ecst.se fotboll

Resultatservice: Söndag 18 augusti 2019

Resultatservicen inkluderar alla ligor, cuper, ligacuper, kval och supercupmatcher i hela Europa samt alla landslagsmatcher. Från de största nationerna och Sverige rapporterar vi även från lägre divisioner. Vi har ingen live-tjänst men uppdaterar sidan en eller fler gånger per dygn med kompletteringar av matchfakta både samma dag och dagarna efter.

50

tävlingar

173

matcher

173

resultat

31

matchfakta

Expandera innehållet

Tryck på ikonen till vänster för att visa matchfakta, tryck igen för att dölja matchfakta.

Partizani
4-2 f
Kukësi

 
Noah
1-2
Ararat-Armenia

 
Səbail
1-0
Zira

 
Standard Liège
4-1
Royal Excel Mouscron

Royal Antwerp
2-0
Sint-Truiden

Gent
2-0
Oostende

 
Fjärde omgången
Londerzeel
2-4
Eendracht Aalst

Francs Borains
2-1
Liège

Rhodienne-De Hoek
0-2
Onhaye

Gullegem
3-1
Oostkamp

Tilleur
5-3
Tienen

Blankenberge
0-2
Vosselaar

Torhout
2-1
Stade Brainois

Oudenaarde
1-2
Temse

Loenhout
1-4
Dikkelvenne

Union Namur
1-2
Verlaine

Sint-Job
3-4
Rupel Boom

RFC Wetteren
*1-1
RES Durbuy

Information RFC Wetteren vidare efter 4-2 på straffar.

Deinze
0-0* f
Heist

Information Heist vidare efter 8-7 på straffar.

Olympic Charleroi
1-2
Bambrugge

Mariekerke
1-3
Ronse

Rebecq
2-0
Lyra-Lierse Berlaar

Mandel United
5-0
Habay-la-Neuve

US Givry
1-5
KFC Duffel

Meux
0-2
Cappellen

VW Hamme
1-0
Tubize

 
Tuzla City
0-0
Zrinjski

 
CSKA Sofia
3-2
Arda

Cherno More
1-2
Ludogorets

 
Silkeborg
3-3
SønderjyskE

Esbjerg
1-0
Lyngby

Midtjylland
1-1
Hobro

Brøndby
2-1
AaB

 
Sheffield United
1-0
Crystal Palace

1-0 John Lundstram (47)

 

Publik 30 197

Chelsea
1-1
Leicester City

1-0 Mason Mount (7)

1-1 Wilfred Ndidi (67)

Publik 40 629

 
Reading
3-0
Cardiff City

1-0 George Puşcaş (25)
2-0 George Puşcaş (40)
3-0 Jon Swift (83)

 

Publik 14 252

 
Nõmme Kalju
2-2
Tulevik

 
KPV
2-1
HJK

 
Saint-Étienne
1-1
Stade brestois 29

1-1 Denis Bouanga (83)

0-1 Julien Faussurier (45+1)

Publik 28 645

Stade Reims
0-0
Strasbourg

Publik 13 714

Stade rennais
2-1
Paris Saint-Germain

1-1 Mbaye Niang (44)
2-1 Romain Del Castillo (48)

0-1 Edinson Cavani (36)

 
HB
6-0
ÍF

Víkingur
2-1
EB / Streymur

AB
1-5
NSÍ

 
Grindavík
1-1
HK

ÍBV
1-1
KA

FH
2-1
Fylkir

Stjarnan
3-1
ÍA

 
Semifinal
Ironi Kiryat Shmona
0-1
Maccabi Tel Aviv

Beitar Jerusalem
3-1
Hapoel Be'er Sheva

 
Tredje omgången
Perugia
2-1 f
Brescia

Fiorentina
3-1
Monza

Hellas Verona
1-2 f
Cremonese

Ascoli
2-0
Trapani

Frosinone
5-1
Monopoli

Cagliari
2-1
Chievo

Cittadella
*3-3 f
Carpi

Information Cittadella vidare efter 5-4 på straffar.

Empoli
2-1 f
Pescara

Udinese
3-1
Südtirol

Sassuolo
1-0
Spezia

SPAL
3-1
FeralpiSalò

Lecce
4-0
Salernitana

Pisa
0-3
Bologna

Crotone
1-3
Sampdoria

 
Atyrau
Inst
Astana

Zhetysu
5-0
Aktobe

Shakhter Karagandy
3-0
Kaisar

 
Drita
0-1
Ferizaj

Dukagjini
0-0
Ballkani

Trepça'89
4-1
Gjilani

 
Hajduk Split
3-0
Gorica

Rijeka
1-1
Osijek

 
Ventspils
3-0
Rīgas FS

Riga
1-0
Liepāja

 
Stumbras
Inst
Žalgiris

Atlantas
0-2
Panevėžys

Sūduva
Inst
Palanga

 
Fola Esch
3-1
Etzella Ettelbrück

Rodange
1-3
Blue Boys Muhlenbach

Victoria Rosport
1-2
UT Pétange

Racing
1-1
Progrès Niederkorn

Mondorf-les-Bains
0-0
UNA Strassen

Differdange 03
3-1
Hostert

 
Makedonija GjP
0-0
Akademija Pandev

Sileks
1-0
Shkendija

Borec
0-0
Vardar

Renova
2-1
Struga

 
Petrocub
0-2
Sfîntul Gheorghe

Sheriff
2-1
Milsami

 
Zeta
0-1
Iskra

Rudar
0-4
Sutjeska

Podgorica
0-0
OFK Titograd

Kom
1-1
Grbalj

Petrovac
0-2
Budućnost

 
Fortuna Sittard
2-3
Willem II

1-0 Vitalie Damaşcan (18)
2-3 Vitalie Damaşcan (51)

1-1 Marious Vrousai (23)
1-2 Evangelos Pavlidis (straff, 29)
1-3 Evangelos Pavlidis (45)

Publik 7 273

Feyenoord
1-1
Utrecht

1-1 Ridgeciano Haps (51)

0-1 Issah Abass (9)

Publik 37 500

Twente
3-3
RKC Waalwijk

1-1 Haris Vučkič (64)
2-2 Haris Vučkič (90)
3-2 Rafik Zekhnini (90+2)

0-1 Anas Tahiri (24)
1-2 Ingo van Weert (78)
3-3 Paul Quasten (90+3)

Publik 25 700

AZ
0-0
Groningen

Publik 8 563

Heracles
0-2
PSV

 

0-1 Steven Bergwijn (16)
0-2 Mohammed Ihattaren (58)

Publik 10 063

 
Stabæk
2-0
Kristiansund

Vålerenga
1-2
Haugesund

Ranheim
2-3
Molde

Tromsø
1-1
Lillestrøm

Mjøndalen
2-1
Brann

Viking
4-0
Strømsgodset

 
Piast Gliwice
1-0
Wisła Płock

Legia Warszawa
1-0
Zagłębie Lubin

Raków Częstochowa
2-1
Lechia Gdańsk

 
Paços de Ferreira
0-1
Santa Clara

Desportivo Aves
3-1
Marítimo

Vitória Guimarães
1-1
Boavista

Sporting CP
2-1
Sporting Braga

 
Botoşani
1-1
Universitatea Craiova

FCSB
1-2
Politehnica Iași

 
Rubin Kazan
1-0
Arsenal Tula

1-0 Evgeni Markov (72)

 

Publik 10 022

Ufa
2-0
Rostov

1-0 Sylvester Igboun (40) 2-0 Sylvester Igboun (79)

 

Publik 8 532

Dinamo Moskva
1-2
Lokomotiv Moskva

1-0 Maximilian Philipp (3)

1-1 Aleksey Miranchuk (straff, 28)
1-2 Anton Miranchuk (82)

Publik 17 837

 
Första omgången
Linth
3-1
FC Schaffhausen

Cham
2-2* f
Aarau

Information Aarau vidare efter 5-3 på straffar.

Béroche-Gorgier
6-5
Olten

Signal
0-2
Thun

Escholzmatt-Marbach
0-14
Bavois

Schoenberg
1-5
Olympique de Genève

Uster
1-3
Lancy

Yverdon Sport
1-2
Neuchâtel Xamax

Calcio Kreuzlingen
0-2
Luzern

 
Partizan
3-0
Rad Beograd

Vojvodina
2-2
Bačka Topola

Mačva Šabac
0-1
Napredak

 
Första kvalomgången
Colville Park
0-4
Whitehill Welfare

 
Andra omgången
Dundee
1-2 f
Aberdeen

1-0 Daniel Johnson (straff, 43)

1-1 Andrew Considine (90+1)
1-2 Sam Crosgrove (103)

Publik 5 740

East Fife
0-3
Rangers

 

0-1 Jermain Defoe (26)
0-2 Filip Helander (56)
0-3 Joe Aribo (84)

Publik 1 991

 
DAC
1-1
Zemplín Michalovce

 
Aluminij
1-0
Olimpija

Mura
2-0
Rudar

Bravo
0-0
Domžale

 
Deportivo Alavés
1-0
Levante

1-0 Joselu (54)

 

Publik 12 029

Espanyol
0-2
Sevilla

 

0-1 Reguilón (44)
0-2 Nolito (86)

Publik 19 832

Real Betis
1-2
Real Valladolid

Utvisning Joel Robles (8)
1-1 Loren Morón (68)

0-1 Sergi Guardiola (63)
1-2 Óscar Plano (89)

Publik 51 497

Atlético Madrid
1-0
Getafe

1-0 Morata (23)
Utvisning Renan Lodi (42)

Utvisning Jorge Molina (38)

Publik 55 099

 
Deportivo La Coruña
3-2
Real Oviedo

Numancia
0-1
Alcorcón

Girona
1-1
Sporting Gijón

Cádiz
3-1
Ponferradina

Las Palmas
0-1
Huesca

 
Örebro
1-2
Häcken

1-2 Agon Mehmeti (87)

0-1 Joona Toivio (34)
0-2 Viktor Lundberg (80)

Publik 4 181

Sirius
0-2
IFK Norrköping

0-1 Sead Haksabanovic (67)
0-2 Kalle Holmberg (85)

Publik 3 795

AIK
1-2
Kalmar FF

1-2 Tarik Elyounoussi (51)

0-1 Alexander Jakobsen (10)
0-2 Fidan Aliti (45)

Publik 14 406

Malmö FF
5-0
Falkenberg

1-0 Romain Gall (7)
2-0 Markus Rosenberg (30)
3-0 Arnor Traustason (54)
4-0 Arnor Traustason (57)
5-0 Guillermo Molins (66)

 

Publik 14 714

 
Dalkurd
3-0
GAIS

1-0 Besard Sabovic (29)
2-0 Ahmed Awad (33)
3-0 Ahmed Awad (52)

 

Publik 189

Brommapojkarna
1-1
Öster

1-0 Dusan Jajic (39)
Utvisning Fritiof Björkén (42)

1-1 David Johannesson (63)

Publik 511

 
Sparta Praha
2-0
Baník Ostrava

Karviná
0-1
Slovan Liberec

Jablonec
2-1
Mladá Boleslav

Teplice
1-1
Viktoria Plzeň

 
Konyaspor
0-0
Ankaragücü

Göztepe
0-1
Antalyaspor

Yeni Malatyaspor
3-0
İstanbul Başakşehir

Kasımpaşa
1-1
Trabzonspor

 
Eintracht Frankfurt
1-0
1899 Hoffenheim

1-0 Martin Hinteregger (1)

 

Publik 50 200

Union Berlin
0-4
RB Leipzig

 

0-1 Marcel Halstenberg (16)
0-2 Marcel Sabitzer (31)
0-3 Timo Werner (42)
0-4 Christopher Nkunku (69)

Publik 22 467

 
Holstein Kiel
2-1
Karlsruher SC

1-1 Lee Jae-Sung (45)
2-1 Lee Jae-Sung (64)
Utvisning Jonas Meffert (87)

0-1 Lukas Grozurek (17)

Publik 11 758

Dynamo Dresden
2-1
Heidenheim

1-0 Patrick Ebert (68)
2-0 Alexander Jeremejeff (82)

2-1 Denis Thomalla (straff, 89)

Publik 26 350

Greuther Fürth
1-0
Jahn Regensburg

1-0 Julian Green (74)

 

Publik 9 665

 
Zorya Luhansk
1-2
Oleksandria

Olimpik Donetsk
1-3
Karpaty Lviv

FK Lviv
0-2
Shakhtar Donetsk

 
Tarpeda
Inst
Vitebsk

Gorodeya
3-1
Dinamo Minsk

 
The New Saints
1-0
Caernarfon Town

 
Austria Wien
1-1
Admira

Sturm Graz
0-1
Rapid Wien

Rheindorf Altach
3-3
Hartberg