ecst.se fotboll

Resultatservice: Torsdag 8 augusti 2019

Resultatservicen inkluderar alla ligor, cuper, ligacuper, kval och supercupmatcher i hela Europa samt alla landslagsmatcher. Från de största nationerna och Sverige rapporterar vi även från lägre divisioner. Vi har ingen live-tjänst men uppdaterar sidan en eller fler gånger per dygn med kompletteringar av matchfakta både samma dag och dagarna efter.

2

tävlingar

38

matcher

38

resultat

32

matchfakta

Expandera innehållet

Tryck på ikonen till vänster för att visa matchfakta, tryck igen för att dölja matchfakta.

Tredje kvalomgången, match 1:2
Astana
5-1
Valletta

1-0 Runar Sigurjónsson (8)
2-0 Yuri Logvinenko (15)
3-0 Marin Tomasov (35)
4-0 Runar Sigurjónsson (57)
5-1 Rangelo Janga (80)

4-1 Mario Fontanella (67)

AEK Larnaca
1-1
Gent

1-1 Ivan Trichkovski (88)

0-1 Roman Yaremchuk (26)

Pyunik
0-4
Wolverhampton Wanderers

 

0-1 Matt Doherty (29)
0-2 Raul Jiménez (42)
0-3 Raul Jiménez (46)
0-4 Rúben Neves (straff, 90+1)

Sparta Praha
2-2
Trabzonspor

1-0 Costa Nhamoinesu (16)
2-0 Guelor Kanga (68)

2-1 Caleb Ekuban (84)
2-2 Alexander Sørloth (89)

Universitatea Craiova
0-2
AEK

 

0-1 Petros Mandalos (60)
0-2 Marko Livaja (85)

Brøndby
2-4
Sporting Braga

1-0 Dominik Kaiser (15)
2-2 Dominik Kaiser (50)

1-1 Paulinho (18)
1-2 André Horta (20)
2-3 Ricardo Horta (90+2)
2-4 Hjörtur Hermannsson (självmål, 90+4)

Ventspils
0-3
Vitória Guimarães

 

0-1 Davidson (30)
0-2 Pêpê Rodrigues (50)
0-3 Joseph Amoah (80)

Sheriff
1-2
AIK

1-2 Jury Kendysh (straff, 56)

0-1 Andrej Lukić (självmål, 12)
0-2 Kolbeinn Sigþórsson (14)

Haugesund
0-1
PSV

 

0-1 Steven Bergwijn (straff, 24)

Molde
3-0
Aris

1-0 Magnus Eikrem (27)
2-0 Eirik Hestad (32)
3-0 Martin Elingsen (87)

Utvisning Fran Vélez (64)

Mariupol
0-0
AZ

Thun
2-3
Spartak Moskva

1-2 Nias Hefti (52) 2-2 Simone Rapp (59)

0-1 Ezequiel Ponce (22)
0-2 Zelimkhan Bakaev (29)
2-3 Zelimkhan Bakaev (73)

Malmö FF
3-0
Zrinjski

1-0 Rasmus Bengtsson (36)
2-0 Anders Christiansen (66)
3-0 Sören Rieks (74)

 

Neftçi
2-2
Bnei Yehuda

1-2 Steven Joseph-Monrose (43)
2-2 Namik Ələsgərov (90+7)

0-1 Tamabi Sages (26)
0-2 Mohammad Ghadir (36)

Maccabi Tel Aviv
1-2
Sūduva

1-2 Chikeluba Ofoedu (84)

 

Ludogorets
5-0
The New Saints

1-0 Ryan Harrington (självmål, 10)
2-0 Mavis Tchibota (28)
3-0 Jody Lukoki (43)
4-0 Claudiu Keșerü (65)
5-0 Cosmin Moți (76)

 

Royal Antwerp
1-0
Viktoria Plzeň

1-0 Ivo Rodrigues (30)

 

Lokomotiv Plovdiv
0-1
Strasbourg

Utvisning Josip Tomašević (11)

0-1 Lamine Koné (12)

Feyenoord
4-0
Dinamo Tbilisi

1-0 Luis Sinisterra (42)
2-0 Davit Kobouri (självmål, 81)
0-3 Steven Berghuis (straff, 85)
0-4 Luciano Narsingh (87)

Utvisning Akaki Shulaia (79)

CSKA Sofia
1-1
Zorya

1-0 Evandro (13)

1-1 Vladen Yurchenko (straff, 45+1)

Sarajevo
1-2
BATE Borisov

1-2 Haris Handžić (89)

0-1 Dmitri Baga (19)
0-2 Heroine Moukam (straff, 71)

F91 Dudelange
3-1
Nõmme Kalju

1-0 Dominik Stolz (28)
2-0 Dominik Stolz (30)
3-1 Dominik Stolz (75)

2-1 Sander Puri (41)
Utvisning Robert Kirss (90)

IFK Norrköping
1-1
Hapoel Be'er Sheva

1-0 Maic Sema (51)

1-1 Eden Shamir (55)

Midtjylland
2-4
Rangers

1-3 Ogochukwu Frank (58)
2-3 Sory Kaba (63)

0-1 Alfredo Morelos (43)
0-2 Joe Aribo (52)
0-3 Nikola Katić (56)
2-4 Scott Arfield (70)

Rijeka
2-0
Aberdeen

1-0 Antonio Čolak (straff, 62)
2-0 Robert Murić (87)

 

Austria Wien
1-2
Apollon

1-1 Florian Klein (straff, 41)
Utvisning Michael Madl (90)

0-1 Alexandar Marković (straff, 14)
1-2 Serge Gakpé (49)

Vaduz
0-5
Eintracht Frankfurt

 

0-1 Filip Kostić (11)
0-2 Filip Kostić (27)
0-3 Dominik Kohr (40)
0-4 Gonçalo Paciência (53)
0-5 Mijat Gaćinović (63)

FCSB
0-0
Mladá Boleslav

Torino
5-0
Shakhtyor Soligorsk

1-0 Andrea Belotti (2)
2-0 Armando Izzo (15)
3-0 Andrea Belotti (straff, 63)
4-0 Lorenzo De Silvestri (71)
5-0 Kevin Bonifazi (76)

 

Legia Warszawa
0-0
Atromitos

Partizan
3-1
Yeni Malatyaspor

1-0 Umar Sadiq (4)
2-0 Takuma Asano (67)
3-1 Seydouba Soumah (straff, 89)

2-1 Issam Chebake (83)

Luzern
0-3
Espanyol

 

0-1 Facundo Ferreyra (28)
0-2 Dídac Vilá (59)
0-3 Matias Vargas (89)

 
Första omgången
Avarta
4-2
Skovshoved

Lystrup
1-16
Skive

Skagen
0-8
Thisted

NFB
1-7
Roskilde

Vordingborg
1-3
Næstved

Viktoria
Avbr.
Hundested