ecst.se fotboll

Resultatservice: Onsdag 17 juli 2019

Resultatservicen inkluderar alla ligor, cuper, ligacuper, kval och supercupmatcher i hela Europa samt alla landslagsmatcher. Från de största nationerna och Sverige rapporterar vi även från lägre divisioner. Vi har ingen live-tjänst men uppdaterar sidan en eller fler gånger per dygn med kompletteringar av matchfakta både samma dag och dagarna efter.

5

tävlingar

18

matcher

18

resultat

11

matchfakta

Expandera innehållet

Tryck på ikonen till vänster för att visa matchfakta, tryck igen för att dölja matchfakta.

Första kvalomgången, match 2:2
FK Riga
0-0* f
Dundalk

Utvisning Herdi Prenga (111)

 

Information Dundalk vidare med sammanlagt 0-0 och 5-4 på straffar.

Qarabağ
2-0
Partizani Tirana

1-0 Filip Ozobić (51)
2-0 Dani Quintana (90+4)

 

Information Qarabağ vidare med sammanlagt 2-0.

Rosenborg
4-0
Linfield

1-0 Anders Konradsen (20)
2-0 Anders Konradsen (51)
3-0 Babajide Akintola (69)
4-0 Pål Helland (85)

 

Information Rosenborg vidare med sammanlagt 6-0.

AIK
3-1
Ararat-Armenia

1-0 Henok Goitom (46)
2-0 Henok Goitom (52)
3-0 Sebastian Larsson (straff, 62)

3-1 Anton Kobyalko (77)

Information AIK vidare med sammanlagt 4-3.

Ludogorets
2-3
Ferencváros

1-2 Georgi Terziev (24)
2-3 Marcel Heister (självmål, 69)
Utvisning Cosmin Moți (82)

0-1 Ihor Kharatin (17)
0-2 Michal Škvarka (21)
1-3 Tokmac Bguen (48)

Information Ferencváros vidare med sammanlagt 5-3.

Piast Gliwice
1-2
BATE Borisov

1-0 Jakub Czerwiński (21)

1-1 Heroine Moukam (straff, 82)
1-2 Zakhar Volkov (87)

Information BATE Borisov vidare med sammanlagt 3-2.

CFR Cluj
3-1
Astana

1-1 Billel Omrani (10)
2-1 Evgeny Postnikov (självmål, 26)
3-1 Billel Omrani (73)

0-1 Roman Murtazayev (4)

Information CFR Cluj vidare med sammanlagt 3-2.

Sutjeska
*1-1 f
Slovan Bratislava

1-1 Aleksandar Šofranac (90+3)

0-1 Andra Šporar (49)

Information Sutjeska vidare med sammanlagt 2-2 och 3-2 på straffar.

Maribor
2-0
Valur

1-0 Rok Kronaveter (11)
2-0 Marcos Tavares (32)

 

Information Maribor vidare med sammanlagt 5-0.

Celtic
2-1
FK Sarajevo

1-0 Ryan Christie (26)
2-1 Callum McGregor (76)

1-1 Benjamin Tatar (63)

Information Celtic vidare med sammanlagt 5-2.

 
Första kvalomgången, match 2:2
Chikhura
2-1
Fola Esch

1-0 Rati Ardazishvili (24)
2-0 Mikheil Sardalishvili (73)

Utvisning Veldin Muharemović (32)
2-1 Dejvid Sinani (straff, 89)

Information Chikhura vidare med sammanlagt 4-2.

 
Match om tredjeplats
Tunisien
0-1
Nigeria

 
Fjärde omgången
Karosta
4-1
Cargo/DFA

 
Första omgången, gruppspel
Stirling Albion
1-6
Arbroath

Cove Rangers
0-0*
Dundee FC

Information Dundee FC vinnare efter 3-2 på straffar.

Dunfermline Athletic
6-0
Albion Rovers

St. Mirren
1-0
Edinburgh City

Clyde
1-3
Hamilton Academical