ecst.se fotboll

Resultatservice: Fredag 9 augusti 2019

Resultatservicen inkluderar alla ligor, cuper, ligacuper, kval och supercupmatcher i hela Europa samt alla landslagsmatcher. Från de största nationerna och Sverige rapporterar vi även från lägre divisioner. Vi har ingen live-tjänst men uppdaterar sidan en eller fler gånger per dygn med kompletteringar av matchfakta både samma dag och dagarna efter.

28

tävlingar

53

matcher

53

resultat

8

matchfakta

Expandera innehållet

Tryck på ikonen till vänster för att visa matchfakta, tryck igen för att dölja matchfakta.

Fjärde kvalomgången, match 1:2
CFR Cluj
0-1
Slavia Praha

 

0-1 Lukáš Masopust (28)

APOEL
0-0
Ajax

 

Utvisning Noussair Mazraoui (80)

LASK
0-1
Club Brugge

 

0-1 Hans Vanaken (straff, 10)

 
Birmingham City
2-0
Barnsley

1-0 Lukas Jutkiewicz (69)
2-0 Álvaro Giménez (77)

 

Publik 20 061

Derby County
1-2
Bristol City

1-2 Jack Marriott (85)

0-1 Andreas Weimann (16) 0-2 Josh Brownhill (45)

Publik 25 546

Hull City
0-1
Blackburn Rovers

 

0-1 Derrick Williams (62)

Publik 10 240

Middlesbrough
1-0
Wigan Athletic

1-0 Britt Assombalonga (23)

 

Publik 18 649

Sheffield Wednesday
1-0
Luton Town

1-0 Kadeem Harris (54)

 

Publik 23 353

 
Accrington Stanley
2-3
Shrewsbury Town

Bristol Rovers
2-0
Tranmere Rovers

Fleetwood Town
1-1
Wycombe Wanderers

Gillingham
2-2
Blackpool

Ipswich Town
2-1
Wimbledon

Milton Keynes Dons
2-1
Lincoln City

Oxford United
2-4
Burton Albion

Portsmouth
3-3
Coventry City

Rochdale
1-2
Sunderland

Rotherham United
Inst
Bury

Southend United
0-2
Peterborough United

Bolton Wanderers
Inst
Doncaster Rovers

 
Cambridge United
3-2
Scunthorpe United

Cheltenham Town
2-0
Carlisle United

Crawley Town
1-2
Crewe Alexandra

Grimsby Town
2-2
Colchester United

Macclesfield Town
0-1
Morecambe

Mansfield Town
2-3
Leyton Orient

Oldham Athletic
0-0
Exeter City

Plymouth Argyle
2-2
Salford City

Port Vale
2-1
Forest Green Rovers

Stevenage
0-1
Bradford City

Swindon Town
0-1
Northampton Town

Walsall
0-0
Newport County

 
Tredje omgången
Tarvastu
1-4
Elva

Põhja-Sakala
0-3
Tallinna Kalev

 
Andra omgången
Flora
12-0
Kohtla-Nõmme

 
Torpedo Kutaisi
0-1
Dinamo Tbilisi

Saburtalo
3-0
Dila

 
Första omgången
Ljuboten
1-5
Tikveš

Pehchevo
1-1* f
Pelister

Information Pelister vidare efter 5-4 på straffar.

 
Andra omgången
Tatran Kračúnovce
1-4
Partizán Bardejov

Kolárovo
5-1
Kalná nad Hronom

 
Första omgången
Sokol Tasovice
0-1
Vrchovina

Vysoké Mýto
0-2
Pardubice

 
Första omgången
Tavriya
5-0
Real Pharm

Enerhiya Nova …
1-4
Bukovyna

Hirnyk
0-1
Chayka

Veres Rivne
2-1
Nyva Ternopil

Podillya Khmel…
1-0
Polessya

Nyva Vinnytsya
5-1
Nikopol

Kalush
1-0
VPK-Ahro Shevc…

Krystal
1-1* f
Dinaz Vyshhorod

Information Dinaz Vyshhorod vidare efter 4-2 på straffar.

Alians Lypova …
2-0
Uzhhorod

Avanhard Bziv
0-2 f
Vovchansk