ecst.se fotboll

Resultatservice: Tisdag 6 augusti 2019

Resultatservicen inkluderar alla ligor, cuper, ligacuper, kval och supercupmatcher i hela Europa samt alla landslagsmatcher. Från de största nationerna och Sverige rapporterar vi även från lägre divisioner. Vi har ingen live-tjänst men uppdaterar sidan en eller fler gånger per dygn med kompletteringar av matchfakta både samma dag och dagarna efter.

11

tävlingar

43

matcher

43

resultat

11

matchfakta

Expandera innehållet

Tryck på ikonen till vänster för att visa matchfakta, tryck igen för att dölja matchfakta.

Tredje kvalomgången, match 1:2
APOEL
1-2
Qarabağ

1-2 Giorgios Merkis (90+5)

0-1 Mahir Emreli (54)
0-2 Magaye Gueye (69)

PAOK
2-2
Ajax

1-1 Chuba Akpom (32)
2-1 Léo Matos (39)

0-1 Hakim Ziyech (10)
2-2 Klaas Jan Huntelaar (57)

Dinamo Zagreb
1-1
Ferencváros

1-0 Daniel Olmo (7)

1-1 David Siger (59)

Club Brugge
1-0
Dynamo Kyiv

1-0 Hans Vanaken (straff, 37)

 

Crvena Zvezda
1-1
FC København

1-0 Milan Pavkov (44)

1-1 Jonas Wind (straff, 84)

 
Tredje kvalomgången, match 1:2
Ararat-Armenia
1-2
Saburtalo

1-0 Anton Kobyalko (31)

1-1 Sandro Altunashvili (72)
1-2 Levan Kenia (76)

Riga
1-1
HJK

1-1 Kamil Bilinski (81)

0-1 Tim Väyrynen (7)

Sutjeska
1-2
Linfield

1-0 Damir Kojašević (11)

1-1 Kirk Millar (38)
1-2 Kirk Millar (65)

 
Första omgången
Marstal / Rise
5-3
Kolding B

BK Union
1-0
B 93

Herlev
4-1
Karlslunde

Herstedøster
1-0
Taastrup

Nørresundby
2-1
Lyseng

Aarhus Fremad
2-3
Brabrand

Vildbjerg
2-3
Vejgaard B

SGI
1-6
Tarup-Paarup

Hårby/Flemløse
1-2
Otterup

Sunshine
0-3
Frem

Eskilstrup
0-12
Roskilde

FC Helsingør
0-2
AB

Jammerbugt
1-2
Viborg

Jægersborg
1-2
HIK

Fuglebakken KFUM
3-1
Vatanspor

Marienlyst
3-1
Hedensted

BK Chang
4-5
Sønderborg

SfB-Oure
0-1
Middelfart

FC77 Næstved
0-8
LSF

 
Första omgången
Portsmouth
3-0
Birmingham City

1-0 Ellis Harrison (30)
2-0 Ben Close (39)
3-0 Ellis Harrison (54)

 

Publik 9 913

 
Andra omgången
Vaprus
2-3
Tallinna Kalev III

Legion
0-7
Trans

Elbato
0-3
Maardu

Nõmme United
1-3
Tammeka

Kristiine JK
0-10
Paide

Viimsi
2-0
Raplamaa

Hell Hunt
0-1
Tallinna Kalev

 
Rustavi
1-0
Chikhura

 
FH
1-0
ÍA

KR
5-2
Grindavík

 
Första omgången, gruppspel
Sektzia Nes Tziona
0-0
Hapoel Ra'anana

Hapoel Hadera
1-1
Maccabi Netanya

 
Första omgången
Reggina
3-2
Vicenza Virtus

1-1 Dimitris Sounas (35)
2-1 Reginaldo (straff, 54)
3-1 Reginaldo (72)

0-1 Alessandro Marotta (7)
3-2 Stefano Giacomelli (straff, 77)

 
Kvalomgång
Olimpia Elbląg
2-1
ROW Rybnik

 
Örgryte
3-1
Halmstad

1-0 Ailton Almeida (8)
2-0 Gustav Ludwigson (18)
3-0 Danny Ervik (29)

3-1 Andreas Johansson (34)

Publik 3 079