ecst.se fotboll

Resultatservice: Fredag 9 augusti 2019

Resultatservicen inkluderar alla ligor, cuper, ligacuper, kval och supercupmatcher i hela Europa samt alla landslagsmatcher. Från de största nationerna och Sverige rapporterar vi även från lägre divisioner. Vi har ingen live-tjänst men uppdaterar sidan en eller fler gånger per dygn med kompletteringar av matchfakta både samma dag och dagarna efter.

28

tävlingar

117

matcher

117

resultat

12

matchfakta

Expandera innehållet

Tryck på ikonen till vänster för att visa matchfakta, tryck igen för att dölja matchfakta.

Fjärde kvalomgången, match 2:2
Slavia Praha
1-0
CFR Cluj

1-0 Jan Bořil (66)

 

Information Slavia Praha vidare med sammanlagt 2-0.

Ajax
2-0
APOEL

1-0 Edson Álvarez (43)
2-0 DusanTadić (80)

 

Information Ajax vidare med sammanlagt 2-0.

Club Brugge
2-1
LASK

1-0 Haris Vanaken (70)
2-1 Emmanuel Dennis (89)

1-1 Klauss (straff, 74)
Utvisning Gernot Trauner (81)

Information Club Brugge vidare med sammanlagt 3-1.

 
Laçi
1-2
Skënderbeu Korçë

Bylis
0-0
Vllaznia Shkodër

Luftëtari Gjirokastër
0-1
Partizani Tirana

Flamurtari
0-3
Kukësi

 
Zrinjski
3-0
Zvijezda 09

Široki Brijeg
0-0
Sarajevo

 
Första omgången
Kjellerup
0-9
Vendsyssel

Brønshøj
1-2 f
Hvidovre

 
Förkval, omspel
Longridge Town (9)
0-2
Charnock Richard (9)

 
Andra omgången
Swansea City
6-0
Cambridge United

1-0 Kristoffer Peterson (1)
2-0 George Byers (20)
3-0 Sam Surridge (24)
4-0 Jordan Garrick (31)
5-0 Sam Surridge (45+1)
6-0 Wayne Routledge (76)

 

Publik 8 763

Bournemouth
*0-0
Forest Green Rovers

Publik 9 657

Information Bournemouth vidare efter 3-0 på straffar.

Queens Park Rangers
0-2
Portsmouth

 

0-1 John Marquis (straff, 77)
0-2 Marcus Harness (81)

Publik 7 783

Lincoln City
2-4
Everton

1-0 Harry Anderson (1)
2-2 Bruno Andrade (70)

1-1 Lucas Digne (36)
1-2 Gylfi Sigurðsson (straff, 59)
2-3 Alex Iwobi (81)
2-4 Richarlison (88)

Publik 9 971

Rotherham United
0-1
Sheffield Wednesday

  s

0-1 Atdhe Nuhiu (90+6)

Publik 8 679

Newcastle United
1-1*
Leicester City

1-1 Yoshinori Muto (53)

0-1 James Maddison (34)

Publik 22 727

Information Leicester City vidare efter 4-2 på straffar.

Burnley
1-3
Sunderland

1-0 Ja Rodriguez (11)

1-1 William Grigg (35)
1-2 Tom Flanagan (47)
1-3 George Dobson (50)

Publik 7 445

 
Trans
4-2
Kuressaare

Maardu
2-2
Tulevik

Tallinna Kalev
0-2
Paide

Flora
1-1
Nõmme Kalju

 
Lille
3-0
Saint-Étienne

1-0 Victor Osimhen (37)
2-0 Jonathan Bamba (straff, 69)
3-0 Victor Osimhen (74)

 

Nice
1-2
Olympique Marseille

1-1 Wylan Cyprien (straff, 66)

0-1 Dario Benedetto (31)
1-2 Dimitri Payet (straff, 73)

 
Första omgången
Doxa Arta
2-0
Zakynthos

Ipato
5-0
Panargiakos

Panthiraikos
3-0
Ilisiakos

 
Kvalomgång
Mladost Kl. Podravski
1-4
Sloga Nova Gradiška

Nehaj
0-2
Karlovac

Primorac Biograd
1-3
Bijelo Brdo

Dinamo Predavac
1-3 f
Kurilovec

Slavonac Komletinici
2-2* f
Buje

Information Buje vidare efter 4-3 på straffar.

Bednja
1-2 f
Vuteks-Sloga

Bjelovar
0-3
Opatija

Maksimir Zagreb
2-6
Varaždin

Zagora
5-1
Papuk

Belišće
*0-0 f
Jadran LP

Information Belišće vidare efter 4-2 på straffar.

Borac Imbriovec
1-3
Jadran Poreč

Nedelišće
0-2
Slavonija Požega

Mladost Petrinja
3-0
Međimurje Čakovec

Gorica
10-0
Zagorec

 
Första omgången
Triesenberg II
3-4
Schaan II

Triesen II
0-1
Balzers II

 
Kvartsfinal
Džiugas Telšiai
1-1* f
Palanga

Information Palanga vidare efter 5-3 på straffar.

 
Första omgången
Sasa
0-5
Vardar

 
Senglea Athletic
1-0
Birkirkara

Hibernians
4-1
Tarxien Rainbows

 
Sutjeska
4-2
Iskra

 
Första omgången
Rudar
1-0
Otrant-Olympic

Jedinstvo
1-0
Kom

Sloga Radovići
0-1
OFK Titograd

Zeta
*2-2 f
Dečić

Information Zeta vidare efter 6-5 på straffar.

Grbalj
4-0
Arsenal Tivat

Cetinje
0-7
Podgorica

Mornar
Inst
Iskra

Komovi
0-4
Ibar

Mladost DG
2-4
Drezga

Bokelj
1-0
Jezero

Gorštak
0-5
Petnjica

 
Första kvalomgången
ADO '20
3-0
ONS Sneek

 
Andra omgången
Institute
3-2
PSNI

 
Tredje omgången
Minaur Baia Mare
0-2
Comuna Recea

Foresta Suceava
3-0
Bucovina Rădăuţi

Ceahlăul Piatra Neamţ
0-1
Csikszereda

Focşani
3-1 f
Oţelul

Târgu Secuiesc
0-2
Olimpic Cetate

Metalul Buzău
*0-0 f
SCM Gloria Buzău

Flacăra Moreni
3-1
Progresul Spartac

Popești-Leordeni
*1-1 f
Afumaţi

Tunari
1-0
Unirea Slobozia

Rapid
2-1
Daco-Getica

Flacăra Horezu
2-0
Pandurii Târgu Jiu

Inter Petrila
1-5
CSM Reşiţa

Crişul Chişineu Criş
6-0
Gloria Lunca Teuz Cermei

Măgura Cisnădie
1-1* f
Industria Galda de Jos

CSA Steaua Bucureşti
4-0
Baloteşti

U Craiova 1948
*2-2 f
Viitorul P. Târgu Jiu

Information U Craiova 1948 vidare efter 6-5 på straffar.

 
Rad Beograd
2-3
Čukarički

 
Andra omgången
Rudňany
1-3
Podbrezová

MSK Tesla Stropkov
0-2
Poprad

Milénium
0-9
FK Košice

Sečovská Polianka
1-5
Vranov nad Topľou

Kechnec
*4-4 f
Ťahanovce

Information Kechnec vidare efter 5-4 på straffar.

Spartak Medzilaborce
1-0
Strážske

Ďarmoty
0-3
Fiľakovo

Kysucké Nové Mesto
0-0* f
Tatran Krásno

Information Tatran Krásno vidare efter 6-5 på straffar.

Sokol Medzibrod
0-5
Kováčová

 
Andra omgången
Jiskra Domažlice
*2-2 f
Ústí nad Labem

Information Jiskra Domažlice vidare efter 4-3 på straffar.

Králův Dvůr
0-2
Dukla Praha

Táborsko
4-4* f
Varnsdorf

Information Varnsdorf vidare efter 5-3 på straffar.

Motorlet Praha
0-5
Slavoj Vyšehrad

Odra Petřkovice
3-3* f
Zbrojovka Brno

Information Zbrojovka Brno vidare efter 4-3 på straffar.

Přepeře
0-1
Chrudim

Slovan Velvary
0-1
Viktoria Žižkov

Loko Vltavín
2-1
Vlašim

Ždírec nad Doubravou
0-4
Líšeň

Chlumec nad Cidlinou
2-1
Příbram

Frýdek-Místek
1-3
Karviná

Sokol Lanžhot
1-3
Baník Ostrava

Mariánské Lázně
2-5
Slovan Liberec

Olešnice u Bouzova
0-6
Opava

Písek
1-3
Teplice

Uničov
1-4
Zlín

Ústí nad Orlicí
0-2
České Budějovice

Sokol Zápy
2-3
Bohemians 1905

Štěchovice
1-4
Baník Sokolov

 
Första omgången
Yozgatspor 1959
*0-0 f
68 Aksaray Belediyespor

Information Yozgatspor 1959 vidare efter 4-2 på straffar.

Yeşilyurt Belediyespor
5-0
12 Bingölspor

Ağrı 1970
5-0
Iğdır Es

1954 Kelkit Be…
*0-0 f
Çarşambaspor

Information 1954 Kelkit Belediyespor vidare efter 5-4 på straffar.

İçel İdmanyurd…
1-0
Kepez Belediyespor

Kastamonu Özel İdare KHS
*1-1 f
Bartınspor

Information Kastamonu Özel İdare KHS vidare efter 3-2 på straffar.

Maltepespor
1-0
Hendek Spor

1877 Alemdağspor
3-1
Modafen

Belediye Derincespor
2-3 f
Edirnespor

Somaspor
*1-1 f
Akşehirspor

Information Somaspor vidare efter 4-3 på straffar.