ecst.se fotboll

Resultatservice: Lördag 10 augusti 2019

Resultatservicen inkluderar alla ligor, cuper, ligacuper, kval och supercupmatcher i hela Europa samt alla landslagsmatcher. Från de största nationerna och Sverige rapporterar vi även från lägre divisioner. Vi har ingen live-tjänst men uppdaterar sidan en eller fler gånger per dygn med kompletteringar av matchfakta både samma dag och dagarna efter.

48

tävlingar

364

matcher

363

resultat

59

matchfakta

Expandera innehållet

Tryck på ikonen till vänster för att visa matchfakta, tryck igen för att dölja matchfakta.

Ararat-Armenia
3-1
Gandzasar

 
Oostende
0-2
Club Brugge

Eupen
1-1
Waasland-Beveren

Cercle Brugge
1-3
Kortrijk

Genk
0-2
Zulte-Waregem

 
Tredje omgången
Aywaille
0-2
Olympic Charleroi

Bambrugge
2-1
Albert Quévy-Mons

Nijlen
1-0
Stockay-Warfusée

RWDM
6-0
Alken

Rupel Boom
4-0
Racing Waregem

Hoogstraten
0-0* f
Stade Brainois

Information Stade Brainois vidare efter 5-3 på straffar.

Cappellen
*1-1 f
Thes Sport

Information Cappellen vidare efter 4-3 på straffar.

Tubize
2-0
Greunsjotters Vossem

Rebecq
20 : 00
FC Lebbeke

Couvin-Mariembourg
2-3
Londerzeel

 
Radnik Bijeljina
1-2
Borac Banja Luka

Mladost Doboj Kakanj
0-1
Tuzla City

Čelik
0-2
Željezničar

Sloboda Tuzla
0-0
Velež

 
Botev Plovdiv
0-2
Tsarsko selo

Levski Sofia
1-3
Beroe

 
West Ham United
0-5
Manchester City

 

0-1 Gabriel Jesus (25)
0-2 Raheem Sterling (51)
0-3 Raheem Sterling (51)
0-4 Sergio Agüero (75)
0-5 Raheem Sterling (90+1)

Publik 59 870

Bournemouth
1-1
Sheffield United

1-0 Chris Mepham (62)

Publik 10 714

Burnley
3-0
Southampton

1-0 Ashley Barnes (63)
2-0 Ashley Barnes (70)
3-0 Johann Guðmunds­son (75)

 

Publik 19 784

Crystal Palace
0-0
Everton

 

Utvisning Morgan Schneiderlin (76)

Publik 25 151

Watford
0-3
Brighton & Hove Albion

 

0-1 Abdoulaye Doucouré (självmål, 28)
0-2 Florin Andone (65)
0-3 Neal Maupay (77)

Publik 20 245

Tottenham Hotspur
3-1
Aston Villa

1-1 Tanguy Ndombèlè (73)
2-1 Harry Kane (86)
3-1 Harry Kane (90)

0-1 John McGinn (9)

Publik 60 407

 
Leeds United
1-1
Nottingham Forest

1-0 Pablo Hernández (59)

1-1 Lewis Grabban (77)

Publik 35 453

Birmingham City
1-1
Bristol City

1-0 Lukas Jutkewicz (64)

1-1 Tommy Rowe (83)

Publik 21 808

Cardiff City
2-1
Luton Town

1-0 Aden Flint (52)
2-1 Isaac Vassell (90+6)

1-1 Matthew Pearson (86)

Publik 24 724

Charlton Athletic
3-1
Stoke City

1-0 Lyle Taylor (25)
2-1 Chuks Aneke (75)
3-1 Conor Gallagher (83)

1-1 Thomas Ince (37)

Publik 17 848

Derby County
0-0
Swansea City

Publik 27 337

Fulham
2-0
Blackburn Rovers

1-0 Tom Cairney (35)
2-0 Aleksandar Mitrović (81)

 

Publik 17 987

Hull City
2-1
Reading

1-0 Jarrod Bowen (6)
2-0 Jackson Irvine (16)

2-1 Lucas João (66)

Publik 10 673

Middlesbrough
0-1
Brentford

 

0-1 Ollie Watkins (54)

Publik 21 911

Preston North End
3-0
Wigan Athletic

1-0 Sean Maguire (6)
2-0 Louis Moult (39)
3-0 Paul Gallagher (54)

 

Publik 14 789

Queens Park Rangers
1-1
Huddersfield Town

1-1 Gran Hall (83)

0-1 Karlan Ahearne-Grant (straff, 49)

Publik 14 377

Sheffield Wednesday
2-0
Barnsley

1-0 Jacob Murphy (2)
2-0 Steven Fletcher (60)

 

Publik 28 028

West Bromwich Albion
1-1
Millwall

1-0 Alex Pearce (självmål, 57)

1-1 Matt Smith (75)

Publik 24 305

 
Accrington Stanley
Inst
Bury

Bolton Wanderers
0-0
Coventry City

Bristol Rovers
0-0
Wycombe Wanderers

Fleetwood Town
2-1
Wimbledon

Gillingham
1-2
Burton Albion

Ipswich Town
1-1
Sunderland

Milton Keynes Dons
1-0
Shrewsbury Town

Oxford United
1-0
Peterborough United

Portsmouth
2-0
Tranmere Rovers

Rochdale
1-1
Doncaster Rovers

Rotherham United
0-2
Lincoln City

Southend United
1-3
Blackpool

 
Grimsby Town
1-1
Bradford City

Cambridge United
0-0
Newport County

Cheltenham Town
4-1
Scunthorpe United

Crawley Town
2-0
Salford City

Macclesfield Town
3-0
Leyton Orient

Mansfield Town
2-2
Morecambe

Oldham Athletic
1-2
Crewe Alexandra

Plymouth Argyle
1-0
Colchester United

Port Vale
1-1
Northampton Town

Stevenage
0-1
Exeter City

Swindon Town
3-2
Carlisle United

Walsall
1-1
Forest Green Rovers

 
Extra förkval
Consett (9)
1-1
Dunston UTS (8)

Newton Aycliffe (9)
0-2
Northallerton Town (9)

Kendal Town (8)
0-4
Hemsworth Miners Welfare (9)

Shildon (9)
0-0
Garforth Town (9)

Whitley Bay (9)
1-7
Hebburn Town (9)

Ashington (9)
2-0
Albion Sports (9)

Billingham Town (9)
3-0
Yorkshire Amateur (9)

West Auckland Town (9)
1-3
Bridlington Town (9)

North Shields (9)
2-2
Guisborough Town (9)

Bishop Auckland (9)
0-2
Thornaby (9)

Sunderland RCA (9)
0-0
Ryhope Colliery Welfare (9)

Seaham Red Star (9)
4-2
Penrith (9)

Harrogate Railway Athletic (10)
1-10
Whickham (9)

Nostell Miners Welfare (10)
2-2
Stockton Town (9)

Hall Road Rangers (10)
0-3
Goole (9)

Knaresborough Town (9)
0-3
Newcastle Benfield (9)

Vauxhall Motors (10)
1-2
Winsford United (9)

Charnock Richard (9)
2-1
Lower Breck (10)

Thackley (9)
1-4
Handsworth (9)

Longridge Town (9)
6-1
Barnoldswick Town (9)

Irlam (9)
4-0
Ashton Athletic (9)

Northwich Victoria (9)
2-2
Silsden (9)

AFC Liverpool (10)
2-3
Burscough (9)

Avro (9)
3-4
Litherland REMYCA (9)

Runcorn Town (9)
2-0
Rylands (9)

Squires Gate (9)
1-2
West Didsbury & Chorlton (10)

Clitheroe (8)
1-2
1874 Northwich (9)

Eccleshill United (9)
2-1
Bootle (9)

Athersley Recreation (9)
0-4
Padiham (9)

City of Liverpool (8)
3-1
Campion (10)

Liversedge (9)
5-1
Abbey Hey (10)

Coventry Sphinx (9)
1-1
Coventry United (9)

Lye Town (9)
0-3
Lutterworth Town (9)

Romulus (9)
0-0
Wolverhampton Casuals (10)

Lichfield City (10)
3-2
Highgate United (9)

Haughmond (9)
3-2
Walsall Wood (9)

Atherstone Town (10)
1-3
Stourport Swifts (9)

Congleton Town (9)
1-1
Westfields (9)

Hanley Town (9)
2-3
Leicester Road (10)

Boldmere St. Michaels (9)
3-1
Daventry Town (8)

Tividale (9)
2-1
Wednesfield (10)

Racing Club Warwick (9)
0-2
AFC Wulfrunians (9)

Dunkirk (10)
1-1
Gresley (9)

Sporting Khalsa (9)
5-4
Rugby Town (9)

Heather St John's (9)
2-0
Wolverhampton Sporting (10)

Malvern Town (10)
1-2
Whitchurch Alport (9)

Radford (10)
0-7
Heanor Town (10)

Winterton Rangers (10)
2-1
Grimsby Borough (9)

Quorn (9)
1-2
Sherwood Colliery (10)

Shepshed Dynamo (9)
2-4
Maltby Main (9)

Leicester Nirvana (9)
2-1
Oadby Town (9)

Worksop Town (8)
1-2
Melton Town (10)

Sleaford Town (9)
0-7
AFC Mansfield (9)

Mulbarton Wanderers (10)
0-0
Boston Town (9)

South Normanton Athletic (9)
5-0
Selston (9)

Bottesford Town (9)
2-8
Long Eaton United (9)

Barton Town (9)
3-2
Carlton Town (8)

Anstey Nomads (9)
0-3
Kirby Muxloe (10)

Loughborough University (9)
3-1
Ilkeston Town (8)

Potton United (9)
1-2
Ely City (9)

March Town United (10)
2-1
Norwich United (9)

Walsham-le-Willows (9)
1-2
Peterborough Northern Star (9)

Eynesbury Rovers (9)
3-3
Wellingborough Town (9)

Desborough Town (9)
1-3
Histon (8)

Thetford Town (9)
0-1
Rothwell Corinthians (9)

Biggleswade (8)
4-1
Mildenhall Town (9)

Holbeach United (9)
2-0
Fakenham Town (10)

Bugbrooke St Michaels (10)
1-0
Norwich CBS (10)

Biggleswade United (9)
1-0
Swaffham Town (9)

Harborough Town (9)
1-2
Deeping Rangers (9)

Newmarket Town (9)
2-2
Arlesey Town (9)

Gorleston (9)
1-0
Pinchbeck United (9)

Great Yarmouth Town (10)
4-2
Wellingborough Whitworth (10)

Walthamstow (9)
5-0
Sporting Bengal United (9)

Haverhill Rovers (9)
1-6
Colney Heath (9)

Crawley Green (9)
2-5
Takeley (9)

Hadley (9)
4-2
Redbridge (9)

Woodbridge Town (9)
1-0
Coggeshall United (10)

Clapton (9)
0-6
Stowmarket Town (9)

Hullbridge Sports (8)
1-2
Stanway Rovers (9)

London Colney (9)
2-0
Hadleigh United (9)

Sawbridgeworth Town (9)
1-3
Halstead Town (10)

FC Clacton (9)
3-0
St Margaretsbury (9)

Southend Manor (9)
0-0
Long Melford (9)

Leyton Athletic (10)
0-1
Cockfosters (9)

Stotfold (10)
3-1
Harpenden Town (9)

Ilford (9)
1-2
Harwich & Parkeston (10)

Saffron Walden Town (9)
1-0
Baldock Town (9)

Fairford Town (9)
3-2
Enfield 1893 (9)

AFC Hayes (10)
1-1
Wembley (9)

Clanfield (10)
1-3
Shortwood United (10)

Dunstable Town (9)
3-2
Chipping Sodbury Town (9)

Slimbridge (8)
1-0
Edgware Town (9)

Tuffley Rovers (9)
1-1
North Greenford United (9)

Royal Wootton Bassett Town (9)
1-1
Aylesbury Vale Dynamos (9)

Abingdon United (10)
1-2
Brimscombe & Thrupp (9)

London Tigers (10)
0-2
Thame Rangers (10)

Newport Pagnell Town (9)
6-2
Cheltenham Saracens (10)

Leverstock Green (9)
1-1
Ardley United (9)

Oxhey Jets (9)
0-4
Flackwell Heath (9)

Burnham (9)
Inst
Tring Athletic (9)

Bishop's Cleeve (9)
3-0
Easington Sports (9)

Wantage Town (8)
1-1
Brackley Town Saints (9)

Leighton Town (9)
4-1
Thornbury Town (10)

Shrivenham (9)
1-1
Holmer Green (9)

Harefield United (9)
3-0
Lydney Town (9)

Longlevens (9)
3-0
Malmesbury Victoria (10)

AFC Croydon Athletic (9)
1-0
Virginia Water (9)

Loxwood (9)
1-1
Abbey Rangers (9)

Crawley Down Gatwick (9)
2-1
Newhaven (9)

Cray Valley Paper Mills (8)
2-1
Chatham Town (9)

Bridon Ropes (10)
3-1
Broadfields United (9)

Tunbridge Wells (9)
1-1
Pagham (9)

Corinthian (9)
1-2
Little Common (9)

Walton & Hersham (10)
2-4
Southall (9)

Horley Town (9)
2-2
Bearsted (9)

Egham Town (9)
2-2
Lancing (9)

Lordswood (9)
0-1
Steyning Town (9)

CB Hounslow United (9)
2-1
Sheerwater (9)

Horsham YMCA (9)
2-1
Croydon (10)

Saltdean United (9)
6-1
Eastbourne United (9)

Chertsey Town (8)
1-1
Cobham (9)

Tower Hamlets (9)
2-1
Selsey (10)

Chichester City (8)
3-1
Erith Town (9)

Hassocks (9)
2-0
Langney Wanderers (9)

Arundel (10)
2-0
Banstead Athletic (9)

Redhill (9)
2-1
K Sports (9)

Glebe (9)
3-1
Hollands & Blair (9)

Colliers Wood United (9)
2-3
Shoreham (10)

Sheppey United (9)
4-1
East Preston (9)

Guildford City (9)
3-2
Tooting Bec (10)

Punjab United (9)
0-1
Broadbridge Heath (9)

Sutton Athletic (10)
3-2
Deal Town (9)

Spelthorne Sports (9)
1-1
Lingfield (9)

Greenwich Borough (9)
2-3
Canterbury City (9)

Crowborough Athletic (9)
1-2
AFC Varndeanians (10)

Welling Town (9)
1-4
AFC Uckfield Town (9)

Hanworth Villa (9)
3-2
Fisher (9)

Beckenham Town (9)
4-3
Raynes Park Vale (9)

Team Solent (9)
0-3
Portland United (9)

Shaftesbury (9)
1-4
Knaphill (9)

Cowes Sports (9)
0-4
Lymington Town (9)

Fleet Town (9)
2-2
Farnham Town (10)

Brockenhurst (9)
0-2
AFC Stoneham (9)

Bournemouth (9)
2-1
Frimley Green (9)

Windsor (9)
0-3
Reading City (9)

Bemerton Heath Harlequins (10)
3-3
Andover New Street (10)

Sholing (8)
1-0
Tadley Calleva (9)

Ascot United (9)
2-2
Badshot Lea (9)

Binfield (9)
3-2
United Services Portsmouth (10)

Romsey Town (10)
1-5
Hamble Club (9)

Amesbury Town (9)
2-7
Christchurch (9)

Westbury United (9)
0-1
Fareham Town (9)

Hamworthy United (9)
3-0
Bashley (9)

AFC Portchester (9)
2-2
Hythe & Dibden (10)

Horndean (9)
5-3
Camberley Town (9)

Alresford Town (9)
0-0
Baffins Milton Rovers (9)

Cheddar (10)
2-3
Bradford Town (9)

Bitton (9)
2-1
Bridport (9)

Wellington (9)
1-1
Cribbs (9)

Keynsham Town (9)
0-1
Brislington (9)

Exmouth Town (9)
2-0
Barnstaple Town (8)

Saltash United (10)
1-2
Clevedon Town (9)

Willand Rovers (8)
2-1
AFC St Austell (10)

Tavistock (9)
3-0
Hengrove Athletic (10)

Street (9)
4-1
Odd Down (9)

Shepton Mallet (9)
3-1
Cadbury Heath (9)

Bridgwater Town (9)
1-0
Hallen (9)

 
Trans
1-3
FCI Levadia

 
Honka
0-0
SJK

HJK
4-0
Lahti

KuPS
2-0
Inter Turku

 
Olympique Marseille
0-2
Stade Reims

 

0-1 Boulaye Dia (58)
0-2 Suk Hyun-Jun (90)

Dijon
1-2
Saint-Étienne

1-2 Júlio Tavares (straff, 34)

0-1 Romain Hamouma (5)
0-2 Jean Aholou (11)

Nice
2-1
Amiens SC

1-0 Christophe Hérelle (32)
2-1 Dante (90+5)

Utvisning Eddy Gnahoré (27)
1-1 Chadrac Akolo (81)

Montpellier
0-1
Stade rennais

 

0-1 Jeremy Morel (6)
Utvisning Flavien Tait (69)

Angers
3-1
Girondins Bordeaux

1-1 Jeff Reine-Adélaïde (33)
2-1 Mathias Lage (33)
3-1 Thomas Mangani (45)

0-1 Nicolas de Préville (4)

Stade brestois 29
1-1
Toulouse

1-0 Mathias Autret (25)

1-1 Efthymios Koulouris (89)

 
Clermont Foot 63
1-1
Lens

1-0 Adrian Grbic (straff, 59)

1-1 Tony Mauricio (straff, 88)

 
Dila
0-1
Lokomotivi Tbilisi

WIT Georgia
0-3
Dinamo Batumi

 
Försa omgången
St. Michaels
0-0* f
Glengad United

Information Glengad United vidare efter 8-7 på straffar.

Crumlin United
3-1
Malahide United

Cobh Ramblers
0-1
Dundalk

 
Andra omgången
Ascoli
5-1
Pro Vercelli

 
Okzhetpes
0-1
Zhetysu

Atyrau
1-3
Kaisar

 
Inter Zaprešić
2-2
Varaždin

Lokomotiva Zagreb
4-1
Istra 1961

 
Spartaks Jūrmala
3-0
Valmiera/BSS

Jelgava
1-0
Metta/LU

 
Riteriai
1-1
Atlantas

 
Renova
1-0
Sileks

Struga
2-1
Rabotnički

Shkupi
2-0
Borec

Akademija Pandev
1-0
Shkendija

 
Sfîntul Gheorghe
1-0
Codru Lozova

Milsami
0-3
Petrocub

 
Iskra
0-0
OFK Titograd

Rudar
1-3
Grbalj

Podgorica
1-3
Budućnost

Kom
3-2
Petrovac

 
Groningen
1-3
Twente

Utvisning Ramon Lundqvist (41)
Utvisning Mike te Wierik (45+2)
1-2 Ritsu Doan (84)

0-1 Keito Nakamura (55)
0-2 Aitor Cantalapiedra (straff, 70)
1-3 Haris Vučkič (90+6)

Publik 19 049

Ajax
5-0
Emmen

1-0 Donny van de Beek (27)
2-0 Hakim Ziyech (47)
3-0 Dusan Tadić (66)
4-0 Klaas Jan Huntelaar (80)
5-0 Klaas Jan Huntelaar (88)

 

Publik 53 124

Willem II
0-2
Vitesse

 

0-1 Jay Grot (55)
0-2 Tim Matavž (70)

Publik 12 825

 
Coleraine
1-1
Cliftonville

Crusaders
3-0
Carrick Rangers

Dungannon Swifts
2-2
Ballymena United

Larne
6-0
Warrenpoint Town

Linfield
3-1
Institute

 
Första omgången
Knockbreda
1-7
Ballyclare Comrades

Loughgall
2-1
Banbridge Town

H&W Welders
0-6
Armagh City

PSNI
3-1
Queen's University

 
Rosenborg
5-2
Tromsø

 
Pogoń Szczecin
1-0
Wisła Kraków

1-0 Konstantinos Triantafyllopoulos (55)

 

Publik 3 947

Zagłębie Lubin
2-0
Arka Gdynia

1-0 Sasa Živec (3)
2-0 Patryk Szysz (65)

 

Publik 5 125

Górnik Zabrze
1-0
Raków Częstochowa

1-0 Igor Sapala (självmål, 63)

 

Publik 17 958

 
Santa Clara
0-2
Famalicão

 

0-1 Toni Martínez (5)
0-2 Anderson (75)

Gil Vicente
2-1
Porto

1-0 Lourency (60)
2-1 Bozhidar Kraev (77)

1-1 Alex Telles (straff, 73)

Benfica
22 : 30
Paços de Ferreira

 
Gaz Metan Mediaş
1-0
Astra

CFR Cluj
3-0
Hermannstadt

 
Orenburg
2-2
Tambov

1-2 Joel Fameyeh (74)
2-2 Joel Fameyeh (78)

0-1 Cedric Gogoua (26)
0-2 Khasan Mamtov (68)
Utvisning Valery Ciupercă (85)

Publik 4 076

FK Krasnodar
1-0
Rubin Kazan

1-0 Ivan Ignatyev (17)
Utvisning Younes Namli (45+2)

 

Dinamo Moskva
0-2
Zenit Sankt-Petersburg

Utvisning Artur Yusupov (80)

0-1 Artem Dzyuba (10)
0-2 Magomed Ozdoev (88)

 
Tredje omgången
Blagoveshchensk
0-2
Sakhalin

 
Basel
3-1
Servette

St. Gallen
2-3
Young Boys

 
Bačka Topola
1-0
Čukarički

Javor Ivanjica
3-1
Mačva Šabac

Rad Beograd
1-0
Inđija

Radnički Niš
2-1
Voždovac

 
Motherwell
2-5
Celtic

1-0 Liam Donnelly (12)
2-5 Liam Donnelly (90+1)

1-1 Kristoffer Ajer (14)
1-2 Leigh Griffiths (41)
1-3 James Forrest (66)
1-4 Odsonne Édouard (76)
1-5 Ryan Christie (straff, 86)

Publik 8 822

St. Johnstone
2-2
Livingston

1-2 Matthew Kennedy (55)
2-2 Callum Hendry (82)

0-1 Scott Pittman (13)
0-2 Steven Lawless (39)

Publik 2 349

Hamilton Academical
2-0
Kilmarnock

1-0 Lewis Smith (20)
2-0 George Oakley (49)
Utvisning Brian Easton (54)

 

Publik 2 766

Hearts
0-0
Ross County

Publik 15 652

 
Första kvalomgången
Linlithgow Rose
2-1
Preston Athletic

St Cuthbert Wanderers
1-7
Girvan

Broxburn Athletic
2-0
Tynecastle

Banks O’Dee
5-0
Glasgow University

Hill of Beath Hawthorn
2-0
Blackburn United

Easthouses Lily Miners Welfare
1-6
Penicuik Athletic

Dundonald Bluebell
2-2
Auchinleck Talbot

Camelon Juniors
4-0
Newton Stewart

Coldstream
1-9
Jeanfield Swifts

Hawick Royal Albert United
1-6
Threave Rovers

Lochee United
7-0
Burntisland Shipyard

 
Ružomberok
2-3
Žilina

Slovan Bratislava
4-0
Zlaté Moravce

Trenčín
2-1
DAC

Zemplín Michalovce
3-0
Senica

Nitra
3-2
Sereď

 
Triglav
1-3
Mura

Maribor
4-2
Tabor Sežana

 
Djurgården
4-0
Sirius

1-0 Curtis Edwards (6)
2-0 Mohamed Buya Turay (21)
3-0 Jonatan Ring (35)
4-0 Fredrik Ulvestad (90)

Utvisning Axel Björnström (5)

Publik 13 797

GIF Sundsvall
1-1
Östersund

1-0 Oliver Berg (10)

1-1 Dino Islamovic (straff, 81)

Publik 5 520

 
Halmstad
2-0
Dalkurd

1-0 Thomas Boakye (10)
2-0 Andreas Johansson (45)
Utvisning Thomas Boakye (82)

 

Publik 1 195

Norrby
1-0
Degerfors

1-0 Abbas Mohammad (82)

 

Publik 391

 
Baník Ostrava
4-2
Bohemians 1905

Sigma Olomouc
1-1
Karviná

Příbram
2-0
České Budějovice

Slavia Praha
1-0
Slovan Liberec

 
Första omgången
1. FC Kaiserslautern
2-0
Mainz 05

1-0 Manfred Starke (straff, 63)
2-0 Florian Pick (90)

 

Publik 40 694

Alemannia Aachen
1-4
Bayer Leverkusen

1-2 Stipe Batarilo (56)

0-1 Peter Hackenberg (självmål, 19)
0-2 Kevin Volland (39)
1-3 Leon Bailey (72)
1-4 Kai Havertz (88)

Publik 30 861

Dassendorf
0-3
Dynamo Dresden

 

0-1 Chris Löwe (37)
0-2 Dzenis Burnic (75)
0-3 Lucas Röser (77)

Publik 5 673

Villingen
1-3 f
Fortuna Düsseldorf

1-0 Steven Ukoh (straff, 42)
Utvisning Tobias Weißhaar (104)

1-1 Nana Ampomah (56)
1-2 Kelvin Ofori (102)
1-3 Rouwen Hennings (116)

Publik 8 000

Drochtersen/Assel
0-5
Schalke 04

 

0-1 Steven Skrzybski (44)
0-2 Guido Burgstaller (61)
0-3 Daniel Caligiuri (straff, 65)
0-4 Munir Mercan (73)
0-5 Guido Burgstaller (83)

Publik 8 000

Viktoria Berlin
0-1
Arminia Bielefeld

 

0-1 Andreas Voglsammer (15)

Publik 4 503

Verl
2-1
Augsburg

1-0 Marek Suchý (självmål, 8)
2-0 Ron Schallenberg (23)

2-1 Andre Hahn (straff, 83)

Publik 4 198

Wacker Nordhausen
1-4
Erzgebirge Aue

1-0 Joy Mickels (22)
Utvisning Tobias Becker (74)

1-1 Tom Baumgart (38)
1-2 Jan Hochscheidt (57)
1-3 Pascal Testroet (80)
1-4 Pascal Testroet (84)

Publik 4 347

1. FC Magdeburg
0-1 f
Freiburg

 

0-1 Luca Waldschmidt (93)

Publik 14 093

Würzburger Kickers
3-3* f
1899 Hoffenheim

1-2 Fabio Kaufmann (68)
2-2 Albion Vrenezi (straff, 75)
3-3 Luca Pfeiffer (114)

0-1 Pavel Kadeřábek (29)
0-2 Ihlas Bebou (54)
2-3 Ádam Szalai (99)

Information 1899 Hoffenheim vidare efter 5-4 på straffar.

Baunatal
2-3
Bochum

1-1 Maximilian Blahout (32)
2-1 Nico Schrader (45+2)

0-1 Silvere Ganvoula (straff, 17)
2-2 Silvere Ganvoula (70)
2-3 Silvere Ganvoula (73)

Publik 5 748

Ulm
0-2
Heidenheim

 

0-1 Robert Leipertz (7)
0-2 Marc Schnatterer (straff, 71)

Atlas Delmenhorst
1-6
Werder Bremen

1-2 Tom Schmidt (30)

0-1 Yuya Ōsako (10)
0-2 Nikolas Moisander (19)
1-3 Milot Rashica (37)
1-4 Davy Klaassen (40)
1-5 Claudio Pizarro (68)
1-6 Claudio Pizarro (74)

Publik 41 500

 
Dynamo Kyiv
1-2
Shakhtar Donetsk

1-1 Gerson Rodrigues (39)

0-1 Júnior Moraes (21)
1-2 Marlos (64)

Oleksandria
2-1
Olimpik Donetsk

Vorskla Poltava
3-2
FK Lviv

 
Kaposvári Rákóczi
1-2
Mezőkövesd-Zsóry

Diósgyőr
1-2
Újpest

Zalaegerszegi TE
Inst
Ferencváros

 
Gomel
3-4
Slutsk

Dnyapro
0-1
Dinamo Brest

 
Andra omgången
Corwen
0-2
Caernarfon Town

Airbus UK
4-0
Llanfair United

Conwy Borough / Bangor City
Inst
The New Saints

Flint Town United
5-1
Porthmadog

Guilsfield
1-0
Llandudno

Carmarthen Town
4-1
Cwmamman United

Llantwit Major
1-2
Cardiff MU

Briton Ferry
*1-1 f
Llanelli Town

Information Briton Ferry vidare efter 3-0 på straffar.

STM Sports
4-0
Cwmbran Celtic

Rhyl
0-2
Connah's Quay

Cefn Druids
1-2
Prestatyn Town

Cambrian & Clydach
3-4
Aberystwyth Town

Haverfordwest County
*1-1 f
Barry Town United

Information Haverfordwest County vidare efter 4-3 på straffar.

Newtown
2-0
Ammanford

 
Salzburg
5-2
Wolfsberger AC

Rapid Wien
2-1
Rheindorf Altach

Admira
0-1
LASK