj 2022
Energetyk-BGU
5-0
Slavia Mozyr
Neman Grodno
2-2
Belshina Bobruisk
Juni 2022
Fredag 17 juni 2022
Belshina Bobruisk
0-1
Energetyk-BGU
Vitebsk
0-1
Torpedo BelAZ
Lördag 18 juni 2022
Dnepr Mogilev
1-3
Neman Grodno
BATE Borisov
0-1
Isloch
Dinamo Minsk
1-1
Slutsk
Söndag 19 juni 2022
Arsenal
1-2
Shakhtyor Soligorsk
Gomel
1-0
Dinamo Brest
Slavia Mozyr
4-2
FK Minsk
Lördag 25 juni 2022
Isloch
1-1
Gomel
Slutsk
0-2
Vitebsk
Shakhtyor Soligorsk
0-1
Torpedo BelAZ
Neman Grodno
0-0
BATE Borisov
Söndag 26 juni 2022
FK Minsk
2-4
Belshina Bobruisk
Dinamo Brest
1-3
Dinamo Minsk
Arsenal
3-2
Slavia Mozyr
Måndag 27 juni 2022
Energetyk-BGU
1-1
Dnepr Mogilev
Onsdag 29 juni 2022
BATE Borisov
4-0
Slutsk
Gomel
1-0
Torpedo BelAZ
Juli 2022
Fredag 1 juli 2022
Slavia Mozyr
18 : 00
Shakhtyor Soligorsk
Lördag 2 juli 2022
Belshina Bobruisk
1-0
Arsenal
Dinamo Minsk
1-2
Isloch
Söndag 3 juli 2022
Vitebsk
0-1
Dinamo Brest
BATE Borisov
1-1
Energetyk-BGU
Gomel
0-0
Neman Grodno
Måndag 4 juli 2022
Dnepr Mogilev
2-4
FK Minsk
Torpedo BelAZ
3-0
Slutsk
Fredag 8 juli 2022
Isloch
2-0
Vitebsk
Slavia Mozyr
2-0
Belshina Bobruisk
Lördag 9 juli 2022
Energetyk-BGU
0-0
Gomel
FK Minsk
2-2
BATE Borisov
Söndag 10 juli 2022
Arsenal
1-0
Dnepr Mogilev
Dinamo Brest
0-1
Torpedo BelAZ
Fredag 15 juli 2022
BATE Borisov
1-2
Arsenal
Gomel
0-3
FK Minsk
Lördag 16 juli 2022
Vitebsk
2-2
Neman Grodno
Torpedo BelAZ
0-1
Isloch
Dnepr Mogilev
1-3
Slavia Mozyr
Söndag 17 juli 2022
Slutsk
2-0
Dinamo Brest
Måndag 18 juli 2022
Belshina Bobruisk
1-2
Shakhtyor Soligorsk
Söndag 24 juli 2022
Slavia Mozyr
1-3
Shakhtyor Soligorsk
Augusti 2022
Fredag 5 augusti 2022
Vitebsk
0-3
Energetyk-BGU
Lördag 6 augusti 2022
Slutsk
2-4
Isloch
Torpedo BelAZ
2-2
Neman Grodno
Dnepr Mogilev
4-3
Belshina Bobruisk
Söndag 7 augusti 2022
Gomel
4-1
Arsenal
Dinamo Minsk
3-1
FK Minsk
BATE Borisov
4-0
Slavia Mozyr
Fredag 12 augusti 2022
Torpedo BelAZ
4-0
Energetyk-BGU
Neman Grodno
1-0
Slutsk
Lördag 13 augusti 2022
Isloch
1-2
Dinamo Brest
FK Minsk
2-0
Vitebsk
Slavia Mozyr
0-1
Gomel
Söndag 14 augusti 2022
BATE Borisov
2-2
Belshina Bobruisk
Arsenal
0-1
Dinamo Minsk
Måndag 15 augusti 2022
Denpr Mogilev
0-7
Shakhtyor Soligorsk
Fredag 19 augusti 2022
Torpedo BelAZ
1-1
FK Minsk
Lördag 20 augusti 2022
Slutsk
1-2
Energetyk-BGU
Vitebsk
3-0
Arsenal
Gomel
0-3
Belshina Bobruisk
Söndag 21 augusti 2022
BATE Borisov
2-1
Dnepr Mogilev
Dinamo Minsk
0-0
Slavia Mozyr
Shakhtyor Soligorsk
1-0
Isloch
Måndag 22 augusti 2022
Dinamo Brest
0-0
Neman Grodno
Fredag 26 augusti 2022
Arsenal
1-2
Torpedo BelAZ
Lördag 27 augusti 2022
FK Minsk
1-0
Slutsk
Energetyk-BGU
0-0
Dinamo Brest
Belshina Bobruisk
0-0
Dinamo Minsk
Neman Grodno
1-0
Isloch
Söndag 28 augusti 2022
Slavia Mozyr
0-2
Vitebsk
Dnepr Mogilev
0-4
Gomel
BATE Borisov
0-2
Shakhtyor Soligorsk
Onsdag 31 augusti 2022
Neman Grodno
2-3
Dinamo Minsk
September 2022
Fredag 2 september 2022
Slutsk
1-0
Arsenal
Dinamo Brest
3-1
FK Minsk
Lördag 3 september 2022
Isloch
2-3
Energetyk-BGU
Vitebsk
2-2
Belshina Bobruisk
Torpedo BelAZ
1-1
Slavia Mozyr
Söndag 4 september 2022
Dinamo Minsk
4-0
Dnepr Mogilev
Shakhtyor Soligorsk
2-2
Neman Grodno
Gomel
0-1
BATE Borisov
Fredag 9 september 2022
Arsenal
0-2
Dinamo Brest
Slavia Mozyr
1-1
Slutsk
Lördag 10 september 2022
FK Minsk
1-5
Isloch
Dnepr Mogilev
2-1
Vitebsk
BATE Borisov
0-0
Dinamo Minsk
Söndag 11 september 2022
Energetyk-BGU
2-1
Neman Grodno
Belshina Bobruisk
1-3
Torpedo BelAZ
Gomel
0-3
Shakhtyor Soligorsk
Fredag 16 september 2022
Dinamo Minsk
3-0
Gomel
Vitebsk
1-1
BATE Borisov
Shakhtyor Soligorsk
0-1
Energetyk-BGU
Lördag 17 september 2022
Slutsk
0-0
Belshina Bobruisk
Isloch
2-1
Arsenal
Dinamo Brest
1-3
Slavia Mozyr
Söndag 18 september 2022
Torpedo BelAZ
1-0
Dnepr Mogilev
Neman Grodno
1-1
FK Minsk
Fredag 30 september 2022
Dnepr Mogilev
16:45
Slutsk
Gomel
19:00
Vitebsk
Oktober 2022
Lördag 1 oktober 2022
Belshina Bobruisk
12:00
Dinamo Brest
Dinamo Minsk
14:00
Shaktyor Soligorsk
BATE Borisov
16:00
Torpedo BelAZ
Söndag 2 oktober 2022
Arsenal
12:00
Neman Grodno
FK Minsk
14:00
Energetyk-BGU
Slavia Mozyr
16:00
Isloch
Fredag 7 oktober 2022
Dinamo Brest
17:00
Dnepr Mogilev
Lördag 8 oktober 2022
Slutsk
13:00
BATE Borisov
Torpedo BelAZ
15:00
Gomel
Vitebsk
17:00
Dinamo Minsk
Shaktyor Soligorsk
19:00
FK Minsk
Söndag 9 oktober 2022
Energetyk-BGU
12:30
Arsenal
Isloch
14:30
Belshina Bobruisk
Neman Grodno
16:30
Slavia Mozyr
Lördag 15 oktober 2022
Vitebsk
-
Shaktyor Soligorsk
Dinamo Minsk
-
Torpedo BelAZ
Gomel
-
Slutsk
BATE Borisov
-
Dinamo Brest
Dnepr Mogilev
-
Isloch
Belshina Bobruisk
-
Neman Grodno
Slavia Mozyr
-
Energetyk-BGU
Arsenal
-
FK Minsk
Lördag 22 oktober 2022
Shaktyor Soligorsk
-
Arsenal
FK Minsk
-
Slavia Mozyr
Energetyk-BGU
-
Belshina Bobruisk
Neman Grodno
-
Dnepr Mogilev
Isloch
-
BATE Borisov
Dinamo Brest
-
Gomel
Slutsk
-
Dinamo Minsk
Torpedo BelAZ
-
Vitebsk
Lördag 29 oktober 2022
Torpedo BelAZ
-
Shaktyor Soligorsk
Vitebsk
-
Slutsk
Dinamo Minsk
-
Dinamo Brest
Gomel
-
Isloch
BATE Borisov
-
Neman Grodno
Dnepr Mogilev
-
Energetyk-BGU
Belshina Bobruisk
-
FK Minsk
Slavia Mozyr
-
Arsenal
November 2022
-