ecst.se fotboll

Resultatservice: Söndag 4 augusti 2019

Resultatservicen inkluderar alla ligor, cuper, ligacuper, kval och supercupmatcher i hela Europa samt alla landslagsmatcher. Från de största nationerna och Sverige rapporterar vi även från lägre divisioner. Vi har ingen live-tjänst men uppdaterar sidan en eller fler gånger per dygn med kompletteringar av matchfakta både samma dag och dagarna efter.

39

tävlingar

185

matcher

185

resultat

18

matchfakta

Expandera innehållet

Tryck på ikonen till vänster för att visa matchfakta, tryck igen för att dölja matchfakta.

Alashkert
Inst
Ararat-Armenia

Pyunik
Inst
Lori

 
Gent
6-1
Eupen

Royal Excel Mouscron
0-0
Anderlecht

Royal Antwerp
4-1
Waasland-Beveren

 
Andra omgången
Solières Sport
6-1
Kesselt

Harelbeke
0-0* f
UCE Liège

Information UCE Liège vidare efter 5-4 på straffar.

Weerstand Koersel
4-0
Wavre Sports

Montignies
2-1
Heur Tongeren

Belœil
2-1
KRC Gent

FC Lebbeke
12-0
Tollembeek

Oostnieuwkerke
2-1
Etoile de Faimes

Wallonne Ciney
0-1
Bilzerse Waltwilder

Péruwelz
1-3
De Kempen

Stockay-Warfusée
*2-2 f
Ninove

Information Stockay-Warfusée vidare efter 5-4 på straffar.

Hornu
0-1
Aywaille

Huvo Jeuk
2-3
Loenhout

Bocholt
10-0
Villers-La-Ville

Westhoek
0-0* f
Lyra-Lierse Berlaar

Information Lyra-Lierse Berlaar vidare efter 4-3 på straffar.

Spouwen-Mopertingen
3-3* f
Eendracht Aalter

Information Eendracht Aalter vidare efter 5-4 på straffar.

Ronse
5-1
Biesme

Londerzeel
6-1
Heusden-Zolder

Witgoor Sport
2-3
Rapid Symphorinois

SG-Tertre-Hautrage
1-2
Gullegem

Dikkelvenne
5-2
Excelsior Mariakerke

Tervuren-Duisburg
1-3
Meux

Braine
2-0
Rocherath

Grand-Leez
1-1* f
Torhout

Information Torhout vidare efter 5-4 på straffar.

KFC Duffel
3-0
Richelle United

Habay-la-Neuve
2-0
Ethe Belmont

Stade Everois
2-0
Meix-Devant-Virton

Sint-Niklaas
0-0* f
Alken

Information Alken vidare efter 5-4 på straffar.

Berchem Sport
3-0
Dadizele

Zwarte Leeuw
1-1* f
Onhaye

Information Onhaye vidare efter 4-1 på straffar.

Verlaine
3-1
Huizingen

Raeren-Eynatten
4-1
Aische

US Givry
6-2
Stockel

Union Namur
2-1
Ster-Francorchamps

Jong Zulte
3-0
Hamoir

Couvin-Mariembourg
1-0
Sassport Boezinge

Sporting Hasselt
1-3
RFC Wetteren

Bambrugge
*3-3 f
Houtvenne

Information Bambrugge vidare efter 6-5 på straffar.

Hades
0-4
Olsa Brakel

Zelzate
2-1
Turnhout

Oudenaarde
9-1
Wortel

Acren-Lessines
2-3
Avanti

Diest
0-3
Mariekerke

Geel
3-1
Léopold

Lauwe
*1-1 f
Wolvertem Merchtem

Information Lauwe vidare efter 5-3 på straffar.

Greunsjotters Vossem
*0-0 f
Ixelles

Information Greunsjotters Vossem vidare efter 7-6 på straffar.

Pepingen-Halle
11-0
Berg-Op

Dottignies
1-1* f
Racing Waregem

Information Racing Waregem vidare efter 5-3 på straffar.

Eendracht Stevoort
0-4
Oupeye

Hoogstraten
4-0
Molenbaix

Gosselies Sports
2-3
Templiers Nandrin

Rhodienne-De Hoek
*1-1 f
Wellen

Information Rhodienne-De Hoek vidare efter 5-4 på straffar.

Eendracht Aalst
3-2
City Pirates Antwerpen

Toekomst Menen
5-0
Andennais

Drongen
1-2
RES Durbuy

Saint-Louis-Saint-Léger
0-3
Herstal

Oppagne-Wéris
*0-0
Sparta Petegem

Information Oppagne-Wéris vidare efter 5-4 på straffar.

Merelbeke
1-5
Albert Quévy-Mons

Eendracht Termien
4-1
Esperanza Pelt

Jong Lede
0-2
Svelta Melsele

Voorwaarts Zwevezele
2-3
Sporting Kampenhout

Diegem Sport
3-4
Stade Brainois

Jodoigne
1-7
Tilleur

Ternesse
0-3
Waremme

Knokke
1-0
Racing Mechelen

Sint-Job
3-0
Rhisnes

Sint-Lenaarts
1-1* f
Mandel United

Information Mandel United vidare efter 4-2 på straffar.

Blankenberge
*3-3 f
Libramont

Information Blankenberge vidare efter 5-3 på straffar.

Elene-Grotenberge
1-3
Nijlen

Sprimont
1-1* f
Oostkamp

Information Oostkamp vidare efter 3-2 på straffar.

 
Željezničar
1-0
Zrinjski

Široki Brijeg
3-0
Radnik Bijeljina

 
CSKA Sofia
1-0
Botev Vratsa

Lokomotiv Plovdiv
1-1
Ludogorets

 
Randers
3-1
Nordsjælland

Esbjerg
0-1
OB

Brøndby
1-2
Horsens

Midtjylland
1-0
AaB

 
Bristol City
1-3
Leeds United

1-3 Andreas Weimann (79)

0-1 Pablo Hernández (26)
0-2 Patrick Bamford (57)
0-3 Jack Harrison (72)

Publik 23 553

 
Liverpool
1-1*
Manchester City

1-1 Joel Matip (77)

0-1 Raheem Sterling (12)

Publik 77 565 på Wembley Stadium, London

Information Manchester City vinnare efter 5-4 på straffar.

 
Lahti
1-0
KPV

Ilves
2-2
RoPS

KuPS
1-1
HIFK

Inter Turku
1-0
IFK Mariehamn

 
Víkingur
2-3
NSÍ

Skála
0-1
AB

EB/Streymur
0-2
TB

 
Lokomotivi Tbilisi
0-6
Dinamo Tbilisi

Saburtalo
Inst
Torpedo Kutaisi

Dinamo Batumi
0-0
Chikhura

 
Första omgången, gruppspel
Hapoel Haifa
4-1
Ironi Kiryat Shmona

Hapoel Tel Aviv
0-1
Beitar Jerusalem

 
Första omgången
Südtirol
4-2
Città di Fasano

Ravenna
1-0
Sanremo

Carrarese
*1-1 f
Fermana

Information Carrarese vidare efter 5-4 på straffar.

Adriese
0-1
FeralpiSalò

Piacenza
*1-1 f
Viterbese Castrense

Information Piacenza vidare efter 3-2 på straffar.

Pro Patria
1-0
Matelica Calcio

Monza
2-0
Alessandria

Catanzaro
4-1 f
Casertana

Triestina
3-1
Cavese

Robur Siena
0-2
Mantova

Imolese
*3-3 f
Sambenedettese

Information Imolese vidare efter 4-3 på straffar.

Catania
3-0
Fanfulla

Monopoli
4-1
Ponsacco

Arezzo
1-0
Turris

Potenza Calcio
2-0
Lanusei

 
Irtysh
0-2
Kairat

Shakhter Karagandy
1-0
Astana

Taraz
1-0
Ordabasy

Atyrau
0-1
Tobol

 
Hajduk Split
3-0
Lokomotiva Zagreb

Osijek
3-1
Inter Zaprešić

 
Valmiera/BSS
2-1
Liepāja

 
Atlantas
1-3
Žalgiris

 
Hostert
0-1
Mondorf-les-Bains

Rodange
1-2
UNA Strassen

Victoria Rosport
3-0
Etzella Ettelbrück

F91 Dudelange
3-1
Blue Boys Muhl…

Racing
2-3
UT Pétange

Fola Esch
1-2
Differdange 03

 
Speranţa Nisporeni
1-2
Sfîntul Gheorghe

Sheriff
3-0
Zimbru

 
Heracles
0-4
Heerenveen

 

0-1 Ibrahim Drešević (8)
0-2 Jordy Bruijn (17)
0-3 Mitchell van Bergen (28)
0-4 Chidera Ejuke (90+2)

Publik 9 640

Feyenoord
2-2
Sparta Rotterdam

1-1 Steven Berghuis (66)
2-2 Sam Larsson (90+5)

0-1 Mohammed Rayhi (49)
1-2 Lars Veldwijk (74)

Publik 41 000

ADO Den Haag
2-4
Utrecht

1-0 Aaron Meijers (21)
2-0 Erik Falkenburg (25)

2-1 Robert Zwinkels (självmål, 36)
2-2 Gyrano Kerk (44)
2-3 Lex Immers (självmål, 52)
2-4 Nick Venema (63)

Publik 10 633

AZ
4-0
Fortuna Sittard

1-0 Ron Vlaar (53)
2-0 Oussama Idrissi (55)
3-0 Myron Boadu (59)
4-0 Yukinari Sugawara (83)

 

Publik 13 500

 
Ranheim
0-3
Brann

Tromsø
2-2
Mjøndalen

Stabæk
1-1
Haugesund

Viking
0-2
Molde

Vålerenga
1-1
Kristiansund

 
Wisła Płock
1-2
Lechia Gdańsk

Legia Warszawa
0-0
Śląsk Wrocław

Piast Gliwice
0-0
Pogoń Szczecin

 
Benfica
5-0
Sporting CP

1-0 Rafa Silva (40)
2-0 Pizzi (60)
3-0 Álex Grimaldo (64(
4-0 Pizzi (75)
5-0 Chiquinho (90)

Utvisning Idrissa Doumbia (89)

Publik på Estádio do Algarve, Faro

 
Hermannstadt
2-1
Universitatea Craiova

Sepsi
2-2
Viitorul

 
Tambov
0-1
Arsenal Tula

 

0-1 Evgeniy Lutsenko (13)

Publik 4 332

Rubin Kazan
0-1
CSKA Moskva

 

0-1 Fedor Chalov (41)

Publik 20 791

Sochi
0-0
Ufa

Publik 11 100

 
Neuchâtel Xamax
1-1
St. Gallen

1-1 Rapha Nuzzolo (46)

0-1 Víctor Ruiz (33)

Publik 5 484

Servette
1-0
Luzern

1-0 Miroslav Stevanović (62)

 

Publik 6 059

Young Boys
2-0
Lugano

1-0 Jean Nsamé (15)
2-0 Jean Nsamé (60)

 

Publik 24 091

 
Spartak Subotica
1-2
Bačka Topola

Čukarički
1-0
Radnik Surdulica

Partizan
4-0
Mačva Šabac

 
Kilmarnock
1-2
Rangers

1-1 Stephen O'Donnell (83)

0-1 Scott Arfield (16)
1-2 Connor Goldson (90+1)

Publik 9 196

Aberdeen
3-2
Hearts

1-0 Sam Cosgrove (13)
2-2 Sam Cosgrove (straff, 80)
3-2 Ryan Hedges (85)

1-1 Steven Naismith (68)
1-2 Jamie Walker (76)
Utvisning Aaron Hickey (79)

Publik 16 410

 
Spartak Trnava
2-0
Nitra

Sereď
3-1
DAC

 
Första omgången
Dunajská Lužná
5-0
Domino

Slovenský Grob
*0-0 f
Báhoň

Information Slovenský Grob vidare efter 4-2 på straffar.

Kalinkovo
2-3
Pezinok

 
Tabor Sežana
2-1
Domžale

Olimpija
4-2
Triglav

 
Kalmar FF
2-2
Hammarby

Häcken
4-1
Sirius

 
Frej
1-1
Västerås SK

Syrianska
2-2
Trelleborg

Öster
2-1
GAIS

 
Teplice
Inst
Mladá Boleslav

Karviná
0-0
Slavia Praha

České Budějovice
1-1
Jablonec

Sparta Praha
3-0
Příbram

 
Heidenheim
2-2
VfB Stuttgart

1-2 Robert Leipertz (78)
2-2 Marc Kempf (självmål, 84)

0-1 Hamadi Al Ghaddioui (52)
0-2 Holger Badstuber (57)

Publik 15 000

Darmstadt 98
2-0
Holstein Kiel

1-0 Tim Skarke (11)
2-0 Serdar Dursun (straff, 64)

 

Publik 13 065

Erzgebirge Aue
3-2
Wehen Wiesbaden

1-0 Florian Krüger (19)
2-0 Dima Nazarov (35)
3-1 Tom Baumgart (82)

2-1 Phillip Tietz (43)
3-2 Max Dittgen (89)

Publik 9 500

 
Olimpik Donetsk
0-1
Kolos Kovalivka

Zorya Luhansk
1-1
Dnipro-1

Shakhtar Donetsk
3-0
Karpaty Lviv

 
Ferencváros
Inst
Debrecen

Fehérvár
4-2
Kaposvári Rákóczi

Diósgyőr
2-1
Honvéd

 
Fjärde omgången
Naftan
1-4
Torpedo BelAZ

Dnyapro
2-1
Slutsk

Slavia
3-1
Vitebsk

Lokomotiv Gomel
1-2
Shakhtyor Soligorsk

 
Salzburg
4-1
Mattersburg

Wolfsberger AC
0-1
Sturm Graz

St. Pölten
2-2
Rapid Wien