ecst.se fotboll

Resultatservice: Lördag 20 juli 2019

Resultatservicen inkluderar alla ligor, cuper, ligacuper, kval och supercupmatcher i hela Europa samt alla landslagsmatcher. Från de största nationerna och Sverige rapporterar vi även från lägre divisioner. Vi har ingen live-tjänst men uppdaterar sidan en eller fler gånger per dygn med kompletteringar av matchfakta både samma dag och dagarna efter.

24

tävlingar

90

matcher

90

resultat

40

matchfakta

Expandera innehållet

Tryck på ikonen till vänster för att visa matchfakta, tryck igen för att dölja matchfakta.

Genk
3-0
Mechelen

1-0 Sebastien Dewaest (14)
2-0 Sebastien Dewaest (60)
3-0 Dante Vanzeir (83)

 

Publik på Luminus Arena, Genk

 
Velež
1-3
Mladost Doboj Kakanj

Zvijezda 09
1-5
Tuzla City

Željezničar
0-0
Borac Banja Luka

 
CSKA Sofia
1-3
Cherno More

1-3 Anthony Watt (74)

0-1 Ismail Isa (23)
0-2 Rodrigo (straff, 37)
0-3 Rodrigo (60)

Beroe
2-4
Ludogorets

1-2 Zoran Josipovic (straff, 45+3)
2-4 Zoran Josipovic (90+1)

0-1 Jorginho (9)
0-2 Jorginho (35)
1-3 Claudiu Keșerü (53)
1-4 Claudiu Keșerü (55)

 
Tammeka
2-2
Tallinna Kalev

 
KPV
1-2
SJK

1-1 Simo Roiha (59)

0-1 Jude Arthur (45+1)
1-2 Batista (78)

Publik 2 852

VPS
1-1
Lahti

1-0 Samba Sillah (5)

1-1 Pyry Lampinen (45)

Publik 1 973

Ilves
1-1
HJK

1-1 Lauri Ala-Myllymäki (straff, 90+3)

0-1 Riku Riski (55)

Publik 5 050

 
Bnei Yehuda
1-0
Maccabi Tel Aviv

1-0 Aaron Schoenfeld (28)

 

 
Shakhter Karagandy
1-0
Okzhetpes

Kaisar
0-1
Aktobe

 
Rijeka
2-1
Varaždin

1-0 Robert Murić (7)
2-1 Robert Murić (57)

1-1 M Kolarić (22)

Gorica
1-1
Inter Zaprešić

1-0 Micha Maslowski (36)

1-1 Antonio Bosec (58)

 
Riga
4-0
Daugavpils/Progress

 
Raków Częstochowa
0-1
Korona Kielce

 

0-1 Adnan Kovačević (straff, 49)

Publik 3 025

Wisła Kraków
0-1
Śląsk Wrocław

 

0-1 Dino Štiglec (62)

Publik 14 613

Piast Gliwice
1-1
Lech Poznań

1-0 Jorge Félix (7)
Utvisning Tomas Huk (77)

1-1 Pawel Tomczyk (82)

Publik 4 698

 
Botoşani
4-1
Voluntari

Academica Clinceni
1-4
CFR Cluj

 
Ufa
2-3
FK Krasnodar

1-0 Catlin Carp (28)
2-0 Jemal Tabidze (40)

2-1 Younes Namli (49)
2-2 Tonny Vilhena (73)
2-3 Jemal Tabidze (självmål, 87)

Publik 6 725

Krylya Sovetov
2-3
Arsenal Tula

1-2 Alexander Sobolev (43)
2-3 Taras Burlak (56)

0-1 Sergey Tkachev (22)
0-2 Evans Kangwa (24)
1-3 Alexandru Tudorie (52)

Publik 15 780

CSKA Moskva
2-1
Orenburg

1-0 Nikola Vlašić (30)
2-0 Arnor Sigurdsson (38)

2-1 Nikita Malyarov (40)

Publik 15 082

Rostov
2-2
Spartak Moskva

1-0 Khoren Bayramyan (23)
2-2 Aleksandr Zuev (90+1)

1-1 Luiz Adriano (straff, 25)
1-2 Georgiy Dzhikiya (66)

Publik 35 865

 
Första omgången
Lada Tolyatti
1-3
Akron

Strogino
2-3
Rodina Moskva

Legion Dynamo
3-0
Makhachkala

Khimik Vurnary
2-0
Lada Dimitrovgrad

Vaynah Shali
1-3
Alaniya Vladikavkaz

Olimp Khimki
2-3
Ararat Moskva

Urozhay
1-3
Druzhba

Kuban Kholding
2-0
SKA Rostov

Kvant
3-4
Dolgoprudny

Inter Cherkessk
4-2
Dinamo Stavropol

 
Thun
2-2
Neuchâtel Xamax

1-2 Dejan Sorgić (straff, 55)
2-2 Simone Rapp (80)

0-1 Rapha Nuzzolo (straff, 26)
0-2 Rapha Nuzzolo (52)
Utvisning Tauljant Sulejmanov (73)
Utvisning Pietro Di Bardo (79)

St. Gallen
0-2
Luzern

 

0-1Blessing Eleke (straff, 87)
0-2 Christian Schneuwly (90+5)

 
Spartak Subotica
2-1
Rad Beograd

1-1 Nemanja Obradović (66)
2-1 Vladan Vidaković (80)

0-1 Milos Trifunović (straff, 45+3)

Crvena Zvezda
2-0
Javor Ivanjica

1-0 Branko Jovičić (28)
2-0 El Fardou Ben Nabouhane (straff, 44)

 

Mladost Lučani
2-1
Radnik Surdulica

1-1 Predrag Pavlović (straff, 71)
2-1 Vladimir Radivojević (88)

0-1 Zoran Danoski (16)

Čukarički
1-0
Napredak

1-0 Luka Stojanović (43)

 

Vojvodina
3-1
Mačva Šabac

1-0 Bojan Matić (50)
2-0 Bojan Matić (51)
3-1 Miodrag Gemović (90+3)

2-1 Aleksandar Stevanović (79)

 
Första omgången, gruppspel
Montrose
1-4
Forfar Athletic

Elgin City
3-0
Stirling Albion

Hibernian
2-0
Alloa Athletic

East Fife
2-0
Stenhousemuir

Dundee FC
*0-0
Peterhead

Information Dundee FC vinnare efter 4-2 på straffar.

Inverness CT
4-1
Raith Rovers

Dumbarton
1-4
Queen of the South

Ayr United
2-1
Falkirk

Stranraer
6-0
Berwick Rangers

East Kilbride
*0-0
St. Mirren

Information East Kilbride vinnare efter 6-5 på straffar.

Edinburgh City
1-0
Dunfermline Athletic

Hamilton Academical
*2-2
Partick Thistle

Information Hamilton Academical vinnare efter 6-5 på straffar.

 
Zemplín Michalovce
0-3
Žilina

 

0-1 Besir Demiri (4)
0-2 Jan Bernát (20)
0-3 Martin Králik (45)

Senica
3-1
Trenčín

1-1 Peter Moses (68)
2-1 Peter Kleščík (självmål, 81)
3-1 Frank Castañeda (straff, 90)

0-1 David Depetris (45)

Pohronie
1-3
Slovan Bratislava

1-2 Patrik Abrahám (65)

0-1 Aleksandar Čavrić (8)
0-2 Andra Šporar (straff, 53)
1-3 Andra Šporar (85)

 
Första omgången
Kamenica nad Cirochou
1-0
Snina

Sečovská Polianka
*4-4 f
Tatran Bystré

Information Sečovská Polianka vidare efter 4-2 på straffar.

 
Tabor Sežana
1-0
Celje

1-0 Leon Sever (37)

 

Rudar
1-1
Maribor

1-1 Dominik Radić (90+3)

0-1 Dino Hotič (11)

 
Örebro
4-0
Falkenberg

1-0 Filip Rogic (7)
2-0 Kevin Wright (35)
3-0 Filip Rogic (39)
4-0 Filip Rogic (64)

 

Publik 3 948

AIK
2-0
Helsingborg

1-0 Anton Salétros (30)
2-0 Chinedu Obasi (80)

 

Publik 14 314

GIF Sundsvall
0-1
Häcken

 

0-1 Erik Friberg (59)

Publik 4 060

 
Brommapojkarna
3-1
Norrby

1-0 Albin Linnér (64)
2-1 Dusan Jajic (77)
3-1 Eric Omondi (90)

1-1 Alen Krasnici (74)

Publik 167

Dalkurd
1-0
Varberg

1-0 Kerfala Cissoko (straff, 5)

 

Publik 207

Degerfors
0-1
GAIS

 

0-1 Paulo Marcelo (33)

Publik 2 506

Syrianska
0-2
Brage

 

0-1 Christian Kouakou (57)
Utvisning Anton Lundin (81)
0-2 Jonathan Morsay (90+3)

Publik 499

Frej
1-1
Örgryte

1-1 Zé Vitor (68)

0-1 Gustav Ludwigson (4)

Publik 412

 
Sigma Olomouc
1-0
Zlín

1-0 Martin Nešpor (61)

 

Publik 3 908

Opava
1-0
Příbram

1-0 Rene Dedic (85)

 

Publik 2 876

Slovácko
0-2
České Budějovice

 

0-1 Luka Provod (18)
0-2 Ivo Táborský (85)

Publik 4 089

Sparta Praha
2-0
Jablonec

1-0 Adam Hložek (63)
2-0 Guelor Kanga (83)

 

Publik 10 867

 
Gorodeya
1-2
Isloch

Dinamo Brest
4-1
Torpedo BelAZ

 
Första omgången
Wolfurt
0-3
Floridsdorfer AC

Wiener Viktoria
*2-2 f
Hartberg

Information Wiener Viktoria vidare efter 5-3 på straffar.

Gloggnitz
1-2
St. Pölten

Köttmannsdorf
0-9
Austria Wien

Pinkafeld
0-10
Mattersburg

Hertha
1-0
Hohenems

Stadl-Paura
0-5
Austria Lustenau

Kufstein
1-6
Rheindorf Altach

SAK Klagenfurt
0-9
Wolfsberger AC

St. Anna
1-0
Kalsdorf

Union Edelweiß
0-5
Admira

Traiskirchen
1-5
Horn

Leobendorf
0-5
Blau-Weiß Linz

Union Vöcklamarkt
2-6
LASK

Neusiedl
1-6
Grazer AK