ecst.se fotboll

Resultatservice: Fredag 9 augusti 2019

Resultatservicen inkluderar alla ligor, cuper, ligacuper, kval och supercupmatcher i hela Europa samt alla landslagsmatcher. Från de största nationerna och Sverige rapporterar vi även från lägre divisioner. Vi har ingen live-tjänst men uppdaterar sidan en eller fler gånger per dygn med kompletteringar av matchfakta både samma dag och dagarna efter.

28

tävlingar

29

matcher

28

resultat

21

matchfakta

Expandera innehållet

Tryck på ikonen till vänster för att visa matchfakta, tryck igen för att dölja matchfakta.

Fjärde kvalomgången, match 1:2
Astana
3-0
BATE Borisov

1-0 Marin Tomasov (23)
2-0 Yuri Logvinenko (44)
3-0 Runar Sigurjónsson (straff, 52)

 

Ararat-Armenia
2-1
F91 Dudelange

1-0 Mailson (22)
2-1 Ilja Antonov (90+3)

1-1 Danel Sinani (68)

Sūduva
0-0
Ferencvaros

Malmö FF
3-0
Bnei Yehuda

1-0 Markus Rosenberg (36)
2-0 Rasmus Bengtsson (40)
3-0 Oscar Lewicki (47)

 

Ludogorets
0-0
Maribor

 

Utvisning Dino Hotič (57)

Feyenoord
3-0
Hapoel Be'er Sheva

1-0 Sam Larsson (33)
2-0 Leroy Fer (56)
3-0 Leroy Fer (78)

 

FC København
3-1
Riga

1-0 Viktor Fischer (18)
2-1 Pieros Soteriou (straff, 62)
3-1 Mohammed Daramy (90+3)

1-1 Vladimirs Kamešs (41)

AEK
1-3
Trabzonspor

1-0 Marko Livaja (4)

1-1 Caleb Ekuban (28)
1-2 Caleb Ekuban (44)
1-3 Caleb Ekuban (70)

Legia Warszawa
0-0
Rangers

FCSB
0-0
Vitória Guimarães

Gent
2-1
Rijeka

1-1 Laurent Depoitre (57)
2-1 Laurent Depoitre (71)

0-1 Tibor Halilović (40)

PSV
3-0
Apollon

1-0 Mohammed Ihattaren (47)
2-0 Cody Gakpo (56)
3-0 Denzel Dumfries (61)

 

Strasbourg
1-0
Eintracht Frankfurt

1-0 Lucien Zohi (33)

 

AZ
1-1
Royal Antwerp

1-1 Myron Boadu (82)

0-1 Dylan Batubiniska (38)
Utvisning Buta (73)

Celtic
2-0
AIK

1-0 James Forrest (48)
2-0 Odsonne Édouard (73)

 

Linfield
3-2
Qarabag

1-1 Mark Stafford (40)
2-1 Shayne Labery (45)
3-1 Shayne Labery (75)

0-1 Faycal Rherras (15)
3-2 Magaye Gueye (straff, 90+2)

Sporting Braga
1-0
Spartak Moskva

1-0 Ricardo Horta (74)

 

Slovan Bratislava
1-0
PAOK

1-0 Myenty Abena (90+4)

 

Torino
2-3
Wolverhampton Wanderers

1-2 Lorenzo De Silvestri (61)
2-3 Andrea Belotti (straff, 89)

0-1 Bremer (självmål, 43)
0-2 Diogo Jota (59)
1-3 Raul Jiménez (72)

Espanyol
3-1
Zorya Luhansk

1-1 Facundo Ferreyra (58)
2-1 Javi López (79)
3-1 Matias Vargas (81)

0-1 Vladyslav Kochergin (38)

Partizan
2-1
Molde

1-1 Seydouba Soumah (45+1)
2-1 Zoran Tošić (84)

0-1 Mathis Bolly (43)

 
Lincoln Red Imps
20 : 30
Glacis United

 
Andra omgången
Vårgårda
0-4
Falkenberg

Astrio
0-4
IFK Göteborg

Gauthiod
1-3 f
Elfsborg

Akropolis
1-2
Djurgården

Värnamo
Inst
Malmö FF

Oskarshamns AIK
2-1
Helsingborg

Dagsberg
0-12
Brage