ecst.se fotboll

Resultatservice: Fredag 9 augusti 2019

Resultatservicen inkluderar alla ligor, cuper, ligacuper, kval och supercupmatcher i hela Europa samt alla landslagsmatcher. Från de största nationerna och Sverige rapporterar vi även från lägre divisioner. Vi har ingen live-tjänst men uppdaterar sidan en eller fler gånger per dygn med kompletteringar av matchfakta både samma dag och dagarna efter.

28

tävlingar

58

matcher

58

resultat

23

matchfakta

Expandera innehållet

Tryck på ikonen till vänster för att visa matchfakta, tryck igen för att dölja matchfakta.

Yerevan
0-2
Noah

Ararat
2-1
Shirak

 
Anderlecht
0-0
Mechelen

 

Utvisning Yannick Thoelen (45+3)

 
Tredje omgången
Lyra-Lierse Berlaar
1-0
Helson Helchteren

 
Botev Vratsa
1-1
Cherno More

Slavia Sofia
2-1
Etar

 
FC København
2-0
Lyngby

1-0 Jonas Wind (46)
2-0 Jonas Wind (60)

 

Publik 15 747

OB
1-0
Randers

1-0 Sander Svendsen (49)

 

Publik 6 978

 
Liverpool
4-1
Norwich City

1-0 Grant Hanley (självmål, 7)
2-0 Mohamed Salah (19)
3-0 Virgil van Dijk (28)
4-0 Divock Origi (42)

4-1 Teemu Pukki (64)

Publik 53 333

 
Extra förkval
Skelmersdale United
1-1
Penistone Church

Woodford Town
1-1
White Ensign

Balham
1-0
Rusthall

Bexhill United
1-6
Eastbourne Town

Sutton Common Rovers
1-1
Molesey

Plymouth Parkway
1-0
Buckland Athletic

Hackney Wick
1-3
Framlingham Town

 
Kuressaare
0-1
Tallinna Kalev

Flora
0-1
Tammeka

 
HIFK
3-2
KPV

 
Monaco
0-3
Olympique lyonnais

Utvisning Cesc Fábregas (30)

0-1 Moussa Dembélé (5)
0-2 Memphis Depay (36)
0-3 Lucas Tousart (80)

 
Chamois niortais
3-0
LB Châteauroux

1-0 Dylan Louiserre (45+1)
2-0 Antoine Leautey (54)
3-0 Ibrahim Sissoko (90+3)

Utvisning Sekou Conde (27)

Le Mans
1-2
Valenciennes

1-2 Kevin Créhin (89)

0-1 Teddy Chevalier (46)
0-2 Jorris Romil (85)

Troyes
1-2
Le Havre

1-1 Florian Tardieu (66)

0-1 Tino Kadewere (26)
1-2 Alexandre Bonnet (66)
Utvisning Tino Kadewere (68)

Chambly
0-0
Grenoble Foot 38

Rodez
2-1
Paris FC

1-1 Pierre Ruffaut (38)
2-1 Pierre Bardy (90+1)

Utvisning Ousmane Kanté (28)
0-1 Romain Armand (30)

EA Guingamp
1-0
Orléans

1-0 Ronny Rodelin (35)

 

Ajaccio
1-2
Caen

1-2 Gaetan Courtet (61)
Utvisning Cedric Avinel (90+1)

0-1 Jessy Deminguet (4)
Utvisning El Hadji Diaw (27)
0-2 Baissama Sankoh (straff, 45+2)

Nancy Lorraine
1-1
Lorient

1-0 Julien Laporte (självmål, 58)

1-1 Alexis Claude Maurice (straff, 70)
Utvisning Yoane Wissa (78)

Sochaux-Montbéliard
1-0
Auxerre

1-0 Fabien Ourega (51)

 

 
2-0
Víkingur

 
Försa omgången
Cobh Wanderers
0-1
Limerick

St Patrick's Athletic
2-1
Bray Wanderers

Bohemians
3-2
Shelbourne

Cabinteely
2-2* f
Cork City

Information Cork City vidare efter 5-4 på straffar.

Glebe North
0-8
Sligo Rovers

Derry City
1-0
Wexford

Drogheda United
2-1
Avondale United

Shamrock Rovers
1-0
Finn Harps

 
Osijek
0-0
Dinamo Zagreb

 
Zeta
0-0
Sutjeska

 
Sparta Rotterdam
4-1
VVV

1-1 İbrahim Dervişoğlu (56)
2-1 Ragnar Ache (61)
3-1 Abdou Harroui (83)
4-1 Lars Veldwijk (89)

0-1 Peter van Ooijen (20)

Publik 10 012

 
Glenavon
1-1
Glentoran

 
Lech Poznań
1-3
Śląsk Wrocław

1-1 Darko Jevtić (15)

0-1 Robert Pich (straff, 7)
1-2 Łukasz Broź (16)
1-3 Łukasz Broź (27)
Utvisning Krzysztof Mączyński (90+6)

Publik 32 307

 
Portimonense
0-0
Belenenses

 
Academica Clinceni
3-1
Chindia Târgovişte

Politehnica Iași
2-0
Dinamo Bucureşti

 
Tredje omgången
Irtysh
3-0
Dinamo Barnaul

 
Crvena Zvezda
2-0
Mladost Lučani

 
Bravo
0-1
Aluminij

 
Varberg
2-2
Frej

1-1 Astrit Seljmani (77)
2-1 Robin Book (79)

0-1 Moustafa Zeidan (11)
Utvisning Jean (59)
2-2 Mattias Bouvin (90+3)

Publik 1 399

 
Zlín
1-0
Teplice

1-0 Jakub Janetzký (87)

 

Publik 3 198

 
Första omgången
Uerdingen
0-2
Borussia Dortmund

 

0-1 Marco Reus (49)
0-2 Paco Alcácer (70)

Publik 32 110

Sandhausen
0-1
Borussia Mönchengladbach

 

0-1 Marcus Thuram (19)

Publik 10 000

Ingolstadt
0-1
1. FC Nürnberg

 

0-1 Nikola Dovedan (87)

Publik 14 348

 
Torpedo BelAZ
1-1
Slavia

Isloch
Inst
Tarpeda

 
Andra omgången
Bala Town
7-0
Gresford Athletic

Penybont
4-1
Goytre United