ecst.se fotboll

Resultatservice: Fredag 16 augusti 2019

Resultatservicen inkluderar alla ligor, cuper, ligacuper, kval och supercupmatcher i hela Europa samt alla landslagsmatcher. Från de största nationerna och Sverige rapporterar vi även från lägre divisioner. Vi har ingen live-tjänst men uppdaterar sidan en eller fler gånger per dygn med kompletteringar av matchfakta både samma dag och dagarna efter.

30

tävlingar

52

matcher

52

resultat

20

matchfakta

Expandera innehållet

Tryck på ikonen till vänster för att visa matchfakta, tryck igen för att dölja matchfakta.

Shirak
2-1
Yerevan

 
Keşlə
0-1
Qarabağ

 
Club Brugge
0-0
Eupen

 
Slavia Sofia
2-2
Botev Vratsa

Etar
1-1
Tsarsko selo

 
Randers
0-1
FC København

Nordsjælland
2-0
OB

 
Huddersfield Town
1-2
Fulham

1-1 Karlan Ahearne-Grant (57)

0-1 Aleksandar Mitrović (51)
1-2 Ivan Cavaleiro (80)

Publik 20 775

 
Tammeka
6-4
Trans

Tallinna Kalev
0-2
Flora

 
Ilves
0-2
KuPS

Inter Turku
3-2
HIFK

 
Olympique lyonnais
6-0
Angers

1-0 Houssem Aouar (11)
2-0 Moussa Dembélé (36)
3-0 Memphis Depay (42)
4-0 Memphis Depay (48)
5-0 Moussa Dembélé (65)
6-0 Jean Lucas (72)

 

Publik 49 871

 
Valenciennes
1-0
Rodez

1-0 Baptiste Guillaume (50)

 

Publik 5 332

Caen
0-0
Chambly

Publik 9 762

Grenoble Foot 38
1-1
Troyes

1-1 Terell Ondaan (90)

0-1 Boubakar Kouyate (64)

Publik 4 722

LB Châteauroux
0-1
Ajaccio

Utvisning Chaker Alhadhur (61)

0-1 Gaetan Courtet (9)

Publik 2 693

Lorient
1-0
Sochaux-Montbéliard

1-0 Jimmy Cabot (65)

 

Publik 8 529

Nancy Lorraine
2-1
Le Mans

1-0 Vágner (9)
Utvisning Baptiste Valette (52)
Utvisning Ernest Seka (60)
2-1 Vágner (straff, 90+5)

1-1 Kevin Créhin (straff, 57)
Utvisning Remy Boissier (90+3)

Publik 10 093

Orléans
0-1
Clermont Foot 63

 

0-1 Adrian Grbic (24)

Publik 3 549

Paris FC
0-1
Chamois niortais

 

0-1 Ibrahim Sissoko (86)

Publik 1 541

 
Lokomotivi Tbilisi
1-1
WIT Georgia

 
Bohemians
10-1
UCD

Derry City
0-2
Shamrock Rovers

Dundalk
2-1
Finn Harps

St Patrick's Athletic
1-2
Sligo Rovers

Waterford
5-0
Cork City

 
Tredje omgången
Genoa
4-1
Imolese

 
Inter Zaprešić
1-2
Dinamo Zagreb

 
Vitesse
3-0
PEC Zwolle

1-0 Tim Matavž (straff, 52)
2-0 Vyacheslav Karavaev (64)
3-0 Brian Linssen (80)

 

Publik 12 273

 
Wisła Kraków
4-0
ŁKS Łódź

 
Famalicão
1-0
Rio Ave

1-0 Patrick (66)

Utvisning Messias (56)

 
Hermannstadt
2-1
Academica Clinceni

Chindia Târgovişte
3-2
Dinamo Bucureşti

 
Orenburg
1-1
Sochi

1-0 Nikita Kalugin (självmål, 46)

1-1 Dmitriy Poloz (straff, 68)

Publik 4 411

 
Första omgången
Étoile Carouge
0-1
Young Boys

Concordia Basel
0-5
Lugano

 
Voždovac
2-1
Javor Ivanjica

 
Andra omgången
Motherwell
1-2
Hearts

1-2 Christopher Long (60)

0-1 Michael Smith (40)
0-2 Conor Washington (straff, 45+2)

Publik 5 597

 
Athletic Club
1-0
Barcelona

1-0 Aduriz (89)

 

Publik 47 693

 
Frej
1-3
Jönköpings Södra

1-2 Moustafa Zeidan (straff, 81)

0-1 Jakob Orlov (50)
0-2 Amir Al-Ammari (65)
1-3 Daryl Smylie (84)

Publik 803

 
České Budějovice
0-3
Slavia Praha

 
Denizlispor
2-0
Galatasaray

1-0 Recep Niyaz (75)
2-0 Hugo Rodallega (90)

Utvisning Marcão Teixeira (43)

 
Bayern München
2-2
Hertha BSC

1-0 Robert Lewandowski (24)
2-2 Robert Lewandowski (straff, 69)

1-1 Dodi Lukebakio (36)
1-2 Marko Grujić (38)

Publik 75 000

 
Hamburger SV
1-0
Bochum

1-0 Lukas Hinterseer (60)

 

Publik 41 737

Sandhausen
3-2
1. FC Nürnberg

1-0 Mario Engels (25)
2-0 Kevin Behrens (34)
3-2 Philip Türplitz (89)

2-1 Sebastian Kerk (45)
2-2 Asger Sørensen (70)

Publik 7 542

 
Energetyk-BDU
1-1
Gomel

Neman Grodno
1-1
Isloch

 
Aberystwyth Town
3-2
Carmarthen Town

Airbus UK
1-2
Bala Town

Newtown
0-0
Cefn Druids

Penybont
1-2
Barry Town United