ecst.se fotboll

Resultatservice: Fredag 9 augusti 2019

Resultatservicen inkluderar alla ligor, cuper, ligacuper, kval och supercupmatcher i hela Europa samt alla landslagsmatcher. Från de största nationerna och Sverige rapporterar vi även från lägre divisioner. Vi har ingen live-tjänst men uppdaterar sidan en eller fler gånger per dygn med kompletteringar av matchfakta både samma dag och dagarna efter.

28

tävlingar

65

matcher

65

resultat

11

matchfakta

Expandera innehållet

Tryck på ikonen till vänster för att visa matchfakta, tryck igen för att dölja matchfakta.

Fjärde kvalomgången, match 1:2
Dinamo Zagreb
2-0
Rosenborg

1-0 Bruno Petković (straff, 8)
2-0 Mislav Oršić (28)

 

Young Boys
2-2
Crvena Zvezda

1-0 Roger Assalé (7)
2-2 Guillaume Hoarau (straff, 76)

1-1 Milos Degenek (18)
1-2 Mateo García (46)

Olympiakos
4-0
FK Krasnodar

1-0 Guerrero (30)
2-0 Lazar Ranđelović (78)
3-0 Lazar Ranđelović (85)
4-0 Daniel Podence (89)

 

 
Cardiff City
2-1
Huddersfield Town

1-0 Joe Ralls (42)
2-1 David Hoilett (88)

1-1 Trevoh Chalobah (50)

Publik 21 821

Charlton Athletic
1-1
Nottingham Forest

1-0 Lyle Taylor (18)

1-1 Albert Adomah (78)

Publik 17 204

Fulham
4-0
Millwall

1-0 Ivan Cavaleiro (15)
2-0 Antony Knockaert (32)
3-0 Aleksandar Mitrović (straf, 56)
4-0 Ivan Cavaleiro (63)

 

Publik 17 066

Leeds United
1-0
Brentford

1-0 Edward Nketiah (81)

 

Publik 35 004

Preston North End
3-1
Stoke City

1-0 Daniel Johnson (7)
2-0 Billy Bodin (25)
3-0 Joshua Harrop (69)

3-1 James McClean (89)

Publik 11 973

Queens Park Rangers
1-3
Swansea City

1-1 Jordan Hugill (66)

0-1 Bersant Celina (29)
1-2 Borja Bastón (straff, 70)
1-3 Sam Surridge (80)

Publik 12 287

West Bromwich Albion
1-1
Reading

1-1 Kenneth Zohoré (straff, 88)

0-1 Oviemuno Ejaria (71)

Publik 21 803

 
Andra omgången
Nõmme Kalju
2-0
Keila

 
0-2
B36

 
Kvartsfinal
Daugavpils/Progress
1-2
Jelgava

Liepāja
1-2
Rīgas FS

 
Första omgången
Fortuna Skopje
0-4
Sileks

Ohrid
*1-1 f
Belasica

Information Ohrid vidare efter straffar.

Kravari
1-4
Labunishta

KF Gostivari
1-4
Shkendija

Osogovo
1-0
Pobeda

Velazerimi 77
0-4
Rabotnički

Prevalec
0-4
Borec

Lokomotiva
1-5
Struga

Kozuv Gevgelija
3-3* f
Renova

Information Renova vidare efter straffar.

Teteks
1-5
Shkupi

 
Fjärde omgången
Chita
0-1
Luch Vladivostok

Alaniya Vladikavkaz
2-1
Rotor Volgograd

Ararat Moskva
0-3
Nizhny Novgorod

Veles
3-3* f
Torpedo Moskva

Information Torpedo Moskva vidare efter 6-5 på straffar.

Chernomorets
3-0
Armavir

Inter Cherkessk
2-5
Chayka

Akron
1-1* f
Mordovia Saransk

Information Mordovia Saransk vidare efter 5-3 på straffar.

Leningradets
1-2
Baltika

Ryazan
1-4
Chertanovo

Shinnik
1-0
Tekstilshchik

Salyut-Belgorod
1-3
Fakel

KAMAZ
2-0
Neftekhimik

Khimki
4-1
Avangard Kursk

 
Andra omgången
Príbelce
1-2
Komárno

Pivovar Veľký Šariš
1-4
Tatran Prešov

Demjata
1-2
Šarišské Michaľany

Gelnica
0-2
Spišské Podhradie

Spartak Medzev
1-2
Slávia TU Košice

Hornád Ždaňa
1-1* f
Mladosť Kalša

Information Mladosť Kalša vidare efter straffar.

 
Andra omgången
Tvååker
2-0
Trelleborg

Qviding FIF
1-3
Häcken

Nyköping
0-1
Örebro

Enskede
Inst
AIK

IFK Luleå
1-3
Hammarby

IFK Timrå
1-6
IFK Norrköping

Sandvikens IF
2-1
Frej

Gute
2-4
Dalkurd

Eskilsminne
1-0
Norrby

Råslätt
0-1
GAIS

Forssa
2-4
Syrianska

Gottne
2-4 f
Brommapojkarna

Karlstad
1-1 f
Sirius

Information Sirius vidare efter 5-3 på straffar.

Gamla Upsala
1-3
Västerås SK

Sollentuna
4-3
Degerfors

IFK Lidingö
1-3
GIF Sundsvall

Torn
1-2
Jönköpings Södra

Rosengård
1-2
Kalmar FF

Husqvarna
0-4
Mjällby

Utsikten
0-1
Örgryte

Karlskrona
2-1
Öster

Trollhättan
1-2
Halmstad