ecst.se fotboll

Resultatservice: Fredag 9 augusti 2019

Resultatservicen inkluderar alla ligor, cuper, ligacuper, kval och supercupmatcher i hela Europa samt alla landslagsmatcher. Från de största nationerna och Sverige rapporterar vi även från lägre divisioner. Vi har ingen live-tjänst men uppdaterar sidan en eller fler gånger per dygn med kompletteringar av matchfakta både samma dag och dagarna efter.

28

tävlingar

56

matcher

49

resultat

19

matchfakta

Expandera innehållet

Tryck på ikonen till vänster för att visa matchfakta, tryck igen för att dölja matchfakta.

Kukësi
1-0
Partizani Tirana

 
Genk
1-0
Anderlecht

1-0 Mbwana Samatta (54)

 

 
Femte omgången
Verlaine
20 : 00
Bambrugge

OH Leuven
20 : 30
RFC Wetteren

 
Tsarsko selo
2-1
Beroe

Arda
0-0
Cherno More

 
Nea Salamis
1-2
Pafos

 
Hobro
0-0
OB

 
Aston Villa
2-0
Everton

1-0 Wesley (21)
2-0 Anwar El Ghazi (90+5)

 

Publik 41 922

 
Kuressaare
0-1
Tammeka

 
HIFK
2-2
Ilves

 
Sochaux-Montbéliard
3-0
Nancy Lorraine

1-0 Abdoulaye Sané (2)
2-0 Gaetan Weisbeck (75)
3-0 Briyan Lesme

Le Mans
1-2
Lorient

1-2 Alois Contais (90)

0-1 Yoane Wissa (16)
0-2 Yoane Wissa (38)

Chambly
0-0
LB Châteauroux

Rodez
3-3
Orléans

1-0 Joris Chougrani (10)
2-1 Pierre Ruffaut (60)
Utvisning Aurelien Tertereau (80)
3-3 Ugo Bonnet (90)

1-1 Gaetan Perrin (16)
2-2 Hicham Benkaid (78)
2-3 Aurelien Scheidler (83)

Ajaccio
1-0
Paris FC

1-0 Jeremy Choplin (56)

 

Clermont Foot 63
1-1
Auxerre

1-0 Adrian Grbic (straff, 21)

1-1 Yanis Merdji (75)

Le Havre
3-1
Grenoble Foot 38

1-0 Tino Kadewere (16)
2-0 Tino Kadewere (36)
3-1 Ayhaw Ben Mohamed (90)

2-1 Youssouf M'Changama (44)

Chamois niortais
1-1
Caen

1-1 Ibrahim Sissoko (straff, 53)

0-1 Baissama Sankoh (6)

 
Sioni
0-4
Dinamo Batumi

 
Andra omgången
UCD
3-1
St Patrick's A…

Derry City
20 : 45
Dundalk

Galway United
1-0
Cork City

Bohemians
20 : 45
Longford Town

Shamrock Rovers
4-0
Drogheda United

 
Pisa
0-0
Benevento

 
Drenica Skënderaj
3-0
Llapi

 
Panevėžys
4-2
Riteriai

Žalgiris
Inst
Sūduva

 
Sirens
1-1
Senglea Athletic

Gzira United
0-0
Hamrun Spartans

Birkirkara
0-1
Floriana

Valletta
2-3
Santa Lucia

 
Jagiellonia Białystok
3-2
Wisła Kraków

1-0 Jesús Imaz (33)
2-0 Jesús Imaz (38)
3-1 Jesús Imaz (66)

2-1 Pawel Brożek (44)
3-2 Aleksander Buksa (90+1)

Publik 12 251

 
Vitória Setúbal
0-0
Moreirense

Rio Ave
22 : 15
Desportivo Aves

 
Politehnica Iași
2-2
Chindia Târgovişte

Universitatea Craiova
1-0
Astra

 
Senica
1-3
Zlaté Moravce

 
Granada
0-1
Sevilla

 

0-1 Joan Jordán (52)

Publik 15 849

Levante
22 : 00
Villarreal

 
Albacete
22 : 00
Girona

 
Baník Ostrava
3-0
Slovácko

Sigma Olomouc
2-0
Teplice

 
Beşiktaş
3-0
Göztepe

1-0 Gülven Yalçın (45+2)
2-0 Caner Erkin (54)
3-0 Adam Ljajić (59)

 

 
1. FC Köln
1-3
Borussia Dortmund

1-0 Dominick Drexler (29)

1-1 Jadon Sancho (70)
1-2 Achraf Hakimi (86)
1-3 Paco Alcácer (90+4)

Publik 50 000

 
Darmstadt 98
0-0
Dynamo Dresden

Publik 14 610

Erzgebirge Aue
0-0
VfB Stuttgart

 

Utvisning Boma Sosa (66)

Publik 13 950

 
Isloch
0-1
Slutsk

Dnyapro
1-0
FK Minsk

 
Bala Town
3-1
The New Saints

Barry Town United
3-1
Aberystwyth Town

Caernarfon Town
0-0
Connah's Quay

Cefn Druids
3-1
Airbus UK

Penybont
1-3
Cardiff MU

Carmarthen Town
1-2
Newtown