ecst.se fotboll

Resultatservice: Måndag 9 september 2019

Resultatservicen inkluderar alla ligor, cuper, ligacuper, kval och supercupmatcher i hela Europa samt alla landslagsmatcher. Från de största nationerna och Sverige rapporterar vi även från lägre divisioner. Vi har ingen live-tjänst men uppdaterar sidan en eller fler gånger per dygn med kompletteringar av matchfakta både samma dag och dagarna efter.

8

tävlingar

42

matcher

41

resultat

10

matchfakta

Expandera innehållet

Tryck på ikonen till vänster för att visa matchfakta, tryck igen för att dölja matchfakta.

Gruppspel
Estland
1-2
Vitryssland

1-1 Erik Sorga (54)

0-1 Nikita Naumov (48)
1-2 Maksim Skavysh (90+2)

Tyskland
2-4
Nederländerna

1-0 Serge Gnabry (9)
2-2 Toni Kroos (straff, 73)

1-1 Frenkie de Jong (59)
1-2 Jonathan Tah (självmål, 66)
2-3 Donywell Malen (79)
2-4 Georginio Wijnaldum (90+1)

 
Gruppspel
Wales
2-1
Azerbajdzjan

1-0 Pavlo Paşayev (självmål, 26)
2-1 Gareth Bale (84)

1-1 Mahir Emreli (58)

Slovakien
0-4
Kroatien

 

0-1 Nikola Vlašić (45)
0-2 Ivan Perišić (46)
0-3 Bruno Petković (72)
0-4 Dejan Lovren (89)

 
Gruppspel
Slovenien
2-0
Polen

1-0 Aljaž Struna (35)
2-0 Andra Šporar (65)

 

Österrike
6-0
Lettland

1-0 Marko Arnautović (7)
2-0 Marcel Sabitzer (13)
3-0 Marko Arnautović (straff, 53)
4-0 Pavels Šteinbors (självmål, 76)
5-0 Konrad Laimer (80)
6-0 Michael Gregoritsch (84)

 

 
Gruppspel
Cypern
1-1
Kazakstan

1-1 Pieros Soteriou (39)

0-1 Aleksey Shchelkin (2)

Skottland
1-2
Ryssland

1-0 John McGinn (10)

1-1 Artem Dzyuba (40)
1-2 Stephen O'Donnell (självmål, 59)

San Marino
0-4
Belgien

 

0-1 Michy Batshuayi (straff, 43)
0-2 Dries Mertens (57)
0-3 Nacer Chadli (63)
0-4 Michy Batshuayi (90+2)

 
Gruppspel
Bonaire
4-2
Brittiska Jungfruöarna

Martinique
1-1
Trinidad och Tobago

Aruba
0-1
Guyana

Jamaica
6-0
Antigua och Barbuda

 
Första omgången, match 1:2
Komorerna
1-1
Togo

Gambia
0-1
Angola

 
Tunisien
1-0
Mauritanien

Marocko
1-1
Burkina Faso

Elfenbenskusten
1-2
Benin

Brasilien
2-2
Colombia

USA
0-3
Mexiko

Costa Rica
1-2
Uruguay

 
Första omgången
Dilijan
Inst
Makaravank

Torpedo Yerevan
3-0
Masis

West Armenia
7-1
Ani Yerevan

Aragats
0-6
Van

 
Kvalomgång
Sevlievo
1-3 f
Neftohimik

 
Första kvalomgången
Sutton Common Rovers (9)
1-3
Beaconsfield Town (7)

 
Dundalk
1-0
Cork City

Finn Harps
1-2
St Patrick''s Athletic

 
Kvartsfinal
Galway United
1-2
Shamrock Rovers

 
Femte omgången
Maccabi Kiryat Gat
-
Holon Yermiyahu

Maccabi Sha'arayim
2-2* f
Agudat Sport Ashdod

Information Agudat Sport Ashdod vidare efter 6-5 på straffar.

Tira
3-0
Hapoel Herzliya

Nordia Jerusalem
4-2
Hakoah Ramat Gan

Maccabi Yavne
2-1 f
Hapoel Bik'at HaYarden

Maccabi Kabilio Jaffa
1-0
Hapoel Azor

Shimshon Kafr Qasim
0-3
Ironi Or Yehuda

Maccabi Herzliya
0-2
Hapoel Marmorek

Maccabi Kiryat Ata
1-0
Robi Shapira

 
Kvalomgång
Xaghra United
2-0
St. Venera

Victoria Hotspurs
7-0
Mdina Knights

 
Racing Santander
1-2
Cádiz

1-1 David Barral (85)
Utvisning Abraham Minero (90+10)

0-1 Alberto Perea (34)
1-2 Álex (straff, 90+11)