ecst.se fotboll

 

Säsong

2022-23

Antal lag

-

Omgångar

1+10

Spelade matcher

279/-

Omgång
Kv
1
2
3
4
5
Lag
16
216
156
-
-
-
Matcher
8
108
78
47
24
16
Spelade
8
108
78
47
24
16
Omgång
6
7
KF
SF
F
Lag
-
-
8
4
2
Matcher
16
8
4
2
1
Spelade
16
0
0
0
0

Final

1 matcher

2 lag

-

1 matcher

2 lag

Semifinaler

2 matcher

4 lag

-

2 matcher

4 lag

Kvartsfinaler

4 matcher

8 lag

-

4 matcher

8 lag

Sjunde omgången

8 matcher

- lag

-

8 matcher

- lag

Sjätte omgången

16 matcher

- lag

Spelas 8-10 november 2022.

Uppdaterad: 10.11.2022, 23:59

Tisdag 8 november 2022
Sjätte omgången
RFC Seraing
4-1
Sporting Charleroi
Deinze
3-0
Eupen
Dender
0-5
Standard Liège
Francs Borains
0-1
Leuven
Onsdag 9 november 2022
Sjätte omgången
Lommel
0-1
Zulte Waregem
Cercle Brugge
3-1
Beerschot
Thes Sport
1-4
Oostende
Cappellen
1-7
Union Saint-Gilloise
Lokeren-Temse
0-5
Mechelen
Westerlo
0-1
Genk
Sint-Truiden
1-0
Meux
Dessel Sport
0-5
Gent
Patro Eisden
0-2
Club Brugge
Torsdag 10 november 2022
Sjätte omgången
SK Beveren
2-2*
Royal Antwerp

Royal Antwerp vidare efter 4-2 på straqffar.

RWDM
1-3
Kortrijk
Lierse K
2-2*
Anderlecht

Anderlecht vidare efter 9-8 på straffar.

16 matcher

- lag

Spelas 8-10 november 2022.

Femte omgången

16 matcher

- lag

Spelas 27 augusti-25 september 2022.

Uppdaterad: 25.09.2022, 21:05

Lördag 27 augusti 2022
Femte omgången
Thes Sport
3-1
Hoogstraten
Söndag 28 augusti 2022
Femte omgången
Francs Borains
3-1
Rupel Boom
Cappellen
2-1
Heist
Patro Eisden
3-0
Westhoek
Lokeren-Temse
1-0
Tempo Overijse
Meux
4-1
Sporting Hasselt
Tisdag 6 september 2022
Femte omgången
Sint-Eloois-Winkel
0-2
RFC Seraing
Onsdag 21 september 2022
Femte omgången
Bocholt
1-2 f
Deinze
Fredag 23 september 2022
Femte omgången
Dessel Sport
2-1 f
Excelsior Virton
Lördag 24 september 2022
Femte omgången
RWDM
3-0
Oudenaaarde
Dender
2-0
Dikkelvenne
Lierse K
5-1
Racing Mechelen
Lommel
2-0
RAAL La Louvière
Söndag 25 september 2022
Femte omgången
Eendracht Aalst
1-3
Westerlo
Knokke
0-4
Beerschot
URSL Visé
0-2
SK Beveren

16 matcher

- lag

Spelas 27 augusti-25 september 2022.

Fjärde omgången

24 matcher

- lag

Spelas 20-23 augusti 2022.

Uppdaterad: 23.08.2022, 23:59

Lördag 20 augusti 2022
Fjärde omgången
Lille
2-3
Heist
Thes Sport
2-1
Ostiches
Liège
1-2
Tempo Overijse
Tubize
1-3
Hoogstraten
Ninove
1-2
Bocholt
City Pirates Antwerpen
1-2
Dikkelvenne
Francs Borains
3-2
Olsa Brakel
Meux
*1-1 f
Perwez
Söndag 21 augusti 2022
Fjärde omgången
Linden
2-3
Cappellen
Oudenaarde
3-0
VW Hamme
Knokke
*0-0 f
Houtvenne
Wellen
2-3
Lokeren-Temse
Westhoek
*1-1 f
Jong Lede
Sporting Hasselt
2-0 f
Gullegem
Sparta Petegem
2-4 f
Racing Mechelen
Patro Eisden
3-2 f
Ganshoren
Weerstand Koersel
1-5
Rupel Boom
JS Fizoise
0-2
Dessel Sport
URSL Visé
3-1 f
Binche
Sint-Eloois-Winkel
2-1
Onhaye
RAAL La Louvière
2-1
Lyra-Lierse Berlaar
Eendracht Aalst
2-1
Wezel
Tisdag 23 augusti 2022
Fjärde omgången
Dender
2-1
Jette
Union Namur
1-2
Excelsior Virton

24 matcher

- lag

Spelas 20-23 augusti 2022.

Tredje omgången

47 matcher

- lag

Spelas 13-16 augusti 2022.

Uppdaterad: 16.08.2022, 23:13

Lördag 13 augusti 2022
Tredje omgången
Biesme
0-2
VW Hamme
Diegem Sport
0-4
Rupel Boom
URSL Visé
*2-2 f
Harelbeke

URSL Visé vidare efter straffar.

Hades
0-2
Sint-Eloois-Winkel
Homburg
0-1
Jong Lede
Ostiches
2-0
Acren-Lessines
Lyra-Lierse Berlaar
2-0
Zwarte Leeuw
Fenixx BeigHum
0-2
Sparta Petegem
Francs Borains
2-0
Merelbeke
Oudenaarde
2-0
Berlare
Ninove
3-1
Couvin-Mariembourg
Berchem Sport
1-7
Patro Eisden
Rebecq
1-2
Meux
Sprimont
1-3
Thes Sport
Union Namur
*1-1 f
Tongeren

Union Namur vidare efter straffar.

Tienen
2-2* f
Perwez

Perwez vidare efter straffar.

Söndag 14 augusti 2022
Tredje omgången
Avanti
1-3
Linden
Dikkelvenne
3-1
Herstal
Binche
3-0
Olympia Wijgmaal
Westhoek
3-2
Habay-la-Neuve
Eendracht Aalst
8-0
Mandel United
Waremme
0-2
Ganshoren
Zelzate
3-4
Olsa Brakel
Gullegem
1-0
Witgoor Sport
Verlaine
0-3
Liège
Knokke
3-1
Geel
JS Fizoise
3-2
Roeselare Daisel
Londerzeel
2-4
RAAL La Louvière
Raeren-Eynatten
0-4
Tubize
Erpe-Mere United
1-1* f
Lille

Lille vidare efter straffar.

Ranst
0-3
Houtvenne
Lokeren-Temse
3-0
RAEC Mons
Trois-Ponts
1-6
Jette
Gosselies Sports
1-2
Wezel
Racing Mechelen
6-2
Drongen
Mariekerke Branst
1-7
Wellen
Sporting Hasselt
7-0
Union Bossière Gembloux
Mormont
0-1
Hoogstraten
Onhaye
*1-1 f
Beringen

Onhaye vidare efter straffar.

Heist
3-0
Achel
Bocholt
2-1
Entité Manageoise
Deerlijk Sport
0-2
Tempo Overijse
Dessel Sport
7-1
Wielsbeke
City Pirates Antwerpen
1-0
Olympic Charleroi
Måndag 15 augusti 2022
Tredje omgången
Excelsior Virton
9-1
Arquet
Weerstand Koersel
*1-1 f
Belisia Bilzen

Weerstand Koersel vidare efter straffar.

Tisdag 16 augusti 2022
Tredje omgången
Dender
4-0
RFC Wetteren

47 matcher

- lag

Spelas 13-16 augusti 2022.

Andra omgången

78 matcher

156 lag

Spelas 6-7 augusti 2022.

Uppdaterad: 07.08.2022, 23:59

Lördag 6 augusti 2022
Andra omgången
Aywaille
1-2
Harelbeke
Hombourg
*2-2 f
Hamoir

Hombourg vidare efter straffar.

Wevelgem City
3-3* f
Tempo Overijse

Tempo Overijse vidare efter straffar

Beringen
1-0
Elene-Grotenberge
Rumbeke
0-3
Sparta Petegem
Londerzeel
9-0
Condruzien
Zwarte Leeuw
2-1
Solières Sport
Racing Mechelen
4-0
Betekom
Union Namur
1-0
Crossing Schaerbeek
Söndag 7 augusti 2022
Andra omgången
Linden
*2-2 f
La Calamine

Linden vidare efter straffar.

Eendracht Termien
2-3
Tongeren
Diksmuide
1-1* f
Avanti

Avanti vidare efter straffar.

Torhout
0-0* f
Witgoor Sport

Witgoor Sport vidare efter straffar.

HO Kalken
3-3* f
Wielsbeke

Wielsbeke vidare efter straffar.

Cappellen
1-0
Torpedo Hasselt
Oostkamp
1-1* f
Mariekerke Branst

Mariekerke Branst vidare efter straffar.

Erpe-Mere United
2-0
JSM Roselies
Destelbergen
1-2
Merelbeke
Berlare
2-0
Ardennen
Sint-Lenaarts
1-0
Denderhoutem
Aische
2-2* f
Jong Lede

Jong Lede vidare efter straffar.

Oudenaarde
*2-2 f
Jeunesse Tamines

Oudenaarde vidare efter straffar.

Verlaine
4-1
Sart-Lez-Spa
Pepingen-Halle
0-0* f
RAEC Mons

RAEC Mons vidare efter straffar.

Hades
4-1
Union Lasne-Ohain
Grand-Leez
1-2
Arquet
Weerstand Koersel
2-0
FC Lebbeke
Trois-Ponts
3-1
RAEC Mons II
JS Fizoise
2-1
Rhodienne-De Hoek
Entité Manageoise
2-1
KFC Turnhout
Diegem Sport
5-4
Longlier
Fenixx BeigHum
2-0
Huy
Geraardsbergen
3-5
Ranst
Gosselies Sports
6-3
Anderlues
Meux
3-1
Belœil
KRC Gent
3-4
Ostiches
Wellen
3-0
Elsautoise
Standaard Meerbeek
0-1
Union Bossière Gembloux
Olympia Wijgmaal
2-1
RAS Monceau
Zelzate
2-0
Racing Waregem
KBSK Retie
0-2
Deerlijk Sport
Richelle United
1-2
Wezel
Zepperen-Brustem
1-2
Drongen
Lyra-Lierse Berlaar
2-1
Stade Bierbeek
Waremme
2-1
Vaux-Noville
Schriek
0-1
Biesme
Stade Disonais
1-1* f
VW Hamme

Gullegem
2-1
Berlaar-Heikant
Olsa Brakel
5-0
Sporting Club Jemappes
Latem
1-3
Houtvenne
City Pirates Antwerpen
3-1
Rochefort
Raeren-Eynatten
7-1
Grez-Doiceau
Sprimont
9-1
Excelsior Mariakerke
Rebecq
4-0
Jeunesse Freylangeoise
Kalfort Puursica
0-6
Bocholt
Heide Hasselt
0-4
Couvin-Mariembourg
Onhaye
4-1
Sporting Kampenhout
Lille
3-1
Arlon
Warnant
0-0* f
Habay-la-Neuve

Habay-la-Neuve vidare efter straffar.

Binche
2-0
SG-Tertre-Hautrage
Ganshoren
2-1
Léopold
Marloie Sport
0-1
Sporting Hasselt
Lokeren-Temse
2-1
Nijlen
Jette
2-1
Svelta Melsele
La Louvière Centre
1-1* f
Roeselare Daisel

Roeselare Daisel vidare efter straffar.

Geel
*1-1 f
Eendracht Aalter

Geel vidare efter straffar.

Berchem Sport
3-0
RES Durbuy
Sassport Boezinge
1-2
Westhoek
Mormont
2-1
Sparta Heestert
Dikkelvenne
1-0
Eendracht Wervik
Tubize
2-0
US d'Ophain
Stade Everois
1-4
Belisia Bilzen
Achel
5-2
Stockay-Warfusée
RFC Wetteren
6-0
Kleit Maldegem
Eendracht Aalst
5-1
Anzegem
Acren-Lessines
4-1
Malmundaria
Jodoigne
2-3
Herstal
Perwez
2-0
Wallonne Ciney

78 matcher

156 lag

Spelas 6-7 augusti 2022.

Första omgången

108 matcher

216 lag

Spelas 31 juli 2022.

Uppdaterad: 31.07.2022, 23:59

Fredag 29 juli 2022
Första omgången
Bastogne
0-2
RES Durbuy
RUS Assenois
0-1
Longlier
Lördag 30 juli 2022
Första omgången
Etoilés Ére-Allain
0-5
Diksmuide
Geel
5-0
Eendracht Zoersel
RAEC Mons II
2-0
BX Brussels
Wijnegem
0-3
Nijlen
Punt-Larum
0-8
Sint-Lenaarts
Roeselare Daisel
1-0
RC Lauwe
Zepperen-Brustem
2-1
Montegnée
Ternesse
1-2
Svelta Melsele
Vlijtingen
0-4
Eendracht Termien
Villers-La-Ville
0-1
Gosselies Sports
Vaux-Noville
*1-1 f
Meix-Devant-Virton

Vaux-Noville vidare efter straffar.

Zwarte Leeuw
3-1
Antonia
SG-Tertre-Hautrage
4-0
Eendracht Winnik
De Kempen II
0-2
Berlaar-Heikant
La Calamine
1-0
Aubel
Olympia Wijgmaal
5-0
VS Kortenaken
Le Roeulx
0-1
Entité Manageoise
Berlare
4-3
Zingem
Racing Peer
0-1
Achel
Wallonne Ciney
1-0
Messancy
Wezel
6-0
Lutlommel
Weerstand Koersel
3-1
Berchem Sport II
Söndag 31 juli 2022
Första omgången
Spy
1-2
Aische
Liedekerke
1-3
HO Kalken
JSM Roselies
3-2
Huccorgne
Crossing Schaerbeek
1-0
Wambeek-Ternat
Standaard Meerbeek
2-1
Hoegaarden-Outgaarden
Sprimont
3-0
Eendracht Louwel
Sparta Heestert
7-0
Vamos Zandvoorde
Excelsior Mariakerke
4-0
Oppuurs
Varsenare
0-2
Anzegem
Kalfort Puursica
7-1
Toekomst Relegem
Denderhoutem
1-0
Dendermonde
Ardennen
4-1
Anvaing
RAC Saint-Mard
0-4
Marloie Sport
Malmundaria
5-0
US Givry
Onhaye
2-0
Loyers
RAS Monceau
7-1
Gerpinnes
US d'Ophain
*0-0 f
Voorde Appelterre

US d'Ophain vidare efter straffar.

Wevelgem City
2-1
SC Zonnebeke
Jeunesse Tamines
5-0
ES de la Molignée
K. Kontich
0-4
Ranst
Braine
1-2
Belœil
Vilvoorde
0-1
Stade Everois
Montignies
1-2
JS Fizoise
Libramont
1-2
Condruzien
Avanti
1-0
Eendracht Zele
Fenixx BeigHum
2-1
Herk
SK Oetingen
1-4
Geraardsbergen
Poesele
2-3
Kleit Maldegem
Lokeren Doorslaar
0-2
Jong Lede
Destelbergen
3-0
St-Joris Sleidinge
Léopold
3-1
Herselt
Union Lasne-Ohain
4-1
Rapid Symphorinois
Rumbeke
1-0
Blankenberge
Torpedo Hasselt
2-1
Schoonbeek-Beverst
Nielse II
1-7
Elene-Grotenberge
Lendelede Sport
0-2
Eendracht Wervik
RESC Houffaloise
0-2
Rochefort
Jodoigne
4-1
Stockel
RAEC Mons
3-1
RU Rixensartoise
Sart-Lez-Spa
5-0
KMR Biesen
Munkzwalm
0-2
Drongen
Eendracht Aalter
3-2
Club Roeselare
Wielsbeke
1-0
Lauwe
Arlon
2-1
Aubange
Diest
1-2
Retie
Wellen
11-0
Oreye Union
Latem
*1-1 f
Eeklo Meetjesland

Latem vidare efter straffar.

Linden
5-1
Eppegem
Mormont
5-0
Sartoise
Chevetogne
0-2
Habay-la-Neuve
Arquet
*0-0 f
Ransart

Arquet vidare efter straffar.

Anderlues
3-0
Rapid Symphorinois II
Eendracht Hekelgem
0-1
VW Hamme
Huy
3-2
AC Lustin
Ecaussinnes
0-1
Sporting Club Jemappes
STA Genk
0-10
Herstal
FC Eupen II
0-7
Aywaille
Ster-Francorchamps
2-2* f
Jeunesse Freylangeoise

Jeunesse Freylangeoise vidare efter straffar.

Olympic Namur
0-2
Grand-Leez
Tempo Overijse
4-0
FC Schaerbeek
Tournai
1-1* f
Deerlijk Sport

Deerlijk Sport vidare efter straffar.

Grembergen
1-3
Mariekerke
Betekom
2-0
Grimbergen
Excelsior Zedelgem
2-3
Racing Waregem
Trois-Ponts
1-0
Ethe Belmont
Biesme
*1-1 f
Wallonia Thisnes

Biesme vidare efter straffar.

WS Schorvoort
1-5
Witgoor Sport
Sporting Kampenhout
*3-3 f
Crossing Vissenaken

Sporting Kampenhout vidare efter straffar.

Beringen
4-0
Sparta Lille
Grez-Doiceau
2-1
Wolvertem Merchtem
Ostiches
4-0
Soignies Sports
Hombourg
*1-1 f
Zonhoven United

Hombourg vidare efter straffar.

Heide Hasselt
3-0
Neeroeteren
Richelle United
6-2
Groen Star Bree-Beek
Esperanza Pelt
2-2* f
Elsautoise

Elsautoise vidare efter straffar.

Houtvenne
3-0
De Kempen
Nismes
0-6
Union Bossière Gembloux
Sassport Boezinge
8-0
Lissewege
Rhodienne-De Hoek
9-0
RAFC Cuesmes
Couvin-Mariembourg
2-0
Huy II
Raeren-Eynatten
3-0
Hoeselt
Royal Wavre-Limal
0-3
Schriek
Perwez
9-1
Montignies II
Stade Bierbeek
1-0
RWL Sport

108 matcher

216 lag

Spelas 31 juli 2022.

Kvalomgång

8 matcher

16 lag

Spelas 24 juli 2022.

Uppdaterad: 24.07.2022, 23:59

Söndag 24 juli 2022
Kvalomgång
Saint-Vith
Inst
Vaux-Noville
Huy II
3-0
Chastre
Schriek
4-1
VC Groot Dilbeek
Jabbeke
1-3
Sassport Boezinge
Rapid Leest
1-2
Racing Peer
Hoeselt
11-0
Bressoux
Sint-Niklase
2-5
Liedekerke
Rhodienne-De Hoek
2-0
Waterloo

8 matcher

16 lag

Spelas 24 juli 2022.

Skytteliga

Uppdaterad: -