ecst.se fotboll

Resultatservice: Onsdag 23 augusti 2017

Resultatservicen inkluderar alla ligor, cuper, ligacuper, kval och supercupmatcher i hela Europa samt alla landslagsmatcher. Från de största nationerna och Sverige rapporterar vi även från lägre divisioner. Vi har ingen live-tjänst men uppdaterar sidan en eller fler gånger per dygn med kompletteringar av matchfakta både samma dag och dagarna efter.

11

tävlingar

93

matcher

87

resultat

41

matchfakta

Expandera innehållet

Tryck på ikonen till vänster för att visa matchfakta, tryck igen för att dölja matchfakta.

Fjärde kvalomgången, match 2:2
FC København
2-1
Qarabağ

1-0 Federico Santander (45)
2-1 Andrija Pavlović (66)

1-1 Dino Ndlovu (63)

Information Qarabağ vidare med sammanlagt 2-2 och mål på bortaplan.

Slavia Praha
0-0
APOEL

Information APOEL vidare med sammanlagt 2-0.

CSKA Moskva
2-0
Young Boys

1-0 Georgi Shchennikov (45)
2-0 Alan Dzagoev (64)

 

Information CSKA Moskva vidare med sammanlagt 3-0.

Liverpool
4-2
1899 Hoffenheim

1-0 Emre Can (10)
2-0 Mohamed Salah (18)
3-0 Emre Can (21)
4-1 Roberto Firmino (63)

3-1 Marc Uth (28)
4-2 Sandro Wagner (79)

Information Liverpool vidare med sammanlagt 6-3.

Steaua Bucureşti
1-5
Sporting CP

1-1 Junior Maranhão (20)

0-1 Seydou Doumbia (13)
1-2 Marcos Acuña (59)
1-3 Gelson Martins (64)
1-4 Bas Dost (75)
1-5 Rodrigo Battaglia (88)

Information Sporting CP vidare med sammanlagt 5-1.

 
Förkval, omspel
Kidsgrove Athletic
20 : 45
Trafford

Evesham United
20 : 45
Newcastle Town

Westfields
20 : 45
AFC Wulfrunians

Romford
20 : 45
Stowmarket Town

Aylesbury United
20 : 45
Leverstock Green

Erith Town
20 : 45
Whyteleafe

 
Andra omgången
Newcastle United
20 : 45
Nottingham Forest

1-0 Aleksandar Mitrović (3)
2-2 Rolando Aarons (45)

1-1 Jason Cummings (29)
1-2 Jason Cummings (31)
2-3 Tyler Walker (97)

Publik 27 709

Huddersfield Town
2-1
Rotherham United

1-1 Philip Billing (straff, 52)
2-1 Joe Lolley (54)

0-1 Semi Ajayi (1)

Publik 8 290

Blackburn Rovers
0-2
Burnley

 

0-1 Jack Cork (27)
0-2 Robert Brady (45+4)

Publik 16 313

Cheltenham Town
0-2
West Ham United

 

0-1 Diafra Sakho (40)
0-2 Andre Ayew (43)

Publik 6 259

Southampton
0-2
Wolverhampton Wanderers

 

0-1 Danny Batth (67)
0-2 Donovan Wilson (87)

Publik 17 931

Stoke City
4-0
Rochdale

1-0 Joe Allen (16)
2-0 Peter Crouch (29)
3-0 Joe Allen (42)
4-0 Ramadan Sobhi (80)

 

Publik 9 930

 
Kvalomgång
Fruškogorac
0-10
Varaždin

Križevci
2-4 f
Dakovo-Croatia

Straža Hum na Sutli
1-3 f
Nedelišće

Bedem Ivankovo
4-1 f
Međimurje Čakovec

Rudeš
2-0
Dragovoljac Poličnik

Nehaj
3-2 f
Batrina

Borac Imbriovec
1-0
Karlovac

Crikvenica
2-3 f
Bjelovar

Slavonija Požega
2-1
Mladost Fažana

 
Första omgången
Schaan II
0-2
Balzers II

 
Jonava
1-1
Utenis Utena

1-1 Ernestas Mickevičius (70)

0-1 Diedie Traore (13)
1-2 Marcos Acuña (59)

 
Första omgången
Dečić
3-1
Jezero

Zeta
2-1
Mladost Lješkopolje

Budućnost
5-0
Jedinstvo

Kom
2-3
Berane

Ibar
2-1
Petrovac

Mladost
9-1
Čelik

Sloga Radovići
0-3
Lovćen

OFK Borac
0-3
Igalo

Arsenal Tivat
1-3
Mornar

Pljevlja
1-3
Otrant-Olympic

Crvena Stijena
1-0
Cetinje

 
Andra kvalomgången
DFS
1-2
ONS Sneek

USV Hercules
4-2 f
VV Dongen

AVV Swift
3-0
HBS-Craeyenhout

VV Capelle
6-1
VV Altius

Lienden
0-1
HHC

VVSB
4-3 f
EEV

Excelsior Maassluis
1-1* f
Lisse

Information Lisse vidare efter 7-6 på straffar.

De Meern (Zon)
*1-1 f
Vlissingen

Information De Meern vidare efter 4-3 på straffar.

GVVV
7-0
Magreb '90

Noordwijk
3-2
IJsselmeervogels

Quick '20
0-1
Apeldoorn CSV

VV UNA
1-2 f
Staphorst

HV&CV Quick
2-3
Ter Leede

Ajax Amateurs
2-1 f
Be uick 1887

ODIN '59
1-3
SDC Putten

 
Fjärde omgången
Chita
1-1* f
Yenisey

1-1 Andrey Razborov (31)

0-1 Maksim Rudnev (21)

Information Yenisey vidare efter 8-7 på straffar.

Irtysh
0-4
Tom Tomsk

 

0-1 Alexander Sobolev (76)
0-2 Alexander Sobolev
0-3 Anzur Sanaya (81)
0-4 Ruslan Salakhutdinov (83)

Znamya Truda
0-1
Fakel

 

0-1 Igor Khaimanov (41)

Chertanovo
0-2
Dinamo St. Petersburg

 

0-1 Artem Psko (22)
0-2 Maksim Rogov (30)

Tyumen
2-1
Sibir

1-0 Aleksey Gladyshev (självmål, 10) 2-1 Vladimir Leshonok (77)

1-1 Vitaly Galysh (61)

Rotor Volgograd
0-2
Volgar Astrakhan

 

0-1 Mikhail Zhabkin (straff, 17)
0-2 Vladlen Babaev (53)

Syzran-2003
0-2
Krylya Sovetov

 

0-1 Denis Tkachuk (27)
0-2 Denis Tkachuk (90+3)

Sokol Saratov
1-3
Orenburg

1-1 Evgeny Dudlikov (45)

0-1 Grigori Chirkin (11)
1-2 Dmitri Efremov (54)
1-3 Roman Vorobyov (90+1)

Torpedo Vladimir
0-1
Olimpiyets

 

0-1 Mikhail Sorochkin (41)

Dinamo Bryansk
0-1
Avangard Kursk

 

0-1 Ilnur Alshin (49)

Spartak Nalchik
*1-1 f
Chernomorets

Information Spartak Nalchik vidare efter 4-2 på straffar.

Ararat Moskva
2-1
Baltika

1-0 David Khurtsidze (9)
2-1 Sergey Davydov (41)

1-1 Pavel Stepanets (23)

Khimki
0-2
Shinnik

 

0-1 Andrei Lyakh (29)
0-2 Dmitry Samoylov (87)

Energomash Belgorod
0-1
Tambov

 

0-1 Abdoul Gafar (6)

Armavir
0-0* f
Kuban Krasnodar

Information Kuban Krasnodar vidare efter 3-2 på straffar.

 
Radnički Niš
2-1
Mladost Lučani

1-0 Husniddin Gafurov (självmål, 44)
2-0 Milan Pavkov (straff, 61)

2-1 Milos Trifunović (80)

 
Andra omgången
Kristianstad
1-3
Halmstad

1-2 Saikou Jawneh (53)

0-1 Höskuldur Gunnlaugsson (19)
0-2 Höskuldur Gunnlaugsson (36)
1-3 Nikolai Alho (64)

Publik 645

Värmbol
0-1
AIK

Torstorps
0-3
GIF Sundsvall

 

0-1 Amaro Bahtijar (47)
0-2 Carlos Gracia (51)
0-3 Kristinn Sigurdsson (78)

Kvibille
1-9
Häcken

1-3 Daniel Gunnarsson (33)

0-1 Mattias Ranégie (straff, 3)
0-2 Adam Andersson (5)
0-3 Chisom Egbuchunam (16)
1-4 Chisom Egbuchunam (51)
1-5 Mattias Ranégie (71)
1-6 Chisom Egbuchunam (72)
1-7 Rasmus Lindgren (73)
1-8 Lucas Hedlund (80)
1-9 Adam Andersson (82)

Tvååker
2-1
Örgryte

1-1 Labinot Syla (straff, 45)
2-1 Perparim Beqaj (57)

0-1 Johan Elmander (27)

Publik 750

Torns
1-3 f
IFK Värnamo

Brage
1-4
Åtvidaberg

Hittarp
0-3
Varberg

 

0-1 Joel Palmquist (15)
0-2 Joel Palmquist (50)
0-3 Christoffer Arvidsson (56)

Tullinge
2-5
Frej

Publik 1 306

Vasalund
3-1 f
AFC Eskilstuna

Publik 315

Aspudden-Tellus
1-3
Dalkurd

Publik 1 157

Arameiska/Syrianska
0-2
Brommapojkarna

 

0-1 Imad Khalili (14)
0-2 Luca Gerbino Polo (48)

Publik 569

Sollentuna
1-2
Syrianska

Publik 300

Bollnäs
0-5
IFK Norrköping

 

0-1 Alexander Jakobsen (17)
0-2 Filip Dagerstål (26)
0-3 Simon Skrabb (37)
0-4 David Moberg-Karlsson (54)
0-5 Johannes Vall (77)

Publik 1 646

Piteå
0-0* f
Degerfors

Information Deferfors vidare efter 4-2 på straffar.

Gamla Upsala
1-5
Djurgården

Publik 1 286

Carlstad United
1-2
Sirius

1-1 Albin Lekiqi (24)

0-1 Zackarias Faour (19)
1-2 Christer Gustafsson (55)

Landvetter IS
0-5
IFK Göteborg

 

0-1 Sebastian Ohlsson (27)
0-2 Elias Ómarsson (50)
0-3 Billy Nordström (55)
0-4 Elias Ómarsson (57)
0-5 Elias Ómarsson (69)

Publik 4 800

Oskarshamns AIK
1-3
Helsingborg

1-2 Peiman Eliassi (straff, 19)

0-1 Alex Timossi Andersson (8)
0-2 Martin Christensen (12)
1-3 Alex Timossi Andersson (58)

Publik 1 082

Lund
0-2
Norrby

Landskrona BoIS
3-4 f
Elfsborg

1-1 Thierry Zahui (18)
2-1 Karim Sadat (36)
3-1 Adi Nalic (60)

0-1 Jesper Karlsson (7)
3-2 Emir Bajrami (69)
3-3 Simon Lundevall (81)
3-4 Emir Bajrami (115)

Husqvarna
2-5 f
Öster

1-0 Edin Hamidovic (3)
2-1 Philip Bernholtz (69)

1-1 Admir Bajrovic (24)
2-2 Fritiof Björkén (87)
2-3 Dragan Kapcevic (92)
2-4 Mario Vasilj (101)
2-5 Sebastian Crona (108)

Publik 467

Utsikten
2-3 f
Jönköpings Södra

Publik 200

Trollhättan
1-4
Malmö FF

1-0 Charles Kean (3)

1-1 Alexander Jeremejeff (22)
1-2 Franz Brorsson (44)
1-3 Jo Inge Berget (88)
1-4 Erdal Rakip (90)

Publik 3 200