ecst.se fotboll

Resultatservice: Lördag 3 augusti 2019

Resultatservicen inkluderar alla ligor, cuper, ligacuper, kval och supercupmatcher i hela Europa samt alla landslagsmatcher. Från de största nationerna och Sverige rapporterar vi även från lägre divisioner. Vi har ingen live-tjänst men uppdaterar sidan en eller fler gånger per dygn med kompletteringar av matchfakta både samma dag och dagarna efter.

45

tävlingar

173

matcher

173

resultat

30

matchfakta

Expandera innehållet

Tryck på ikonen till vänster för att visa matchfakta, tryck igen för att dölja matchfakta.

Gandzasar
1-1
Noah

 
Standard Liège
4-0
Zulte-Waregem

Kortrijk
1-1
Sporting Charleroi

Oostende
3-1
Cercle Brugge

Mechelen
3-1
Genk

 
Andra omgången
Lochristi
2-2* f
Cappellen

Information Cappellen vidare efter 5-4 på straffar.

Helson Helchteren
*2-2 f
Ardennen

Information Helson Helchteren vidare efter 3-2 på straffar.

Vosselaar
6-1
Linden

Bornem
1-2
Wingene

RAAL La Louvière
2-2* f
Tempo Overijse

Information Tempo Overijse vidare efter 4-2 på straffar.

Tournai
0-4
Tienen

Temse
2-0
Etterbeek

Lille
1-2
VW Hamme

Francs Borains
1-0
Betekom

K. Kontich
2-3
Olympia Wijgmaal

Rochefort
0-4
Rebecq

 
Velež
1-2
Čelik

Zvijezda 09
1-1
Mladost Doboj Kakanj

Tuzla City
2-1
Borac Banja Luka

Sarajevo
3-0
Sloboda Tuzla

 
Etar
2-2
Botev Plovdiv

Beroe
2-0
Dunav 2010

 
SønderjyskE
1-2
FC København

 
Barnsley
1-0
Fulham

1-0 Luke Thomas (13)

 

Publik 14 823

Blackburn Rovers
1-2
Charlton Athletic

1-1 Dilon Phillips (självmål, 54)

0-1 Ben Purrington (43)
1-2 Lyle Taylor (77)

Publik 14 184

Brentford
0-1
Birmingham City

 

0-1 Kristian Pedersen (18)

Publik 11 332

Millwall
1-0
Preston North End

1-0 Jed Wallace (33)

 

Publik 14 923

Reading
1-3
Sheffield Wednesday

1-1 Yakou Meïté (54)

0-1 Kadeem Harris (30)
1-2 Sam Hutchinson (56)
Utvisning Keiran Westwood (80)
1-3 Lucas João (90+7)

Publik 16 319

Stoke City
1-2
Queens Park Rangers

1-2 Sam Clucas (78)

0-1 Jordan Hugill (8)
0-2 Eberechi Eze (53)

Publik 24 004

Swansea City
2-1
Hull City

1-1 Borja Bastón (48)
2-1 Mike van der Hoorn (49)

0-1 Kamil Grosicki (3)

Publik 15 741

Wigan Athletic
3-2
Cardiff City

1-1 Michael Jacobs (59)
2-1 Josh Windass (63)
3-2 Lee Evans (75)

0-1 Joe Ralls (20)
2-2 Omar Bogle (70)

Publik 12 169

Nottingham Forest
1-2
West Bromwich Albion

1-0 Matty Cash (8)

1-1 Kyle Edwards (15)
1-2 Matt Phillips (26)

Publik 27 582

 
Wimbledon
1-2
Rotherham United

Blackpool
2-0
Bristol Rovers

Burton Albion
0-1
Ipswich Town

Bury
Inst
Milton Keynes Dons

Coventry City
1-0
Southend United

Doncaster Rovers
1-1
Gillingham

Lincoln City
2-0
Accrington Stanley

Peterborough United
1-3
Fleetwood Town

Shrewsbury Town
1-0
Portsmouth

Sunderland
1-1
Oxford United

Tranmere Rovers
2-3
Rochdale

Wycombe Wanderers
2-0
Bolton Wanderers

 
Salford City
2-0
Stevenage

Bradford City
0-0
Cambridge United

Carlisle United
2-1
Crawley Town

Colchester United
1-1
Port Vale

Crewe Alexandra
0-3
Plymouth Argyle

Exeter City
1-0
Macclesfield Town

Forest Green Rovers
1-0
Oldham Athletic

Leyton Orient
1-0
Cheltenham Town

Morecambe
0-2
Grimsby Town

Newport County
2-2
Mansfield Town

Northampton Town
0-2
Walsall

Scunthorpe United
0-2
Swindon Town

 
Paide
1-0
Trans

FCI Levadia
7-0
Tallinna Kalev

Nõmme Kalju
7-2
Kuressaare

 
VPS
2-3
Honka

 
Lens
2-0
EA Guingamp

1-0 Mounir Chouiar (83)
2-0 Gaetan Robail (89)

 

 
Paris Saint-Germain
2-1
Stade rennais

1-1 Kylian Mbappé (57)
2-1 Ángel Di María (73)

0-1 Adrien Hunou (13)

Publik på Shenzhen Universiade Sports Centre, Shenzhen, Kina

 
Sioni
1-0
WIT Georgia

 
ÍBV
0-1
HK

 
Första omgången, gruppspel
Ashdod
1-1
Sektzia Nes Tziona

Maccabi Netanya
1-0
Hapoel Kfar Saba

 
Första omgången
Virtus Francavilla
2-1
Novara

1-0 Federico Vázquez (9)
2-1 Leonardo Nunzella (78)

1-1 Marco Bellich (20)

Pro Vercelli
2-0 f
Rende

1-0 Victor Volpe (110)
2-0 Paulo (114)

 

 
Kaisar
0-1
Okzhetpes

Aktobe
1-2
Zhetysu

 
Istra 1961
3-1
Varaždin

Rijeka
3-1
Slaven Koprivnica

 
Metta/LU
1-1
Spartaks Jūrmala

 
Kauno Žalgiris
2-2
Panevėžys

Riteriai
1-0
Palanga

 
Codru Lozova
0-2
Milsami

Petrocub
3-0
Dinamo-Auto

 
Kom
0-0
Zeta

Grbalj
2-3
Iskra

Petrovac
1-1
Podgorica

OFK Titograd
0-1
Sutjeska

 
Vitesse
2-2
Ajax

1-0 Matu Bero (13)
2-1 Riechedly Bazoer (55)
Utvisning Riechedly Bazoer (85)

1-1 Donny van de Beek (30)
2-2 Dusan Tadić (75)

Publik 18 100

Emmen
0-1
Groningen

 

0-1 Ajdin Hrustic (87)

Publik 8 245

VVV
3-1
RKC Waalwijk

1-1 Elia Soriano (51)
2-1 Jonathan Opoku (straff, 61)
3-1 Peter van Ooijen (87)

0-1 Hannes Delcroix (11)

Publik 5 560

Twente
1-1
PSV

1-0 Keito Nakamura (8)

1-1 Denzel Dumfries (65)

Publik 27 200

 
Sarpsborg 08
1-1
Rosenborg

Odd
2-1
Lillestrøm

 
Raków Częstochowa
1-3
Cracovia Kraków

ŁKS Łódź
1-2
Lech Poznań

 
Andra omgången
Nacional
2-2* f
Chaves

Information Chaves vidare efter 4-3 på straffar.

Leixões
1-2
Marítimo

Casa Pia
2-0
Boavista

Vitória Setúbal
1-0
Moreirense

Penafiel
1-0
Tondela

Belenenses
0-1
Santa Clara

Gil Vicente
3-2
Desportivo Aves

Rio Ave
6-1
UD Oliveirense

Paços de Ferreira
*1-1
Estoril

Information Paços de Ferreira vidare efter 5-4 på straffar.

Famalicão
0-2
Sporting Covilhã

Portimonense
2-0
Académica

 
Botoşani
1-1
Gaz Metan Mediaş

Chindia Târgovişte
1-4
CFR Cluj

 
Ural
2-2
Rostov

1-0 Andrei Panyukov (14)
2-1 Vladimir Ilyin (81)

1-1 Eldor Shomurodov (67)
2-2 Björn Sigurðarson (85)

Publik 18 199

Krylya Sovetov
1-2
Lokomotiv Moskva

1-1 Alexander Sobolev (88)

0-1 Fyodor Smolov (15)
1-2 Grzegorz Krychowlak (90+4)

Publik 22 459

Spartak Moskva
0-0
Dinamo Moskva

Utvisning Ezequiel Ponce (35)

 

Publik 34 389

Zenit Sankt-Petersburg
1-1
FK Krasnodar

1-1 Artem Dzyuba (90+1)

0-1 Douglas Santos (självmål, 80)

Publik 54 078

 
Sion
3-1
Zürich

1-0 Emir Lenjani (7)
Utvisning Zoheir Abdellaoui (71)
2-1 Pajtim Kasami (81)
3-1 Pajtim Kasami (83)

1-1 Mimoun Mahi (20)

Publik 9 800

Thun
2-3
Basel

1-0 Simone Rapp (8)
2-2 Basil Stillhart (70)

1-1 Silvan Widmer (43)
1-2 Fabian Frei (58)
2-3 Valentin Stocker (85)

Publik 6 266

 
Inđija
1-0
Napredak

Radnički Niš
2-1
Javor Ivanjica

Vojvodina
5-0
Rad Beograd

 
Celtic
7-0
St. Johnstone

1-0 Michael Johnston (9)
2-0 Ryan Christie (26)
3-0 Ryan Christie (30)
4-0 Ryan Christie (67)
5-0 Jules Ntcham (72)
6-0 Odsonne Édouard (80)
7-0 Leigh Griffiths (86)

 

Publik 58 877

Hibernian
1-0
St. Mirren

1-0 Scott Allan (85)

 

Publik 16 631

Livingston
0-0
Motherwell

Publik 2 633

Ross County
3-0
Hamilton Academical

1-0 Joseph Chalmers (30)
2-0 Billy McKay (36)
3-0 Ross Stewart (57)

 

Publik 4 071

 
Senica
0-3
Slovan Bratislava

Žilina
2-1
Trenčín

Ružomberok
0-1
Pohronie

Zlaté Moravce
1-0
Zemplín Michalovce

 
Första omgången
Lokomotíva DNV
3-0
Láb

 
Aluminij
1-1
Rudar

Mura
1-1
Maribor

 
Östersund
1-2
AFC Eskilstuna

Falkenberg
1-1
Helsingborg

 
Dalkurd
0-2
Jönköpings Södra

Degerfors
3-1
Varberg

Brommapojkarna
1-2
Brage

 
Slovácko
1-0
Zlín

Slovan Liberec
0-1
Sigma Olomouc

Bohemians 1905
0-0
Viktoria Plzeň

 
Kvalomgång
Kladno
2-0
Ostrov

Dvůr Králové
3-1
Benátky nad Jizerou

Komárov
1-0
Hořovicko

Chomutov
1-0
Neratovice-Byškovice

Petřín Plzeň
1-2
Sokol Hostouň

Baník Union Nové Sedlo
0-5
Baník Souš

Rokycany
1-2
Aritma Praha

Poříčany
2-4
Český Brod

Přední Kopanina
1-3
Ostrá

Sparta Kutná Hora
0-1
Meteor Praha

Hvězda Cheb
3-5
Zbuzany

Nová Včelnice
0-10
Tatran Sedlčany

Slaný
3-2
Přeštice

Sokol Srbice
*1-1 f
Sokol Brozany

Information Sokol Srbice vidare efter 3-2 på straffar.

Letohrad
1-0
Čáslav

Libčany
3-2
Polaban Nymburk

Louny
0-2
Brandýs nad Labem

Mariánské Lázně
2-0
Rakovník

Arsenal Česká Lípa
1-1* f
Motorlet Praha

Information Motorlet Praha vidare efter 3-2 på straffar.

Slovan Moravská Třebová
0-5
Vysoké Mýto

Admira Praha
2-1
Sokol Živanice

Hlinsko
0-1
Kolín

Olympie Březová
3-2
Doubravka

Český lev - Union Beroun
3-0
Tatran Rakovník

Štětí
3-4 f
Velké Hamry

Skalice
0-2
Sokol Libiš

Náchod
3-0
Horky nad Jizerou

 
Karlsruher SC
4-2
Dynamo Dresden

1-1 Philipp Hofmann (45+3)
2-1 Dzenis Burnic (självmål, 60)
3-1 Philipp Hofmann (67)
4-1 Manuel Stiefler (80)

0-1 Sasch Horvath (45+2)
4-2 Moussa Koné (90)

Publik 13 099

Hannover 96
1-1
Jahn Regensburg

1-0 Hendrik Weydandt (66)

1-1 Andreas Albers (79)

Publik 28 500

 
Borusia Dortmund
2-0
Bayern München

1-0 Paco Alcácer (48)
Jadon Sancho (69)

 

Publik 81 365 på Signal-Iduna-Park, Dortmund

 
Mariupol
2-1
Oleksandria

Desna Chernihiv
2-0
Vorskla Poltava

FK Lviv
0-3
Dynamo Kyiv

 
Mezőkövesd-Zsóry
1-0
Zalaegerszegi TE

Újpest
1-3
Puskás

Várda SE
1-0
Paksi SE

 
Fjärde omgången
Energetyk-BDU
2-3
Isloch

Dinamo Minsk
3-1
Gomel

BATE Borisov
8-1
Tarpeda

Dinamo Brest
3-1
FK Minsk

 
Austria Wien
0-3
LASK

Rheindorf Altach
3-2
Swarovski Tirol

Hartberg
4-1
Admira