ecst.se fotboll

Resultatservice: Onsdag 30 oktober 2019

Resultatservicen inkluderar alla ligor, cuper, ligacuper, kval och supercupmatcher i hela Europa samt alla landslagsmatcher. Från de största nationerna och Sverige rapporterar vi även från lägre divisioner. Vi har ingen live-tjänst men uppdaterar sidan en eller fler gånger per dygn med kompletteringar av matchfakta både samma dag och dagarna efter.

37

tävlingar

197

matcher

197

resultat

0

matchfakta

Expandera innehållet

Tryck på ikonen till vänster för att visa matchfakta, tryck igen för att dölja matchfakta.

Standard Liège
2-0
Waasland-Beveren

Genk
2-2
Antwerp

Zulte-Waregem
0-2
Club Brugge

Mechelen
1-2
Sint-Truiden

 
Botev Plovdiv
1-1
Arda

Etar
0-4
CSKA Sofia

 
Första omgången
Onisilos
1-5
Ethnikos Achna

Olympiakos Nicosia
5-3
Xylotympou

 
Fjärde omgången
HB Køge
Inst
AaB

Viby
0-2
Randers

Brøndby
0-1
SønderjyskE

 
Fjärde omgången
Liverpool
*5-5
Arsenal

Information Liverpool vidare efter 5-4 på straffar.

Aston Villa
2-1
Wolverhampton Wanderers

Chelsea
1-2
Manchester United

 
Tredje omgången
Tulevik
0-1
Tammeka

Paide
1-3
Flora

 
Europa League-playoff, omgång 3:3, match 1:2
IFK Mariehamn
1-2
Honka

 
Tredje omgången
Le Mans
3-2
Nice

Nantes
8-0
Paris FC

Metz
1-1*
Stade brestois 29

Information Stade brestois 29 vidare efter 4-3 på straffar.

Monaco
2-1
Olympique Marseille

Stade Reims
2-1
Bourg-en-Bresse

Montpellier-Hérault
3-2
Nancy-Lorraine

Amiens
3-2
Angers

Chamois niortais
1-2
Toulouse

 
Femte omgången, match 1:2
Olympiakos Volos
0-3
Panionios

Kalamata
3-0
AEL

Kavala
2-0
OFI

Panachaiki
1-3
Panathinaikos

 
Napoli
2-2
Atalanta

Cagliari
3-2
Bologna

Juventus
2-1
Genoa

Lazio
4-0
Torino

Sampdoria
1-1
Lecce

Sassuolo
1-2
Fiorentina

Udinese
0-4
Roma

 
Benevento
2-0
Cremonese

Frosinone
3-0
Trapani

 
Okzhetpes
0-1
Astana

Kaisar
1-1
Tobol

Shakhter Karagandy
0-1
Atyrau

 
Andra omgången
Bijelo Brdo
0-2
Slaven Koprivnica

Šibenik
2-1
Belišće

Vinogradar
0-3
Lokomotiva Zagreb

Istra 1961
1-2
Inter Zaprešić

Gorica
2-1
Hajduk Split

Opatija
0-3
Dinamo Zagreb

Varaždin
1-2
Rijeka

 
Metta/LU
0-3
Jelgava

Riga
1-1
Rīgas FS

 
Tredje omgången
Schaan
0-3
Eschen / Mauren

 
Sūduva
9-3
Atlantas

Žalgiris
3-1
Panevėžys

 
Andra omgången, match 2:2
Osogovo
1-4
Akademija Pandev

Information Akademija Pandev vidare med sammanlagt 7-1.

Makedonija GjP
0-0
Bregalnica Štip

Information Bregalnica Štip vidare med sammanlagt 1-0.

Sileks
1-1
Shkupi

Information Shkupi vidare med sammanlagt 1-1 och fler mål på bortaplan.

Rabotnički
4-0
Pelister

Information Rabotnički vidare med sammanlagt 5-1.

Ohrid
2-3
Labunishta

Information Labunishta vidare med sammanlagt 5-2.

Struga
1-0
Borec

Information Struga vidare med sammanlagt 1-0.

Shkendija
1-0
Vardar

Information Shkendija vidare med sammanlagt 3-2.

 
Kvartsfinal, match 2:2
Sfîntul Gheorghe
0-0
Milsami

Petrocub
3-1
Zimbru

 
Första omgången
Heracles
4-3
RKC Waalwijk

Groene Ster
*2-2 f
VVV

Information Groene Ster vidare efter 4-2 på straffar.

HV & CV Quick
0-4
Willem II

Excelsior Maassluis
0-3
Heerenveen

Sparta Nijkerk
5-2
Fortuna Wormerveer

Spakenburg
2-0
ASWH

Ajax Amateurs
2-2* f
OFC

Information OFC vidare efter 3-2 på straffar.

AFC
3-3* f
ODIN '59

Information ODIN '59 vidare efter 4-2 på straffar.

Harkemase Boys
1-2
Groningen

De Treffers
0-2
Twente

Sparta Rotterdam
1-0
Volendam

 
Semifinal
Viking
3-0
Ranheim

 
Andra omgången
Chełmianka Chełm
0-2
Lechia Gdańsk

Stal Stalowa Wola
*1-1 f
GKS Katowice

Information Stal Stalowa Wola vidare efter 4-3 på straffar.

Stal Mielec
2-0
Pogoń Szczecin

Legia Warszawa II
1-0
Odra Opole

Olimpia Elbląg
0-4
Raków Częstochowa

Pogoń Siedlce
0-4
Piast Gliwice

Widzew Łódź
2-3
Legia Warszawa

 
Rio Ave
1-1
Moreirense

Marítimo
1-1
Porto

Vitoria Guimaraes
5-0
Belenenses

Benfica
4-0
Portimonense

Famalicão
2-1
Gil Vicente

 
Sjätte omgången
Academica Clinceni
2-0
Botoşani

Sănătatea Cluj
0-7
Petrolul 52

Foresta Suceava
0-4
Dinamo Bucureşti

 
Sjätte omgången
Ural
*2-2 f
Arsenal Tula

Information Ural vidare efter 5-4 på straffar.

Akhmat Grozny
5-1
Luch Vladivostok

Nizhny Novgorod
2-2* f
Shinnik

Information Shinnik vidare efter 3-0 på straffar.

CSKA Moskva
1-0
Ufa

Zenit Sankt-Petersburg
4-0
Tom Tomsk

 
Tredje omgången
Grasshopper
0-1
Luzern

Winterthur
1-0
Thun

Linth
0-2
Sion

Young Boys
4-0
Zürich

Stade Lausanne-Ouchy
1-2
Basel

 
Radnički Niš
0-2
Radnik Surdulica

Čukarički
2-1
Partizan

Javor Ivanjica
1-0
Proleter Novi Sad

Crvena Zvezda
3-1
Bačka Topola

Voždovac
2-1
Rad Beograd

Mladost Lučani
0-1
Napredak

Spartak Subotica
3-1
Mačva Šabac

Vojvodina
1-0
Inđija

 
Celtic
2-0
St. Mirren

Hamilton Academical
0-1
Aberdeen

Hibernian
2-2
Livingston

Motherwell
2-1
Kilmarnock

Ross County
0-4
Rangers

St. Johnstone
1-0
Hearts

 
Femte omgången
Trenčín
4-0
Skalica

Sereď
3-0
Petržalka

Poprad
3-0
Dukla Banská Bystrica

Nitra
3-2
Liptovský Mikuláš

Senica
1-1* f
Ružomberok

Information Ružomberok vidare efter 4-3 på straffar.

DAC Dunajska Stredá
*0-0 f
Spartak Trnava

Information DAC Dunajska Stredá vidare efter 4-3 på straffar.

 
Kvartsfinal, match 2:2
Rudar
0-2
Nafta

Information Nafta vidare med sammanlagt 3-2.

Mura
*3-2 f
Domžale

Information Mura vidare med sammanlagt 5-5 och 5-4 på staffar.

 
Real Sociedad
1-2
Levante

Valencia
1-1
Sevilla

Athletic Club
3-0
Espanyol

Real Betis
2-1
Celta de Vigo

Real Madrid
5-0
Leganés

 
Fjärde omgången
Chlumec nad Cidlinou
3-4 f
Viktoria Plzen

Mladá Boleslav
3-1
Zlín

České Budějovice
0-4
Sparta Praha

Baník Ostrava
2-0 f
Slavia Praha

Slovan Liberec
2-0
Teplice

 
Fjärde omgången
Vanspor FK
1-0
Sancaktepe FK

Kastamonuspor
1-1* f
24 Erzincanspor

Information 24 Erzincanspor vidare efter 5-4 på straffar.

Gümüşhanespor
0-3
Samsunspor

Keçiörengücü
3-1
Siirt İl Özel İdaresi

Payasspor
2-3
Manisa FK

Kemerspor 2003
2-3
Kasımpaşa

Fatih Karagümrük
4-1
Bandırmaspor

İstanbulspor
5-2 f
Tepecikspor

Karacabey Belediyespor
1-3
Tuzlaspor

BB Erzurumspor
3-1
BB Bodrumspor

Gençlerbirliği
0-2
Erokspor

Göztepe
3-0
Sivas Belediyespor

Tarsus İdman Yurdu
1-3
Fenerbahçe

 
Andra omgången
1. FC Kaiserslautern
*2-2 f
1. FC Nürnberg

Information 1. FC Kaiserslautern vidare efter 6-5 på straffar.

Verl
*1-1 f
Holstein Kiel

Information Verl vidare efter 8-7 å straffar.

Wolfsburg
1-6
RB Leipzig

Werder Bremen
4-1
Heidenheim

Fortuna Düsseldorf
2-1
Erzgebirge Aue

Borussia Dortmund
2-1
Borussia Mönchengladbach

Hertha BSC
*2-2 f
Dynamo Dresden

Information Hertha BSC vidare efter 5-4 på straffar.

St. Pauli
1-2
Eintracht Frankfurt

 
Fjärde omgången
Minai
2-0
FK Lviv

Mariupol
2-4
Olimpik Donetsk

Mykolaiv
1-0
Desna

Inhulets
2-1
Dnipro-1

Kolos Kovalivka
0-1
Vorskla Poltava

Alians Lypova …
5-3
Hirnyk-Sport

Oleksandria
*1-1 f
Zorya Luhansk

Information Oleksandria vidare efter 5-4 på straffar.

Dynamo Kyiv
2-1 f
Shakhtar Donetsk

 
Sjunde omgången
Kozármisleny
1-2
Várda SE

Budaörs
3-7
Zalaegerszegi TE

Kazincbarcika
0-2 f
Honvéd

Sényő Carnifex
1-2
Mezőkövesd-Zsóry

BKV Előre
1-3
Ferencvaros

Dabas
0-3
Diósgyőr

Maglódi TC
0-15
Puskás

Tiszaújváros
0-3
Fehérvár

Salgótarjáni BTC
1-7
Paksi SE

DEAC
0-3
MTK

Tamási
0-2
Monor

Gázgyár
1-4
Győri ETO

Nagybajomi AC
0-5
Dorogi

Berettyoujfalui SE
0-4
Siófok

Szarvasi
2-1
Balkanyi SE

MTE 1904
4-1
Tállya

Sárbogárd
1-3
Vác

Vép
1-4
Szeged 2011

Szegedi VSE
2-4
Ózdi

Ménfőcsanak
0-2
Szombathelyi Haladás

III. Kerületi TUE
5-0
Nyíregyháza Spartacus

Balatoni Vasas
0-4
Dabas-Gyón

Füzesgyarmati
0-1
Békéscsaba

Pécsi MFC
2-0
Rákosmenti KSK

Tatabánya
0-2
Debrecen

Tiszakécske
0-1
Kaposvári Rákóczi

SC Sopron
1-1* f
Budafoki MTE

Information Budafoki MTE vidare efter 7-6 på straffar.

Dunaújváros-Pálhalma
2-1 f
Nagykanizsai ULE

Gyirmót
3-0
Soroksár SC

Kecskeméti TE
0-1
Lipot SK

Pápai Perutz
3-4 f
Vasas

 
Slavia
1-1
Dinamo Minsk

Dnyapro
0-1
BATE Borisov

Tarpeda
Inst
Shakhtyor Soligorsk

 
Tredje omgången
Ebreichsdorf
0-5
Salzburg

Wacker Innsbruck
1-0
Wolfsberger AC

LASK
3-1
Rheindorf Altach