ecst.se fotboll

Resultatservice: Söndag 28 juli 2019

Resultatservicen inkluderar alla ligor, cuper, ligacuper, kval och supercupmatcher i hela Europa samt alla landslagsmatcher. Från de största nationerna och Sverige rapporterar vi även från lägre divisioner. Vi har ingen live-tjänst men uppdaterar sidan en eller fler gånger per dygn med kompletteringar av matchfakta både samma dag och dagarna efter.

32

tävlingar

248

matcher

236

resultat

0

matchfakta

Expandera innehållet

Tryck på ikonen till vänster för att visa matchfakta, tryck igen för att dölja matchfakta.

Anderlecht
1-2
Oostende

Sporting Charleroi
1-1
Gent

Eupen
1-4
Royal Antwerp

 
Första omgången
Baal
0-8
Diest

Eendracht Zele
0-2
Ninove

Ster-Francorchamps
2-1
Florenville

Rochefort
4-3
Vyle-Tharoul

Malmundaria
2-2* f
Ethe Belmont

Information Ethe Belmont vidare efter 4-2 på straffar.

Wallonia Libin
0-4
Wallonne Ciney

FC Bercheux
3-6
Rocherath

Templiers Nandrin
16 : 00
Loyers

Vaux-Noville
2-3
Saint-Louis-Sa…

Nassogne
0-3
Sprimont

Bütgenbach
1-4
Habay-la-Neuve

Meix-Devant-Virton
4-0
La Roche

Aywaille
17-0
Muno

Richelle United
6-1
De Goé

Horion
16 : 00
UCE Liège

Etoile de Faimes
5-1
Eghezée

Heur Tongeren
14-0
Sport Liège

Vliermaal
0-0* f
Huvo Jeuk

Information Huvo Jeuk vidare efter 5-4 på straffar.

Jeunesse Tavie…
0-4
Bilzerse Waltw…

Jodoigne
16 : 00
Elsautoise

Oupeye
*0-0 f
Warnant

Information Oupeye vidare efter 5-3 på straffar.

Wellen
4-0
FC Eupen

Herstal
6-2
Herderen-Millen

Raeren-Eynatten
2-1
Wanze / Bas-Oha

Aische
16 : 00
Jehaytois

Betekom
8-1
Geetbets

Torpedo Hasselt
0-2
Eendracht Termien

Schriek
1-1* f
Kesselt

Information Kesselt vidare efter 4-2 på straffar.

Turnhout
5-1
Herk

Weerstand Koersel
6-2
Houtem

Heusden-Zolder
16 : 00
Sporting Wijchmaal

Bokrijk Sport
1-3
Eendracht Stevoort

Witgoor Sport
6-1
Sport Koersel

Leopoldsburg
0-1
Esperanza Pelt

Linden
2-0
Park Houthalen

Tervuren-Duisburg
*1-1 f
Bertem-Leefdaal

Information Tervuren-Duisburg vidare efter 6-5 på straffar.

PAC Buzet
1-2
Etterbeek

Villers-La-Ville
3-1
ES de la Molignée

Wépion
0-2
Wavre Sports

Anderlues
1-2
Ixelles

Stockel
*2-2 f
Entité Manageoise

Information Stockel vidare efter 11-10 på straffar.

La Hulpe
1-4
Biesme

US d'Ophain
0-2
Greunsjotters …

Rhodienne-De Hoek
4-0
De Neffe

Spy
0-2
Rhisnes

Ways Genappe
0-3
Tempo Overijse

Union Lasne-Ohain
2-2* f
Montignies

Information Montignies vidare efter 4-2 på straffar.

Tournai
6-1
Maarkedal

Naastois
0-1
Huizingen

Péruwelz
3-1
Vacresse

Molenbaix
4-1
SG-Tertre-Haut…

Braine
16 : 00
Le Roeulx

Rapid Symphorinois
5-1
AEDEC Hyon

SG-Tertre-Hautrage
7-0
Trivières

Zuun
0-2
Hornu

Bosquetia Fram…
0-7
Stade Brainois

Tollembeek
16 : 00
Neufvilles

Belœil
2-0
Ostiches

Pâturages
0-3
Olsa Brakel

Ardennen
5-1
Sporting Club …

Adegem
1-5
Excelsior Mari…

Torhout
3-1
Kleit Maldegem

Sassport Boezinge
2-0
Nieuwkerke

Oostduinkerke
16 : 00
Blankenberge

Vlamertinge
16 : 00
Dottignies

Jong Zulte
2-1
Lembeke

Racing Waregem
2-1
Kortemark

Bambrugge
2-0
VC Groot Dilbeek

Wolvertem Merchtem
4-1
TK Meldert

Bornem
5-1
Voh. Wintam Ei…

Svelta Melsele
3-1
Vrasene

Zaffelare
1-4
FC Lebbeke

Avanti
4-1
Hoboken

Zelzate
5-0
Edeboys

Lochristi
2-1
Dendermonde

Voorde Appelterre
1-4
RFC Wetteren

Woluwe-Zaventem
1-6
Sint-Lenaarts

Zandhovense
1-4
Racing Mechelen

Nijlen
2-1
Kosova Schaerbeek

Sint-Job
2-1
Crossing Schae…

Minderhout
1-2
K. Kontich

Anderlecht-Milan
16 : 00
Berg-Op

Excelsior Bouwel
2-2* f
Stade Everois

Information Stade Everois vidare efter 2-1 på straffar.

Ternesse
16 : 00
Eppegem

Zwarte Leeuw
7-0
Putte SK

Lyra-Lierse Be…
4-0
Zandvliet Sport

Wortel
16 : 00
Jette

Veltem
0-3
City Pirates A…

Oostnieuwkerke
3-1
Poperinge

Eendracht Aalter
3-1
RC Lauwe

Wingene
2-1
Eendracht Wervik

St-Joris Sleidinge
1-2
Drongen

Helson Helchteren
5-1
Kabouters Opgl…

HO Kalken
0-2
Jong Lede

Mormont II
1-3
Andennais

Entité Floreffe
1-2
Léopold

 
Zrinjski
1-0
Velež

Čelik
0-0
Sarajevo

 
Botev Vratsa
1-4
Lokomotiv Plovdiv

Slavia Sofia
1-2
CSKA Sofia

 
Hobro
2-2
Randers

Nordsjælland
2-0
Esbjerg

AGF
0-1
Midtjylland

Brøndby
3-2
OB

 
Tulevik
0-3
FCI Levadia

 
Andra omgången
Põhja-Sakala
5-1
Helios

Team Helm
3-2
Rumori Calcio

TJK Legion II
9-0
Äksi Wolves

 
KPV
2-1
KuPS

RoPS
0-2
Inter Turku

IFK Mariehamn
1-3
HIFK

 
B36
2-1
Víkingur

 
Grindavík
2-1
ÍBV

KA
1-0
FH

Fylkir
1-4
KR

ÍA
1-2
Valur

 
Tobol
0-2
Kaisar

Astana
4-0
Taraz

Ordabasy
1-0
Irtysh

 
Gorica
3-1
Osijek

Varaždin
0-3
Hajduk Split

 
Ventspils
3-0
Daugavpils/Progress

Metta/LU
2-3
Liepāja

Rīgas FS
1-0
Valmiera/BSS

 
Korona Kielce
1-2
Legia Warszawa

Lechia Gdańsk
0-0
Wisła Kraków

Śląsk Wrocław
2-1
Piast Gliwice

 
Leixões
*0-0
Cova Piedade

Information Leixões vidare efter 5-4 på straffar.

Casa Pia
*0-0
Vilafranquense

Information Casa Pia vidare efter 4-1 på straffar.

UD Oliveirense
2-1
Mafra

Penafiel
1-0
Academico Viseu

Sporting Covilhã
*0-0 f
Varzim

Information Sporting Covilhã vidare efter 3-1 på straffar.

 
Universitatea Craiova
1-0
Chindia Târgovişte

Viitorul
3-2
Hermannstadt

 
Orenburg
0-2
Zenit Sankt-Petersburg

Arsenal Tula
2-3
Rostov

CSKA Moskva
1-0
Lokomotiv Moskva

 
Lugano
0-0
Thun

Luzern
0-0
Zürich

Neuchâtel Xamax
0-1
Young Boys

 
Napredak
0-2
Vojvodina

 
Första omgången, gruppspel
Queen's Park
*1-1
Clyde

Information Queen's Park vinnare efter 5-4 på straffar.

Dundee FC
1-0
Inverness CT

 
Žilina
4-2
Spartak Trnava

DAC
5-1
Pohronie

 
Första omgången
Družstevník Trstice
2-2* f
Kostolné Kračany

Information Kostolné Kračany vidare efter 3-2 på straffar.

Brezno
*1-1 f
Partizán Čierny Balog

Information Brezno vidare efter 4-2 på straffar.

Považan Pruské
1-8
Partizán Domaniža

Plevník-Drienové
3-1
Partizán Prečín

Dolné Vestenice
3-2
Baník Prievidza

Kanianka
1-1* f
Zemianske Kostoľany

Information Zemianske Kostoľany vidare efter 3-1 på straffar.

Baník Handlová
1-4
Baník Lehota p.Vtáčnikom

Tatran Uhrovec
2-1
TEMPO Partizánske

Agro Zemné
2-6
Družstevník Be…

Dvory nad Žitavou
3-10
Nové Zámky

Salka
1-3
Slovan Levice

Veľké Kosihy
2-2* f
Kolárovo

Information Kolárovo vidare efter 4-2 på straffar.

Kmeťovo
0-2
Šurany

Komjatice
1-2
Veľké Lovce

Podlužany
1-1* f
Veľký Ďur

Information Veľký Ďur vidare efter 8-7 på straffar.

Piešťany
1-1* f
Družstevník Jacovce

Information Družstevník Jacovce vidare efter 6-5 på straffar.

Veľké Zálužie
1-4
Alekšince

Veľké Ripňany
*3-3 f
Slovan Krušovce

Information Veľké Ripňany vidare efter 4-2 på straffar.

Pata
3-0
Slovan Hlohovec

Družstevník Špačince
1-2
Horná Krupá

Jelka
0-3
Galanta

Družstevník Malá Mača
6-2
Voderady

Baník Brodské
0-2
Družstevník Radimov

Slav. Moravský Svätý Ján
0-3
Nafta Gbely

Mokrý Háj
0-2
Boleráz

Slovan Skalité
0-2
Tatran Krásno

Tatran Turzovka
0-2
Kysucké Nové Mesto

Pokrok Stará Bystrica
2-1
Čierne

Tatran Oščadnica
0-3
Spartak V. nad Kysucou

Kotešová
1-4
Javorník Makov

Predmier
3-1
Višňové

Slovan Vavrečka
0-2
Oravské Veselé

Oravan
0-2
Námestovo

Fatran Varín
0-2
Stráňavy

Družstevník Dlhá nad O.
1-6
Fomat Martin

Trstená
1-5
Liptovská Štiavnica

Bešeňová
2-3
Tatran Chlebnice

Gbeľany
1-3
Oravská Poruba

Dobrá Niva
1-12
Lokomotíva Zvolen

Likavka
1-2
Závažná Poruba

Belá
3-1
Dolný Kubín

Attack Vrútky
1-4
Strečno

Nižná
0-4
Tvrdošín

Lovča
0-6
Kováčová

Bacúch
1-3
Sokol Medzibrod

Strojár Krupina
2-3
Tatran VLM

Ladomerská Vieska
1-2
Rakytovce

Hontianske Nemce
1-0
Banská Štiavnica

Selce
3-0
Badín

Hrochoť
1-1* f
Šalková

Information Šalková vidare efter 8-7 på straffar.

OŠK Lieskovec
3-1
Hriňová

Revúca
0-3
MŠK Tisovec

Iskra Hnúšťa
0-2
Hajnáčka

Baník Veľký Krtíš
1-3
Novohrad Lučenec

Radzovce
2-5
Príbelce

Vinohrad Čebovce
0-1
Ďarmoty

Jesenské
1-5
Fiľakovo

Dubovany
1-8
Malženice

Švošov
*2-2 f
Slovan Žabokreky

Information Švošov vidare efter 4-3 på straffar.

Nevidzany
2-3
Veľký Lapáš

 
Bravo
1-0
Tabor Sežana

Maribor
0-0
Olimpija

 
Östersund
0-0
Malmö FF

Djurgården
2-0
Häcken

IFK Göteborg
0-0
IFK Norrköping

 
Västerås SK
1-1
Dalkurd

Varberg
1-2
Örgryte

 
Jablonec
6-0
Slovácko

Mladá Boleslav
4-1
Opava

Slavia Praha
1-0
Sigma Olomouc

 
Kvalomgång
Šumperk
1-6
Hanácká

Viktorie Přerov
0-5
Viktoria Otrokovice

Unie Hlubina
3-1
Heřmanice Slezská

Velká Bíteš
1-3
Velké Meziříčí

Tatran Všechovice
3-2
Hranice

Slavoj Polná
1-3
Stará Říše

Sokol Nevšová
0-9
Slavičín

HFK Olomouc
2-0
Vyškov

Brumov
0-4
Strání

Slavoj Olympia Bruntál
2-3
Jiskra Rýmařov

Bzenec
0-2
Slovan Rosice

Dětmarovice
2-1
Bospor Bohumín

Beskyd Frenštát
3-0
Kozlovice

Havířov
1-2
Hlučín

Sokol Lanžhot
3-1
Hodonín

Ždírec nad Doubravou
1-0
Havlíčkův Brod

 
Hamburger SV
1-1
Darmstadt 98

Jahn Regensburg
3-1
Bochum

Greuther Fürth
0-2
Erzgebirge Aue

Wehen Wiesbaden
1-2
Karlsruher SC

 
Vorskla Poltava
0-1
Zorya Luhansk

 
Dynamo Kyiv
2-1
Shakhtar Donetsk

 
Tredje omgången, match 1:2
Arsenal
0-6
Energetyk-BDU

Oshmyany
1-3
Isloch

Belshina
1-3
Minsk

Lida
3-3* f
Slutsk

Information Slutsk vidare efter 4-3 på straffar.

Kletsk
2-7
Tarpeda

 
Mattersburg
2-1
Hartberg

Sturm Graz
3-0
St. Pölten

LASK
2-0
Rheindorf Altach