ecst.se fotboll

Resultatservice: Tisdag 13 augusti 2019

Resultatservicen inkluderar alla ligor, cuper, ligacuper, kval och supercupmatcher i hela Europa samt alla landslagsmatcher. Från de största nationerna och Sverige rapporterar vi även från lägre divisioner. Vi har ingen live-tjänst men uppdaterar sidan en eller fler gånger per dygn med kompletteringar av matchfakta både samma dag och dagarna efter.

13

tävlingar

104

matcher

104

resultat

25

matchfakta

Expandera innehållet

Tryck på ikonen till vänster för att visa matchfakta, tryck igen för att dölja matchfakta.

Tredje kvalomgången, match 2:2
Qarabağ
0-2
APOEL

Utvisning Richard Almeyda (90+3)

0-1 Tomas De Vincenti (straff, 34)
0-2 Uro Matić (68)

Information APOEL vidare med sammanlagt 3-2.

Rosenborg
3-1
Maribor

1-1 Alexander Søderlund (53)
2-1 Anders Konradsen (61)
3-1 Anders Konradsen (81)

0-1 Rudi Požeg (45+1)

Information Rosenborg vidare med sammanlagt 6-2.

Dynamo Kyiv
3-3
Club Brugge

1-0 Vitaliy Buyalskyy (5)
2-1 Volodymyr Shepelev (50)
Utvisning Mykyta Burda (82)
3-2 Brandon Mechele (självmål, 90+3)

1-1 Simon Deli (38)
Utvisning Percy Tau (84)
2-2 Ruud Vormer (88)
3-3 Lois Openda (90+5)

Information Club Brugge vidare med sammanlagt 4-3.

Ferencváros
0-4
Dinamo Zagreb

Utvisning Eldar Ćivić (68)

0-1 Arijan Ademi (16)
0-2 Bruno Petković (47)
0-3 Daniel Olmo (55)
0-4 Amer Gojak (79)

Information Dinamo Zagreb vidare med sammanlagt 5-1.

FC København
1-1* f
Crvena Zvezda

1-1 Dame N'Doye (44)

0-1 Richmond Boakye (17)
Utvisning Nemanja Milunović (54)

Information Crvena Zvezda vidare med sammanlagt 2-2 och 7-6 på straffar.

Ajax
3-2
PAOK

1-1 Dusan Tadić (straff, 43)
2-1 Nicolas Tagliafico (79)
3-1 Dusan Tadić (straff, 85)

0-1 Diego Bieswar (23)
3-2 Diego Bieswar (90+3)

Information Ajax vidare med sammanlagt 5-4.

Olympiakos
2-0
İstanbul Başakşehir

1-0 Rúben Semedo (55)
2-0 Mathieu Valbuena (straff, 78)

 

Information Olympiakos vidare med sammanlagt 3-0.

LASK
3-1
Basel

1-0 Raoul Petretta (självmål, 59)
2-1 Thomas Goiginger (89)
3-1 Marko Raguz (90+4)

1-1 Kemal Ademi (80)

Information LASK vidare med sammanlagt 5-2.

Celtic
3-4
CFR Cluj

1-1 James Forrest (51)
2-1 Odsonne Édouard (61)
3-2 Ryan Christie (76)

0-1 Ciprian Deac (27)
2-2 Billel Omrani (straff, 74)
3-3 Billel Omrani (80)
3-4 George Țucudean (90+8)

Information CFR Cluj vidare med sammanlagt 5-4.

Porto
2-3
FK Krasnodar

1-3 Zé Luís (57)
2-3 Luis Díaz (77)

0-1 Tonny Vilhena (3)
0-2 Magomed Suleymanov (12)
0-3 Magomed Suleymanov (34)

Information FK Krasnodar vidare med sammanlagt 3-3 och fler mål på bortaplan.

 
Tredje kvalomgången, match 2:2
Nõmme Kalju
0-1
F91 Dudelange

Utvisning Vladyslav Khomutov (34)

0-1 Danel Sinani (56)

Information F91 Dudelange vidare med sammanlagt 4-1.

Linfield
3-2
Sutjeska

1-0 Mark Stafford (7)
2-1 Shayne Lavery (18)
3-2 Matthew Clarke (76)

1-1 Bojan Božović (15)
Utvisning Aleksandar Šofranac (36)
2-2 Bojan Božović (61)

Information Linfield vidare med sammanlagt 5-3.

Dundalk
1-3
Slovan Bratislava

1-2 Mcihael Duffy (71)

0-1 Rafael Ratão (12)
0-2 Aleksandar Čavrić (33)
1-3 Erik Daniel (90+3)

Information Slovan Bratislava vidare med sammanlagt 3-1.

 
Första omgången
Skjold Birkerød
1-4
Vanløse

Fårvang
2-3
Viby

TGB
0-9
HB Køge

 
Extra förkval, omspel
Dunston UTS (8)
5-2
Consett (9)

Garforth Town (9)
3-2
Shildon (9)

Ryhope Colliery Welfare (9)
1-2
Sunderland RCA (9)

Silsden (9)
3-4
Northwich Victoria (9)

Wolverhampton Casuals (10)
1-2 f
Romulus (9)

Westfields (9)
4-0
Congleton Town (9)

Gresley (9)
Inst
Dunkirk (10)

Boston Town (9)
s
Mulbarton Wanderers (10)

Wellingborough Town (9)
4-1
Eynesbury Rovers (9)

Arlesey Town (9)
1-0
Newmarket Town (9)

Wembley (9)
3-2
AFC Hayes (10)

North Greenford United (9)
2-1
Tuffley Rovers (9)

Aylesbury Vale Dynamos (9)
1-0
Royal Wootton Bassett Town (9)

Ardley United (9)
3-1
Leverstock Green (9)

Holmer Green (9)
1-1* f
Shrivenham (9)

Information Shrivenham (9) vidare efter 5-4 på straffar.

Abbey Rangers (9)
2-0
Loxwood (9)

Peacehaven & Telscombe (9)
1-1* f
Erith & Belvedere (9)

Information Erith & Belvedere (9) vidare efter 5-3 på straffar.

Pagham (9)
0-2
Tunbridge Wells (9)

Bearsted (9)
0-2
Horley Town (9)

Lancing (9)
4-4* f
Egham Town (9)

Information Egham Town (9) vidare efter 4-2 på straffar.

Cobham (9)
2-4
Chertsey Town (8)

Molesey (9)
0-1
Sutton Common Rovers (9)

Lingfield (9)
0-4
Spelthorne Sports (9)

Farnham Town (10)
1-2
Fleet Town (9)

Andover New Street (10)
3-2
Bemerton Heath Harlequins (10)

Badshot Lea (9)
2-1
Ascot United (9)

Hythe & Dibden (10)
3-2
AFC Portchester (9)

Cribbs (9)
5-1
Wellington (9)

 
Första omgången
Tranmere Rovers
0-3
Hull City

Grimsby Town
1-0
Doncaster Rovers

Wigan Athletic
0-1
Stoke City

Port Vale
1-2
Burton Albion

Nottingham Forest
1-0
Fleetwood Town

Bradford City
0-4
Preston North End

Blackpool
2-2*
Macclesfield Town

Information Macclesfield Town vidare efter 4-2 på straffar.

Blackburn Rovers
3-2
Oldham Athletic

Mansfield Town
2-2*
Morecambe

Information Morecambe vidare efter 6-5 på straffar.

Charlton Athletic
0-0*
Forest Green Rovers

Information Forest Green Rovers vidare efter 5-3 på straffar.

Colchester United
3-0
Swindon Town

Wimbledon
2-2*
Milton Keynes Dons

Information Milton Keynes Dons vidare efter 4-2 på straffar.

Oxford United
1-0
Peterborough United

Queens Park Rangers
*3-3
Bristol City

Information Queens Park Rangers vidare efter 5-4 på straffar.

Plymouth Argyle
2-0
Leyton Orient

Wycombe Wanderers
1-1*
Reading

Information Reading vidare efter 4-2 på straffar.

Gillingham
2-2*
Newport County

Information Newport County vidare efter 4-1 på straffar.

Stevenage
1-2
Southend United

Luton Town
3-1
Ipswich Town

Walsall
2-3
Crawley Town

Bristol Rovers
3-0
Cheltenham Town

Brentford
1-1*
Cambridge United

Information Cambridge United vidare efter 5-4 på straffar.

Coventry City
4-1
Exeter City

Swansea City
3-1
Northampton Town

Accrington Stanley
1-3
Sunderland

Scunthorpe United
0-1
Derby County

Rochdale
5-2
Bolton Wanderers

Huddersfield Town
0-1
Lincoln City

Middlesbrough
2-2*
Crewe Alexandra

Information Crewe Alexandra vidare efter 4-2 på straffar.

Shrewsbury Town
0-4
Rotherham United

Sheffield Wednesday
Inst
Bury

Salford City
0-3
Leeds United

Barnsley
0-3
Carlisle United

West Bromwich Albion
1-2
Millwall

 
Extra förkval
Burnham (9)
2-1
Tring Athletic (9)

 
Kuressaare
0-3
Flora

 
Andra omgången
Pärnu Sadam
0-0* f
Otepää

Information Otepää vidare efter 4-3 på straffar.

 
Första omgången
Lorient
1-2
Le Mans

1-2 Pierre Hamel (83)

0-1 Bevic Moussiti-Oko (42)
0-2 Stephane Diarra (62)
Utvisning Alexander Vardin (74)

Clermont
*1-1 f
Le Havre

1-1 Alassane N'Diaye (straff, 22)

0-1 Alan Dzabana (6)

Information Clermont vidare efter 4-3 på straffar.

Grenoble Foot 38
*1-1 f
Rodez

1-0 Willy Semedo (43)

1-1 Ayoub Ouhafsa (straff, 76)

Information Grenoble Foot 38 vidare efter 4-3 på straffar.

Gazélec Ajaccio
2-0
Chambly

1-0 Steeve Beusnard (straff, 8)
2-0 Scott Kyei (90)

 

Paris
2-1
Sochaux

1-1 Oussama Abdeldjelil (56)
2-1 Jonathan Pitroipa (straff, 77)

0-1 Bryan Lasme (36)

Niort
3-1
Châteauroux

1-1 Brahim Konaté (45)
2-1 Goduine Koyalipou (83)
3-1 Antoine Leautey (90-1)

0-1 Fanta Diarra (9)

Caen
0-1
Nancy

 

0-1 Makhtar Gueye (64)

Ajaccio
4-1
Valenciennes

1-0 Qazim Laçi (9)
2-0 Matteo Tramoni (42)
3-0 Joseph Mendes (45)
4-1 Kevin Lejeune (81)

3-1 Emmauel Ntim (59)

Auxerre
0-0* f
Béziers

Information Béziers vidare efter 6-5 på straffar.

Orléans
4-1
Guingamp

1-0 Jeremy Sorbon (självmål, 27)
2-0 Gaetan Perrin (34)
3-1 Hicham Benkaid (84)
4-1 Hicham Benkaid (90)

Utvisning Christophe Kerbat (26)
2-1 Nolan Roux (79)

Bourg-en-Bresse
*2-2 f
Red Star

1-2 Livio Nabab (51)
2-2 Livio Nabab (82)

0-1 Mehdi Chahiri (28)
0-2 Mehdi Chahiri (43)

Information Bourg-en-Bresse vidare efter 7-6 på straffar.

Troyes
1-2
Lens

1-0 Boubakar Kouyate (10)

1-1 Cheikh Sene (75)
1-2 Simon Banza (84)

 
Manchester 62
0-0
Boca Juniors

 
Försa omgången
Longford Town
3-1
Athlone Town

 
Ballymena United
Inst
Linfield

Carrick Rangers
1-2
Larne

Cliftonville
3-1
Glenavon

Glentoran
2-2
Coleraine

Institute
2-3
Dungannon Swifts

Crusaders
4-0
Warrenpoint Town

 
Andra omgången
Veľký Lapáš
2-7
Nitra

Lipany
0-1
Žilina

Brezno
1-3
Dukla Banská Bystrica

Nové Mesto nad Váhom
2-1
Dubnica

Stráňavy
0-1
Fomat Martin

 
Första omgången
Kladno
1-2
Štěchovice

Olympie Březová
0-3
Mariánské Lázně

Brandýs nad Labem
0-10
Ústí nad Labem

Meteor Praha
1-3
Chrudim