ecst.se fotboll

Resultatservice: Fredag 9 augusti 2019

Resultatservicen inkluderar alla ligor, cuper, ligacuper, kval och supercupmatcher i hela Europa samt alla landslagsmatcher. Från de största nationerna och Sverige rapporterar vi även från lägre divisioner. Vi har ingen live-tjänst men uppdaterar sidan en eller fler gånger per dygn med kompletteringar av matchfakta både samma dag och dagarna efter.

28

tävlingar

79

matcher

79

resultat

29

matchfakta

Expandera innehållet

Tryck på ikonen till vänster för att visa matchfakta, tryck igen för att dölja matchfakta.

Fjärde kvalomgången, match 2:2
Rosenborg
1-1
Dinamo Zagreb

1-0 Babajide Akintola (11)

1-1 Amer Gojak (71)

Information Dinamo Zagreb vidare med sammanlagt 3-1.

Crvena Zvezda
1-1
Young Boys

1-0 Aleksa Vukanović (59)

1-1 El Fardou Ben Nabouhane (självmål, 81)

Information Crvena Zvezda vidare med sammanlagt 3-3 och fler mål på bortaplan.

FK Krasnodar
1-2
Olympiakos

1-0 Danill Utkin (10)

1-1 Youssef El-Arabi (11)
1-2 Youssef El-Arabi (47)

Information Olympiakos vidare med sammanlagt 6-1.

 
Tirana
0-0
Teuta Durrës

 
Förkval, omspel
Leicester Nirvana (9)
0-1
Boston Town (9)

 
Andra omgången
Plymouth Argyle
2-4
Reading

1-0 Ryan Taylor (22)
2-1 Jose Baxter (55)

1-1 Joshua Barrett (35)
2-2 Joshua Barrett (72)
2-3 Yakou Meïté (straff, 87)
2-4 Yakou Meïté (90+1)

Publik 8 365

Crawley Town
1-0
Norwich City

1-0 Beryly Lubala (17)

 

Publik 5 109

Newport County
0-2
West Ham United

 

0-1 Jack Wilshere (43)
0-2 Pablo Fornals (65)

Publik 6 382

Oxford United
*2-2
Millwall

1-2 Mark Sykes (87)
2-2 James Henry (straff, 90+4)

0-1 Jon Böðvarsson (29)
0-2 Jon Böðvarsson (52)

Publik 3 693

Information Oxford United vidare efter 4-2 på straffar.

Watford
3-0
Coventry City

1-0 Ismaila Sarr (37)
2-0 Daryl Janmaat (56)
3-0 Adalberto Peñaranda (69)

 

Publik 12 257

Cardiff City
0-3
Luton Town

 

0-1 David Hoilett (självmål, 43)
0-2 Alan Sheehan (63)
0-3 Jake Jervis (70)

Publik 4 111

Bristol Rovers
1-2
Brighton & Hove Albion

1-1 Tom Nichols (64)

0-1 Aaron Connolly (55)
1-2 Glenn Murray (90+2)

Crystal Palace
0-0*
Colchester United

Information Colchester United vidare efter 5-4 på straffar.

Fulham
0-1
Southampton

 

0-1 Michael Obafemi (57)

Publik 8 467

Southend United
1-4
Milton Keynes Dons

1-2 Brandon Goodship (54)

0-1 Rhys Healey (35)
0-2 Callum Brittain (41)
1-3 Hiram Boateng (82)
1-4 Sam Nombe (90+2)

Publik 2 433

Crewe Alexandra
1-6
Aston Villa

1-5 Ryan Wintle (84)

0-1 Ezri Konsa (4)
0-2 Conor Hourihane (24)
0-3 Conor Hourihane (45+3)
0-4 Keinan Davis (69)
0-5 Frederic Guilbert (76)
1-6 Jack Grealish (87)

Publik 7 173

Leeds United
2-2*
Stoke City

1-2 Edward Nketiah (67)
2-2 Hélder Costa (81)

0-1 Danny Batth (39)
0-2 Samuel Vokes (44)

Publik 30 002

Information Stoke City vidare efter 5-4 på straffar.

Sheffield United
2-1
Blackburn Rovers

1-0 Richard Stearman (31)
2-0 Oliver Norwood (45+3)

2-1 Sam Gallagher (72)

Publik 9 714

Burton Albion
4-0
Morecambe

1-0 Liam Boyce (34)
2-0 Liam Boyce (45+2)
3-0 Ryan Edwards (51) 4-0 Liam Boyce (74)

 

Publik 1 500

Nottingham Forest
3-0
Derby County

1-0 Albert Adomah (25)
2-0 Joe Lolley (35)
3-0 João Carvalho (79)

 

Publik 26 971

Grimsby Town
Avbr
Macclesfield Town

Preston North End
*2-2
Hull City

1-0 Paul Huntington (20)
2-0 Joshua Harrop (26)

2-1 Josh Magennis (straff, 34) 2-2 Jarrod Bowen (90+5)

Publik 6 093

Information Preston North End vidare efter 5-4 på straffar.

Rochdale
2-1
Carlisle United

1-0 Aaron Morley (11)
2-0 Matt Done (31)

2-1 Jack Bridge (straff, 71)

Publik 1 974

 
Tammeka
1-1
FCI Levadia

 
Tredje omgången
Rasmus Värki
3-0
Anija

 
Ilves
3-1
HIFK

 
Montpellier
1-0
Olympique lyonnais

1-0 Arnaud Souquet (42)

Utvisning Youssouf Koné (51)

 
Andra omgången
Nancy-Lorraine
1-0
Ajaccio

1-0 Malaly Dembélé (67)

 

Bourg-en-Bresse
*1-1
Béziers

1-0 Livio Nabab (40)

1-1 Leandro Morante (90+2)

Information Bourg-en-Bresse vidare efter 6-5 på straffar.

Le Mans
*2-2
Orléans

1-2 Bevic Moussiti-Oko (85)
2-2 Pierre Lemonnier (90)

0-1 Aurelien Scheidler (7)
0-2 Aurelien Scheidler (53)

Information Le Mans vidare efter 8-7 på straffar.

Chamois niortais
*0-0
Grenoble Foot 38

Information Chamois niortais vidare efter 5-4 på straffar.

Gazélec Ajaccio
1-1*
Paris FC

1-1 Ousmane Kanté (självmål, 89)

0-1 Adama Sarr (75)

Information Paris FC vidare efter 6-5 på straffar.

Lens
*2-2
Clermont Foot

1-1 Florian Sotoca (43)
2-2 Walid Mesloub (straff, 61)

0-1 Lorenzo Rajot (12)
1-2 Mario Gozález (48)
Utvisning Akim Zedadka (90+5)

Information Lens vidare efter 5-4 på straffar.

 
Shamrock Rovers
2-1
Waterford

 
Kvalomgång
Hrvace
3-1
Segesta Sisak

 
Första omgången
Vaduz III
0-6
Triesen

 
Kvartsfinal
Nevėžis
1-5
Žalgiris

Banga
*2-2 f
Kauno Žalgiris

Information Banga vidare efter 5-4 på straffar.

 
Andra omgången
Ballymena United
3-0
Newington Youth

Dundela
6-0
Tobermore United

Dungannon Swifts
2-0
Dergview

Portadown
1-2
Dollingstown

Limavady United
4-2
Ards

Warrenpoint Town
2-4
H&W Welders

Bangor
5-3 f
Carrick Rangers

Moyola Park
1-3
Cliftonville

Larne
3-0
Lisburn Distillery

Loughgall
0-1
Newry City AFC

Coleraine
4-0
Annagh United

Glenavon
4-1
Portstewart

Glentoran
4-1
Ballyclare Comrades

Crusaders
wo
Lurgan Celtic

Information Crusaders vidare eftersom Lurgan drog sig ur.

 
Tredje omgången
Vediţa Coloneşti
3-1
Filiaşi

Voinţa Lupac
0-4
Ripensia Timişoara

Ghiroda şi Giarmata Vil
6-1
ACS Poli Timişoara

Șoimii Lipova
0-1
UTA Arad

Sânmartin
4-1
Luceafărul Oradea

Unirea Mirceşti
1-1* f
Aerostar Bacău

Information Aerostar Bacău vidare efter 4-2 på straffar.

Făurei
3-1
Dacia Unirea Brăila

Alexandria
0-2
Turris-Oltul T Măgurele

Unirea Ungheni
3-5 f
Avântul Reghin

Unirea Dej
0-3
Sănătatea Cluj

 
Halmstad
1-2
Jönköpings Södra

1-2 Rasmus Wiedesheim-Paul (60)

0-1 Tom Siwe (45+1)
0-2 Fredrik Fendrich (53)

Publik 3 108

 
Andra omgången
Dolní Benešov
2-3
Prostějov

Valašské Meziříčí
0-5
Třinec

Slovan Rosice
1-5
Sigma Olomouc

Vrchovina
0-5
Slovácko

 
Andra omgången
Tavriya
2-3
Bukovyna

Dinaz Vyshhorod
1-0
Nyva Vinnytsya

Podillya Khmelnytskyi
1-1* f
Volyn

Information Volyn vidare efter 5-4 på straffar.

Veres Rivne
1-2
Rukh Vynnyky

Hirnyk-Sport
*1-1 f
Metalurh Zaporizhya

Information Hirnyk-Sport vidare efter 6-5 på straffar.

Mykolaiv
5-1
Prykarpattia

Kalush
1-2
Minai

Cherkashchyna-Akademiya
1-2
Kremin

Vovchansk
0-1 f
Obolon-Brovar

Avanhard
0-0* f
Balkany Zorya

Information Balkany Zorya vidare efter 4-3 på straffar.

Alians Lypova Dolyna
4-1
Chayka

Inhulets
2-0
Metalist 1925 Kharkiv