ecst.se fotboll

Resultatservice: Fredag 9 augusti 2019

Resultatservicen inkluderar alla ligor, cuper, ligacuper, kval och supercupmatcher i hela Europa samt alla landslagsmatcher. Från de största nationerna och Sverige rapporterar vi även från lägre divisioner. Vi har ingen live-tjänst men uppdaterar sidan en eller fler gånger per dygn med kompletteringar av matchfakta både samma dag och dagarna efter.

28

tävlingar

28

matcher

28

resultat

12

matchfakta

Expandera innehållet

Tryck på ikonen till vänster för att visa matchfakta, tryck igen för att dölja matchfakta.

Fjärde kvalomgången, match 2:2
Qarabag
2-1
Linfield

Information Qarabag vidare med sammanlagt 4-4 och fler mål på bortaplan.

Riga
1-0
FC København

1-0 Felipe Brisola (75)
Utvisning Georgios Valerianos (90+4)

 

Information FC København vidare med sammanlagt 3-2.

AIK
1-4
Celtic

1-1 Sebastian Larsson (straff, 33)

0-1 James Forrest (17)
1-2 Oscar Linnér (självmål, 34)
1-3 Christopher Jullien (87)
1-4 Lewis Morgan (90+3)

Publik 28 410

Information Celtic vidare med sammanlagt 6-1.

PAOK
3-2
Slovan Bratislava

Information Slovan Bratislava vidare med sammanöagt 3-3 och fler mål på bortaplan.

BATE Borisov
2-0
Astana

Information Astana vidare med sammanalgt 3-2.

Apollon
0-4
PSV

Information PSV vidare med sammanlagt 7-0.

Zorya Luhansk
2-2
Espanyol

1-1 Bogdan Lednev (54)
2-2 Nazariy Rusyn (78)

0-1 Facundo Ferreyra (34)
1-2 Matias Vargas (62)

Information Espanyol vidare med sammanlagt 5-3.

Molde
1-1
Partizan

1-0 Leke James (72)

1-1 Nemanja Miletić I (80)

Information Partizan vidare med sammanlagt 3-2.

Bnei Yehuda
0-1
Malmö FF

 

0-1 Guillermo Molins (7)

Information Malmö FF vidare med sammanlagt 4-0.

Spartak Moskva
1-2
Sporting Braga

1-2 Zelimkhan Bakaev (89)

0-1 Ricardo Horta (42)
0-2 Ricardo Horta (45+2)

Information Sporting Braga vidare med sammanlagt 3-1.

Trabzonspor
0-2
AEK

 

0-1 Marko Livaja (24)
0-2 Petros Mandalos (straff, 30)
Utvisning Hélder Lopes (90+3)

Information Trabzonspor vidare med sammanlagt 3-3 och fler mål på bortaplan-

Hapoel Be'er Sheva
0-3
Feyenoord

Utvisning Hanan Maman (42)

0-1 Orkun Kökçü (46)
0-2 Steven Berghuis (52)
0-3 Wouter Burger (61)

Information Feyenoord vidare med sammanlagt 6-0.

Ferencvaros
1-4 f
Sūduva

Information Ferencvaros vidare med sammanlagt 4-2.

F91 Dudelange
4-2
Ararat-Armenia

Information F91 Dudelange vidare med sammanlagt 3-3 och 5-4 på straffar.

Rijeka
*2-1 f
Gent

Information Gent vidare med sammanlagt 3-2.

Royal Antwerp
1-1
AZ

Information AZ vidare med sammanlagt 5-2.

Maribor
2-2
Ludogorets

Information Ludogorets vidare med sammanlagt 2-2 och fler mål på bortaplan.

Eintracht Frankfurt
3-0
Strasbourg

1-0 Stefan Mitrović (självmål, 26)
Utvisning Ante Rebić (44)
2-0 Filip Kostić (60)
3-0 Danny da Costa (66)

Utvisning Dimitri Liénard (55)

Information Eintracht Frankfurt vidare med sammanlagt 3-1.

Wolverhampton Wanderers
2-1
Torino

1-0 Raul Jiménez (30)
2-1 Leander Dendoncker (58)

1-1 Andrea Belotti (57)

Information Wolverhampton Wanderers vidare med sammanlagt 5-3.

Rangers
1-0
Legia Warszawa

1-0 Alfredo Morelos (90+1)

 

Information Rangers vidare med sammanlagt 1-0.

Vitória Guimarães
1-0
FCSB

1-0 Edmond Tapsoba (straff, 53)

 

Information Vitória Guimarães vidare med sammanlagt 1-0.

 
Noah
2-0
Urartu

 
Dinamo Tbilisi
5-0
Dila

 
Första omgången
Hapoel Beit Shean
3-4
Maccabi Bnei Raina

 
Floriana
1-0
Balzan

Sliema Wanderers
1-3
Valletta

 
Tredje omgången
Victoria Cumpăna
0-3
Farul Constanţa 1920

 
Andra omgången
Belá
5-1
Závažná Poruba