ecst.se fotboll

Resultatservice: Söndag 11 augusti 2019

Resultatservicen inkluderar alla ligor, cuper, ligacuper, kval och supercupmatcher i hela Europa samt alla landslagsmatcher. Från de största nationerna och Sverige rapporterar vi även från lägre divisioner. Vi har ingen live-tjänst men uppdaterar sidan en eller fler gånger per dygn med kompletteringar av matchfakta både samma dag och dagarna efter.

44

tävlingar

189

matcher

189

resultat

36

matchfakta

Expandera innehållet

Tryck på ikonen till vänster för att visa matchfakta, tryck igen för att dölja matchfakta.

Lori
2-1
Alashkert

Banants
0-3
Pyunik

 
Sint-Truiden
2-1
Standard Liège

Sporting Charleroi
2-1
Royal Antwerp

Royal Excel Mouscron
2-1
Gent

 
Tredje omgången
Olympia Wijgmaal
7-1
Oupeye

Wingene
0-0* f
Loenhout

Information Loenhout vidare efter 4-2 på straffar.

Temse
2-1
Jong Zulte

Sint-Job
*2-2 f
Geel

Information Sint-Job vidare efter 4-3 på straffar.

Mariekerke
2-1
Herstal

Dikkelvenne
5-0
Sporting Kampenhout

Francs Borains
4-1
Weerstand Koersel

Svelta Melsele
0-2
Knokke

Avanti
1-2
Torhout

Gullegem
3-1
Montignies

Pepingen-Halle
0-2
Verlaine

US Givry
*4-4 f
Eendracht Termien

Information US Givry vidare efter 5-3 på straffar.

Dender
2-0
Lauwe

Union Namur
2-1
URSL Visé

Eendracht Aalst
2-0
Lierse Kempenzonen

Dessel Sport
*3-3 f
Raeren-Eynatten

Information Dessel Sport vidare efter 5-4 på straffar.

Oostkamp
3-1
Berchem Sport

Oostnieuwkerke
0-3
Liège

Tempo Overijse
2-2* f
Oudenaarde

Information Oudenaarde vidare efter 4-2 på straffar.

Onhaye
*0-0 f
Braine

Information Onhaye vidare efter 4-3 på straffar.

Tienen
2-1
Sint-Eloois-Winkel

Stade Everois
1-4
Tilleur

UCE Liège
0-3
Deinze

Oppagne-Wéris
0-0* f
RFC Wetteren

Information RFC Wetteren vidare efter 5-4 på straffar.

Zelzate
1-2
La Louvière Centre

VW Hamme
5-1
Belœil

Ronse
*0-0 f
Waremme

Information Ronse vidare efter 4-3 på straffar.

Toekomst Menen
1-2
RES Durbuy

Rhodienne-De Hoek
*2-2 f
Rapid Symphorinois

Information Rhodienne-De Hoek vidare efter 3-1 på straffar.

Bilzerse Waltwilder
*1-1 f
Eendracht Aalter

Information Bilzerse Waltwilder vidare efter 4-3 på straffar.

Blankenberge
2-0
Templiers Nandrin

Bocholt
1-2
Mandel United

Solières Sport
0-2
RFC Seraing

Vosselaar
1-0
Patro Eisden

Olsa Brakel
1-1* f
Heist

Information Heist vidare efter 4-3 på straffar.

 
Široki Brijeg
Inst
Sarajevo

 
Arda
2-5
Lokomotiv Plovdiv

Ludogorets
0-0
CSKA Sofia

 
Nordsjælland
2-2
Silkeborg

AaB
4-0
Esbjerg

Horsens
0-2
Midtjylland

Hobro
0-2
Brøndby

 
Leicester City
0-0
Wolverhampton Wanderers

Publik 32 015

Newcastle United
0-1
Arsenal

 

0-1 Pierre Emerick Aubameyang (58)

Publik 47 635

Manchester United
4-0
Chelsea

1-0 Marcus Rashford (straff, 18)
2-0 Anthony Martial (65)
3-0 Marcus Rashford (67)
4-0 Daniel James (81)

 

Publik 73 620

 
Extra förkval
Worcester City (9)
4-1
Stone Old Alleynians (10)

Hallam (10)
0-2
Staveley Miners Welfare (9)

Northampton ON Chenecks (9)
2-3
Godmanchester Rovers (9)

Kirkley & Pakefield (9)
2-2
Wroxham (9)

Hoddesdon Town (9)
2-0
Brantham Athletic (9)

Barkingside (10)
4-1
Stansted (9)

West Essex (9)
1-2
Whitton United (9)

Winslow United (10)
2-3
Roman Glass St George (9)

Erith & Belvedere (9)
1-1
Peacehaven & Telscombe (9)

 
Tulevik
1-2
Paide

 
Andra omgången
NPM Silmet
5-2
Flora III

 
IFK Mariehamn
0-1
Ilves

RoPS
2-1
VPS

 
Lille
2-1
Nantes

1-0 Victor Osimhen (19)
2-1 Victor Osimhen (80)

1-1 Mehmet Çelik (självmål, 51)

Publik 34 494

Strasbourg
1-1
Metz

1-0 Adrien Thomassen (21)

1-1 Mouhamadou Diallo (47)

Publik 25 476

Paris Saint-Germain
3-0
Nîmes Olympique

1-0 Edinson Cavani (straff, 24)
2-0 Kylian Mbappé (56)
3-0 Ángel Di María (69)

 

 
NSÍ
1-1
HB

TB
0-2
Skála

AB
3-1
ÍF

B36
3-0
EB/Streymur

 
Torpedo Kutaisi
0-2
Rustavi

Dinamo Tbilisi
Inst
Saburtalo

Chikhura
2-2
Sioni

 
Lincoln Red Imps
0-1
Europa

 
Försa omgången
Lucan United
2-1
Killester Donnycarney

UCD
5-2
Letterkenny Rovers

Collinstown
1-2
Galway United

Maynooth University Town
0-2
Waterford

 
ÍA
1-2
Breiðablik

HK
4-1
KR

KA
4-2
Stjarnan

Víkingur
3-1
ÍBV

Valur
2-3
FH

 
Andra omgången
Spezia
5-0
Pro Patria

Chievo
*1-1 f
Ravenna

Information Chievo vidare efter 3-1 på straffar.

Venezia
2-1
Catania

Perugia
1-0
Triestina

Cremonese
4-0
Virtus Francavilla

Empoli
2-1
Reggina

Pescara
3-2
Mantova

Benevento
3-4
Monza

Cittadella
3-0
Calcio Padova

Trapani
3-1
Piacenza

Frosinone
4-0
Carrarese

Monopoli
1-0
Cosenza

Virtus Entella
1-2
Südtirol

Pordenone
1-2
FeralpiSalò

Livorno
0-1
Carpi

Crotone
4-3
Arezzo

Salernitana
3-1
Catanzaro

Juve Stabia
1-1* f
Imolese

Information Imolese vidare efter 3-2 på straffar.

Pisa
3-0
Potenza Calcio

 
Irtysh
0-2
Tobol

Taraz
0-1
Kairat

Shakhter Karagandy
1-2
Ordabasy

Aktobe
2-3
Astana

 
Slaven Koprivnica
2-1
Hajduk Split

Gorica
2-0
Rijeka

 
Liepāja
1-2
Daugavpils/Progress

Rīgas FS
1-2
Riga

 
Palanga
Inst
Stumbras

Panevėžys
Inst
Sūduva

Žalgiris
3-0
Kauno Žalgiris

 
Hostert
3-5
Progrès Niederkorn

Jeunesse d'Esch
3-2
Racing

UT Pétange
Inst
F91 Dudelange

Blue Boys Muhlenbach
0-3
Victoria Rosport

Etzella Ettelbrück
5-2
Rodange

Differdange 03
1-1
Mondorf-les-Bains

UNA Strassen
2-4
Fola Esch

 
Vardar
0-2
Makedonija GjP

 
Dinamo-Auto
0-3
Sheriff

Zimbru
2-1
Speranţa Nisporeni

 
Fortuna Sittard
1-1
Heracles

1-1 Mark Diemers (straff, 90+6)

0-1 Silvester van der Water (59)

Publik 5 866

Heerenveen
1-1
Feyenoord

1-1 Ibrahim Drešević (80)

0-1 Steven Berghuis (straff, 45+2)

Publik 18 600

RKC Waalwijk
0-2
AZ

Jurien Gaari (53)

0-1 Oussama Idrissi (35)
0-2 Oussama Idrissi (45+3)

Publik 6 023

Utrecht
3-1
PEC Zwolle

1-1 Sander van de Streek (47)
2-1 Simon Gustafson (straff, 49)
3-1 Willem Janssen (73)

0-1 Gustavo Hamer (16)

Publik 18 736

PSV
3-1
ADO Den Haag

1-1 Bruma (44)
2-1 Donyell Malen (52)
3-1 Cody Gakpo (90+1)

0-1 Tomas Necid (33)

Publik 32 000

 
Haugesund
0-1
Ranheim

Kristiansund
1-1
Odd

Bodø/Glimt
2-1
Viking

Strømsgodset
3-2
Vålerenga

 
ŁKS Łódź
0-1
Piast Gliwice

Cracovia Kraków
1-0
Korona Kielce

 
Boavista
2-1
Desportivo Aves

1-0 Yusupha Nije (6)
2-1 Rafael Costa (straff, 76)

1-1 Mehrdad Mohammadi (41)

Marítimo
1-1
Sporting CP

1-0 Getterson (8)

1-1 Sebastian Coates (29)

Sporting Braga
3-1
Moreirense

1-0 Fransérgio (45+3)
2-0 Koka (64)
3-0 Wilson Eduardo (77)

3-1 Nenê (89)

 
Universitatea Craiova
0-1
Sepsi

FCSB
1-3
Voluntari

 
Arsenal Tula
1-0
Ufa

Lokomotiv Moskva
4-0
Ural

CSKA Moskva
0-0
Sochi

Akhmat Grozny
1-3
Spartak Moskva

 
Lugano
0-1
Sion

Luzern
0-2
Thun

Zürich
2-2
Neuchâtel Xamax

 
Napredak
2-2
Partizan

Radnik Surdulica
0-4
Vojvodina

Proleter Novi Sad
0-1
Spartak Subotica

 
Rangers
6-1
Hibernian

1-0 Jermain Defoe (9)
2-0 Jermain Defoe (15)
3-1 Jermain Defoe (74)
4-1 Alfredo Morelos (77)
5-1 Alfredo Morelos (89)
6-1 Oluwaseyi Ojo (90+2)

2-1 Daryl Horgan (40)
Utvisning Sean Mackie (55)

Publik 49 718

St. Mirren
1-0
Aberdeen

1-0 Ílkay Durmuş (13)

 

Publik 6 199

 
Pohronie
2-2
Spartak Trnava

 
Domžale
3-5
Celje

Rudar
0-3
Olimpija

 
Häcken
1-1
Malmö FF

1-1 Erik Friberg (79)

0-1 Anders Christiansen (57)

Publik 4 254

AFC Eskilstuna
2-4
AIK

1-0 Kadir Hodzic (8)
2-4 Ousmane Camara (90)

1-1 Henok Goitom (29)
1-2 Sebastian Larsson (straff, 65)
1-3 Nabil Bahoui (78)
1-4 Nabil Bahoui (81)

Publik 6 037

IFK Norrköping
2-0
Elfsborg

1-0 Alexander Fransson (29)
2-0 Rasmus Lauritsen (44)

 

Publik 6 102

Hammarby
2-1
Helsingborg

1-0 Alexander Kačaniklić (22)
2-0 Muamer Tankovic (38)

2-1 Alexander Farnerud (83)

Publik 22 137

 
Trelleborg
1-1
Brommapojkarna

1-0 Sebastian Ohlsson (73)

1-1 Oskar Fallenius (88)

Publik 721

Brage
5-1
Öster

1-0 Christian Kouakou (5)
2-1 Kristian Andersen (58)
3-1 Alexander Zetterström (61)
4-1 Mattias Liljestrand (68)
5-1 Jonathan Morsay (73)

1-1 Fredrik Lundgren (39)

Publik 2 375

Västerås SK
2-0
Örgryte

1-0 Filip Tronêt (25)
2-0 Emil Skogh (69)

Utvisning Simon Nilsson (86)

GAIS
1-2
Mjällby

1-0 Mpns Saebbö (59)

1-1 Erik Persson (64)
1-2 Bubacarr Jobe (69)

Publik 1 807

 
Viktoria Plzeň
0-2
Slovácko

Jablonec
2-1
Opava

Mladá Boleslav
4-3
Sparta Praha

 
Första omgången
Salmrohr
0-6
Holstein Kiel

 

0-1 Makana Baku (39)
0-2 Lee Jae-Sung (54)
0-3 David Atanga (63)
0-4 Makana Baku (65)
0-5 Makana Baku (76)
0-6 Finn Porath (88)

Publik 6 500

Germania Halberstadt
0-6
Union Berlin

 

0-1 Keven Schlotterbeck (27)
0-2 Sebastian Andersson (65)
0-3 Christopher Lenz (67)
0-4 Joshua Mees (71)
0-5 Robert Andrich (76)
0-6 Anthony Ujah (89)

Publik 5 946

Rödinghausen
3-3* f
Paderborn

1-2 Simon Engelmann (53)
2-3 Lars Lokotsch (79)
3-3 Lars Lokotsch (85)

0-1 Uwe Hünemeier (28)
0-2 Christopher Antwi-Adjej (43)
1-3 Streli Mamba (73)

Publik 2 236

Information Paderborn vidare efter 4-2 på straffar.

Waldhof Mannheim
3-5
Eintracht Frankfurt

1-0 Valmir Sulejmani (3)
2-0 Valmir Sulejmani (11)
3-2 Jan Marx (72)

2-1 Daichi Kamada (21)
2-2 Filip Kostić (45+1)
3-3 Ante Rebić (76)
3-4 Ante Rebić (81)
3-5 Ante Rebić (88)

Publik 24 302

Oberneuland
1-6
Darmstadt 98

1-3 Ebrima Jobe (48)

0-1 Fabian Schnellhardt (32)
0-2 Marvin Mehlem (37)
0-3 Serdar Dursun (43)
1-4 Serdar Dursun (56)
1-5 Serdar Dursun (75)
1-6 Tim Skarke (89)

Publik 2 353

1. FC Saarbrücken
3-2
Jahn Regensburg

1-0 Gillian Jurcher (53)
2-2 Manuel Zeitz (76)
3-2 Gillian Jurcher (90+3)

1-1 Max Besuschkow (straff, 64)
1-2 Marco Grüttner (74)
Utvisning Max Besuschkow (75)
Utvisning Andreas Geipl (90+5)

Publik 5 021

Lübeck
3-3* f
St. Pauli

1-0 Yannick Deichmann (9)
2-0 Marvin Thiel (55)
3-3 Ahmet Arslan (115)

2-1 Waldemar Sobota (63)
2-2 Dimitrios Diamantakos (66)
2-3 Marvin Knoll (94)
Utvisning Dimitrios Diamantakos (120)

Publik 15 292

Information St. Pauli vidare efter 4-3 på straffar.

Eichstätt
1-5
Hertha BSC

1-3 Julian Kügel (51)

0-1 Vladimir Darida (11)
0-2 Vedad Ibišević (12)
0-3 Vedad Ibišević (31)
1-4 Salomon Kalou (62)
1-5 Alexander Esswin (75)

Publik 7 030

Osnabrück
2-3
RB Leipzig

1-1 Etienne Amenyido (9)
2-3 Marcos Álvarez (straff, 73)

0-1 Marcel Sabitzer (7)
1-2 Lukas Klostermann (29)
1-3 Marcel Sabitzer (31)

Publik 14 625

Chemnitzer FC
2-2* f
Hamburger SV

1-0 Dejan Božić (straff, 57)
2-1 Matti Langer (68)

1-1 Lukas Hinterseer (62)
2-2 Sonny Kittel (75)

Publik 13 130

Information Hamburger SV vidare efter 6-5 på straffar.

MSV Duisburg
2-0
Greuther Fürth

1-0 Lukas Daschner (4)
2-0 Tim Albutat (14)

 

Publik 13 542

Wehen Wiesbaden
3-3* f
1. FC Köln

1-2 Jeremias Lorch (53)
2-2 Jeremias Lorch (56)
3-3 Daniel Kyereh (118)

0-1 Jhon Córdoba (39)
0-2 Florian Kainz (42)
2-3 Louis Schaub (107)

Publik 8 000

Information 1. FC Köln vidare efter 3-2 på straffar.

 
Kolos Kovalivka
1-3
Zorya Luhansk

Dnipro-1
0-1
Desna Chernihiv

Karpaty Lviv
1-1
Mariupol

 
Paksi SE
3-1
Honvéd

Puskás
0-2
Fehérvár

Debrecen
4-1
Várda SE

 
Vitebsk
0-2
Gorodeya

BATE Borisov
4-1
Energetyk-BDU

Dinamo Minsk
3-2
FK Minsk

 
Mattersburg
1-5
Austria Wien

Hartberg
1-0
Sturm Graz

Swarovski Tirol
1-1
St. Pölten