ecst.se fotboll

Resultatservice: Torsdag 18 juli 2019

Resultatservicen inkluderar alla ligor, cuper, ligacuper, kval och supercupmatcher i hela Europa samt alla landslagsmatcher. Från de största nationerna och Sverige rapporterar vi även från lägre divisioner. Vi har ingen live-tjänst men uppdaterar sidan en eller fler gånger per dygn med kompletteringar av matchfakta både samma dag och dagarna efter.

2

tävlingar

46

matcher

46

resultat

43

matchfakta

Expandera innehållet

Tryck på ikonen till vänster för att visa matchfakta, tryck igen för att dölja matchfakta.

Första kvalomgången, match 2:2
Tobol
1-1
Jeunesse d'Esch

1-0 Halim Meddour (självmål, 22)

1-1 Mehmet Arslan (straff, 59)

Information Jeunesse d'Esch vidare med sammanlagt 1-1 och fler mål på bortaplan.

Kairat
2-1
Široki Brijeg

1-1 Ramzan Orazov (90+2)
2-1 Islambek Kuat (90+3)

0-1 Draen Bagarić (straff, 90)

Information Kairat vidare med sammanlagt 4-2.

Makedonija GjP
0-3
Alashkert

 

0-1 Uro Nenadović (21)
0-2 Thiago Galvão (68)
0-3 Taron Voskanyan (74)

Information Alashkert vidare med sammanlagt 6-1.

Teuta Durrës
1-0
Ventspils

1-0 Sheriff Kallaku (48)

 

Information Ventspils vidare med sammanlagt 1-0.

Inter Turku
2-0
Brøndby

1-0 Niko Markkula (52)
2-0 Filip Valenčič (56)

 

Information Brøndby vidare med sammanlagt 4-3.

RoPS
1-2
Aberdeen

1-0 Tarik Kada (2)

1-1 Sam Cosgrove (straff, 26)
1-2 Lewis Ferguson (90+4)

Information Aberdeen vidare med sammanlagt 4-2.

Dinamo Minsk
1-2
Liepāja

1-2 Valentins Raļkevičs (självmål, 90)

0-1 Dan Spătaru (10)
0-2 Dodo (71)

Information Liepāja vidare med sammanlagt 3-2.

FCI Levadia
3-2 f
Stjarnan

1-0 Evgeny Osipov (17)
2-1 Evgeny Osipov (89)
3-1 Dmitri Kruglov (straff, 105)

1-1 Thorsteinn Ragnarsson (25)
3-2 Brynjar Guðjónsson (120+3)

Information Stjarnan vidare med sammanlagt 4-4 och fler mål på bortaplan.

Rīgas FS
0-2
Olimpija

 

0-1 Endri Çekiçi (45+1)
0-2 Stefan Savić (90+2)

Information Olimpija vidare med sammanlagt 4-3.

Levski Sofia
2-0
Ružomberok

1-0 Davide Mariani (33)
2-0 Deni Alar (90)

 

Information Levski Sofia vidare med sammanlagt 4-0.

Vaduz
2-1
Breidablik

1-0 Mohamed Coulibaly (56) 2-0 Dominik Schwizer (78)

2-1 Höskulder Gunnlaugsson (90+3)

Information Vaduz vidare med sammanlagt 2-1.

Apollon
4-0
Kauno Žalgiris

1-0 Emilio Zelaya (5)
2-0 Emilio Zelaya (straff, 43)
3-0 Emilio Zelaya (straff, 60)
4-0 Attila Szalai (83)

 

Information Apollon vidare med sammanlagt 6-0.

Universitatea Craiova
3-2
Səbail

1-0 Alexandru Cicâldău (28)
2-0 Bogdan Vătăjelu (54)
3-2 Carlos Fortes (90)

2-1 Agbala Ramazanov (67)
2-2 Dylan Duventru (69)

Information Universitatea Craiova vidare med sammanlagt 6-4.

Petrocub
0-1
AEK Larnaca

 

0-1 Jean Luc Assoubre (90+2)

Information AEK Larnaca vidare med sammanlagt 2-0.

Torpedo Kutaisi
0-2
Ordabasy

 

0-1 Mirzad Mehanovič (81) 0-2 Ziguy Badibanga (90+4)

Information Ordabasy vidare med sammanlagt 3-0.

Zrinjski
3-0
Akademija Pandev

1-0 Stania Mandić (50)
2-0 Miljan Govedarica (79)
3-0 Renato Gojković (90+2)

 

Information Zrinjski vidare med sammanlagt 6-0.

Žalgiris
1-1
Honvéd

1-0 L Antal (18)

1-1 Djordje Kamber (62)

Information Honvéd vidare med sammanlagt 4-2.

Milsami
1-2
FCSB

1-2 Vadim Bolohan (47)

0-1 Cristian Dumitru (4)
0-2 Razvan Oaidă (42)

Information FCSB vidare med sammanlagt 4-1.

Neftçi
6-0
Speranţa Nisporeni

1-0 Vangelis Platelas (18)
2-0 Emin Mahmudov (straff, 24)
3-0 Vangelis Platelas (40)
4-0 Dario da Silva (42)
5-0 Steven Joseph-Monrose (67)
6-0 İsmayil Zülfüqarlı (78)

 

Information Neftçi vidare med sammanlagt 9-0.

Hapoel Be'er Sheva
1-0
Laçi

1-0 Naor Sabag (69)

 

Information Hapoel Be'er Sheva vidare med sammanlagt 2-1.

Haugesund
5-1
Barry Town United / Cliftonville

1-0 Kristoffer Velde (5)
2-1 Martin Samuelsen (36)
3-0 Ibrahima Koné (45+2)
4-1 Bruno Leite (52)
5-1 Kristoffer Velde (68)

1-1 Conor McMenamin (17)

Information Haugesund vidare med sammanlagt 6-1.

Cracovia Kraków
2-2
DAC

1-0 Rafael Lopes (2)
2-2 Filip Piszczek (120)

1-1 Connor Ronan (47)
1-2 Eric Ramirez (94)

Information DAC vidare med sammanlagt 3-3 och fler mål på bortaplan.

Engordany
0-1
Dinamo Tbilisi

 

0-1 Abdel Medioub (81)

Information Dinamo Tbilisi vidare med sammanlagt 7-0.

Progrès Niederkorn
1-2
Cork City

1-2 Issa Bah (68)

0-1 Garry Buckley (3)
0-2 Conor McCarthy (47)

Information Progrès Niederkorn vidare med sammanlagt 3-2.

Hajduk Split
1-3
Gzira United

1-0 Bassel Jradi (7)

1-1 Jefferson (57)
1-2 Hamed Koné (69)
1-3 Hamed Koné (90+7)

Information Gzira United vidare med sammanlagt 3-3 och fler mål på bortaplan.

IFK Norrköping
2-1
St Patrick's Athl.

1-0 Jordan Larsson (37)
2-1 Kalle Holmberg (86)

1-1 Conor Clifford (72)
Utvisning Ciaran Kelly (89)

Information IFK Norrköping vidare med sammanlagt 4-1.

B36
2-3
Crusaders

1-2 Hugin Samuelsen (37)
2-2 Lukasz Cieslewicz (51)

0-1 Jordan Forsythe (3)
0-2 Paul Heatley (28)
2-3 Paul Heatley (68)

Information Crusaders vidare med sammanlagt 5-2.

Kukësi
1-1
Debrecen

1-0 Valon Ethemi (17)

1-1 Csaba Szatmári (58)

Information Debrecen vidare med sammanlagt 4-1.

Hibernians
0-1
Shakhtyor Soligorsk

Utvisning Ferdinando Apap (73)

Utvisning Aleksandr Selyava (33)
0-1 Mykyta Tatarkov (65)

Information Shakhtyor Soligorsk vidare med sammanlagt 2-0.

Shkupi
1-2
Pyunik

1-2 Marin Jurina (82)
Utvisning Serginho (86)

0-1 Artak Yedigaryan (7)
0-2 Artur Miranyan (31)

Information Pyunik vidare med sammanlagt 5-4.

Vitebsk
1-1
KuPS

1-0 Artem Stargorodskiy (27)

1-1 Babacar Diallo (53)

Information KuPS vidare med sammanlagt 3-1.

Rangers
6-0
St Joseph's

1-0 Joe Aribo (3)
2-0 Alfredo Morelos (45)
3-0 Alfredo Morelos (straff, 57)
4-0 Alfredo Morelos (66)
5-0 Jermain Defoe (77)
6-0 Jermain Defoe (86)

 

Information Rangers vidare med sammanlagt 10-0.

Vidi
0-0
Zeta

 

Utvisning Đorde Vukčević

Information Vidi vidare med sammanlagt 5-1.

Mura
2-3
Maccabi Haifa

1-0 Luka Bobičanec (6)
2-3 Jon Šporn (81)

1-1 Muhamed Awad (32)
1-2 Yuval Ashkenazi (35)
1-3 Yuval Ashkenazi (76)

Information Maccabi Haifa vidare med sammanlagt 5-2.

Spartak Trnava
*2-0 f
Radnik Bijeljina

1-0 Alex Sobczyk (10)
2-0 Kristian Mihálek (87)
Utvisning Bogdan Mitrea (108)

 

Information Spartak Trnava vidare med sammanlagt 2-2 och 3-2 på straffar.

Domžale
1-0
Balzan

1-0 Slobodan Vuk (21)

 

Information Domžale vidare med sammanlagt 5-3.

Budućnost
4-1
Trans

1-0 Milos Vučić (3)
2-1 Dusan Bakić (49)
3-1 Mihailo Perović (56)
4-1 Dejan Zarubica (79)

1-1 Eduard Golovljov (39)

Information Budućnost vidare med sammanlagt 6-1.

Ballymena United / NSÍ
0-4
Malmö FF

 

0-1 Behrang Safari (27)
0-2 Guillermo Molins (52)
0-3 Erdal Rakip (68)
0-4 Romain Gall (straff, 79)

Information Malmö FF vidare med sammanlagt 11-0.

Kilmarnock
0-2
Connah's Quay

Utvisning Stuart Findlay (79)

0-1 Callum Morris (50)
0-2 Callum Morris (straff, 79)
Utvisning Ryan Wignall (85)

Information Connah's Quay vidare med sammanlagt 3-2.

Radnički Niš
2-2
Flora

1-0 Stefan Mihajlović (68)
2-1 Nikola Čumić (84)

1-1 Henrik Pürg (80)
2-2 Mark Lepik (90+3)

Information Flora vidare med sammanlagt 4-2.

Shamrock Rovers
2-1
Brann

1-1 Jack Byrne (76)
2-1 Gary O'Neil (87)

0-1 Daouda Bamba (57)

Information Shamrock Rovers vidare med sammanlagt 4-3.

KR
0-0
Molde

Information Molde vidare med sammanlagt 7-1.

Legia Warszawa
3-0
Europa

1-0 Carlitos López (7)
2-0 Sandro Kulenovic (13)
3-0 Carlitos López (60)

Utvisning Sergio Sánchez (54)

Information Legia Warszawa vidare med sammanlagt 3-0.

 
Gruppspel
Tahiti
8-1
Amerikanska Samoa

Vanuatu
11-0
Samoa

Fiji
4-4
Solomonöarna