ecst.se fotboll

Resultatservice: Lördag 17 augusti 2019

Resultatservicen inkluderar alla ligor, cuper, ligacuper, kval och supercupmatcher i hela Europa samt alla landslagsmatcher. Från de största nationerna och Sverige rapporterar vi även från lägre divisioner. Vi har ingen live-tjänst men uppdaterar sidan en eller fler gånger per dygn med kompletteringar av matchfakta både samma dag och dagarna efter.

53

tävlingar

221

matcher

221

resultat

66

matchfakta

Expandera innehållet

Tryck på ikonen till vänster för att visa matchfakta, tryck igen för att dölja matchfakta.

Alashkert
2-1
Banants

Gandzasar
1-1
Lori

 
Qəbələ
0-2
Sumqayıt

 
Kortrijk
4-2
Anderlecht

Mechelen
3-1
Cercle Brugge

Waasland-Beveren
0-4
Genk

 
Fjärde omgången
Dessel Sport
4-2 f
RWDM

La Louvière Centre
7-2
De Kempen

Dender
1-3
RFC Seraing

Knokke
5-0
Bilzerse Waltwilder

 
Zvijezda 09
2-2
Čelik

Velež
1-0
Široki Brijeg

Borac Banja Luka
0-0
Mladost Doboj Kakanj

Željezničar
2-2
Sloboda Tuzla

 
Beroe
2-0
Botev Plovdiv

Vitosha Bistritsa
0-4
Levski Sofia

 
Arsenal
2-1
Burnley

1-0 Alexandre Lacazette (13)
2-1 Pierre Emerick Aubameyang (64)

1-1 Ashley Barnes (43)

Publik 60 214

Aston Villa
1-2
Bournemouth

1-2 Douglas Luiz (71)

0-1 Joshua King (straff, 2)
0-2 Harry Wilson (12)

Publik 40 996

Brighton & Hove Albion
1-1
West Ham United

1-1 Leandro Trossard (65)

0-1 Javier Hernández (61)

Publik 30 459

Everton
1-0
Watford

1-0 Bernard (10)

 

Publik 39 066

Norwich City
3-1
Newcastle United

1-0 Teemu Pukki (32)
2-0 Teemu Pukki (63)
3-0 Teemu Pukki (75)

3-1 Jonjo Shelvey (90+3)

Publik 27 059

Southampton
1-2
Liverpool

1-2 Daniel Ings (83)

0-1 Sadio Mané (45+1)
0-2 Roberto Firmino (71)

Publik 31 712

Manchester City
2-2
Tottenham Hotspur

1-0 Raheem Sterling (20)
2-1 Sergio Agüero (35)

1-1 Erik Lamela (23)
2-2 Lucas Moura (56)

Publik 54 503

 
Barnsley
2-2
Charlton Athletic

1-0 Cauley Woodrow (34)
2-1 Conor Chaplin (48)

1-1 Conor Gallagher (40)
2-2 Lyle Taylor (straff, 89)

Publik 13 006

Blackburn Rovers
1-0
Middlesbrough

1-0 Danny Graham (straff, 25)

 

Publik 14 012

Brentford
1-1
Hull City

1-1 Ollie Watkins (72)

0-1 Jarrod Bowen (53)

Publik 11 000

Bristol City
2-0
Queens Park Rangers

1-0 Ádam Nagy (35)
2-0 Benik Afobe (59)

 

Publik 21 654

Luton Town
1-2
West Bromwich Albion

1-0 Harry Cornick (15)

1-1 Grady Diangana (48)
1-2 Grady Diangana (51)

Publik 10 059

Millwall
1-0
Sheffield Wednesday

1-0 Matt Smith (37)
Utvisning Jed Wallace (43)

 

Publik 15 017

Nottingham Forest
3-0
Birmingham City

1-0 Joe Lolley (15)
2-0 Lewis Grabban (22)
3-0 Michael Dawson (65)

 

Publik 27 281

Stoke City
2-2
Derby County

1-1 Liam Lindsay (32)
2-1 Scott Hogan (56)

0-1 Martin Waghorn (2)
2-2 Martin Waghorn (straff. 70)

Publik 23 863

Swansea City
3-2
Preston North End

1-1 Borja Bastón (45+4)
2-1 George Byers (63)
3-2 Borja Bastón (69)

0-1 Joe Rafferty (11)
2-2 Daniel Johnson (straff, 67)

Publik 15 250

Wigan Athletic
0-2
Leeds United

Utvisning Joseph Williams (21)

0-1 Patrick Bamford (34)
0-2 Patrick Bamford (65)

Publik 14 189

 
Sunderland
2-1
Portsmouth

Wimbledon
1-1
Accrington Stanley

Blackpool
2-1
Oxford United

Burton Albion
0-1
Rotherham United

Bury
Inst
Gillingham

Coventry City
2-0
Bristol Rovers

Doncaster Rovers
3-2
Fleetwood Town

Lincoln City
4-0
Southend United

Peterborough United
2-2
Ipswich Town

Shrewsbury Town
0-0
Rochdale

Tranmere Rovers
5-0
Bolton Wanderers

Wycombe Wanderers
3-2
Milton Keynes Dons

 
Bradford City
3-0
Oldham Athletic

Carlisle United
0-2
Mansfield Town

Colchester United
1-2
Cambridge United

Crewe Alexandra
1-0
Walsall

Exeter City
1-1
Swindon Town

Forest Green Rovers
1-0
Grimsby Town

Leyton Orient
0-0
Stevenage

Morecambe
0-0
Cheltenham Town

Newport County
1-0
Plymouth Argyle

Northampton Town
1-2
Macclesfield Town

Salford City
1-1
Port Vale

Scunthorpe United
2-2
Crawley Town

 
Maardu
2-1
Kuressaare

FCI Levadia
3-2
Paide

 
Nantes
0-0
Olympique Marseille

Publik 34 832

Metz
3-0
Monaco

1-0 Mouhamadou Diallo (straff, 11)
2-0 Mouhamadou Diallo (53)
3-0 Renaud Cohade (66)

Utvisning Ruben Aguilar (34)

Publik 19 088

Toulouse
1-0
Dijon

1-0 Jean Makengo (54)

Publik 10 583

Nîmes Olympique
1-2
Nice

1-2 Renaud Ripart (straff, 45+1)
Utvisning Pablo Martinez (90+8)
Utvisning Antony Briançon (90+8)

0-1 Wylan Cyprien (straff, 10)
0-2 Ignatius Ganago (16)
Utvisning Racine Coly (51)

Publik 13 243

Amiens SC
1-0
Lille

1-0 Sehrou Guirassy (70)

Utvisning Boubakary Soumaré (39)

Publik 12 481

Girondins Bordeaux
1-1
Montpellier

1-1 Josh Maja (69)

0-1 Andy Delort (22)

Publik 30 192

 
Lens
1-3
Le Havre

1-0 Guillaume Gillet (46)

1-1 Tino Kadewere (66)
1-2 Tino Kadewere (79)
1-3 Barnabas Bese (84)

 
B36
3-1
TB

2-2
Skála

 
Rustavi
2-1
Sioni

Dinamo Batumi
2-0
Chikhura

 
Placeringsmatcher
Maccabi Netanya
1-2
Maccabi Haifa

Sektzia Nes Tziona
0-0*
Hapoel Hadera

Information Hapoel Hadera vinnare efter 9-8 på straffar.

Hapoel Ra'anana
1-0
Hapoel Haifa

 
Tredje omgången
Parma
3-1
Venezia

 
Okzhetpes
0-4
Ordabasy

Irtysh
0-0
Tobol

Taraz
0-2
Kairat

 
Flamurtari
1-1
Prishtina

Feronikeli
4-1
Drenica Skënderaj

Llapi
4-1
Vushtrria

 
Varaždin
1-1
Lokomotiva Zagreb

Istra 1961
2-3
Slaven Koprivnica

 
Valmiera/BSS
3-1
Jelgava

Daugavpils/Progress
2-3
Spartaks Jūrmala

 
Kauno Žalgiris
1-0
Riteriai

 
F91 Dudelange
1-3
Jeunesse d'Esch

 
Rabotnički
2-0
Shkupi

 
Speranţa Nisporeni
1-0
Codru Lozova

Zimbru
2-2
Dinamo-Auto

 
VVV
1-4
Ajax

1-4 Evert Lindhorst (89)

0-1 Hakim Ziyech (44)
0-2 Dusan Tadić (straff, 49)
0-3 Klaas Jan Huntelaar (66)
0-4 David Neres (76)

Publik 8 000

ADO Den Haag
1-2
Sparta Rotterdam

1-2 Lex Immers (79)

0-1 Mohammed Rayhi (26)
0-2 Mohammed Rayhi (43)

Publik 12 479

Emmen
2-0
Heerenveen

1-0 Nikolai Laursen (4)
2-0 Glenn Bijl (41)

 

Publik 8 145

 
Första kvalomgången
Hoogland
1-3
Jodan Boys

DOVO
2-4
OFC

Ter Leede
1-4
Fortuna Wormerveer

Huizen
2-3
GOES

ODIN '59
3-1
Gemert

Achilles Veen
6-0
USV Hercules

DVS '33
1-1* f
HV & CV Quick

Information HV & CV Quick vidare efter 3-2 på straffar.

VVOG
3-0
Minor

Vroomshoopse Boys
0-4
EVV

Barendrecht
6-0
Wittenhorst

VVSB
2-4
Harkemase Boys

Rijnvogels
0-4
OSS '20

FC 's-Gravenzande
2-0
Heeze

Lisse
1-2
Ajax Amateurs

VEV '67
0-3
Silvolde

Sparta Nijkerk
3-2
UNA

Excelsior '31
2-1
DEM

SDO
1-0
ARC

ROHDA Raalte
1-2
DUNO

Westlandia
2-0
Zuidvogels

Drachtster Boys
0-4 f
Dongen

Kloetinge
1-0
Lienden

HSC '21
2-4
SteDoCo

Mierlo-Hout
2-3
Flevo Boys

Groene Ster
5-0
Winsum

TOP Oss Amateurs
2-6
HSV Hoek

Blauw Geel '38
2-1
Sliedrecht

ADO '20
Inst
ONS Sneek

 
Cliftonville
0-2
Crusaders

Dungannon Swifts
3-1
Glentoran

Glenavon
2-0
Warrenpoint Town

Institute
0-2
Carrick Rangers

Larne
2-4
Ballymena United

Linfield
2-4
Coleraine

 
Odd
1-1
Rosenborg

 
Śląsk Wrocław
2-1
Cracovia Kraków

Arka Gdynia
0-0
Lech Poznań

Jagiellonia Białystok
3-1
Górnik Zabrze

 
Moreirense
3-0
Gil Vicente

1-0 Fábio Abreu (8)
2-0 Bilel Aouacheria (22)
3-0 Luther Singh (72)

 

Belenenses
0-2
Benfica

 

0-1 Rafa Silva (58)
0-2 Pizzi (90+2)

Porto
4-0
Vitória Setúbal

1-0 Zé Luis (11)
2-0 Zé Luis (20)
3-0 Zé Luis (63)
4-0 Luis Díaz (64)

 

 
Sepsi
1-1
CFR Cluj

 
Ural
1-3
Krylya Sovetov

Utvisning Roman Emelyanov (67)
1-3 Andrei Panyukov (90)

0-1 Radu Gînsari (28)
0-2 Alexander Sobolev (79)
0-3 Dejan Radonjić (84)

Publik 22 304

Tambov
0-2
FK Krasnodar

 

0-1 Wamberto (2)
0-2 Danill Utkin (79)

Publik 7 115

Zenit Sankt-Petersburg
0-0
Akhmat Grozny

 

Utvisning Rizvan Utsiev (7)

Publik 48 468

 
Första omgången
Red Star Zürich
1-3
Wil

YF Juventus
0-3
Winterthur

Wetzikon
1-3
Meyrin

Wohlen
2-1
Wettswil-Bonstetten

Pully Football
1-4
Basel

Echallens
0-6
Servette

Black Stars
1-2
Zürich

Rothorn
1-3
Sursee

Altstätten
1-3
Bassecourt

Seefeld
1-9
Grasshopper

Taverne
1-4
Kriens

Iliria
1-6
Lausanne Sport

Allschwil
1-10
Sion

Bulle
2-1 f
Chiasso

Perly-Certoux
0-5
Stade Lausanne-Ouchy

Saxon Sports
2-4
Spiez

Muri
2-3
Rapperswil-Jona

Rotkreuz
0-2
Freienbach

Gambarogno-Contone
0-5
Bellinzona

Monthey
1-4
St. Gallen

Mutschellen
0-3
Stade Nyonnais

 
Inđija
2-1
Radnik Surdulica

Mladost Lučani
1-1
Radnički Niš

Spartak Subotica
2-3
Crvena Zvezda

Čukarički
2-1
Proleter Novi Sad

 
Första kvalomgången
Lothian Thistle Hutchison Vale
5-0
Wigtown & Bladnoch

 
Andra omgången
Celtic
2-1 f
Dunfermline Athletic

1-0 Michael Johnston (55)
2-1 James Forrest (114)

1-1 Thomas Beadling (77)

Forfar Athletic
1-2
Livingston

1-2 Dale Hilson (63)

0-1 Lyndon Dykes (34)
0-2 Scott Pittman (53)

Publik 884

Hibernian
5-4 f
Greenock Morton

1-0 Scott Allan (20)
2-0 Joshua Vela (32)
3-2 Florian Kamberi (55)
4-3 Florian Kamberi (104)
5-3 Christian Doidge (120)

2-1 Robert McHugh (39)
2-2 Lewis Stevenson (självmål, 45)
3-3 Steven Whittaker (självmål, 90+1)

Publik 6 557

Kilmarnock
1-0 f
Hamilton Academical

1-0 Dominic Thomas (113)

Publik 3 762

Partick Thistle
3-2 f
Ross County

1-1 Kenny Miller (80)
2-1 James Penrice (96)
3-2 Steven Saunders (114)

0-1 Blair Spittal (60)
2-2 Harrt Paton (105)

Publik 2 053

 
Första kvalomgången, omspel
Auchinleck Talbot
6-1
Dundonald Bluebell

 
Spartak Trnava
1-2
Trenčín

Senica
2-2
Ružomberok

Zlaté Moravce
0-0
Pohronie

Žilina
3-0
Nitra

Sereď
0-4
Slovan Bratislava

 
Tabor Sežana
2-0
Triglav

Celje
2-1
Maribor

 
Celta de Vigo
1-3
Real Madrid

1-3 Iker Losada (90+1)

0-1 Karim Benzema (12)
Utvisning Luka Modrić (56)
0-2 Toni Kroos (61)
0-3 Lucas Vázquez (80)

Publik 23 566

Valencia
1-1
Real Sociedad

1-0 Kevin Gameiro (58)
Utvisning Francis Coquelin (90+10)

1-1 Mikel Oyarzabal (straff, 90+11)

Publik 41 846

Mallorca
2-1
Eibar

1-0 Dani Rodríguez (4)
2-1 Paulo Oliveira (självmål, 75)

1-1 Paulo Oliveira (57)

Publik 15 127

Leganés
0-1
Osasuna

Utvisning Óscar Rordríguez (90+3)

0-1 Ezequiel Ávila (75)

Publik 10 020

Villarreal
4-4
Granada

1-0 Santi Cazorla (straff, 35)
2-1 Moi Gómez (53)
3-2 Gerard Moreno (65)
4-2 Samuel Chukwueze (73)

1-1 Fede Vico (straff, 45+6)
2-2 Rubén Peña (självmål, 62)
4-3 Soldado (75)
4-4 Antonio Puertas (81)

Publik 14 753

 
Lugo
0-0
Extremadura UD

 

Publik 2 841

Racing Santander
0-1
Málaga

Utvisning Mario Ortiz (90)

0-1 Adrián (85)

Publik 12 516

Almería
3-0
Albacete

1-0 Sergio Aguza (straff, 67)
2-0 Aristote Nkaka (82)
3-0 Sergio Aguza (90+7)

 

Publik 7 395

Elche
0-2
Fuenlabrada

 

0-1 Hugo Fraile (straff, 31)
0-2 David Prieto (40)

Publik 9 128

Rayo Vallecano
2-2
Mirandés

Utvisning Mart+in Pascual (7)
1-1 Adri Embarba (straff, 16)
2-1 Adri Embarba (straff, 26)

0-1 Álvaro Rey (11)
Utvisning Carlos Martínez (45)
2-2 Andrés Mohedano (71)

Real Zaragoza
2-0
Tenerife

1-0 Luis Suárez (41)
2-0 Javi Ros (straff, 88)

Utvisning Carlos Ruiz (83)

Publik 17 415

 
Hammarby
3-0
GIF Sundsvall

1-0 Alexander Kačaniklić (15)
2-0 Muamer Tankovic (35)
3-0 Ciércoles (självmål, 84)

Utvisning Carlos Gracia (55)

Publik 21 337

 
Västerås SK
2-3
Halmstad

1-2 Simon Johansson (71)
2-2 Karwan Safari (79)

0-1 Rasmus Wiedesheim-Paul (straff, 5)
0-2 Mikael Boman (26)
2-3 Karim Sadat (90)

Publik 3 295

Örgryte
1-1
Mjällby

1-1 Anton Lans (74)

0-1 Jacob Bergström (43)

Publik 2 086

Syrianska
4-4
Norrby

1-0 Sasa Matic (16)
2-1 Dida Rashidi (50)
3-2 Sasa Matic (straf, 71)
Patrick Dyrestam (81)
4-4 Khalid Abdo (90+4)

1-1 Dardan Rexhepi (27)
2-2 Abdelrahman Saidi (straff, 58)
3-3 Robin Strömberg (73)
3-4 Dijan Vukojevic (83)

Publik 279

Degerfors
2-2
Trelleborg

1-1 Erik Björndahl (41)
2-1 Oliver Ekroth (71)

0-1 Erik Andersson (18)
2-2 Salif Camara-Jönsson (84)

Publik 1 164

 
Opava
0-3
Zlín

Slovácko
2-0
Příbram

Bohemians 1905
3-2
Sigma Olomouc

 
Gençlerbirliği
0-1
Rizespor

Utvisning Flavio (39)

0-1 Dario Melnjak (66)

Sivasspor
3-0
Beşiktaş

1-0 Mert Yandaş (30)
2-0 Mustapha Yatabaré (54)
3-0 Emre Kılınç (76)

 

Kayserispor
0-1
Alanyaspor

 

0-1 Papiss Cissé (86)

 
Borussia Dortmund
5-1
Augsburg

1-1 Paco Alcácer (3)
2-1 Jadon Sancho (51)
3-1 Marco Reus (57)
4-1 Paco Alcácer (59)
5-1 Julian Brandt (82)

0-1 Florian Niederlechner (1)

Publik 81 365

Bayer Leverkusen
3-2
Paderborn

1-0 Leon Bailey (10)
2-1 Kai Havertz (19)
3-2 Kevin Volland (69)

1-1 Sven Michel (15)
2-2 Streli Mamba (25)

Publik 26 208

Wolfsburg
2-1
1. FC Köln

1-0 Maximilian Arnold (16)
2-0 Wout Weghorst (60)

2-1 Simon Terodde (90+1)

Publik 25 099

Werder Bremen
1-3
Fortuna Düsseldorf

1-1 Johannes Eggestein (47)

0-1 Rouwen Hennings (36)
1-2 Kenan Karaman (52)
1-3 Kaan Ayhan (64)

Publik 42 100

Freiburg
3-0
Mainz 05

1-0 Lucas Höler (81)
2-0 Jonathan Schmid (84)
3-0 Luca Waldschmidt (straff, 87)

 

Publik 24 000

Borussia Mönchengladbach
0-0
Schalke 04

Publik 54 022

 
VfB Stuttgart
2-1
St. Pauli

1-1 Marc Kempf (60)
2-1 Nicolas González (90)

0-1 Mats Dæhli (18)

Publik 53 315

Arminia Bielefeld
3-1
Erzgebirge Aue

1-0 Joakim Nilsson (21)
2-0 Fabian Klos (60)
3-1 Andreas Voglsammer (straff, 85)

2-1 Christoph Daferner (76)

Publik 15 021

Wehen Wiesbaden
0-3
Hannover 96

 

0-1 Marvin Ducksch (28)
0-2 Florent Muslija (56)
0-3 Marvin Ducksch (straff, 76)

Publik 5 607

 
Vorskla Poltava
1-1
Dnipro-1

Desna Chernihiv
0-0
Kolos Kovalivka

 
Debrecen
3-2
Zalaegerszegi TE

Ferencváros
1-0
Kaposvári Rákóczi

Mezőkövesd-Zsóry
1-0
Puskás

Fehérvár
5-1
Diósgyőr

Újpest
1-1
Paksi SE

Honvéd
1-3
Várda SE

 
Slavia
1-0
Dnyapro

FK Minsk
2-0
Torpedo BelAZ

 
Connah's Quay
1-1
Cardiff MU

 
LASK
1-1
Swarovski Tirol

Wolfsberger AC
5-0
Mattersburg

St. Pölten
0-6
Salzburg