ecst.se fotboll

Resultatservice: Tisdag 16 juli 2019

Resultatservicen inkluderar alla ligor, cuper, ligacuper, kval och supercupmatcher i hela Europa samt alla landslagsmatcher. Från de största nationerna och Sverige rapporterar vi även från lägre divisioner. Vi har ingen live-tjänst men uppdaterar sidan en eller fler gånger per dygn med kompletteringar av matchfakta både samma dag och dagarna efter.

4

tävlingar

21

matcher

21

resultat

21

matchfakta

Expandera innehållet

Tryck på ikonen till vänster för att visa matchfakta, tryck igen för att dölja matchfakta.

Första kvalomgången, match 2:2
Shkendija
1-2
Nõmme Kalju

1-1 Agim Ibraimi (straff, 62)

0-1 Maximiliano Uggè (5)
1-2 Liliu (90+1)

Information Nõmme Kalju vidare med sammanlagt 2-2 och fler mål på bortaplan.

Saburtalo
1-3
Sheriff

1-3 Ognjen Rolović (59)

0-1 Liridon Latifi (3)
0-2 Gagi Margvelashvili (självmål, 8)
0-3 Robert Tambe (10)
Utvisning Matej Palčič (72)

Information Saburtalo vidare med sammanlagt 4-3.

HB
2-2
HJK

1-0 Sebastian Pingel (17)
2-0 Lasse Andersen (56)

2-1 Riku Riski (60)
2-2 Riku Riski (77)

Information HJK vidare med sammanlagt 5-2.

Valletta
1-1
F91 Dudelange

1-0 Mario Fontanella (35)

1-1 Mario Pokar (59)

Information Valletta vidare med sammanlagt 3-3 och fler mål på bortaplan.

Crvena Zvezda
2-0
Sūduva

1-0 Richmond Boakye (4)
2-0 Marko Marin (29)
Utvisning Marko Gobeljić (60)

2-1 Mihret Topcagić (90+5)

Information Crvena Zvezda vidare med sammanlagt 2-1.

Feronkeli
0-1
The New Saints

 

0-1 Dean Ebbe (67)

Information The New Saints vidare med sammanlagt 3-2.

 
Första kvalomgången, match 2:2
Banants
0-5
Čukarički

 

0-1 Luka Stojanović (3)
0-2 Slobodan Tedić (31)
0-3 Luka Luković (50)
0-4 Veljko Birmančević (71)
0-5 Luka Stojanović (76)

Information Čukarički vidare med sammanlagt 8-0.

0-0
Riteriai

Information KÍ vidare med sammanlagt 1-1 och fler mål på bortaplan.

OFK Titograd
0-0
CSKA Sofia

Information CSKA Sofia vidare med sammanlagt 4-0.

 
Första omgången, gruppspel
Stenhousemuir
1-2
Dundee United

1-2 Andy Munro (70)

0-1 Paul Watson (51)
0-2 Calum Butcher (54)

Brechin City
0-4
Ross County

 

0-1 Ross Stewart (8)
0-2 Ross Stewart (44)
0-3 Billy McKay (49)
0-4 Blair Spittal (75)

Montrose
1-0
St. Johnstone

1-0 Terry Masson (72)

 

Alloa Athletic
3-3*
Elgin City

1-1 Allan Trouten (54)
2-2 Liam Buchanan (57)
3-2 Kevin Cawley (75)

0-1 Russell Dingwall (30) 1-2 Shane Sutherland (55)
3-3 Stephen Bronsky (88)

Information Elgin City vinnare efter 6-5 på straffar.

Cowdenbeath
0-2
Hearts

 

0-1 Craig Halkett (8)
0-2 Anthony McDonald (22)

Peterhead
*0-0
Inverness CT

Information Peterhead vinnare efter 11-10 på straffar.

Greenock Morton
6-1
Dumbarton

1-0 Morgyn Neill (självmål, 15)
2-0 Peter Grant (17)
3-0 Kyle Jacobs (23)
4-0 Lewis Strapp (31)
5-0 John Sutton (45) 6-1 Robert McHugh (69)

5-1 Morgyn Neill (63)

Queen of the South
*3-3
Annan Athletic

1-0 Connor Murray (23)
2-0 Scott Mercer (26)
3-1 Stephen Dobbie (42)

2-1 Matthew Douglas (34)
3-2 Lewis McLear (54) 3-3 Jordan Holt (81)

Information Queen of the South vinnare efter 5-4 på straffar.

Falkirk
1-0
Stranraer

1-0 Declan McManus (9)

 

Livingston
2-1
Ayr United

1-0 Aymen Souda (25)
2-1 Ricki Lamie (83)

1-1 Andrew Murdoch (51)

Queen's Park
1-2
Partick Thistle

1-2 Salim Kouider-Aissa (56)

0-1 Kenny Miller (6)
0-2 Thomas Robson (36)

 
Västerås SK
2-2
Jönköpings Södra

1-1 Filip Tronêt (34)
2-2 Karwan Safari (90)

0-1 Amir Al-Ammari (25)
1-2 Jakob Orlov (88)

Publik 2 128